• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

رکاب‌زنان کوهستان

رکاب‌زنان کوهستان

بررسی تخصصی انیمیشن

author-img

توسط : فاطمه نوری پور ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«رکاب‌زنان کوهستان» داستان بچه‌هایی است که تجربیات منحصربه‌فردی دارند. مانند «اونادای» دست‌وپا‌چلفتی که با گشتن هرروزه به دنبال کارتون با دوچرخه، به باشگاه دوچرخه‌سواری حرفه‌ای می‌رسد. دیدن این انیمیشن برای دیدن نمونه‌هایی باورنکردنی از خودباوری و جهش‌های ناگهانی در زندگی خالی از فایده نیست.

سال 2013 حدود 20 دقیقه (مجموع 5 قسمت مشاهده‌شده: 104 دقیقه) جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

طبق توصیه‌ی ابتدای هر قسمت از انیمه، شخصیت‌ها وجود خارجی ندارند؛ بنابراین حرکات آرتیستی در دوچرخه‌سواری شهری قابل‌تقلید نیست.

جزئیات
پیام مثبت

احتمالاً با دقت به شعر تیتراژ ابتدایی انیمیشن، متوجه پیام اصلی محصول خواهیم شد: «اگه که بجنگی تو رنج و سختی، یه راهی پیدا می‌شه واسه هرچی. ولی اگه نخوای یا که بترسی، بهانه‌ها خیلی زیادن... رویایی نیست تو دنیا که بدون زحمت بشه به دست آورد؛ برو آینده...» تمرکز اصلی در داستان، بر تلاش و خودباوری و اعتمادبه‌نفس است. ضمن اینکه ممکن است گاهی سال‌ها برای یک هدف تلاش کنیم و پیش برویم، اما به‌یک‌باره و با یک اتفاق ساده، مسیر زندگی به‌کلّی تغییر کند. درواقع جریان سرنوشت ما را به سمتی هدایت می‌کند که باید. اونادا در همه‌ی عمر کوتاهش به تنها چیزی که فکر می‌کرد تماشای کارتون و صحبت‌کردن درباره‌ی کارتون‌ها بود. اما جریان طوری رقم خورد که او متوجه چیز دیگری شد. چیزی که هیچگاه به آن توجه نکرده بود. ناگفته نماند که نباید در زندگی، آدم‌هایی را که اهداف عجیبی مثل بررسی کارتون‌ها دارند یا به اسباب‌بازی علاقه‌مند هستند تمسخر و تحقیر کرد. هرکس خیالات و فانتزی‌های مخصوص خود را دارد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شاید در ظاهر «اونادا» یک پسربچه‌ی تنها باشد یا به گفته‌ی خودش هیچ دوستی نداشته باشد. اما هیچ آدمی تنهای مطلق نیست. اونادا خواهری دارد که استعداد برادرش را زودتر از خودش کشف می‌کند و محسوس و نامحسوس او را حمایت می‌کند. همچنین «ناروکو شوکیچی» یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای است که می‌توانست مانند «ایمایوزومی»، با غرور خود اعتمادبه‌نفس اونادا را بکشد، اما با کشف استعداد اونادا و حمایت و انگیزه‌بخشی، او را برای پیوستن به باشگاه دوچرخه ترغیب می‌کند. درنهایت، اونادا علی‌رغم سربه‌هوایی‌هایش، پیام استعدادش را به‌خوبی دریافت و با شجاعت به سوی هدف جدیدش شتافت. باید تشکری کنیم از ایمایوزومی بزرگ! حضور قدرتمندانی چون او در جریان رسیدن به هدف، این پیام را به ما مخابره می‌کند که هیچ قدرتی غیرقابل‌شکست نیست. وجود او برای اونادا خالی از فایده نخواهد بود. اونادا با وجود ایمایوزومی، قهرمانی شیرین‌تری رقم می‌زند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

در بخش‌های قابل‌توجهی از این انیمه، می‌بینیم که شخصیت‌ها از نظر تخصصی و تکنیکی، ورزش دوچرخه‌سواری و دوچرخه‌ها را بررسی می‌کنند. از بررسی دنده‌های دوچرخه تا نکات ظریف موانع سرعت و تنظیم تنفس با حرکات پا در رکاب‌زنی و...

آنچه لازم است والدین بدانند

درست است که هدف «اونادا» در میانه‌ی راه تغییر کرده و او تبدیل به یک دوچرخه‌سوار می‌شود. اما این بدان معنا نیست که علاقه‌ی قبلی او، یعنی تماشای کارتون و خریدن اسباب‌بازی، بی‌حاصل و احمقانه است.

طی کردن مسیر 45 کیلومتری با دوچرخه برای به‌دست‌آوردن بازی جدید بینوایان برای اونادا لذتبخش است.

با فرزندتان درمورد رویاها و فانتزی‌هایش صحبت کنید. نظر او را درمورد علایق اونادا جویا شوید.

نکته‌ی دیگر آنکه، اونادا با یک دوچرخه‌ی معمولی، توانست به یک اعجوبه‌ی رکاب‌زنی تبدیل شود. یعنی ابزار ساده و سطح پایین نمی‌تواند فرد را در مسیر پیشرفت متوقف کند. در دورانی که هر نوجوانی به دنبال بهترین وسایل ارتباطی و سرگرمی است، تمرکز بر ساده‌گرفتن خالی از فایده نیست. دراین‌باره با فرزندتان صحبت کنبد.

خلاصه: درباره‌ی دلایل موفقیت اونادا و تیمش با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید آیا علاقه‌ی «اونادا» به کارتون و اسباب‌بازی احمقانه است؟

آیا «اونادا» در دوچرخه‌سواری ذاتاً شگفت‌انگیز است یا مهارت او نتیجه‌ی تلاش اوست؟

دوچرخه‌ی مدل پایین «اونادا» در مهارت رکاب‌زنی او تأثیر داشت؟

داشتن ابزار درجه‌یک چقدر در پیشرفت‌کردن مؤثر است؟

چرا «ناروکو» برخلاف «ایمایوزومی» سعی کرد به «اونادا» کمک کند؟

خیالات فانتزی چه نقشی در زندگی آدم‌ها دارند؟ داشتن فانتزی کارتون و اسباب‌بازی برای «اونادا» مفید بود یا مضر؟

خلاصه: تو هم مانند «اونادا» می‌توانی تغییرات جدید در زندگی‌ات را بپذیری؟

داستان انیمیشن

«اونادا ساکامیچی» پسر نوجوانی است که چندان شبیه پسران اطرافش نیست. او پسرکی سربه‌هوا و ریزجثه است. یکی از عجایب او دلباختگی باورنکردنی‌اش به کارتون است. در این دنیای پر از بازی‌ها و ورزش‌ها برای پسران جوان، علاقه‌داشتن یک پسر به کارتون و تحلیل انیمیشن کمی دور از ذهن است.

«اونادا» علی‌رغم ظاهرش چندان بی‌استعداد هم نیست. او با دوچرخه‌ی قدیمی‌اش برای به‌دست‌آوردن اسباب بازی و کارتون، شهرهای مختلف ژاپن را رکاب زده است. هیچکس باور نمی‌کند که اونادای بی‌علاقه و بی‌انگیزه در ورزش، بدون اینکه خودش بداند، یک رکاب‌زن حرفه‌ای است.

رکاب‌زدن هرروزه کاری بود که از او یک قهرمان ساخته بود ولی خودش نمی‌دانست. همین رکاب‌زدن حرفه‌ای توجه خواهرش و یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای مثل «ایمایوزومی» را به او جلب می‌کند. اونادا در یک مسابقه‌ی نفس‌گیر با «ایمایوزومی»، متوجه این استعداد شگرف در خودش می‌شود که تابه‌حال به آن توجه نکرده بود.

هیچکس فکرش را نمی‌کرد که او در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به جمع دوچرخه‌سواران حرفه‌ای و سرعتی و مغرور باشگاه رکاب‌زنان دبیرستان سوهوکو بپیوندد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Osamu Nabeshima*

نویسنده: Wataru Watanabe*

نام تهیه کننده: متعدد

نام بازیگران:

نام شخصیت ها:

اونادا ساکامیچی: پسرک نوجوان و سر به هوایی است که علی‌رغم علاقه‌اش به کارتون و باشگاه کارتون مدرسه، جذب باشگاه دوچرخه می‌شود.

ایمایوزومی: حریف توانمند اونادا است که همواره در فکر غلبه بر رقیب سرعتی اما مهربانش است.

ناروکو شوکیچی: دوچرخه‌سوار حرفه‌ای و سرعتی است که درنتیجه‌ی آشنایی با اونادا او را تشویق به پیوستن به باشگاه دوچرخه می‌کند. او نقش اصلی را در خودباوری اونادا ایفا می‌کند.

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده: Good Smile Company

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه