• امروز : 31 تیر 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن روی ماه (Over the Moon )

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

4 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

12033 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 9 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

انیمیشنی فانتزی و موزیکال با موضوع از دست دادن عزیزان و کنارآمدن با این مسئله که در سرزمین چین و با اقتباس از افسانۀ معروف چینی رقم می‌خورد. «فی‌فی» که متوجه می‌شود بعد از مرگ مادرش، پدر او قصد ازدواج دوباره دارد، به ماه سفر می‌کند تا الهه‌ای به‌نام چانگ‌او را ملاقات کند زیرا او هم همسرش را از دست داده و مدتی طولانی به انتظار او نشسته است. درنهایت، پشت سر گذاشتن یک ماجراجویی برای ملاقات چانگ‌او و همسرش و همچنین همدردی چانگ‌او و فی‌فی به دلیل غم از دست دادن یک محبوب، باعث می‌شود هر دو به این نتیجه برسند که به خاطر سپردن افراد مهم است اما در کنار آن، بهتر است به انسان‌های جدیدی عشق بورزند و اجازه ندهند گذشته، آن‌ها را متوقف کند. این اثر زمینه خانوادگی قوی دارد و لذت بردن از دورهمی‌های فامیلی را نیز نشان می‌دهد.

سال 2020 95 دقیقه جزئیات کامل اثر
24 مناسب خانواده 17 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

ماجرای اصلی این انیمیشن، ناراحتی یک دختربچه به دلیل از دست دادن مادرش و تصمیم پدرش برای ازدواج دوباره است. کودکان می‌توانند با تماشای این انیمیشن یادبگیرند که چطور با غم از دست دادن عزیزانشان کنار بیایند و به افراد جدیدی عشق بورزند؛ هرچند نمایش از دست دادن والدین و غم ناشی از آن می‌تواند برای کودکان در سنین پایین، باعث ایجاد نگرانی شود. همچنین دریافت این پیام مثبت از اثر، برای همه سنین خیلی ساده نیست. آمیخته شدن افسانه، تخیلات و واقعیت می‌تواند کودکان را کمی سردرگم کند و باعث شود مرز خیال و واقعیت را تشخیص ندهند، همچنین انتقال پیام (متوقف نشدن در گذشته، عشق ورزیدن به افراد جدید و حرکت به سمت آینده) اغلب در دیالوگ‌ها بیان می‌شود که برداشت درست از آن برای سنین پایین (پیش از دبستان) با دشواری همراه خواهد بود. شما والدین عزیز با شناختی که از سطح درک فرزند خود دارید، می‌توانید حین تماشای انیمیشن یا پس از آن، گفت‌وگویی ترتیب دهید تا کمک کنید پیام را به درستی دریافت کنند و از خیالی بودن الهه ماه و سگ فضایی آگاهشان کنید. می‌توانید درباره مفهوم «افسانه» برای کودکان توضیح دهید و به آن‌ها یادآور شوید که وجود الهه‌ها مربوط به افسانه‌ها می‌شود. اگر کودک شما به شنیدن افسانه‌ها علاقه نشان داد، می‌توانید آثار مناسبی در این زمینه برایش تهیه کنید. داستان این اثر در سرزمین چین می‌گذرد و روند داستان با باورها و سنت‌های این سرزمین گره خورده است که برای آشنایی کودکان با فرهنگ‌های ویژه یک کشور و درک تفاوت‌های فرهنگی می‌تواند مناسب باشد. یکی از ویژگی‌های مثبت این انیمیشن، زمینه‌ی خانوادگی قوی و نمایش روابط مناسب خانوادگی و فامیلی است؛ در عین حال رفتارهای نادرستی هم از جانب شخصیت‌های محبوب داستان وجود دارد که از جانب کودکان قابل یادگیری و تقلید است؛ مانند پنهان کاری فی‌فی و اقدام او برای یک سفر تنهایی به سمت ماه و همچنین دروغ گفتن به دیگران برای پیشبرد اهدافش. لازم است کودکان از نادرست بودن این تصمیمات و عواقب بدی که می‌توانستند به همراه داشته باشند آگاه شوند.

خلاصه: آمیخته شدن واقعیت با افسانه می‌تواند کودکان را سردرگم کند و نمایش از دست دادن مادر می‌تواند باعث نگرانی در سنین پایین شود. در دریافت پیام داستان و تشخیص واقعیت از افسانه و خیال به کودکان کمک کنید. کنار آمدن با مرگ عزیزان، پذیرفتن اعضاء جدید در خانواده و نمایش روابط قوی خانوادگی و فامیلی از ویژگی‌های مثبت اثر و نمایش دروغ گفتن و پنهان‌کاری توسط شخصیت اصلی، از نکات منفی اثر است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره تفاوت بخش‌های واقعی با بخش‌های افسانه‌ای داستان با کودک خود صحبت کنید. می‌توانید مفهوم افسانه را برای آن‌ها توضیح دهید.

درباره رفتارهای درست و نادرست شخصیت‌های محبوب داستان سوال کنید و خطاهای رفتاری مانند دروغ گفتن را به آنان یادآوری کنید.

برای دریافت بهتر روند داستان توسط کودکان، علت رفتار شخصیت‌ها و نتیجه هر تصمیم را سوال کنید.

خلاصه: درباره روند داستان، رفتارهای نادرست شخصیت‌ها، ویژگی‌های مثبت آن‌ها و همچنین تفاوت بخش‌های خیالی با بخش‌های واقعی، کودکان را راهنمایی کنید.

داستان اثر

دختربچه‌ای به‌نام «فی‌فی» همراه با مادر و پدر مهربانش، زندگی شادی دارد؛ اما مادر فی‌فی به دلیل بیماری از دنیا می‌رود و فی‌فی از آن پس تنها با پدرش زندگی می‌کند. بعد از چهارسال، پدر او تصمیم می‌گیرد مجددا ازدواج کند؛ اما فی‌فی که همیشه به روزهای خوش گذشته فکر می‌کند، نمی‌تواند با این مسئله کنار بیاید. او سعی می‌کند افسانه مورد علاقه‌اش را که مادرش برایش تعریف کرده است، به پدرش یادآوری کند و به او ثابت کند که عشق هرگز نمی‌میرد و او موظف است تا ابد در انتظار مادر فی‌فی بماند. طبق این افسانه، «چانگ‌او» الهه ماه، همسرش را از دست می‌دهد و تا ابد روی ماه انتظار او را می‌کشد. فی‌فی یک موشک می‌سازد و به ماه می‌رود تا از چانگ‌او عکس بگیرد و حقیقی بودن این افسانه را به پدرش ثابت کند. روی ماه، فی‌فی شاهد غم و تنهایی چانگ‌او است. پشت سر گذاشتن یک ماجراجویی برای ملاقات چانگ‌او و همسرش با یکدیگر و همچنین همدردی چانگ‌او و فی‌فی به دلیل غم از دست دادن یک محبوب، باعث می‌شود هر دو به این نتیجه برسند که بهتر است گذشته را رها کنند و به آینده فکر کنند. آن‌ها می‌توانند به افراد جدیدی عشق بورزند و با ازدست دادن عزیزانشان کنار بیایند. درنهایت فی‌فی پیش پدرش بازمی‌گردد و با عشق و علاقه درکنار او و اعضاء جدید خانواده‌اش (مادر و برادر جدید) زندگی می‌کند.

جزئیات اثر

کارگردان: Glen Keane, John Kahrs / گلن کین، جان کارس

نویسنده: Audrey Wells, Jennifer Yee McDevitt/ آدری ولز، جنیفر یی مک دویت

نام تهیه کننده: Peilin Chou, Gennie Rim / پیلین چو، جینی ریم

نام بازیگران: Cathy Ang, Sandra Oh,  Robert G. Chiu, / کتی آنگ، ساندرا اوه، رابرت جی‌چیو

نام شخصیت ها:

فی‌فی: دختربچه‌ای که در کنار مادر و پدر مهربانش زندگی خوشی دارد، اما مرگ مادرش و بویژه تصمیم پدرش برای ازدواج مجدد، او را ناراحت می‌کند. او مصمم می‌شود که به ماه سفر کند تا وجود الهه‌ای به‌نام «جانگ او» را که تا ابد منتظر همسرش «یی» مانده است، به پدرش ثابت کند.

چانگ او: الهه‌ای که روی ماه زندگی می‌کند. او همسرش «یی» را از دست داده است و تصمیم دارد تا ابد منتظر او بماند. او به دلیل دوری «یی» غم زیادی را تحمل می‌کند. ناراحتی او باعث تاریکی و گریه‌اش موجب بارش شهاب سنگ می‌شود.

چین: پسربچه‌ای شیطون که قرار است با ازدواج مجدد پدر فی‌فی، برادر فی‌فی شود. او بازیگوش است و علاقه زیادی به خواهر جدیدش دارد. با وجود این‌که فی‌فی او را از خودش دور می‌کند، چین برای کمک به فی‌فی، تمام تلاش خود را انجام می‌دهد.

کشور سازنده: چین، آمریکا

کمپانی سازنده: Glen Keane Productions, Netflix / نتفلیکس

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد روی ماه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!