روی ماه

بررسی تخصصی انیمیشن Over the Moon

روی ماه

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشنی فانتزی و موزیکال با موضوع از دست دادن عزیزان و کنارآمدن با این مسئله که در سرزمین چین و با اقتباس از افسانۀ معروف چینی رقم می‌خورد. «فی‌فی» که متوجه می‌شود بعد از مرگ مادرش، پدر او قصد ازدواج دوباره دارد، به ماه سفر می‌کند تا الهه‌ای به‌نام چانگ‌او را ملاقات کند زیرا او هم همسرش را از دست داده و مدتی طولانی به انتظار او نشسته است. درنهایت، پشت سر گذاشتن یک ماجراجویی برای ملاقات چانگ‌او و همسرش و همچنین همدردی چانگ‌او و فی‌فی به دلیل غم از دست دادن یک محبوب، باعث می‌شود هر دو به این نتیجه برسند که به خاطر سپردن افراد مهم است اما در کنار آن، بهتر است به انسان‌های جدیدی عشق بورزند و اجازه ندهند گذشته، آن‌ها را متوقف کند. این اثر زمینه خانوادگی قوی دارد و لذت بردن از دورهمی‌های فامیلی را نیز نشان می‌دهد.

سال 2020 95 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن صحنه‌های بسیار کوتاه و گذرایی از خشونت وجود دارد. «فی‌فی» که از تصمیم پدرش برای ازدواج مجدد ناراحت و عصبانی‌ست، بر سر واقعیت داشتن افسانه «چانگ او» جدل می‌کند و با عصبانیت میز را تکان می‌دهد و باعث ریختن غذاها می‌شود. او دوست ندارد «چین» را به‌عنوان برادر جدیدش بپذیرد پس با رفتارهای نامهربانانه او را از خودش دور می‌کند، احمق خطابش می‌کند و تنهایش می‌گذارد. «چانگ او» که یک الهه‌ست، دچار عصبانیت می‌شود و خشم او موجب بارش شهاب سنگ می‌شود. خطر برخورد شهاب سنگ به «فی‌فی» نمایش داده می‌شود اما هیچ برخوردی صورت نمی‌گیرد. پرنده‌های درشت هیکلی روی ماه وجود دارند که با قلدری، عروسک فی‌فی را که برای پیش بردن هدفش به او نیاز داشت، از فی‌فی می‌گیرند اما صحنه‌ای از درگیری وجود ندارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

«فی‌فی» دختربچه‌ای‌ست که در کنار مادر و پدرش لحظات خوشی دارد اما بیماری، باعث مرگ مادرش می‌شود و او را بسیار غمگین می‌کند. غم از دست دادن یک محبوب، برای «چانگ‌او»، الهه ماه، هم اتفاق می‌افتد و در صحنه جدا شدن همسرش «یی» از او، ناراحتی زیادی به نمایش درمی‌آید که منجر به فراگیر شدن یک تاریکی می‌شود. عصبانیت «چانگ‌او» هم باعث بارش شهاب سنگ می‌شود و همین وقایع منجر می‌شود که موجودات روی ماه، از عصبانیت و ناراحتی چانگ‌او دچار وحشت شوند. روبرو شدن فی‌فی و برادرش با موجودات جدید و همچنین مکان‌های تاریک در سفرشان به ماه، در چند صحنه وجود دارد و نیز برادر فی‌فی یکبار توسط الهه ماه، «چانگ‌او» در مکانی تاریک زندانی می‌شود. اما به‌دلیل کوتاه بودن این صحنه‌ها و شجاعت شخصیت‌ها در روبرو شدن با آن، ترس زیادی منتقل نمی‌شود. فی‌فی و برادرش در مسیر رفتن به ماه، به تنهایی سوار بر موشک می‌شوند و صحنه‌ای نسبتا طولانی از فریاد زدن او و برادرش از ترس سقوط دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فی‌فی و برادرش، هردو برای پیشبرد اهدافشان، در چند صحنه دروغ می‌گویند. فی‌فی درحالی‌که برای خودش یک موشک می‌سازد تا به ماه برود، این هدف را پنهان می‌کند و به پدرش می‌گوید یک پروژه علمی دارد تا پدرش با پرداخت هزینه ساخت موشک موافقت کند. فی‌فی و برادرش، چین، درحالی که نمی‌دانند الهه ماه به دنبال چه چیزی می‌گردد، برای به دست آوردن عکسی که در دست اوست، به دروغ می‌گویند که از مکان شیئی که دنبالش می‌گردد، آگاه هستند. چانگ‌او، الهه ماه، هم درحالی که با برادر فی‌فی معامله کرده است که در صورت برد او در مسابقه پینگ پونگ، عکس را تحویل او بدهد، پس از بازی زیر قولش می‌زند و بی دلیل چین را زندانی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیام اصلی این داستان، کنار آمدن با مرگ عزیزان است. فی‌فی مادرش را از دست داده است و الهه ماه نیز همسرش را. هردو از این اتفاق رنج می‌برند و آرزوی روزهای خوش گذشته در کنار عزیزانشان را دارند اما پس از همدردی با یکدیگر، هردو نتیجه می‌گیرند که ضمن اهمیت به یادآوردن عزیزان، بهتر است به افراد جدید عشق بورزند و در گذشته متوقف نشوند. فی‌فی پس از این ماجرا، ازدواج مجدد پدرش را می‌پذیرد و مثل سابق برای مقابله با این ازدواج، بدرفتاری نمی‌کند. اهمیت خانواده در این داستان به‌صورت پررنگ جلوه می‌کند. از آن‌جایی که اتفاقات در کشور چین رقم می‌خورد، دورهمی‌های فامیلی در شب جشن ماه و همچنین سنت خانوادگی درست کردن کیک ماه در کنار یکدیگر، نمایش داده می‌شود. فی‌فی مادر و پدری دارد که عاشق او هستند و صحنه‌های زیادی از محبت بین آن‌ها نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«فی‌فی» دختر مصمم و تلاشگری است. او برای دست پیدا کردن به هدفش، به تنهایی یک موشک می‌سازد و به ماه سفر می‌کند. او سختی‌هی زیادی روی ماه و درکنار الهه ماه و موجودات اطراف او، پشت سر می‌گذارد تا درنهایت موفق شود عکسی که لازم دارد به دست بیاورد. با ازدواج مجدد پدر فی‌فی، قرار است «چین» برادر جدید فی‌فی شود. او پسری شیطون و بازیگوش است که فی‌فی را کلافه می‌کند اما قلب مهربانی دارد. با این‌که فی‌فی به او توهین می‌کند و تنهایش می‌گذارد، چین تلاش زیادی می‌کند تا فی‌فی را به هدفش برساند. او نگران خواهرش می‌شود و برای نجات دادنش تلاش می‌کند. فی‌فی و چین، هردو در سفرشان به ماه، شجاعت‌های زیادی در برابر اتفاقات از خود نشان می‌دهند.

ادامه متن

درباره تفاوت بخش‌های واقعی با بخش‌های افسانه‌ای داستان با کودک خود صحبت کنید. می‌توانید مفهوم افسانه را برای آن‌ها توضیح دهید.

درباره رفتارهای درست و نادرست شخصیت‌های محبوب داستان سوال کنید و خطاهای رفتاری مانند دروغ گفتن را به آنان یادآوری کنید.

برای دریافت بهتر روند داستان توسط کودکان، علت رفتار شخصیت‌ها و نتیجه هر تصمیم را سوال کنید.

خلاصه: درباره روند داستان، رفتارهای نادرست شخصیت‌ها، ویژگی‌های مثبت آن‌ها و همچنین تفاوت بخش‌های خیالی با بخش‌های واقعی، کودکان را راهنمایی کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه