رستم و سهراب

بررسی تخصصی انیمیشن

رستم و سهراب

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

رستم پس از ازدواج با تهمینه، برای دفاع از میهنش به ایران بازمی‌گردد و فرزند تازه‌متولد‌شده‌اش را نمی‌بیند. سال‌ها بعد، افراسیاب برای نابودی ایران و قهرمانش نقشه‌ی شومی طراحی می‌کند تا پدر به دست پسر جوانش کشته شود. «رستم و سهراب» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که در سال ۱۳۹۲ اکران شد.

سال 1392 95 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این سریال بین شخصیت‌های اصلی نبردهای زیادی رخ می‌دهد. شخصیت‌ها از سلاح‌های مختلفی برای حمله به یکدیگر استفاده می‌کنند. سربازان زیادی در نبردها کشته می‌شوند. نمایش جسد تنها در یک صحنه که مربوط به کشته‌شدن یک مادر است، به نمایش درمی‌آید. رستم در نبرد اولیه با لشگر تورانیان تیری را در چشم «هامان»، مشاور اسفندیار، فرو می‌کند که همراه با خون‌ریزی به نمایش درآمده است. خشونت سریال، جنس فانتزی دارد که می‌تواند بر کودکان تأثیر بیشتری بگذارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

یکی از نیروهای اسفندیار موجودی عجیب‌وغریب، عظیم‌الجثه، ترسناک و به‌شدت بی‌رحم است که ممکن است برخی مخاطبان را بترساند. صحنه‌ی مرگ مادر در کنار کودکش نیز در مخاطبان کم‌سن‌وسال احساس ترس ایجاد می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری خاصی در این اثر دیده نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

دفاع از وطن مهم‌ترین دلیل رستم برای ورود به جنگ با تورانیان است. انیمیشن تلاش می‌کند دفاع از میهن را به بهترین‌شکل به‌نمایش بگذارد. همزمان اشاره‌ی کاملی نیز به تاریخ و سرگذشت پیشینان دارد. ارجاع به داستان‌های کهن و پرمفهومی مانند رستم و سهراب، نکته‌ی مثبتی است که کودکان و نوجوانان را با منابع گران‌بهایی هم‌چون شاهنامه‌ی حکیم فردوسی آشنا می‌سازد. رستم و سهراب هر دو شجاعت و ایثار را در رفتارهای خود نشان می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

رستم شخصیتی شجاع، دلاور و قهرمان است. او برای دفاع از وطن، همسر و فرزند خود را رها می‌کند و راهی جنگی دشوار می‌شود. او سال‌های زیادی از عمر خود را صرف مبارزه با دشمنان ایران می‌کند. سهراب نیز اگرچه جوان و کم‌تجربه است؛ اما فردی شجاع و نترس است.

رستم به‌عنوان یک قهرمان ملی، چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی‌های رستم را به‌عنوان یک الگوی مناسب برای کودک خود توضیح دهید.

نظر فرزندتان را درباره‌ی داستان و شخصیت‌ها بپرسید.

کودک شما چه اطلاعاتی درباره‌ی شاهنامه‌ی فردوسی دارد؟ درباره‌ی شاهنامه‌ی فردوسی و اهمیت آن با کودک خود سخن بگویید.

درباره‌ی مفهوم «وطن» و «میهن» با کودک خود سخن بگویید. در طول این گفت‌وگو به دلاوری‌های قهرمانان ایرانی برای حفظ میهن اشاره کنید.

خلاصه: نظر فرزندتان را درباره‌ی داستان و شخصیت‌ها بپرسید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه