• امروز : ۶ مرداد ۱۴۰۰

ریبیت

ریبیت

بررسی تخصصی انیمیشن Ribbit

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

9 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

ریبیت، قورباغه‌‌ای بی‌‌دست‌وپاست که می‌‌خواهد زندگی‌‌اش را تغییر دهد. او باید طبق پیشگویی خفاش جنگل، طلسم بی‌‌خاصیتی‌‌اش را بشکند و با یافتن پرنسسی که نیمه‌ی گمشده‌‌اش است، به یک شاهزاده تبدیل شود. ریبیت راهی دنیای انسان‌‌ها می‌‌شود؛ اما درمی‌یابد برای رسیدن به موفقیت باید بهترین خودش باشد، نه اینکه تغییر کند.

سال 2014 83 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

به‌نظر می‌رسد موارد خشن در انیمیشن ریبیت، (به‌غیر از صحنه‌ی گرفتن سم قورباغه) به‌عنوان خشونت فیزیکی نیست، بلکه بیشتر در قلمرو خشونت روانی است. صحنه‌هایی مانند به‌دام‌افتادن مادر سندی، غم حاصل از فقدان او برای فرزند و نیز تهدید به قتل پرنسس با چاقو توسط شکارچی مواردی است که مخاطب را درگیر می‌کند. اگرچه به‌دلیل ژانر کمدی‌بودن محصول، بار خشونت کمتر است؛ اما اثرشان هم‌چنان پابرجاست.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌هایی مانند حمله و تعقیب‌وگریز کروکودیل ترسناک است؛ اما به‌دلیل آمیختگی با فضای کمدی داستان و غلبه‌ی قهرمانان بر ترسها، احتمالاً اثرگذار نیست. به‌نظر می‌رسد اثر این ترس‌های فانتزی باتوجه به سن مخاطب متفاوت است، البته نباید از هراس برخاسته از فقدان مادر سندی نیز گذشت.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

‌علاوه بر مواردی مانند پوشش پرنسس‌ها یا تمسخر ریبیت، می‌توان از یک جوِّ نابهنجار در انیمیشن سخن گفت. جوی که میان ریبیت و سندی وجود دارد، در برخی صحنه‌ها، از قلمرو دوستی فراتر می‌رود و به گرایش‌های خاص می‌رسد که البته نامحسوس است. درنهایت شاهد بوسیدن ریبیت و پرنسس هستیم که باتوجه به سن مخاطب، می‌تواند قابل توجه باشد.

جزئیات
پیام مثبت

ریبیت حامل پیام «خودبودن» است. غیرقابل انکار است که هرموجودی نقصی دارد. ریبیت متفاوت با قورباغه‌‌های اطرافش، ترسو و منزوی است و سندی در فرودآمدن مشکل دارد. شجاعت در تغییرکردن، نکته‌‌ای است که نباید از آن گذشت و ایجاد تغییر تنها با تلاش و همکاری میسر است. ازسوی دیگر هرچند طالع‌‌بینی خفاش پیشگو، برای ریبیت دروغی بیش نبود؛ اما دست‌‌کم، محرکی بود برای حرکت پرقدرت و نیز کنایه‌‌ای است به کسانی که با پشتوانه‌ی حرف‌‌های بی‌‌اساس اطرافیان، دست به کارهایی می‌‌زنند که جبرانشان سخت است. البته این‌یکی برای ریبیت سازنده بود. نگاهی که این محصول به «انسان» دارد نیز، قابل توجه است؛ انسان در انیمیشن ریبیت، موجودی شکارچی و برهم‌زننده‌ی نظام طبیعت است و این نگاه می‌‌توانست با خیرخواهی پرنسس جبران شود که این‌گونه نبود. درنهایت باید گفت درست است که ریبیت به هدف خود نرسید؛ اما در مسیر خود چیزهایی به‌دست آورد که قابل مقایسه با خواسته‌‌های خود نبود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ریبیت ترسو و منزوی است؛ اما نه آنقدر که بغرنج‌بودن شرایط خود را بپذیرد. درست است که به امید واهی شاهزاده‌بودن به راه می‌‌افتد؛ اما نباید انکار کرد که پیش از آن، لزوم تغییر را حس کرده است. از طرف دیگر، سندی به‌عنوان موجودی است که درمیان حیوانات زیباست و مشکلات ریبیت را ندارد؛ اما این ستودن، مانع از همراهی او با ریبیتِ منزوی نمی‌شود. سندی با خلوص خاص خود با ریبیت همراه می‌شود و چشمان او را بر حقیقت باز می‌‌کند: «تو یک شاهزاده‌ی انسان نیستی؛ اما می‌توانی یک قورباغه‌ی سمی شجاع و درجه‌یک باشی.» سندی کاری ندارد که چه کسی و چه نوعی از موجودات را نجات می‌‌دهد؛ برای او شرافت است که اهمیت دارد. اغراق نیست اگر بگوییم ضامن قهرمانی ریبیت، همراهی سندی است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن ریبیت تلنگر خوبی برای کسانی است که فقط به نتیجه فکر می‌‌کنند. با فرزند خود درباره‌ی پیام اصلی اثر صحبت کنید، اینکه هرکس در زندگی خواسته‌‌هایی دارد؛ اما ممکن است درطول زندگی به همه‌ی آرزوهایمان نرسیم. در عوض، در مسیر رسیدن به آرزوها چیزهایی به‌دست می‌آوریم که فراتر از آرزوهایمان است. اینکه نقص داریم، نباید منافی هویت ما باشد. هرکدام از ما در نوع خود بی‌‌نظیر هستیم. درعین‌حال، این نکته نمی‌‌تواند توجیه‌گر عدم تلاش برای رفع نقص باشد. ریبیت نقص دارد؟ قبول، چرا نتواند نقصش را برطرف کند؟ درباره‌ی این پیام با فرزند خود گفت‌وگو کنید و از او بخواهید به این موضوع فکر کند.

نکته‌ی دیگر آنکه ارتباط سندی و ریبیت گاهی از ارتباط دوستانه فراتر می‌‌رود که ممکن است به درک کودک نرسد. درصورت پیش‌آمدن سؤال برای کودک، بیشتر بر همکاری‌‌ها و ارتباطات دوستانه‌ی آن‌ها تمرکز کنید.

خلاصه: توجه کودک را از حواشی نابهنجار، به اصل پیام جلب کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر جای ریبیت بودی، حرف‌‌های خفاش را باور می‌‌کردی؟ به نظرت همه‌ی انسان‌‌ها شبیه مرد شکارچی هستند؟ به نظرت دلیل همراهی سندی با ریبیت چیست؟ اگر تو هم مانند ریبیت تمسخر شوی، چه می‌‌کنی؟ منزوی می‌‌شوی یا شرایطت را تغییر می‌‌دهی؟ خلاصه: شاهزاده‌شدن ریبیت بهتر است یا ماندن در کنار هم‌‌نوعانش (قورباغه‌‌های سمی)؟

داستان انیمیشن

«ریبیت»، قورباغه‌‌ای سمی؛ اما ترسو و کم‌‌روست که از نظر حیوانات جنگل، عقب‌‌افتاده و خنگ است. او که از همه‌چیز خسته شده است، درپی خراب‌شدن خانه‌‌اش، به همراه تنهادوستش، «سندی» که یک سنجاب دوست‌داشتنی است، عزم سفر می‌‌کند. ریبیت که از زندگی ناامید است، با پیشگویی «خفاشی» که ناگهان سر راهش سبز می‌‌شود، مسیر دیگری را مقابل خود می‌‌یابد. ریبیت گمان می‌کند شاهزاده‌‌ای است که به دلیل طلسم بدخواهان به یک موجود بی‌‌خاصیت تبدیل شده و باید نیمه‌ی گمشده‌‌اش را که یک «پرنسس» است، پیدا کند. او باید راهیِ دنیای انسان‌‌ها شود؛ اما درنهایت می‌فهمد که داستان این طلسم دروغین است و او هم‌چنان قورباغه باقی می‌ماند، با این تفاوت که در جریان سفر استعداد‌های خودش را پیدا کرده است و ارزش دوستی‌اش با سندی را درمی‌یابد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Chuck Powers / چاک پاورز

نویسنده/ مترجم: Chuck Powers / چاک پاورز

نام تهیه‌کننده: Shireen M. Hashim / شیرین ام. هاشیم

نام بازیگران: Sean Astin, Tim Curry, Russell Peters, Cherami Leigh / سین آسین، تیم کاری، راسل پیتر، چرمانی لگ.

نام شخصیت‌ها:

ریبیت: شخصیت اصلی داستان، قورباغه­ای که به‌دلیل عجیب‌بودن و مورد تمسخر قرارگرفتن، در پی یافتن زندگی جدیدی است،

.سندی: سنجابی که همراه ریبیت است و فقط اوست که ریبیت را درک می‌­ک،

پرنسس: بانویی که ریبیت در دنیای انسان­ها در جست­جوی اوست،

ترنس: پرنده‌ی عجیبی که ریبیت و سندی را تا دنیای انسان­ها راهنمایی می­کند،

کروکودیل: موجودی که تا آخر داستان در پی شکار ریبیت و سندی است.

کشور سازنده: آمریکا، مالزی

کمپانی سازنده: Crest Animation Studios, KRU Studios . استودیو انیمیشن کرست، استودیو کی.آر.یو

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد