ریو ۲

بررسی تخصصی انیمیشن Rio 2

ریو ۲

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشین «ریو ۲» در ادامه‌ی «ریو ۱»، در ژانر ماجراجویی و کمدی است که پرندگانِ درحال انقراضی که در محیط حفاظت‌شده در برزیل زندگی می‌کنند، متوجه می‌شوند در جنگل‌های آمازون، قبیله‌ای از پرندگان هم‌نژادشان زندگی می‌کنند. برای همین خانوادگی تصمیم می‌گیرند به آمازون مهاجرت کنند. در آنجا با مسئله قطع درختان توسط قاچاقچیان و نابودی زندگی جانوران جنگل مواجه می‌شوند. آن‌ها با کمک و همبستگی همه حیوانات جنگل موفق می‌شوند تا قاچاقچیان را از آنجا بیرون کنند.

سال 2014 101 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در این انیمیشن، مورد تقبیح قرار می‌گیرد و بیشتر از جانب شخصیت‌های منفی داستان، قاچاقچیان، نایجل و... بروز می‌کند. خشونت فراگیری که اصل داستان بر آن بنا شده است، آسیب‌رساندن به جنگل و محیط زیست است که به تبع آن شخصیت‌های مثبت و دوست‌داشتنی ماجرا دچار رنج و غم می‌شوند. با‌این‌حال در انتهای داستان با اتحاد قهرمانان، قطع درختان و تضییع حق جانوران متوقف می‌شود. مورد دیگر برچسب‌زدن به آبی از طرف ادواردو، پدر جول، و روبرتوست که ممکن است برای شخصیت اصلی و حتی مخاطب غمگین‌کننده باشد؛ اما در روند داستان آبی خود را به همه اثبات می‌کند و دیگران به او اعتماد می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در این داستان شخصیت‌های مثبت مثل لیندا و تولیو که فعال محیط زیست هستند و پرندگان و حیوانات جنگل، به‌خاطر آسیب‌هایی که قاچاقچیان به محیط زیست و آن‌ها وارد می‌کنند، از دست آن‌ها فرار می‌کنند یا پنهان می‌شوند که می‌تواند فرزندتان را کمی بترساند. زدو‌خوردهای فیزیکی از جانب شخصیت منفی (نایجل و قاچاقچیان) رخ می‌دهد. علاوه بر آن، زدو‌خورد میان شخصیت‌های مثبت و منفی نمایش داده می‌شود که این مورد به مخاطب و کودکتان هیجان می‌دهد تا اینکه او را بترساند. نایجل و قورباغه‌ای که تا انتهای انیمیشن فکر می‌کنند بدن او سمی است، شخصیت‌های ترسناک این داستان هستند و ممکن است فرزندتان از صحنه‌هایی که آن‌ها در آن نمایش داده می‌شوند، کمی بترسد؛ اما در پایان فیلم آن‌ها به سزای کارهای زشت‌شان می‌رسند و از شخصیت‌های مثبت داستان دور می‌شوند. درجایی از انیمیشن هم ادواردو، پدر جول، آبی را به‌خاطر اشتباهی که کرده است دعوا می‌کند و ممکن است فرزندتان از این اتفاق غمگین شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

اصلی‌ترین ناهنجاری این انیمیشن، برخورد ادواردو، پدر جول، با آبی است که او را بارها ضایع می‌کند و در صحنه‌ی کوتاهی، پشت یکدیگر صحبت می‌کنند. البته بعد از اینکه آبی خودش را به دیگران اثبات می‌کند و دیگران هم به او اعتماد می‌کنند، رفتار ادواردو نیز با آبی خوب می‌شود و باهم صمیمی می‌شوند. بقیه ناهنجاری‌هایی که در انیمیشن نمایش داده می‌شود، از جانب شخصیت‌های منفی و عموماً گذرا و لحظه‌ای است. برای همین تأثیری در تشویق مخاطب به تقلید رفتار ناهنجار ندارد. ناهنجاری‌هایی از قبیل دزدی‌کردن میمون‌ها، دروغ‌گفتن نایجل درباره‌ی هویتش، نمایش قمار و مشروبات الکلی نیز وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

: ماجرای اصلی بر سر حفاظت از محیط زیست، جنگل‌ها و جان حیوانات است. خانواده و محبت بین اعضای خانواده در این داستان بسیار پررنگ است. آن‌ها همواره حامی یکدیگرند و با هم شاد زندگی می‌کنند. حمایتگری صرفاً در خانواده نمایش داده نمی‌شود، بلکه در قبیله نیز مهم است. در این انیمیشن حیوانات و پرندگان، حتی آن‌هایی که در رقابت با یکدیگرند، دربرابر دشمن مشترکشان (قاچاقچیان) باهم متحدند و با همین اتحاد توانستند آن‌ها را شکست بدهند و از جنگل اخراجشان کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آبی، تولیو و لیندا الگوی خوبی برای ازخودگذشتگی برای دیگران هستند. تولیو برای نجات جان لیندا، پیش قاچاقیان اسیر می‌شود و آبی برای نجات جان تاینی، پرستار فرزندانش، تلاش می‌کند. او برای نجات جان پرندگان و حیوانات جنگل، همه را با هم متحد می‌کند و قاچاقچیان را از جنگل اخراج می‌کنند. آبی شخصیتی است که به خانواده‌اش و دیگران محبت می‌کند و برای آرامش آنان تلاش می‌کند. او به رعایت بهداشت اهمیت می‌دهد؛ مثلاً مسواک می‌زند یا با لیوان شخصی‌اش آب می‌نوشد. تولیو و لیندا الگوهای خوبی هستند تا محیط زیست برایمان اهمیت داشته باشد و برای آن تلاش کنیم. نایجل، شخصیتی انتقام‌جوست و می‌خواهد از آبی انتقام بگیرد و در برخورد با دیگران بسیار بداخلاق و بی‌ادب است.

ادامه متن

از فرزندتان بخواهید تا داستان را از زبان خودش برایتان تعریف کند. با این کار متوجه برداشت‌های او از پیام‌های انیمیشن می‌شوید و می‌توانید نکات مثبت را برایش پررنگ و نتیجه‌ی اعمال منفی را به او گوشزد کنید.

قطع درخت‌ها چه تأثیری دارد؟ بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟

پرندگان و حیوانات جنگل چگونه توانستند قاچاقچیان را شکست بدهند؟

خلاصه: درباره‌ی محیط زیست، ویژگی‌های مثبت «آبی»، سیر داستان و... با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه