روح

بررسی تخصصی انیمیشن soul

روح

author-img

توسط : فاطمه مقیم خان ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
روح

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن Soul در جشنواره‌های بین المللی جایزه‌ی «بهترین انیمیشن سال» را از آن خود کرده است. داستان این انیمیشن پیرامون زندگی جو گاردنر، معلم موسیقی است  که آرزو دارد در گروه موسیقی جاز، پیانو بنوازد، درست هنگامی که به آرزویش نزدیک می‌شود حین حادثه‌ای به کما می‌رود و روحش در مسیر جهان آخرت قرار می‌گیرد، اما او با اصرار فرار می‌کند و به جهان اولیه (عالم ارواح، پیش از ورود به جسم زمینی) می‌رود. این انیمیشن در دنیایی فانتزی درباره‌ی جهان آخرت، روح، هدف و معنای زندگی صحبت می‌کند و می‌تواند بهانه‌ی خوبی برای آغاز گفتگو با فرزندانتان پیرامون مسائل مهمی مانند جهان آخرت، مرگ، چگونه زیستن در دنیا، حل اختلاف با والدین  و… باشد.

سال 2020 ۱۰۰ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در صحنه‌ای گربه‌ (روح جو) به دنبال جسم جو (روح شماره ۲۲) می‌دود تا او را به جهان اولیه برگرداند. موجودی ماورائی به نام تری که به شکل خطوطی نورانی به نمایش در آمده و تلاش می‌کند تا جو را به جهان آخرت ببرد و در این راه اشتباهی یک جوان دیگر را به دام می‌اندازد و با تندی با او حرف می‌زند و جوان می‌ترسد و مضطرب می‌شود. جو درون چاه می‌افتد و روح از بدنش جدا می‌شود ( کاملا فانتزی و بدون نمایش خونریزی و آسیب جسمی). عباراتی مانند «تو هیچ هدفی نداری» و « تو همه چیز را خراب کردی» و برخی ناسزا‌های ملایم مانند «احمق» بین شخصیت‌های اصلی رد و بدل می‌شود. مردی عصبانی در مترو بر سر جو گاردنر فریاد می‌کشد، مادر جو خواسته‌های او را نا‌دیده می‌گیرد و از دست او عصبانی می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌های ترسناک به شدت با فانتزی و طنز آمیخته شده‌اند و احتمال ترسیدن وجود ندارد، تنها ممکن است صحنه‌هایی مانند پرسه زدن ارواح سیاه و افسرده در سرزمینی ماورائی برای مخاطبین کم سن و حساس ترسناک باشد. جو گاردنر در مسیر خطرات مختلفی را پشت سر می‌گذارد و در نهایت در یک چاله‌ی عمیق می‌افتد. جو از بیمارستان خارج می‌شود، در حالی که شهر پر از سر و صدا و شلوغ است، همین موضوع او را آشفته و هراسان می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

کلماتی مانند «احمق»، «خود خواه»، «خرفت»، «خود شیفته» رد و بدل می‌شود. در یک صحنه در حالی که روح شماره ۲۲ در جسم جو گاردنر است به حمام می‌رود و به جو می‌گوید «باسنت را شستم!» (در نسخه سانسور شده حدف شده است.) جو یواشکی از جعبه‌ی آبنبات‌های رایگان در آرایشگاه، چند آبنبات برمی‌دارد. جو در صحنه‌ای طنز یکی از دوستان مسن مادرش را اشتباها با لب بوس می‌کند. (در نسخه مورد اعتماد کدومو حذف شده است)

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

به احتمال زیاد هر پیامی که برای رهایی از رخوت و افسردگی احتیاج دارید در این انیمیشن وجود داشته باشد: رویاهایت را دنبال کن، از جزئیات شیرین زندگی لذت ببر، زیبایی‌های طبیعت را ببین، با مردم تعامل کن، نگذار دنبال کردن اهداف حرفه‌ایت زندگی را برایت سخت کند، به اطرافیان و به ویژه خانواده‌ و مادرت توجه کن، حرفه‌ی تو تمام زندگی و تنها هدف خلقتت نیست، مرگ ترسناک نیست و می‌تواند خواستنی باشد. زندگی پوچ و بی‌معنا نیست اگر با عشق و دوستی زندگی کنی. تحصیل در مدرسه قرار نیست همه چیز باشد، ممکن است علاقه‌ی تو خارج از حوزه تحصیلات رسمی باشد. لزوما موفقیت شغلی تو را خوشحال نمی‌کند. اگر نتوانستیم «جرقه»‌های مورد علاقه در جوانی‌مان را دنبال کنیم، این به معنای پوچ بودن زندگی‌مان نیست، اهداف مهم دیگری هم وجود دارد مانند عشق به زندگی، خانواده و دیگران. همچنین پیام‌هایی مانند ایثار، دلسوزی ، پایداری و استقامت برای رسیدن به هدف و تاثیر صحبت‌های تلخ و شیرین دیگران در روحیه‌ی انسان، در این انیمیشن وجود دارد. یکی از جملات کلیدی انیمیشن در مورد احساسی که بعد از رسیدن به موفقیت‌های حرفه‌ای دست می‌دهد: «یک ماهی کوچک از ماهی بزرگتر می‌پرسد: اقیانوس کجاست؟ او جواب می‌دهد همین‌جا! ماهی کوچک با نا‌امیدی می‌گوید: این‌جا که فقط آبه!»

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

جو گاردنر برای رسیدن به اهدافش سخت تلاش می‌کند، او در این مسیر می‌اموزد که باید بیشتر به جزئیات زندگی توجه کند، باید با مردم، دوستانش و مادرش ارتباط خوبی داشته باشد تا زندگی دل‌پذیر‌تر شود. روح شماره ۲۲ هم از دیگر الگوهای مثبت است، او در حالی که در گذشته روحی کسل و بی‌تفاوت نسبت به همه چیز بوده است، یاد می‌گیرد به جزئیات توجه کند و زندگی را دوست داشته باشد و از آن لذت ببرد.

می‌توانید با فرزندان خود درباره مضامین فلسفی این انیمیشن صحبت کنید، درباره‌ی زندگی آخرت، وجود داشتن روح پس از مرگ، هدف زندگی و...

۱) پیام‌های این انیمیشن در مورد زندگی معنا‌دار چه بود؟

۲) آیا اهداف افراد با یکدیگر فرق دارد؟ چگونه؟

۳)شخصیت‌های داستان چگونه در رسیدن به هدف استقامت می‌کنند؟ میزان همدلی‌ آن‌ها با یکدیگر چگونه است؟ چه ویژگی‌های اخلاقی مثبتی دارند؟

۴)آیا کسی را الگوی خود میدانی؟ چرا؟ چه ویژگی‌ها برای تبدیل شدن به الگو مهم است؟

۵) این انیمیشن را با دیگر انیمیشن‌هایی که از دیزنی یا پیکسار دیده‌ای مقایسه کن.

۶) بین این انیمیشن و انیمیشن indide out  چه شباهت‌هایی وجود دارد؟

۷) چگونه می‌توان از زندگی لذت برد؟

۸) شخصیت اصلی داستان چگونه اختلاف نظر خود با مادرش را حل کرد؟

خلاصه: پیام‌ این انیمیشن در مورد زندگی معنا‌دار و هدفمند چه بود؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه