• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

ریو ۱

بررسی تخصصی انیمیشن Rio 1

ریو ۱

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «ریو» داستان ماجراجویانۀ دو پرندۀ درحال انقراض است که باید باهم ازدواج کنند تا نسلشان تداوم پیدا کند. دست‌آموز بودن یکی از این پرنده‌ها و تلاش قاچاقچیان برای به دام انداختن آن‌ها، از مشکلاتی است که این دو پرنده پشت سر می‌گذارند و درنهایت با یکدیگر ازدواج می‌کنند. این انیمیشن در فضای یکی از مهمترین کارناوال‌های برزیل روایت می‌شود و درکنار لحظات کمدی، حفاظت از طبیعت و جانداران را به کودکان یاد می‌دهد و اهمیت دوستی و فداکاری را به نمایش می‌گذارد.

سال 2011 96 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در این اثر بیشتر میان حیوانات و به شکل فانتزی است. آبی و جول تنها پرنده‌های باقی مانده از نژادشان هستند و قاچاقچی‌ها آن‌دو را می‌دزدند تا به پول برسند. بارها بین پرندۀ قاچاقچیان، نایجل، با آبی و جول درگیری پیش می‌آید و در یکی از درگیری‌ها، بال جول می‌شکند اما آسیب دیدگی جدی نمایش داده نمی‌شود. لیندا برای این‌که به درستی از پرنده‌اش، آبی محافظت نشده، با تولیو دعوا می‌کند. در جایی از داستان آبی و جول نیز به‌خاطر این‌که نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند، با هم دعوا می‌کنند؛ اما از این اتفاق پشیمان می‌شوند. آن‌ها بارها به دست قاچاقچی‌ها می‌افتند و در قفس‌هایی حبس می‌شوند، اما در انتها، راهی برای بیرون آمدن از آن‌ها پیدا می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

آبی و جول که شخصیت‌های محبوب داستان هستند، به دست قاچاقچی‌ها گیر می‌افتند و بارها در معرض خطر قرار می‌گیرند. قاچاقچی‌ها، آن‌دو را در مکان‌های بسته و قفس‌ها نگهداری می‌کنند. جول به همراه آبی، بارها تلاش کردند تا از دست قاچاقچی‌ها فرار کنند. قاچاقچیان پای این دو پرنده را با زنجیر به هم بستند تا نتوانند فرار کنند. ولی بعد از فرار، آبی و جول نزد سگی به‌نام لوییس رفتند تا با تیغه‌ی برش، آن زنجیر را باز کند که در این حین، حادثه‌ای رخ داد و نزدیک بود تا آن‌ها زخمی شوند. با این حال کمی از پرهای «آبی» با تیغه کنده شد که این صحنه ممکن است برای کودک همراه با ترس باشد. سایر صحنه‌ها، شوک‌های ناگهانی و بعضاً طنز دارند که ترس کمی برای مخاطب خواهد داشت. نایجل در این داستان پرنده‌ای خطرناک است و عموماً اتفاقات خشن و اتفاقاتی که موجب ترس مخاطب می‌شود، از جانب او بروز پیدا می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پررنگ‌ترین ناهنجاری‌ها در این فیلم، پوشش نامناسب افراد و دزدی میمون‌هاست. سایر موارد گذراست و توسط کودک به آن توجه زیادی نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

این داستان پیام خوبی برای ایجاد اهمیت محیط زیست برای کودکان دارد. تولیو و لیندا برای حفظ محیط زیست و نجات جان جانوران، بسیار تلاش می‌کنند. به علاوه با این انیمیشن، کودکان با آداب و رسوم و جشن بزرگ برزیل آشنا می‌شوند. از خود گذشتگی در شخصیت‌های تأثیر گذار داستان، بارها اتفاق می‌افتد؛ مثلا آبی، برای نجات پرندگان خود را به خطر می‌اندازد و برای نجات جول، لیندا را رها می‌کند. خانواده در این اثر دارای اهمیت نشان داده شده است؛ رافائل به خاطر خانواده‌اش به جشن نمی‌رود یا در جایی علاقه‌ی فردیناند به داشتن خانواده نمایش داده می‌شود. نکته دیگر حمایت و کمک به دوستان است که رافائل و بقیۀ دوستانش به آبی و جول کمک می‌کنند تا رابطه‌شان خوب شود و هم از دست نایجل و میمون‌ها نجات پیدا کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آبی و جول برای رسیدن به آزادی، تلاش و همکاری خوبی داشتند و همینطور آبی، بارها با خلاقیتش، راهکار بهتری برای رها شدن از موقعیت‌های سخت پیدا می‌کرد. در این داستان، آبی و جول، دوستان بسیار مهربانی داشتند که با حمایت آن‌ها توانستند موفق شوند. الگوی مثبت این انیمیشن، آبی و دوستانش هستند که در سختی‌ها به یکدیگر کمک می‌کنند و تلاششان را برای بهتر شدن وضع موجود صرف می‌کنند. آن‌ها از خود گذشتگی را بارها به نمایش می‌گذارند و شخصیت‌هایی دوست داشتنی هستند. قهرمان بد داستان نیز، نایجل، قاچاقچیان و میمون‌ها هستند که بدی و خشونت را از خود بروز می‌دهند و برای مخاطب اصلا دوست داشتنی نیستند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

شخصیت‌های منفی انیمیشن، بدزبانی و توهین و تحقیر دارند و با این‌که این رفتار از طرف شخصیت‌های منفی نمایش داده می‌شود، بازهم ممکن است فرزندتان از آن‌ها تقلید کند. بهتر است اگر تقلید این رفتار را از فرزندتان دیدید، با او در این باره صحبت کنید و به او بگویید کسانی که با توهین و بدزبانی صحبت می‌کنند، از طرف دیگران پذیرفته نمی‌شوند. دیگر مصادیق خشونت مثل تهدید و تحقیر و تمسخر نیز از جانب شخصیت‌های منفی بروز داده می‌شود و به احتمال زیاد فرزندتان را به تقلید از آن رفتار ترغیب نمی‌کند.

روایت این انیمیشن در شهر ریودوژانیرو در بزریل است و یکی از جشن‌های اصلی این فرهنگ را نشان می‌دهد که برای حضور در آن کارناوال شادی، باید لباس‌های خاصی بپوشند که پوشش مناسبی ندارند. اگر تمایل دارید می‌توانید نسخه‌هایی که لباس شخصیت‌ها را پوشانده و به اصطلاح سانسور کرده را برای فرزندتان تهیه کنید. ویژگی‌های فرهنگ برزیلی در این انیمیشن به خوبی نشان داده می‌شود مثل هیجانات آن‌ها در رفتار با دیگران و اتفاقات لحظه‌ای که ممکن است مخاطب را کمی بترساند، اما مصادیقی که ممکن است فرزندتان را بترساند، عواطف فرزندتان را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و بسیار گذرا و لحظه‌ای است.

به همان دلیل که فرهنگ برزیلی در این انیمیشن نمایش داده می‌شود، برخی از ویژگی‌های فرهنگی آن ممکن است در برزیل و کشورهای دیگر امری عادی و رایج باشد ولی از عرف و قوانین رایج فرهنگ ایرانی دور باشد. مثل پوشش افراد، رفتارهای عجیب شخصیت‌ها و... . اما ناهنجاری‌های آن شامل موارد دیگری هم می‌شود که از نظر هر دو فرهنگ ایرانی و برزیلی، نامطلوب و زشت است، مثل دزدی کردن، فریب دادن، بدزبانی و... همه این موارد از جانب شخصیت‌های منفی داستان بروز می‌کند و تاثیر آنچنانی بر روی فرزندتان نمی‌گذارد، اما بهتر است در این باره و برای زشت‌تر نشان دادن این رفتارها، با فرزندتان گفتگو کنید.

 

خلاصه: رفتارهای ناهنجار و منفی از جانب شخصیت های منفی بروز پیدا می‌کند و تشویقی برای رفتار ناهنجار وجود ندارد. تنها مسئله‌ای که هست، نوع پوشش افراد در کارناوال است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

به نظر تو اگر تولیو برای نجات نسل طوطیِ آبی تلاش نمی‌کرد بهتر نبود؟ آنطور دیگر این داستان‌ها هم پیش نمی‌آمد؟ (با این سوال سعی کنید فرزندتان را به سمت استدلال کردن برای حفاظت از محیط زیست سوق دهید)

فردیناند برای حل مشکل مالی‌اش چه کار دیگری می‌توانست انجام دهد؟

به جز پرواز کردن، چه ویژگی‌ای مختص پرندگان است؟

آبی و جول اگر با رافائل برخورد نمی‌کردند چگونه می‌توانستند پاهایشان را از زنجیر رها کنند؟

اگر تو جای لیندا بودی، آبی را به ریودوژانیرو می‌بردی؟

 

خلاصه: دربارۀ شخصیت آبی و رشدی که در این داستان داشت از فرزندتان سوال کنید.

داستان انیمیشن

«آبی» یک پرندۀ خاص است که از بچگی پیش یک دختر مهربان به‌نام لیندا بزرگ شده. آن‌ها با هم زندگی خوبی دارند تا زمانی که یک متخصص حوزۀ پرندگان از لیندا می‌خواهد که آبی را به ریودوژانیرو بیاورد. او می‌خواهد که آبی با جول، تنها پرندۀ باقی مانده از نوع آبی، آشنا شود نسل این نوع طوطی خاص ادامه پیدا کند. در این مسیر، این دو پرنده به دست قاچاقچیان می‌افتند و ناتوانی آبی در پرواز کردن هم اوضاع را سخت‌تر می‌کند. اما با تلاش‌های جول، ابتکارهای آبی و کمک سایر دوستانشان، آن‌ها موفق می‌شوند پیش تولیو و لیندا برگردند. در نهایت، آبی پرواز یاد می‌گیرد و موفق می‌شود نظر جول را به خود جلب کند. آن دو با هم به جایی که به آن تعلق دارند می‌روند و جوجه طوطی‌های زیبایی به دنیا می‌آورند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مولف: Carlos Saldanha کارلوس سالدانا

نویسنده/ مترجم: کارلوس سالدانا، ارل ریچی جونز، تاد جونز Carlos Saldanha, Earl Richey Jones, Todd R.Jones

نام تهیه کننده: جان سی دانکین، بروس اندرسون، کریس وج John C.Dunkin, Bruce Anderson, Chris Wedge

نام بازیگران: جسی آیزنبرگ، لسلی مان، رودریگو سانتورو، جیک تی.آستین، جورج لوپز، تریسی مورگان، Jesse Eisenberg, Leslie Mann, Rodrigo Santoro, Jake T.Austin, George Lopz, Tracy Morgan

نام شخصیت ها:

آبی (بلو)؛ پرندۀ دست‌آموزی است که با لیندا زندگی می‌کند و در داستان با جول آشنا می‌شود و تلاش می‌کنند تا از دست قاچاقچیان رها شوند.

جول: جفتِ آبی است و آن‌ها تنها جفت باقی‌مانده از نسلشان هستند.

تولیو: یک دکتر پرنده‌شناس است که برای حفظ جان و تداوم نسل طوطی آبی بسیار تلاش می‌کند.

 لیندا: دختری است که در کودکی آبی را از سرما نجات می‌دهد و او را بزرگ می‌کند. بعد با او به ریودوژانیرو می‌رود تا به تداوم نسل طوطیِ آبی کمک کند. بعد از این‌که قاچاقچیان آبی را می‌دزدند، لیندا تلاش بسیاری می‌کند تا بتواند او را نجات دهد.

نایجل: طوطی سفیدی است که در گذشته ستاره بوده و همه او را می‌شناختند، اما بعد از مدتی او را از یاد می‌برند و او به قاچاقچیان می‌پیوندد تا از پرندگان دیگر انتقام بگیرد. او بسیار سنگدل و بی‌رحم است.

کشور سازنده: آمریکا، برزیل

کمپانی سازنده: 20th Century FOX فاکس قرن بیستم

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه