• امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

روح

بررسی تخصصی انیمیشن Soul

روح

author-img

توسط : فاطمه مقیم خان ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
روح

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن Soul در جشنواره‌های بین المللی جایزه‌ی «بهترین انیمیشن سال» را از آن خود کرده است. داستان این انیمیشن پیرامون زندگی جو گاردنر، معلم موسیقی است  که آرزو دارد در گروه موسیقی جاز، پیانو بنوازد، درست هنگامی که به آرزویش نزدیک می‌شود حین حادثه‌ای به کما می‌رود و روحش در مسیر جهان آخرت قرار می‌گیرد، اما او با اصرار فرار می‌کند و به جهان اولیه (عالم ارواح، پیش از ورود به جسم زمینی) می‌رود. این انیمیشن در دنیایی فانتزی درباره‌ی جهان آخرت، روح، هدف و معنای زندگی صحبت می‌کند و می‌تواند بهانه‌ی خوبی برای آغاز گفتگو با فرزندانتان پیرامون مسائل مهمی مانند جهان آخرت، مرگ، چگونه زیستن در دنیا، حل اختلاف با والدین  و… باشد.

سال 2020 ۱۰۰ دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 21 رأی

دیدگاه کودکان

5 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 5 رأی

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در صحنه‌ای گربه‌ (روح جو) به دنبال جسم جو (روح شماره ۲۲) می‌دود تا او را به جهان اولیه برگرداند. موجودی ماورائی به نام تری که به شکل خطوطی نورانی به نمایش در آمده و تلاش می‌کند تا جو را به جهان آخرت ببرد و در این راه اشتباهی یک جوان دیگر را به دام می‌اندازد و با تندی با او حرف می‌زند و جوان می‌ترسد و مضطرب می‌شود. جو درون چاه می‌افتد و روح از بدنش جدا می‌شود ( کاملا فانتزی و بدون نمایش خونریزی و آسیب جسمی). عباراتی مانند «تو هیچ هدفی نداری» و « تو همه چیز را خراب کردی» و برخی ناسزا‌های ملایم مانند «احمق» بین شخصیت‌های اصلی رد و بدل می‌شود. مردی عصبانی در مترو بر سر جو گاردنر فریاد می‌کشد، مادر جو خواسته‌های او را نا‌دیده می‌گیرد و از دست او عصبانی می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌های ترسناک به شدت با فانتزی و طنز آمیخته شده‌اند و احتمال ترسیدن وجود ندارد، تنها ممکن است صحنه‌هایی مانند پرسه زدن ارواح سیاه و افسرده در سرزمینی ماورائی برای مخاطبین کم سن و حساس ترسناک باشد. جو گاردنر در مسیر خطرات مختلفی را پشت سر می‌گذارد و در نهایت در یک چاله‌ی عمیق می‌افتد. جو از بیمارستان خارج می‌شود، در حالی که شهر پر از سر و صدا و شلوغ است، همین موضوع او را آشفته و هراسان می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

کلماتی مانند «احمق»، «خود خواه»، «خرفت»، «خود شیفته» رد و بدل می‌شود. در یک صحنه در حالی که روح شماره ۲۲ در جسم جو گاردنر است به حمام می‌رود و به جو می‌گوید «باسنت را شستم!» (در نسخه سانسور شده حدف شده است.) جو یواشکی از جعبه‌ی آبنبات‌های رایگان در آرایشگاه، چند آبنبات برمی‌دارد. جو در صحنه‌ای طنز یکی از دوستان مسن مادرش را اشتباها با لب بوس می‌کند. (در نسخه مورد اعتماد کدومو حذف شده است)

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

به احتمال زیاد هر پیامی که برای رهایی از رخوت و افسردگی احتیاج دارید در این انیمیشن وجود داشته باشد: رویاهایت را دنبال کن، از جزئیات شیرین زندگی لذت ببر، زیبایی‌های طبیعت را ببین، با مردم تعامل کن، نگذار دنبال کردن اهداف حرفه‌ایت زندگی را برایت سخت کند، به اطرافیان و به ویژه خانواده‌ و مادرت توجه کن، حرفه‌ی تو تمام زندگی و تنها هدف خلقتت نیست، مرگ ترسناک نیست و می‌تواند خواستنی باشد. زندگی پوچ و بی‌معنا نیست اگر با عشق و دوستی زندگی کنی. تحصیل در مدرسه قرار نیست همه چیز باشد، ممکن است علاقه‌ی تو خارج از حوزه تحصیلات رسمی باشد. لزوما موفقیت شغلی تو را خوشحال نمی‌کند. اگر نتوانستیم «جرقه»‌های مورد علاقه در جوانی‌مان را دنبال کنیم، این به معنای پوچ بودن زندگی‌مان نیست، اهداف مهم دیگری هم وجود دارد مانند عشق به زندگی، خانواده و دیگران. همچنین پیام‌هایی مانند ایثار، دلسوزی ، پایداری و استقامت برای رسیدن به هدف و تاثیر صحبت‌های تلخ و شیرین دیگران در روحیه‌ی انسان، در این انیمیشن وجود دارد. یکی از جملات کلیدی انیمیشن در مورد احساسی که بعد از رسیدن به موفقیت‌های حرفه‌ای دست می‌دهد: «یک ماهی کوچک از ماهی بزرگتر می‌پرسد: اقیانوس کجاست؟ او جواب می‌دهد همین‌جا! ماهی کوچک با نا‌امیدی می‌گوید: این‌جا که فقط آبه!»

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

جو گاردنر برای رسیدن به اهدافش سخت تلاش می‌کند، او در این مسیر می‌اموزد که باید بیشتر به جزئیات زندگی توجه کند، باید با مردم، دوستانش و مادرش ارتباط خوبی داشته باشد تا زندگی دل‌پذیر‌تر شود. روح شماره ۲۲ هم از دیگر الگوهای مثبت است، او در حالی که در گذشته روحی کسل و بی‌تفاوت نسبت به همه چیز بوده است، یاد می‌گیرد به جزئیات توجه کند و زندگی را دوست داشته باشد و از آن لذت ببرد.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند مطالبی که در این انیمیشن تحت عنوان جهان آخرت یا جهان اولیه بیان می‌شود شاید با عقاید اسلامی هم‌خوانی نداشته باشد، اما این جهان را هم انکار نمی‌کند. البته این انیمیشن می‌تواند بهانه‌ای برای صحبت کردن پیرامون مسائل مهمی مانند آخرت، روح، معنای زندگی و لذت بردن از آن، با کودکان و نوجوانان بالای ۹ سال باشد. توصیه می‌شود در صورت صلاح‌دید خودتان پیش از دیدن این انیمیشن با فرزندان خود پیرامون تفاوت دیدگاهی که بین انیمیشن روح با دیدگاه مورد قبول در اسلام در رابطه با جهان آخرت وجود دارد، گفتگو کنید. تماشای این انیمیشن برای مخاطبین زیر ۹ سال به دلیل طرح مسائل ماورائی، مرگ و نمایش زندگی ارواح پیش از به دنیا آمدن، می‌تواند گیج کننده باشد. فرزند خود را در نمایش این انیمیشن همراهی کنید و بر خیالی و فانتزی بودن اتفاقات آن تاکید کنید. از او بخواهید سوالاتش پیرامون جهان آخرت را بپرسد و با رجوع به منابع معتبر به سوالاتش پاسخ دهید، هم‌چنین می‌توانید منابع مناسبی را به فرزند نوجوانتان پیشنهاد دهید تا خودش به جستجوی پاسخ سوالاتش بپردازد. شخصیت اصلی داستان در زمینه‌ی پیدا کردن شغلی با امنیت و آینده‌ی مناسب، و دنبال کردن علاقه‌ی خودش با مادرش اختلاف نظر دارد، اما با گفتگو این موضوع را حل می‌کند و مادرش نیز از او حمایت می‌کند. می‌توانید با تاکید بر این گفتگو، از فرزند خود بخواهید احساساتش را پیرامون اختلاف نظر‌هایی که بین خودش و شما می‌بیند بیان کند و درباره‌ی آن با یکدیگر گفتگو کنید. از مهم‌ترین پیام‌های انیمیشن می‌توان به این اشاره کرد که هدف اصلی زندگی با اهداف شغلی دو چیز متفاوت است، مهم آن است که زندگی کردن را یاد بگیریم. پیرامون این پیام با فرزند خود گفتگو کنید و از او بخواهید درباره‌ی اهدافش و مسیری که برای رسیدن به آن باید طی کند با شما گفتگو کند.

این انیمیشن می‌تواند برای کودکانی مفید باشد که با فوت یکی از نزدیکان خود روبرو شده‌اند و این نمایش کوتاه از زندگی پس از مرگ می‌تواند برای آن‌ها دل‌گرم کننده باشد. البته توصیه می‌شود بنا بر تشخیص خود نسبت به میزان پذیرش فانتزی‌ها توسط فرزندتان، میزان خیال‌پردازی او و توانایی‌اش در تفکیک واقعیت از تخیل، اقدام به نمایش این انیمیشن کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

این انیمیشن نیاز به گفتگوی پیشینی دارد. لازم است با فرزندان خود قبل از تماشای انیمیشن درباره‌ی تفاوت دیدگاه‌ انیمیشن با عقاید اسلامی صحبت کنید و بر خیالی بودن دنیای نمایش داده شده در انیمیشن تاکید کنید.

می‌توانید با فرزندان خود درباره مضامین فلسفی این انیمیشن صحبت کنید، درباره‌ی زندگی آخرت، وجود داشتن روح پس از مرگ، هدف زندگی و...

۱) پیام‌های این انیمیشن در مورد زندگی معنا‌دار چه بود؟

۲) آیا اهداف افراد با یکدیگر فرق دارد؟ چگونه؟

۳)شخصیت‌های داستان چگونه در رسیدن به هدف استقامت می‌کنند؟ میزان همدلی‌ آن‌ها با یکدیگر چگونه است؟ چه ویژگی‌های اخلاقی مثبتی دارند؟

۴)آیا کسی را الگوی خود میدانی؟ چرا؟ چه ویژگی‌ها برای تبدیل شدن به الگو مهم است؟

۵) این انیمیشن را با دیگر انیمیشن‌هایی که از دیزنی یا پیکسار دیده‌ای مقایسه کن.

۶) بین این انیمیشن و انیمیشن Inside out  چه شباهت‌هایی وجود دارد؟

۷) چگونه می‌توان از زندگی لذت برد؟

۸) شخصیت اصلی داستان چگونه اختلاف نظر خود با مادرش را حل کرد؟

۹) پیش از تماشای انیمیشن از فرزند نوجوان خود بخواهید آموخته‌های خود پیرامون جهان پیشین و جهان آخرت را بازگو کند و درباره‌ي اختلاف عقیده‌‌ای که بین مسائل طرح شده در این انیمیشن با عقاید اسلامی وجود دارد با او گفتگو کنید.

خلاصه: پیام‌ این انیمیشن در مورد زندگی معنا‌دار و هدفمند چه بود؟

ادامه متن

داستان انیمیشن

جو گاردنر معلم موسیقی و نوازنده‌ی پیانو در یک دبیرستان است که همیشه آرزو داشته است تا روی صحنه‌ی موسیقی به اجرای موسیقی جاز بپردازد.جو در آستانه‌ی رسیدن به آرزویش،حین یک حادثه، به کما می‌رود و روحش از بدنش جدا می‌شود. روح جو گاردنر در ابتدا به سمت جهان آخرت می‌رود اما جو که در اشتیاق اجرای موسیقی جاز است، مرگ خود را نمی‌پذیرد و به سمت جهان اولیه، محلی که ارواح پیش از رفتن به جسم زمینی خود در‌ آن‌جا حضور دارند، فرار می‌کند. در جهان اولیه، ارواح شخصیت‌سازی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مراحل گذراندن «سمینار» است. جایی که هر روح تازه با ارواحی ملاقات می‌کند که روی زمین در رشته‌ی خاصی موفق بوده‌اند، مشاهیری مانند گاندی، مادر ترزا، آبراهام لینکلن و... این سمینار به ارواح تازه‌وارد کمک می‌کند تا شخصیت خود را کامل کنند و به اصطلاح «جرقه»‌ی خود را پیدا کنند. جرقه همان حرفه‌ی مخصوصی است که در زندگی زمینی افراد با اشتیاق و شوق قلبی دنبالش می‌کنند. هر روح با یافتن جرقه‌ی خود می‌تواند برچسب ورود به زندگی زمینی را پیدا کند. میان تمام این ارواح، یک روح با شماره‌ی «بیست و دو» وجود دارد که سال‌هاست نتوانسته به زمین برود، زیرا جرقه‌اش را پیدا نکرده است.

جو گاردنر در سمینار راهنمای او می‌شود تا برای پیدا کردن جرقه به او کمک کند، شماره ۲۲ که اشتیاق جو را برای بازگشت به زندگی می‌بیند تصمیم می‌گیرد با یافتن جرقه‌اش، گذرنامه زمینی‌اش را به جو بدهد و خودش در جهان اولیه بماند.  جو و ۲۲ حین اتفاقی به زمین برمی‌گردند، اما این بار روح بیست و دو در بدن جو گاردنر، و روح جو در جسم یک گربه گیر می‌افتد! آن‌ها تلاش زیادی می‌کنند تا این جا به جایی را درست کنند، در همین حین شماره‌ی ۲۲ در بدن جو از زندگی روی زمین لذت می‌برد و جرقه‌ی خود را پیدا می‌کند، جرقه‌ی او همان لذت بردن از چیز‌های کوچک در زمین است!

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مولف: پیت داکتر

نویسنده/ مترجم: پیت داکتر- کمپ پاورز- مایک جونز

نام تهیه کننده: پیت داکتر

نام شخصیت ها:

جو گاردنر: معلم موسیقی مدرسه که پیانو می‌نوازد و آرزو دارد در یکی از اجرا‌های گروهی معروف، در سبک موسیقی جاز، پیانو بنوازد. او مردی مهربان و پر‌تلاش است.

روح شماره ۲۲:روحی که نمی‌تواند جرقه‌ی اصلی خود را  در زندگی پیدا کند، اما یاد می‌گیرد چگونه زندگی کند.

دوروتیا ویلیامز: نوازنده‌ی مشهوری که جو گاردنر آرزو دارد در کنارش اجرا کند.

جری: تعدادی از موجودات ماورائی که در جهان اولیه ارواح را هدایت می‌کنند تا شخصیتشان شکل بگیرد و استعداد خاص خود را پیدا کنند. نام تمام آن‌ها جری است و به شکل لامپ نئون در شمایلی مشابه آدمیزاد در می‌آیند تا روح آدم‌ها بتواند آن‌ها را تشخیص بدهد!

تری:  موجودی ماورائی مشابه جری‌ها که نقش حسابدار ارواح را دارد و تعداد ارواحی که به جهان آخرت می‌روند را می‌شمارد، او تنها کسی است که متوجه فرار کردن جو و رفتن او به جهان اولیه به جای جهان آخرت می‌شود.

 

 

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: دیزنی / پیکسار

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : یآسمن گودرزی

۱۰ فروردین ۱۴۰۰

مناسب سن 12+ گزارش نظر
روحِ سرگردان

انیمیشن روح به رغم داشتن موضوعی متفاوت و جالب نتوانسته آنگونه که باید آن را به تصویر بکشد. به لحاظ مسئله‌ی معاد شناسی و تبیین دنیای قبل از مرگ و بعد از مرگ سردرگم است. بخش عمده‌ای از این انیمیشن با مفاهیم دینی ما سازگار نیست! من جمله ارواح سرگردان و اختیار داشتن آن‌ها به نحوی که هر زمان بخواهند هرجا بخواهند بروند.

مشاهده کامل

بزرگسال

توسط : مریم عسگری

۴ فروردین ۱۴۰۰

مناسب سن 15+ گزارش نظر
اثری فانتزی دارای نکات مثبت و منفی

در این اثر نگاه جدیدی از جهان بعد از دنیا نشان داد که با آموزه های دینی متفاوت بود اما نشان داد که باید برای رسیدن به هر هدفی تلاش داشت پس هدفت را والا در نظر بگیر تا وقتی به آن رسیدی دچار پوچی نشوی

مشاهده کامل

خردسال

توسط : تینو محمدی

۲۱ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 2+ گزارش نظر
بررسی انیمیشن زیبای روح

روح انیمیشن بسیار زیبایی است که در کنار زیبایی اش باید به نکاتش دقت کنیم. در اخر انیمشن جو، جمله ای به یاد ماندنی را بیان کرد \\\" نمی دانم می خواهم چه کنم اما می خواهم زندگی کنم \\\" منظور او از نظر {زندگی کردن} چه بود؟ در دین ما زندگی ازمونی برای دنیای اخرت است اما انها(کسانی که مانند ما نیستند) زندگی را خوش گذرانی می بینند، چون اعتقادی به دنیای اخرت ندارند. در انیمیشن روح چیزی از جهان اخرت (یا همان جهان پس از مرگ) نشان داده نشد. در واقع چون چیزی در مورد ان ندارندیا بهتر بگوییم اصلا ان را قبول ندارند! در شهر خانوم های سیاه پوست و با حجاب هم وجود داشتند. در بین انسان هایی که در خلع بودند خانوم مسلمانی هم بود(البته این بستگی به دوبله ای که دیده اید دارد) اما با همه اینها روح انیمیشن جذابی است که باید ببینمش و به نکاتش توجه کنیم. \\\"بیایید زندگی کنیم، نه از نوع انها بلکه از نوع یک انسان مسلمان، یعنی قدر لحظه هایمان را بدانیم\\\" {وقت الذهب} {وقت طلاست}

مشاهده کامل

خردسال

توسط : تینو محمدی

۲۱ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 2+ گزارش نظر
بررسی انیمیشن زیبای روح

روح انیمیشن بسیار زیبایی است که در کنار زیبایی اش باید به نکاتش دقت کنیم. در اخر انیمشن جو، جمله ای به یاد ماندنی را بیان کرد \\\" نمی دانم می خواهم چه کنم اما می خواهم زندگی کنم \\\" منظور او از نظر {زندگی کردن} چه بود؟ در دین ما زندگی ازمونی برای دنیای اخرت است اما انها(کسانی که مانند ما نیستند) زندگی را خوش گذرانی می بینند، چون اعتقادی به دنیای اخرت ندارند. در انیمیشن روح چیزی از جهان اخرت (یا همان جهان پس از مرگ) نشان داده نشد. در واقع چون چیزی در مورد ان ندارندیا بهتر بگوییم اصلا ان را قبول ندارند! در شهر خانوم های سیاه پوست و با حجاب هم وجود داشتند. در بین انسان هایی که در خلع بودند خانوم مسلمانی هم بود(البته این بستگی به دوبله ای که دیده اید دارد) اما با همه اینها روح انیمیشن جذابی است که باید ببینمش و به نکاتش توجه کنیم. \\\"بیایید زندگی کنیم، نه از نوع انها بلکه از نوع یک انسان مسلمان، یعنی قدر لحظه هایمان را بدانیم\\\" {وقت الذهب} {وقت طلاست}

مشاهده کامل
افزودن دیدگاه