• امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

روی ماه

بررسی تخصصی انیمیشن Over the Moon

روی ماه

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشنی فانتزی و موزیکال با موضوع از دست دادن عزیزان و کنارآمدن با این مسئله که در سرزمین چین و با اقتباس از افسانۀ معروف چینی رقم می‌خورد. «فی‌فی» که متوجه می‌شود بعد از مرگ مادرش، پدر او قصد ازدواج دوباره دارد، به ماه سفر می‌کند تا الهه‌ای به‌نام چانگ‌او را ملاقات کند زیرا او هم همسرش را از دست داده و مدتی طولانی به انتظار او نشسته است. درنهایت، پشت سر گذاشتن یک ماجراجویی برای ملاقات چانگ‌او و همسرش و همچنین همدردی چانگ‌او و فی‌فی به دلیل غم از دست دادن یک محبوب، باعث می‌شود هر دو به این نتیجه برسند که به خاطر سپردن افراد مهم است اما در کنار آن، بهتر است به انسان‌های جدیدی عشق بورزند و اجازه ندهند گذشته، آن‌ها را متوقف کند. این اثر زمینه خانوادگی قوی دارد و لذت بردن از دورهمی‌های فامیلی را نیز نشان می‌دهد.

سال 2020 95 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن صحنه‌های بسیار کوتاه و گذرایی از خشونت وجود دارد. «فی‌فی» که از تصمیم پدرش برای ازدواج مجدد ناراحت و عصبانی‌ست، بر سر واقعیت داشتن افسانه «چانگ او» جدل می‌کند و با عصبانیت میز را تکان می‌دهد و باعث ریختن غذاها می‌شود. او دوست ندارد «چین» را به‌عنوان برادر جدیدش بپذیرد پس با رفتارهای نامهربانانه او را از خودش دور می‌کند، احمق خطابش می‌کند و تنهایش می‌گذارد. «چانگ او» که یک الهه‌ست، دچار عصبانیت می‌شود و خشم او موجب بارش شهاب سنگ می‌شود. خطر برخورد شهاب سنگ به «فی‌فی» نمایش داده می‌شود اما هیچ برخوردی صورت نمی‌گیرد. پرنده‌های درشت هیکلی روی ماه وجود دارند که با قلدری، عروسک فی‌فی را که برای پیش بردن هدفش به او نیاز داشت، از فی‌فی می‌گیرند اما صحنه‌ای از درگیری وجود ندارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

«فی‌فی» دختربچه‌ای‌ست که در کنار مادر و پدرش لحظات خوشی دارد اما بیماری، باعث مرگ مادرش می‌شود و او را بسیار غمگین می‌کند. غم از دست دادن یک محبوب، برای «چانگ‌او»، الهه ماه، هم اتفاق می‌افتد و در صحنه جدا شدن همسرش «یی» از او، ناراحتی زیادی به نمایش درمی‌آید که منجر به فراگیر شدن یک تاریکی می‌شود. عصبانیت «چانگ‌او» هم باعث بارش شهاب سنگ می‌شود و همین وقایع منجر می‌شود که موجودات روی ماه، از عصبانیت و ناراحتی چانگ‌او دچار وحشت شوند. روبرو شدن فی‌فی و برادرش با موجودات جدید و همچنین مکان‌های تاریک در سفرشان به ماه، در چند صحنه وجود دارد و نیز برادر فی‌فی یکبار توسط الهه ماه، «چانگ‌او» در مکانی تاریک زندانی می‌شود. اما به‌دلیل کوتاه بودن این صحنه‌ها و شجاعت شخصیت‌ها در روبرو شدن با آن، ترس زیادی منتقل نمی‌شود. فی‌فی و برادرش در مسیر رفتن به ماه، به تنهایی سوار بر موشک می‌شوند و صحنه‌ای نسبتا طولانی از فریاد زدن او و برادرش از ترس سقوط دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فی‌فی و برادرش، هردو برای پیشبرد اهدافشان، در چند صحنه دروغ می‌گویند. فی‌فی درحالی‌که برای خودش یک موشک می‌سازد تا به ماه برود، این هدف را پنهان می‌کند و به پدرش می‌گوید یک پروژه علمی دارد تا پدرش با پرداخت هزینه ساخت موشک موافقت کند. فی‌فی و برادرش، چین، درحالی که نمی‌دانند الهه ماه به دنبال چه چیزی می‌گردد، برای به دست آوردن عکسی که در دست اوست، به دروغ می‌گویند که از مکان شیئی که دنبالش می‌گردد، آگاه هستند. چانگ‌او، الهه ماه، هم درحالی که با برادر فی‌فی معامله کرده است که در صورت برد او در مسابقه پینگ پونگ، عکس را تحویل او بدهد، پس از بازی زیر قولش می‌زند و بی دلیل چین را زندانی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیام اصلی این داستان، کنار آمدن با مرگ عزیزان است. فی‌فی مادرش را از دست داده است و الهه ماه نیز همسرش را. هردو از این اتفاق رنج می‌برند و آرزوی روزهای خوش گذشته در کنار عزیزانشان را دارند اما پس از همدردی با یکدیگر، هردو نتیجه می‌گیرند که ضمن اهمیت به یادآوردن عزیزان، بهتر است به افراد جدید عشق بورزند و در گذشته متوقف نشوند. فی‌فی پس از این ماجرا، ازدواج مجدد پدرش را می‌پذیرد و مثل سابق برای مقابله با این ازدواج، بدرفتاری نمی‌کند. اهمیت خانواده در این داستان به‌صورت پررنگ جلوه می‌کند. از آن‌جایی که اتفاقات در کشور چین رقم می‌خورد، دورهمی‌های فامیلی در شب جشن ماه و همچنین سنت خانوادگی درست کردن کیک ماه در کنار یکدیگر، نمایش داده می‌شود. فی‌فی مادر و پدری دارد که عاشق او هستند و صحنه‌های زیادی از محبت بین آن‌ها نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«فی‌فی» دختر مصمم و تلاشگری است. او برای دست پیدا کردن به هدفش، به تنهایی یک موشک می‌سازد و به ماه سفر می‌کند. او سختی‌هی زیادی روی ماه و درکنار الهه ماه و موجودات اطراف او، پشت سر می‌گذارد تا درنهایت موفق شود عکسی که لازم دارد به دست بیاورد. با ازدواج مجدد پدر فی‌فی، قرار است «چین» برادر جدید فی‌فی شود. او پسری شیطون و بازیگوش است که فی‌فی را کلافه می‌کند اما قلب مهربانی دارد. با این‌که فی‌فی به او توهین می‌کند و تنهایش می‌گذارد، چین تلاش زیادی می‌کند تا فی‌فی را به هدفش برساند. او نگران خواهرش می‌شود و برای نجات دادنش تلاش می‌کند. فی‌فی و چین، هردو در سفرشان به ماه، شجاعت‌های زیادی در برابر اتفاقات از خود نشان می‌دهند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

ماجرای اصلی این انیمیشن، ناراحتی یک دختربچه به دلیل از دست دادن مادرش و تصمیم پدرش برای ازدواج دوباره است. کودکان می‌توانند با تماشای این انیمیشن یادبگیرند که چطور با غم از دست دادن عزیزانشان کنار بیایند و به افراد جدیدی عشق بورزند؛ هرچند نمایش از دست دادن والدین و غم ناشی از آن می‌تواند برای کودکان در سنین پایین، باعث ایجاد نگرانی شود. همچنین دریافت این پیام مثبت از اثر، برای همه سنین خیلی ساده نیست. آمیخته شدن افسانه، تخیلات و واقعیت می‌تواند کودکان را کمی سردرگم کند و باعث شود مرز خیال و واقعیت را تشخیص ندهند، همچنین انتقال پیام (متوقف نشدن در گذشته، عشق ورزیدن به افراد جدید و حرکت به سمت آینده) اغلب در دیالوگ‌ها بیان می‌شود که برداشت درست از آن برای سنین پایین (پیش از دبستان) با دشواری همراه خواهد بود. شما والدین عزیز با شناختی که از سطح درک فرزند خود دارید، می‌توانید حین تماشای انیمیشن یا پس از آن، گفت‌وگویی ترتیب دهید تا کمک کنید پیام را به درستی دریافت کنند و از خیالی بودن الهه ماه و سگ فضایی آگاهشان کنید. می‌توانید درباره مفهوم «افسانه» برای کودکان توضیح دهید و به آن‌ها یادآور شوید که وجود الهه‌ها مربوط به افسانه‌ها می‌شود. اگر کودک شما به شنیدن افسانه‌ها علاقه نشان داد، می‌توانید آثار مناسبی در این زمینه برایش تهیه کنید. داستان این اثر در سرزمین چین می‌گذرد و روند داستان با باورها و سنت‌های این سرزمین گره خورده است که برای آشنایی کودکان با فرهنگ‌های ویژه یک کشور و درک تفاوت‌های فرهنگی می‌تواند مناسب باشد. یکی از ویژگی‌های مثبت این انیمیشن، زمینه‌ی خانوادگی قوی و نمایش روابط مناسب خانوادگی و فامیلی است؛ در عین حال رفتارهای نادرستی هم از جانب شخصیت‌های محبوب داستان وجود دارد که از جانب کودکان قابل یادگیری و تقلید است؛ مانند پنهان کاری فی‌فی و اقدام او برای یک سفر تنهایی به سمت ماه و همچنین دروغ گفتن به دیگران برای پیشبرد اهدافش. لازم است کودکان از نادرست بودن این تصمیمات و عواقب بدی که می‌توانستند به همراه داشته باشند آگاه شوند.

خلاصه: آمیخته شدن واقعیت با افسانه می‌تواند کودکان را سردرگم کند و نمایش از دست دادن مادر می‌تواند باعث نگرانی در سنین پایین شود. در دریافت پیام داستان و تشخیص واقعیت از افسانه و خیال به کودکان کمک کنید. کنار آمدن با مرگ عزیزان، پذیرفتن اعضاء جدید در خانواده و نمایش روابط قوی خانوادگی و فامیلی از ویژگی‌های مثبت اثر و نمایش دروغ گفتن و پنهان‌کاری توسط شخصیت اصلی، از نکات منفی اثر است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درباره تفاوت بخش‌های واقعی با بخش‌های افسانه‌ای داستان با کودک خود صحبت کنید. می‌توانید مفهوم افسانه را برای آن‌ها توضیح دهید.

درباره رفتارهای درست و نادرست شخصیت‌های محبوب داستان سوال کنید و خطاهای رفتاری مانند دروغ گفتن را به آنان یادآوری کنید.

برای دریافت بهتر روند داستان توسط کودکان، علت رفتار شخصیت‌ها و نتیجه هر تصمیم را سوال کنید.

خلاصه: درباره روند داستان، رفتارهای نادرست شخصیت‌ها، ویژگی‌های مثبت آن‌ها و همچنین تفاوت بخش‌های خیالی با بخش‌های واقعی، کودکان را راهنمایی کنید.

داستان انیمیشن

دختربچه‌ای به‌نام «فی‌فی» همراه با مادر و پدر مهربانش، زندگی شادی دارد؛ اما مادر فی‌فی به دلیل بیماری از دنیا می‌رود و فی‌فی از آن پس تنها با پدرش زندگی می‌کند. بعد از چهارسال، پدر او تصمیم می‌گیرد مجددا ازدواج کند؛ اما فی‌فی که همیشه به روزهای خوش گذشته فکر می‌کند، نمی‌تواند با این مسئله کنار بیاید. او سعی می‌کند افسانه مورد علاقه‌اش را که مادرش برایش تعریف کرده است، به پدرش یادآوری کند و به او ثابت کند که عشق هرگز نمی‌میرد و او موظف است تا ابد در انتظار مادر فی‌فی بماند. طبق این افسانه، «چانگ‌او» الهه ماه، همسرش را از دست می‌دهد و تا ابد روی ماه انتظار او را می‌کشد. فی‌فی یک موشک می‌سازد و به ماه می‌رود تا از چانگ‌او عکس بگیرد و حقیقی بودن این افسانه را به پدرش ثابت کند. روی ماه، فی‌فی شاهد غم و تنهایی چانگ‌او است. پشت سر گذاشتن یک ماجراجویی برای ملاقات چانگ‌او و همسرش با یکدیگر و همچنین همدردی چانگ‌او و فی‌فی به دلیل غم از دست دادن یک محبوب، باعث می‌شود هر دو به این نتیجه برسند که بهتر است گذشته را رها کنند و به آینده فکر کنند. آن‌ها می‌توانند به افراد جدیدی عشق بورزند و با ازدست دادن عزیزانشان کنار بیایند. درنهایت فی‌فی پیش پدرش بازمی‌گردد و با عشق و علاقه درکنار او و اعضاء جدید خانواده‌اش (مادر و برادر جدید) زندگی می‌کند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Glen Keane, John Kahrs / گلن کین، جان کارس

نویسنده: Audrey Wells, Jennifer Yee McDevitt/ آدری ولز، جنیفر یی مک دویت

نام تهیه کننده: Peilin Chou, Gennie Rim / پیلین چو، جینی ریم

نام بازیگران: Cathy Ang, Sandra Oh,  Robert G. Chiu, / کتی آنگ، ساندرا اوه، رابرت جی‌چیو

نام شخصیت ها:

فی‌فی: دختربچه‌ای که در کنار مادر و پدر مهربانش زندگی خوشی دارد، اما مرگ مادرش و بویژه تصمیم پدرش برای ازدواج مجدد، او را ناراحت می‌کند. او مصمم می‌شود که به ماه سفر کند تا وجود الهه‌ای به‌نام «جانگ او» را که تا ابد منتظر همسرش «یی» مانده است، به پدرش ثابت کند.

چانگ او: الهه‌ای که روی ماه زندگی می‌کند. او همسرش «یی» را از دست داده است و تصمیم دارد تا ابد منتظر او بماند. او به دلیل دوری «یی» غم زیادی را تحمل می‌کند. ناراحتی او باعث تاریکی و گریه‌اش موجب بارش شهاب سنگ می‌شود.

چین: پسربچه‌ای شیطون که قرار است با ازدواج مجدد پدر فی‌فی، برادر فی‌فی شود. او بازیگوش است و علاقه زیادی به خواهر جدیدش دارد. با وجود این‌که فی‌فی او را از خودش دور می‌کند، چین برای کمک به فی‌فی، تمام تلاش خود را انجام می‌دهد.

کشور سازنده: چین، آمریکا

کمپانی سازنده: Glen Keane Productions, Netflix / نتفلیکس

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه