• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

ریو ۲

بررسی تخصصی انیمیشن Rio 2

ریو ۲

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشین «ریو ۲» در ادامه‌ی «ریو ۱»، در ژانر ماجراجویی و کمدی است که پرندگانِ درحال انقراضی که در محیط حفاظت‌شده در برزیل زندگی می‌کنند، متوجه می‌شوند در جنگل‌های آمازون، قبیله‌ای از پرندگان هم‌نژادشان زندگی می‌کنند. برای همین خانوادگی تصمیم می‌گیرند به آمازون مهاجرت کنند. در آنجا با مسئله قطع درختان توسط قاچاقچیان و نابودی زندگی جانوران جنگل مواجه می‌شوند. آن‌ها با کمک و همبستگی همه حیوانات جنگل موفق می‌شوند تا قاچاقچیان را از آنجا بیرون کنند.

سال 2014 101 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در این انیمیشن، مورد تقبیح قرار می‌گیرد و بیشتر از جانب شخصیت‌های منفی داستان، قاچاقچیان، نایجل و... بروز می‌کند. خشونت فراگیری که اصل داستان بر آن بنا شده است، آسیب‌رساندن به جنگل و محیط زیست است که به تبع آن شخصیت‌های مثبت و دوست‌داشتنی ماجرا دچار رنج و غم می‌شوند. با‌این‌حال در انتهای داستان با اتحاد قهرمانان، قطع درختان و تضییع حق جانوران متوقف می‌شود. مورد دیگر برچسب‌زدن به آبی از طرف ادواردو، پدر جول، و روبرتوست که ممکن است برای شخصیت اصلی و حتی مخاطب غمگین‌کننده باشد؛ اما در روند داستان آبی خود را به همه اثبات می‌کند و دیگران به او اعتماد می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در این داستان شخصیت‌های مثبت مثل لیندا و تولیو که فعال محیط زیست هستند و پرندگان و حیوانات جنگل، به‌خاطر آسیب‌هایی که قاچاقچیان به محیط زیست و آن‌ها وارد می‌کنند، از دست آن‌ها فرار می‌کنند یا پنهان می‌شوند که می‌تواند فرزندتان را کمی بترساند. زدو‌خوردهای فیزیکی از جانب شخصیت منفی (نایجل و قاچاقچیان) رخ می‌دهد. علاوه بر آن، زدو‌خورد میان شخصیت‌های مثبت و منفی نمایش داده می‌شود که این مورد به مخاطب و کودکتان هیجان می‌دهد تا اینکه او را بترساند. نایجل و قورباغه‌ای که تا انتهای انیمیشن فکر می‌کنند بدن او سمی است، شخصیت‌های ترسناک این داستان هستند و ممکن است فرزندتان از صحنه‌هایی که آن‌ها در آن نمایش داده می‌شوند، کمی بترسد؛ اما در پایان فیلم آن‌ها به سزای کارهای زشت‌شان می‌رسند و از شخصیت‌های مثبت داستان دور می‌شوند. درجایی از انیمیشن هم ادواردو، پدر جول، آبی را به‌خاطر اشتباهی که کرده است دعوا می‌کند و ممکن است فرزندتان از این اتفاق غمگین شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

اصلی‌ترین ناهنجاری این انیمیشن، برخورد ادواردو، پدر جول، با آبی است که او را بارها ضایع می‌کند و در صحنه‌ی کوتاهی، پشت یکدیگر صحبت می‌کنند. البته بعد از اینکه آبی خودش را به دیگران اثبات می‌کند و دیگران هم به او اعتماد می‌کنند، رفتار ادواردو نیز با آبی خوب می‌شود و باهم صمیمی می‌شوند. بقیه ناهنجاری‌هایی که در انیمیشن نمایش داده می‌شود، از جانب شخصیت‌های منفی و عموماً گذرا و لحظه‌ای است. برای همین تأثیری در تشویق مخاطب به تقلید رفتار ناهنجار ندارد. ناهنجاری‌هایی از قبیل دزدی‌کردن میمون‌ها، دروغ‌گفتن نایجل درباره‌ی هویتش، نمایش قمار و مشروبات الکلی نیز وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

: ماجرای اصلی بر سر حفاظت از محیط زیست، جنگل‌ها و جان حیوانات است. خانواده و محبت بین اعضای خانواده در این داستان بسیار پررنگ است. آن‌ها همواره حامی یکدیگرند و با هم شاد زندگی می‌کنند. حمایتگری صرفاً در خانواده نمایش داده نمی‌شود، بلکه در قبیله نیز مهم است. در این انیمیشن حیوانات و پرندگان، حتی آن‌هایی که در رقابت با یکدیگرند، دربرابر دشمن مشترکشان (قاچاقچیان) باهم متحدند و با همین اتحاد توانستند آن‌ها را شکست بدهند و از جنگل اخراجشان کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آبی، تولیو و لیندا الگوی خوبی برای ازخودگذشتگی برای دیگران هستند. تولیو برای نجات جان لیندا، پیش قاچاقیان اسیر می‌شود و آبی برای نجات جان تاینی، پرستار فرزندانش، تلاش می‌کند. او برای نجات جان پرندگان و حیوانات جنگل، همه را با هم متحد می‌کند و قاچاقچیان را از جنگل اخراج می‌کنند. آبی شخصیتی است که به خانواده‌اش و دیگران محبت می‌کند و برای آرامش آنان تلاش می‌کند. او به رعایت بهداشت اهمیت می‌دهد؛ مثلاً مسواک می‌زند یا با لیوان شخصی‌اش آب می‌نوشد. تولیو و لیندا الگوهای خوبی هستند تا محیط زیست برایمان اهمیت داشته باشد و برای آن تلاش کنیم. نایجل، شخصیتی انتقام‌جوست و می‌خواهد از آبی انتقام بگیرد و در برخورد با دیگران بسیار بداخلاق و بی‌ادب است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

در این داستان شخصیت «آبی» یا «بلو»، شخصیتی مهربان و اهل سازش است که به بهداشت، محیط زیست، رعایت احترام و ادب و... توجه می‌کند و برای حفظ آرامش خودش و دیگران تلاش می‌کند. او الگوی خوبی برای ازخودگذشتگی، مهربانی و تلاش برای اثبات خود و شخصیتی اثرگذار برای الگوبرداری است. ناهنجاری‌ها و اتفاقات منفی در انیمیشن اغلب از جانب شخصیت‌های منفی بروز پیدا می‌کند و هرکس که رفتار بدی با دیگران داشته باشد، یا در طول داستان پشیمان می‌شود یا در نهایت تنبیه می‌شود. ناهنجاری و مفهوم بدی در این انیمیشن، تشویق نمی‌شود؛ ولی اگر مواردی مثل ضایع‌کردن دیگران را در رفتار فرزندتان مشاهده کردید، با او درباره‌ی رفتار بهتر و جایگزین صحبت کنید و از او بپرسید که اگر خودش در جایگاهی بود که ضایع می‌شد، آن را برای خودش دوست داشت؟

شخصیت منفی داستان همانند قسمت پیش، «نایجل» است که می‌خواهد از آبی انتقام بگیرد. او همراه با قورباغه‌ای که تا انتهای داستان فکر می‌کردند پوستش سمی است، به دنبال آبی می‌گردند و برای انتقام‌گرفتن نقشه می‌کشند. این قورباغه به نایجل علاقه دارد؛ ولی نایجل او را طرد می‌کند و وقتی متوجه می‌شود که پوستش سمی نیست، دیگر او را رها نمی‌کند. در انیمیشن دوبله‌شده، این حس قورباغه در ترجمه کمی لطیف شده است؛ ولی در نسخه‌ی زبان اصلی، محتوایی دارد که ممکن است برای فرزندتان نپسندید. البته هرچه سن فرزندتان به سن ارزیابی‌شده نزدیک باشد، کمتر متوجه داستان بین نایجل و قورباغه می‌شود.

خلاصه: «آبی» شخصیت مهربان و اثرگذاری در داستان است. از فرزندتان بخواهید که رفتارهای خوب آبی را برشمرد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید تا داستان را از زبان خودش برایتان تعریف کند. با این کار متوجه برداشت‌های او از پیام‌های انیمیشن می‌شوید و می‌توانید نکات مثبت را برایش پررنگ و نتیجه‌ی اعمال منفی را به او گوشزد کنید.

قطع درخت‌ها چه تأثیری دارد؟ بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟

پرندگان و حیوانات جنگل چگونه توانستند قاچاقچیان را شکست بدهند؟

خلاصه: درباره‌ی محیط زیست، ویژگی‌های مثبت «آبی»، سیر داستان و... با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

آبی و جول که دو پرنده‌ی درحال انقراض بودند و در «ریو 1» به هم رسیدند، در این قسمت صاحب سه فرزند شدند و در محیط حفاظت‌شده‌ای در ریودوژانیرو زندگی می‌کنند. لیندا و تولیو که باعث نجات نسل طوطی‌های داستان شدند، باهم به آمازون رفته‌اند و متوجه شدند که پرندگان دیگری از آن نژاد وجود دارد. آبی و جول از این اتفاق خبردار می‌شوند، به همراه خانواده و دوستانشان به آمازون سفر می‌کنند. وقتی به آن‌جا می‌رسند، جول بعد از سال‌ها پدر و خانواده‌اش را پیدا می‌کند و بچه‌ها با افراد قبیله مأنوس می‌شوند؛ اما آبی به آنجا احساس تعلقی ندارد، بااین‌حال تلاش می‌کند تا نظر مثبت پرندگان به‌خصوص ادواردو، پدر جول، و خود جول را جلب کند. در این میان نایجل به‌خاطر کینه‌ای که از آبی داشته است، آن‌ها را تعقیب می‌کند تا از او انتقام بگیرد. در کنار این موضوع قاچاقچیان چوب، درخت‌ها را قطع می‌کنند و زندگی حیوانات را به‌خطر می‌ندازند. برای همین همه پرندگان و حیوانات باهم متحد می‌شوند و آن‌ها را از جنگل بیرون می‌کنند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Carlos Saldanha / کارلوس سالدانا

نویسنده: Carlos Saldanha / کارلوس سالدانا

نام تهیه‌کننده: Bruce Anderson,John Duncan / بروس اندرسون، جان دانکن

نام بازیگران: Jesse Eisenberg, Anne Hathaway, My Leslie, Bruno Mars, Jamin Clement, George Lopez, Jimmy Foxx, Will.I.M. / جورج لوپز، جیمی فاکس، ویل.آی.ام، جسی آیزنبرگ، آن هاتاوی، لزلی من، برونو مارس، جامین کلمنت.

نام شخصیت‌ها:

آبی (بلو): شخصیت اصلی. آبی به همراه جول، دوستان و فرزندانش برای پیداکردن طوطی‌های هم‌نژادشان به آمازون می‌رود و در آنجا برای اثبات خودش به پرندگان بومی و خانواده‌ی جول تلاش بسیاری می‌کند، آبی درنهایت با کمک بقیه حیوانات جلوی قطع درختان جنگل را می‌گیرد،

جول: همسر آبی است. او وقتی خبر زنده‌بودن بقیه طوطی‌های هم‌نژادشان را می‌شنود، با آبی و فرزندانش به سمت آمازون مهاجرت می‌کند،

نایجل: طوطی سفیدی است که دیگر نمی‌تواند پرواز کند و به‌همین‌خاطر می‌خواهد از آبی انتقام بگیرد. نایجل به همراه مورچه‌خوار و قورباغه صورتی، آن‌‌ها را تعقیب می‌کند و می‌خواهد آبی را بکشد؛ اما موفق نمی‌شود،

روبرتو: دوست بچگی جول که با ادواردو برای محافظت از قبیله تلاش می‌کردند،

ادواردو: پدر جول و رئیس قبیله‌ی پرندگان آبی.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Twentieth Century Fox ,Blue Sky Studio / فاکس قرن بیستم، استودیو آسمان آبی

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه