ریو ۱

بررسی تخصصی انیمیشن Rio 1

ریو ۱

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «ریو» داستان ماجراجویانۀ دو پرندۀ درحال انقراض است که باید باهم ازدواج کنند تا نسلشان تداوم پیدا کند. دست‌آموز بودن یکی از این پرنده‌ها و تلاش قاچاقچیان برای به دام انداختن آن‌ها، از مشکلاتی است که این دو پرنده پشت سر می‌گذارند و درنهایت با یکدیگر ازدواج می‌کنند. این انیمیشن در فضای یکی از مهمترین کارناوال‌های برزیل روایت می‌شود و درکنار لحظات کمدی، حفاظت از طبیعت و جانداران را به کودکان یاد می‌دهد و اهمیت دوستی و فداکاری را به نمایش می‌گذارد.

سال 2011 96 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در این اثر بیشتر میان حیوانات و به شکل فانتزی است. آبی و جول تنها پرنده‌های باقی مانده از نژادشان هستند و قاچاقچی‌ها آن‌دو را می‌دزدند تا به پول برسند. بارها بین پرندۀ قاچاقچیان، نایجل، با آبی و جول درگیری پیش می‌آید و در یکی از درگیری‌ها، بال جول می‌شکند اما آسیب دیدگی جدی نمایش داده نمی‌شود. لیندا برای این‌که به درستی از پرنده‌اش، آبی محافظت نشده، با تولیو دعوا می‌کند. در جایی از داستان آبی و جول نیز به‌خاطر این‌که نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند، با هم دعوا می‌کنند؛ اما از این اتفاق پشیمان می‌شوند. آن‌ها بارها به دست قاچاقچی‌ها می‌افتند و در قفس‌هایی حبس می‌شوند، اما در انتها، راهی برای بیرون آمدن از آن‌ها پیدا می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

آبی و جول که شخصیت‌های محبوب داستان هستند، به دست قاچاقچی‌ها گیر می‌افتند و بارها در معرض خطر قرار می‌گیرند. قاچاقچی‌ها، آن‌دو را در مکان‌های بسته و قفس‌ها نگهداری می‌کنند. جول به همراه آبی، بارها تلاش کردند تا از دست قاچاقچی‌ها فرار کنند. قاچاقچیان پای این دو پرنده را با زنجیر به هم بستند تا نتوانند فرار کنند. ولی بعد از فرار، آبی و جول نزد سگی به‌نام لوییس رفتند تا با تیغه‌ی برش، آن زنجیر را باز کند که در این حین، حادثه‌ای رخ داد و نزدیک بود تا آن‌ها زخمی شوند. با این حال کمی از پرهای «آبی» با تیغه کنده شد که این صحنه ممکن است برای کودک همراه با ترس باشد. سایر صحنه‌ها، شوک‌های ناگهانی و بعضاً طنز دارند که ترس کمی برای مخاطب خواهد داشت. نایجل در این داستان پرنده‌ای خطرناک است و عموماً اتفاقات خشن و اتفاقاتی که موجب ترس مخاطب می‌شود، از جانب او بروز پیدا می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پررنگ‌ترین ناهنجاری‌ها در این فیلم، پوشش نامناسب افراد و دزدی میمون‌هاست. سایر موارد گذراست و توسط کودک به آن توجه زیادی نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

این داستان پیام خوبی برای ایجاد اهمیت محیط زیست برای کودکان دارد. تولیو و لیندا برای حفظ محیط زیست و نجات جان جانوران، بسیار تلاش می‌کنند. به علاوه با این انیمیشن، کودکان با آداب و رسوم و جشن بزرگ برزیل آشنا می‌شوند. از خود گذشتگی در شخصیت‌های تأثیر گذار داستان، بارها اتفاق می‌افتد؛ مثلا آبی، برای نجات پرندگان خود را به خطر می‌اندازد و برای نجات جول، لیندا را رها می‌کند. خانواده در این اثر دارای اهمیت نشان داده شده است؛ رافائل به خاطر خانواده‌اش به جشن نمی‌رود یا در جایی علاقه‌ی فردیناند به داشتن خانواده نمایش داده می‌شود. نکته دیگر حمایت و کمک به دوستان است که رافائل و بقیۀ دوستانش به آبی و جول کمک می‌کنند تا رابطه‌شان خوب شود و هم از دست نایجل و میمون‌ها نجات پیدا کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آبی و جول برای رسیدن به آزادی، تلاش و همکاری خوبی داشتند و همینطور آبی، بارها با خلاقیتش، راهکار بهتری برای رها شدن از موقعیت‌های سخت پیدا می‌کرد. در این داستان، آبی و جول، دوستان بسیار مهربانی داشتند که با حمایت آن‌ها توانستند موفق شوند. الگوی مثبت این انیمیشن، آبی و دوستانش هستند که در سختی‌ها به یکدیگر کمک می‌کنند و تلاششان را برای بهتر شدن وضع موجود صرف می‌کنند. آن‌ها از خود گذشتگی را بارها به نمایش می‌گذارند و شخصیت‌هایی دوست داشتنی هستند. قهرمان بد داستان نیز، نایجل، قاچاقچیان و میمون‌ها هستند که بدی و خشونت را از خود بروز می‌دهند و برای مخاطب اصلا دوست داشتنی نیستند.

ادامه متن

به نظر تو اگر تولیو برای نجات نسل طوطیِ آبی تلاش نمی‌کرد بهتر نبود؟ آنطور دیگر این داستان‌ها هم پیش نمی‌آمد؟ (با این سوال سعی کنید فرزندتان را به سمت استدلال کردن برای حفاظت از محیط زیست سوق دهید)

فردیناند برای حل مشکل مالی‌اش چه کار دیگری می‌توانست انجام دهد؟

به جز پرواز کردن، چه ویژگی‌ای مختص پرندگان است؟

آبی و جول اگر با رافائل برخورد نمی‌کردند چگونه می‌توانستند پاهایشان را از زنجیر رها کنند؟

اگر تو جای لیندا بودی، آبی را به ریودوژانیرو می‌بردی؟

 

خلاصه: دربارۀ شخصیت آبی و رشدی که در این داستان داشت از فرزندتان سوال کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه