• امروز : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

ریون، ناقلای کوچولو

بررسی تخصصی انیمیشن Raven, the Little Rascal

ریون، ناقلای کوچولو

author-img

توسط : طیبه فرج زاده ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

«ریون» بچه‌کلاغ بهانه‌گیری با اخلا‌ق‌های ناپسند زیادی است که برای دوستانش و مردم جنگل دردسرساز است. مشکل اصلی اینجاست که او مسئولیت اشتباهاتش را برعهده نمی‌گیرد. روزی باعث دردسر بزرگی می‌شود و این بار مجبور است خودش مسئله را حل کند.

سال 2012 70 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

«ریون» به‌خاطر کارهای بدی که می‌کند، دائماً مورد سرزنش دیگران قرار می‌گیرد؛ اما این سرزنش به‌خاطر این است که او به اشتباهاتش پی ببرد.

جزئیات
ترس

در قسمتی از داستان که «ریون» و دوستانش از جنگل خارج می‌شوند تا سگ‌های آبی را برای کمک بیاورند، به اجبار باید شب به تنهایی در خانه‌ای تاریک در میان راه بمانند. صحنه‌ی غرق‌شدن سگ آبی کوچک نیز می‌تواند ترسناک باشد؛ اما همه این‌ها با نوعی طنز هستند و به فراخور رده‌ی سنی که اثر برای آن ساخته شده است، زیاد ترسناک نیستند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«ریون» با دوستانش بدرفتاری می‌کند و به آن‌ها زور می‌گوید، اسباب‌بازی‌هایشان را از آن‌ها می‌گیرد و آن‌ها از این‌ بابت اذیت می‌شوند. او به‌خاطر شکستن سه‌چرخه‌ی دوستش از او معذرت‌خواهی نمی‌کند، سر سفره ناهار رفتارهای زشتی دارد و همه‌چیز را برای خود می‌خواهد. او درباره‌ی شکستن سد به بزرگترهایش دروغ می‌گوید و این موضوع را از آن‌ها پنهان می‌کند. او حاضر نیست از دوستانش درخواستِ کمک کند؛ اما در آخر متوجه عاقبت کارهایش می‌شود و سعی می‌کند رفتار بهتری داشته باشد و همین دلیل از شدت شاخص می‌کاهد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

شاید تنهاپیام مثبت این انیمیشن درس‌گرفتن «ریون» از کارهای اشتباه گذشته‌اش باشد. در تمام طول مدت انیمیشن «ریون» کارهای اشتباه متعددی انجام می‌دهد و این کارها باعث آسیب‌رسیدن به دیگران می‌شود. البته در انتهای داستان متوجه رفتارهای اشتباهش و نتایج آن کارها می‌شود. در لحظه‌هایی هم کار گروهی میان ساکنان جنگل را می‌بینیم.

آنچه لازم است والدین بدانند

احتمالاً بتوانید عادت‌های بدی را که در کودک خود نمی‌پسندید، در «ریون» پیدا کنید و اگر می‌خواهید فرزندتان این عادت‌ها را کنار بگذارد، این انیمیشن را با او تماشا کنید و در حین و بعد از تماشای انیمیشن، درباره‌ی این رفتارها با او صحبت کنید. در این داستان به نکاتی که کودکان باید در رابطه دوستانه رعایت کنند، اشاره می‌شود و برای کودکانی که در سن پنج تا هفت‌سال قرار دارند و اهمیت دوستان را فقط در هنگام بازی می‌دانند، مناسب است. از کودکتان بخواهید داستان را از دید خودش برای شما تعریف کند، تصمیم‌های شخصیت اصلی را نقد کند و راه‌حل جایگزین ارائه دهد. لازم است والدین توجه داشته باشند ممکن است کودک از رفتارهای شخصیت اصلی تقلید کند، پس لازم است که رفتارهای ناپسند شخصیت اصلی را نکوهش کنید.

خلاصه: کمک کنید تا فرزندتان تصمیم‌های شخصیت اصلی را نقد کند و راه‌حل جایگزین ارائه دهد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بخواهید خودش را به‌جای شخصیت اصلی بگذارد و داستان را برای شما تعریف کند.

اگر تو به‌جای «ریون» بودی، دردسری را که درست کرده بودی، از بزرگترهایت پنهان می‌کردی؟

به‌نظرت رفتار «ریون» سر میز غذا درست بود؟

اگر تو به‌جای «ریون» بودی، چه تصمیم‌هایی می‌گرفتی؟

خلاصه: درباره‌ی خصوصیات و رفتارهای شخصیت اصلی با کودک خود صحبت کنید.

داستان انیمیشن

«ریون» بچه‌کلاغ بهانه‌گیری با اخلاق‌های ناپسند زیادی است که برای دوستانش و مردم جنگل دردسرساز است. مشکل اصلی اینجاست که او مسئولیت اشتباهاتش را برعهده نمی‌گیرد. یک روز زمانی‌که درحال بازی با دوستش روی سد بودند، با برداشتن تکه‌های چوب سازنده‌ی سد، باعث می‌شود سد نشت کند و خراب شود و کم‌کم جنگل به زیر آب برود. او به‌خاطر این‌کار از طرف دوستانش بسیار سرزنش می‌شود و تصمیم می‌گیرد از «سگ‌های آبی» برای تعمیر سد کمک بگیرد. او برای رسیدن به مکان زندگی سگ‌های آبی، راه درازی را پیش‌رو دارد و برای اولین‌بار باید از جنگل خارج شود، برای همین از بهترین دوستش، «آقاخرسه»، می‌خواهد که با او بیاید؛ اما از او درخواست نمی‌کند که او را همراهی کند، بلکه با دروغ می‌خواهد او را با خود همراه کند. «ریون» و دو دوست دیگرش؛ یعنی «پشمالو و آقاخرسه» به‌سوی محل زندگی سگ‌های آبی راهی می‌شوند. سگ‌های آبی از «ریون» دلیل خرابی سد را می‌پرسند و وقتی می‌فهمند او به آن‌ها دروغ گفته و دراصل خودش باعث خرابی سد بوده است، تصمیم می‌گیرند به او کمک نکنند. درنهایت «ریون» با کمک دوستانش و مردم جنگل سد را تعمیر می‌کنند و ریون می‌فهمد تا حالا چه رفتاری با اطرافیانش داشته است.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Sandor Jesse, Ute von, Münchow-Pohl / ساندرو جیز، یوتی وان، مانچو پول

نویسنده / مترجم: Katja Grübel / کاجا گرابل

نام تهیه‌کننده: Dirk Beinhold / دریک بنهولد

نام شخصیت‌ها:

ریون: کلاغ کوچکی که عادت‌های ناپسندی دارد؛ اما در آخر به اشتباهاتش پی می‌برد،

آقاخرسه / پشمالو : دوستان ریون هستند که به او کمک می‌کنند تا اشتباهاتش را جبران کند.

کشور سازنده: آلمان

کمپانی سازنده: Studio 88 & Akkord Film production

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه