• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

رستم و سهراب

رستم و سهراب

بررسی تخصصی انیمیشن

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

9 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

رستم پس از ازدواج با تهمینه، برای دفاع از میهنش به ایران بازمی‌گردد و فرزند تازه‌متولد‌شده‌اش را نمی‌بیند. سال‌ها بعد، افراسیاب برای نابودی ایران و قهرمانش نقشه‌ی شومی طراحی می‌کند تا پدر به دست پسر جوانش کشته شود. «رستم و سهراب» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که در سال 1392 اکران شد.

سال 1392 95 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این سریال بین شخصیت‌های اصلی نبردهای زیادی رخ می‌دهد. شخصیت‌ها از سلاح‌های مختلفی برای حمله به یکدیگر استفاده می‌کنند. سربازان زیادی در نبردها کشته می‌شوند. نمایش جسد تنها در یک صحنه که مربوط به کشته‌شدن یک مادر است، به نمایش درمی‌آید. رستم در نبرد اولیه با لشگر تورانیان تیری را در چشم «هامان»، مشاور اسفندیار، فرو می‌کند که همراه با خون‌ریزی به نمایش درآمده است. خشونت سریال، جنس فانتزی دارد که می‌تواند بر کودکان تأثیر بیشتری بگذارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

یکی از نیروهای اسفندیار موجودی عجیب‌وغریب، عظیم‌الجثه، ترسناک و به‌شدت بی‌رحم است که ممکن است برخی مخاطبان را بترساند. صحنه‌ی مرگ مادر در کنار کودکش نیز در مخاطبان کم‌سن‌وسال احساس ترس ایجاد می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری خاصی در این اثر دیده نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

دفاع از وطن مهم‌ترین دلیل رستم برای ورود به جنگ با تورانیان است. انیمیشن تلاش می‌کند دفاع از میهن را به بهترین‌شکل به‌نمایش بگذارد. همزمان اشاره‌ی کاملی نیز به تاریخ و سرگذشت پیشینان دارد. ارجاع به داستان‌های کهن و پرمفهومی مانند رستم و سهراب، نکته‌ی مثبتی است که کودکان و نوجوانان را با منابع گران‌بهایی هم‌چون شاهنامه‌ی حکیم فردوسی آشنا می‌سازد. رستم و سهراب هر دو شجاعت و ایثار را در رفتارهای خود نشان می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

رستم شخصیتی شجاع، دلاور و قهرمان است. او برای دفاع از وطن، همسر و فرزند خود را رها می‌کند و راهی جنگی دشوار می‌شود. او سال‌های زیادی از عمر خود را صرف مبارزه با دشمنان ایران می‌کند. سهراب نیز اگرچه جوان و کم‌تجربه است؛ اما فردی شجاع و نترس است.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن به شرح داستان معروف «رستم و سهراب» با نگرشی جدید در پایان آن می‌پردازد. نبرد و مبارزاتی زیادی در انیمیشن به تصویر کشیده می‌شود که در بسیاری از آن‌ها، سربازان و فرماندهان کشته یا زخمی می‌شوند. در برخی صحنه‌ها شاهد خون‌ریزی و جراحت هستیم. نمایش برخی موجودات ترسناک، مرگ مادر و جدایی از فرزند ممکن است مخاطبان کودک را بترساند. این انیمیشن عاری از هرگونه ناهنجاری اجتماعی است. روایت داستان به‌گونه‌ای است که کودکان به‌سادگی متوجه اتفاقات شوند. سریال به‌خوبی دفاع از میهن و سنت را به تصویر می‌کشد و این مفهوم را به‌سادگی به کودکان آموزش می‌دهد. رستم شخصیتی قهرمانی و در حد یک الگوی مثبت در این انیمیشن به تصویر کشیده شده است.

پیام اصلی انیمیشن «رستم و سهراب»، دفاع از میهن و ستایش فرهنگ پهلوانی است. این انیمیشن فرصت مناسبی برای آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با فرهنگ و هویت ایرانی است. والدین می‌‌توانند در گفت‌وگوهای خود به سنت دیرینه دفاع از میهن و معرفی قهرمانان ملی به فرزندان خود بپردازند. درصورتی‌که فرزندان علاقه‌ی زیادی به این انیمیشن و داستان آن نشان دادند، والدین می‌توانند برخی از داستان‌های شاهنامه را که مناسب با سن و روحیات فرزندشان تشخیص می‌دهند، برای او بخوانند.

خلاصه: پیام اصلی انیمیشن «رستم و سهراب»، دفاع از میهن و ستایش فرهنگ پهلوانی است.

 

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

رستم به‌عنوان یک قهرمان ملی، چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی‌های رستم را به‌عنوان یک الگوی مناسب برای کودک خود توضیح دهید.

نظر فرزندتان را درباره‌ی داستان و شخصیت‌ها بپرسید.

کودک شما چه اطلاعاتی درباره‌ی شاهنامه‌ی فردوسی دارد؟ درباره‌ی شاهنامه‌ی فردوسی و اهمیت آن با کودک خود سخن بگویید.

درباره‌ی مفهوم «وطن» و «میهن» با کودک خود سخن بگویید. در طول این گفت‌وگو به دلاوری‌های قهرمانان ایرانی برای حفظ میهن اشاره کنید.

خلاصه: نظر فرزندتان را درباره‌ی داستان و شخصیت‌ها بپرسید.

داستان انیمیشن

«رستم» در سفر به «سمنگان» دلبسته‌ی دختر پادشاه، «تهمینه»، می‌شود و با او ازدواج می‌کند. باحمله‌ی «تورانیان» به «ایران»، «کیکاووس»، شاه ایران، از رستم می‌خواهد تا او به نبرد تورانیان و «افراسیاب» برود. رستم نیز باوجود مخالفت تهمینه و بارداربودن او، سمنگان را ترک می‌کند. سال‌ها بعد «سهراب» به بهترین‌جنگاور سمنگان و توران تبدیل می‌شود. جاسوسان «اسفندیار» به او خبر می‌دهند که سهراب، قهرمان سمنگان، پسر رستم است. بنابراین او این‌بار برای نابودی ایران و قهرمانش تصمیم می‌گیرد سهراب را همراه با لشگری به ایران بفرستند تا سهراب با ازبین‌بردن پدرش، ایران را دراختیار او بگذارد. رستم و سهراب در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و نبردی دشوار می‌کنند. هر دو قهرمان از قدرت و توانایی طرف مقابل شگفت‌زده می‌شوند و متوجه حس خاصی بین یکدیگر می‌شوند. مبارزه به جایی می‌رسد که سهراب فرصت کشتن رستم را نیز پیدا می‌کند؛ اما احساساتش مانع از کشتن رستم می‌شود. در میانه‌ی نبرد آخر و با ورود ناگهانی تهمینه به محل جنگ، او رستم را به سهراب معرفی می‌کند و هر دو قهرمان نبرد را پایان می‌دهند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: کیانوش دالوند

نویسنده/ مترجم: مسعود نوری، بهرام حیدری، کیانوش دالوند

نام تهیه‌کننده: داریوش دالوند

نام بازیگران: محمدرضا علیمردانی، مجید حبیبی

نام شخصیت‌ها:

رستم: قهرمان ایرانی است که از کشورش دربرابر حملات اسفندیار دفاع می‌کند. او پس از ازدواج با تهمینه، برای دفاع از ایران، سمنگان را درحالی ترک می‌کند که تهمینه باردار است. او درنهایت به کمک سهراب، اسفندیار را شکست می‌دهد،

سهراب: او فرزند رستم و تهمینه است که در جنگاوری تبحر بالایی دارد. او نه‌تنها پدرش را ندیده است، بلکه هیچ‌اطلاعی از نام و ویژگی‌های او ندارد،

تهمینه: او فرزند شاه سمنگان است و پس از ازدواج با رستم، صاحب فرزندی به نام سهراب می‌شود. او تلاش می‌کند رستم را از ترک سمنگان منصرف کند؛ اما رستم به ایران می‌رود،

اسفندیار: او پادشاه توران است و قصد نابودی ایران و پادشاهی‌اش را دارد. پس از شکست اولیه از رستم، او با اطلاع از نسبت رستم با سهراب، تصمیم می‌گیرد رستم را به‌وسیله‌ی سهراب از بین ببرد.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و استودیو انیمیشن آریا

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد