• امروز : ۸ اسفند ۱۳۹۹

رنگو

بررسی تخصصی انیمیشن RANGO

رنگو

author-img

توسط : امیرحسین کهوندی فاضل ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

رنگو پس از ورود به شهر خاک و مبارزه‌های زیاد برای پیداکردن آب، به قهرمان جدید شهر تبدیل می‌شود. رنگو محصول سال ۲۰۱۱ کشور آمریکاست که جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن را نیز کسب کرده است.

سال 2011 107 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در شهر خاک همه اهالی دارای اسلحه هستند و از آن استفاده می‌کنند، به همین دلیل شاهد دوئل و تیراندازی‌های مداوم هستیم. بااین‌وجود هیچ‌صحنه حاوی خونریزی در این اثر دیده نمی‌شود. شخصیت «جیک» شرور واقعی است که همیشه اسلحه با خود دارد. یکی از شخصیت‌ها با تیری که در چشمانش باقی مانده است، دائماً در تصویر حضور دارد. شاهین به رنگو حمله‌ور می‌شود و پس از تعقیب‌وگریزی طولانی کشته می‌شود. شخصیت‌ها لحظات سخت و دشواری را تحمل می‌کنند و در برخی اوقات با فاصله‌ی کم از مرگ نجات پیدا می‌کنند. جسد برخی شخصیت‌ها همچون مسئول بانک نیز در انیمیشن دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

رنگو و برخی از شخصیت‌ها لحظات سختی را همچون فرار از دست شاهین تجربه می‌کنند. نمایش برخی اجساد ممکن است مخاطبان کم‌سن‌وسال را آزار دهد. یکی از اهالی شهر با وجود آنکه تیری در چشمش باقی مانده است، بارها در انیمیشن دیده می‌شود که تصویری آزاردهنده به‌حساب می‌آید. شخصیت جیک نیز باتوجه به ترس همه اهالی و رفتارهای خشنش تاحدی برای کودکان ترسناک است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

جیک پس از ورود به شهر، به دروغ خود را فردی شجاع و قهرمان معرفی و خاطرات دروغینی برای اهالی تعریف می‌کند. یکی از شخصیت‌ها نیز پس از خوردن یک حشره آروغ می‌زند.

جزئیات
پیام مثبت

با وجود سختی‌های زندگی در بیابان و خشکسالی، اهالی شهر بازهم در مقابل مشکلات استقامت به خرج می‌دهند و از تلاش ناامید نمی‌شوند. لوبیا در برابر زیاده‌خواهی شهردار می‌ایستد و از حق خود دفاع می‌کند. همکاری و صمیمیت اهالی شهر با رنگو باعث کسب موفقیت و بازگشت آب به شهر خاک می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

رنگو اگرچه تجربه زندگی در شرایط سخت بیابان را ندارد؛ اما با استفاده از توانایی‌هایش به قهرمان شهر تبدیل می‌شود. او به‌عنوان کلانتر همه مردم را به همکاری دعوت می‌کند و با کار گروهی مناسب، مانع اجرای نقشه‌های شوم شهردار می‌شوند. لوبیا در برابر تلاش‌های شهردار در به‌دست‌آوردن زمین‌های شهر ایستادگی و پس از ورود رنگو نیز به او کمک می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

والدین باید بدانند این انیمیشن در ژانر ماجراجویی و زمینه‌ای وسترن قرار دارد. اهالی شهر خاک به کمک آفتاب‌پرستی به نام رنگو به‌دنبال بازگرداندن آب به شهرشان هستند. خشونت این اثر به دلیل استفاده‌ی زیاد از سلاح، کشته‌شدن برخی شخصیت‌ها و برخی درگیری‌ها شدت بالایی دارد. بنابراین والدین با شناخت خود از فرزندشان، باید درباره‌ی این اثر تصمیم‌گیری کنند. همین موارد ممکن است برای برخی مخاطبان ترسناک باشد. دروغ‌گویی رنگو درباره‌ی گذشته خود، مهم‌ترین ناهنجاری موجود در این انیمیشن است. بااین‌وجود «رنگو» دارای پیام‌های مثبتی همچون مقاومت دربرابر سختی‌ها، همکاری و صمیمیت است. شخصیت «رنگو» نیز با استفاده از قابلیت‌هایش به آرزوی قدیمی‌اش که تبدیل‌شدن به فردی قهرمان است، می‌رسد.

والدین می‌توانند درباره‌ی تغییرات شخصیت رنگو و چگونگی تبدیل‌شدن او به یک قهرمان با فرزندان خود سخن بگویند. والدین می‌توانند با ارجاع به اهمیت آب در این انیمیشن، درباره‌ی لزوم مدیریت مصرف آب، نکاتی را به فرزند خود آموزش دهند.

خلاصه: باوجود شدت بالای خشونت، این اثر دارای پیام‌های مثبتی همچون مقاومت دربرابر سختی‌ها، همکاری و کار گروهی است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آب چه نقشی در زندگی اهالی شهر خاک دارد؟

شخصیت رنگو در طول انیمیشن چه تغییری می‌کند؟

کدام شخصیت را بیشتر دوست داری؟ چرا؟

خلاصه: شخصیت رنگو در طول انیمیشن چه تغییری می‌کند؟

داستان انیمیشن

«آفتاب‌پرستی» به نام «رنگو» در میانه سفر ناگهان از ماشین به بیرون پرت و در یک بیابان تنها رها می‌شود. او پس از سختی‌های زیاد و فرار از دست یک «شاهین»، به شهری قدیمی به نام «خاک» که اهالی آن حیوانات هستند، وارد می‌شود. او که قبلاً زندگی آرامی به‌عنوان یک حیوان خانگی همراه با انسان‌ها داشته است، اکنون وارد شهری با حیوانات وحشی می‌شود. بنابراین در معرفی خود اغراق و داستان‌های دروغینی از شجاعت خود برای اهالی شهر تعریف می‌کند. شهر خاک دچار خشکسالی است و به همین دلیل همه اهالی شهر زمین‌های خود را به «شهردار» فروخته‌اند. به دلیل ارزشمندی آب، مسئولیت نگهداری آن در شهر به «بانک» سپرده شده است؛ اما روزی منبع آب به سرقت می‌رود. رنگو که پس از ورود به شهر اقدامات شجاعانه همچون فرار از دست شاهین را انجام داده بود، مسئول پیداکردن آب می‌شود. او پس از بررسی‌های زیاد به شهردار مشکوک می‌شود و با او درگیر می‌شود؛ اما شهردار با تهدید، او را از شهر اخراج می‌کند. پس از خروج از شهر، رنگو با «روح غرب» مواجه می‌شود که از او می‌خواهد به شهر بازگردد و به مردم کمک کند. رنگو در بیرون از شهر خط لوله‌ی آب را می‌بیند که به عمد قطع شده است، او با کمک بقیه خط لوله را باز می‌کند و آب را به شهر بازمی‌گرداند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Gore Verbinski/ گور وربینسکی

نویسنده / مترجم: John Logan / جان لوگان

نام تهیه‌کننده: Graham King, Gore Verbinski/ گراهام کینگ، گور وربینسکی

نام بازیگران: Johnny Depp, Isla Fisher, Abigail Breslin, Alfred Molina/ جانی دپ، ایسلا فیشر، ابیگل برسلین، آلفرد مولینا

نام شخصیت‌ها:

رنگو: آفتاب‌پرستی که ناگهان وارد یک بیابان بزرگ می‌شود. او در رؤیاهایش فردی شجاع و قهرمان است،

لوبیا: او تنهاکسی است که هنوز زمینش را در شهر خاک به شهردار نفروخته است. لوبیا برای مقابله با شهردار و پیداکردن آب با رنگو همکاری می‌کند،

شهردار: فرد بدذاتی است که عمداً آب را روی شهر بسته است تا بتواند صاحب کل شهر شود.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده:Paramount Pictures

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه