• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن روح کنترویل (The canterville Ghost)

author-img

توسط : فرناز بنانی ارزیاب کدومو

2 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

4358 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
انیمیشن روح کنترویل ساخته شده در ژانری فانتزی، ماجراجویی، کمدی و ترسناک است که داستان آن در ستایش تاریخ بریتانیا مبنی بر وجود قصه هایی درخصوص اشباح سرگردان انگلستان نگارش شده است. این اثر بر شجاعت و جسارت تاکید فراوان دارد و تماشای آن برای افراد بالای 12 سال به همراه والدین بلامانع است.

ژانر : کمدی ماجراجویی

سال 2023 89 دقیقه جزئیات کامل اثر
3 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

چرا 12 سال؟

روح کانترویل، انیمیشنی فانتزی، کمدی و ترسناک است و در بستر صده 1900 در انگلستان روایت می‌شود که به دلیل موضوع اثر، امکان بالای ابهام آفرینی و نیز امکان تاثیرگذاری منفی، مناسب رده سنی کمتر از 12 سال نمی‌باشد.

نقش ما چیست؟

 اگر فرزندتان مجذوب شخصیت ویرجینیا شد لازم است که با او در خصوص ابعاد منفی ویرجینیا نیز صحبت کنید. ویرجینیا علاوه بر شجاعت و زیبایی، شخصیتی سرکش و جسور دارد که باعث می‌شود گاهی در مقابل خانواده اش بایستد. لازم است فرزند شما این نکته را بداند که حتی اگر حق با او باشد، نوع رفتارش با والدینش قابل قبول نیست و او می‌تواند منطقی تر و آرام تر رفتار کند تا تاثیرگذاری بیشتری بر خانواده اش داشته باشد. نترسیدن از مرگ تاحدودی نکته مثبتی است اما این اثر مسئله مرگ را به گونه ای نشان می‌دهد که مخاطب کودک یا نوجوان تصور کند کنترل روحش به دست فرشته مرگ یا به دست خودش است. اگر این ابهام برای فرزندتان به وجود آمد حتما برای او در این خصوص توضیح بدهید که این تصاویر تنها فانتزی هایی هستند که مجذوب کننده هستند. اما در حقیقت کنترل مرگ و زندگی همه انسان ها فقط به دست خداوند است و هیچکس قادر نیست تصمیم بگیرد چه زمانی بمیرد و چگونه از مرگ نجات یابد. ضمن اینکه مسئله گرفتار کردن روح در یک شیشه نیز یک فانتزی طنز آمیز و غیر واقعی است که باید در خصوص آن برای فرزندتان توضیح بدهید.

بیشتر بدانید...

نویسنده اصلی روح کانترویل، اسکار وایلد است و این قصه در صده 1900 نگارش شد. سپس در سال 2023 به فرم امروزی برگردانده شد. از محتوای این قصه، فیلم ها و کتاب های بسیاری ساخته و نوشته شده اند.

   

داستان اثر

شخصیت‌ها:

ویرجینیا: دختر بزرگ خانواده اوتیس که به روح سرسایمن کمک می‌کند تا به همسرش در بهشت ملحق شود. ویرجینیا به دنبال متقاعد کردن خانواده اش برای رفتن از خانه کانترویل است.

سرسایمن: روح سرگردان 300 ساله ای که در عمارت کانترویل حضور دارد و اجازه زندگی به هیچکس را در آن خانه نمی‌دهد.

هایرم اوتیس : پدر دانشمند ویرجینیا که تصمیم می‌گیرد عمارت کانترویل را به خانه جدیدش تبدیل کند و هیچ یک از اعضای خانواده اش از روح نمی‌ترسند.

هنری چشایر: پسر جوانی که در جریان سکونت خانواده اوتیس در عمارت کانترویل با ویرجینیا آشنا می‌شود و به او علاقه مند می‌شود.

داستان اثر:

خانواده اوتیس تصمیم دارند در حومه لندن در عمارتی قدیمی و مخوف ساکن شوند. عمارت کانترویل که در 300 سال پیش متعلق به شخصی به نام سرسایمن بوده، تا به امروز در تسخیر روح او باقی مانده است. حالا باید خانواده اوتیس را هم مانند تمامی ساکنان موقت عمارت بترساند و مانع از ماندن آنها شود. اما با وجود آزار و اذیت های سرسایمن، هیچکدام از اعضای خانواده از او نمی‌ترسند. ویرجینیا که دختر بزرگ خانواده اوتیس است و تمایلی به ماندن در آن عمارت را ندارد، تصمیم می‌گیرد با همکاری سرسایمن خانواده اش را از آنجا خارج کند اما نه تنها خانواده متقاعد به رفتن نمی‌شوند بلکه تلاش می‌کنند تا روح را از عمارت بیرون کنند. در جریان آشنایی بیشتر ویرجینیا با سرسایمن، ویجینیا متوجه گذشته تلخ او و مرگ همسرش النور می‌شود و تصمیم می‌گیرد برای آزادی سایمن و برگشتن صلح و آرامش به عمارت، به دست نوشته ای قدیمی که در کتب گذشتگان است عمل کند. در این میان با هنری پسر جوانی که یک دوک در یک خانواده انگلیسی است آشنا می‌شود و به او علاقه مند می‌شود. در پی این دستورالعمل ویرجینیا با دروازه ای مواجه می‌شود که کلید حل ماجراست. اگر او از دروازه بگذرد روح از تنش خارج می‌شود. اما در پی نگرانی خانواده و هنری برای او، هنری برای نجات جان ویرجینیا تن به مرگی موقت می‌دهد و ویرجینیا را نجات می‌دهد. پس از یک مبارزه سخت بین سرسایمن و ارباب مرگ، سرسایمن نیز به کمک ویرجینیا آزاد می‌شود و روحش به همسرش در بهشت می‌پیوندد. ویرجینیا و هنری به زندگی بازمی‌گردند، ازدواج می‌کنند و صلح و آرامش پس از 300 سال به عمارت کانترویل بازمی‌گردد.

جزئیات اثر

کارگردان: Kim Burdon نویسنده:Keiron Self بازیگران:Stephen Fry, Hugh Laurie, Emily Carey, Imelda Staunton, Freddie Highmore کمپانی سازنده:Kim Burdon کش.ر سازنده: انگلستان

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد روح کنترویل

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!