• امروز : ۸ اسفند ۱۳۹۹

رالف خراب کار

بررسی تخصصی انیمیشن Wreck-It Ralph

رالف خراب کار

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«رالف خراب‌کار» یک انیمیشن در سبک ماجراجویی و کمدی است که داستان آن بین شخصیت‌‌های بازی‌های کامپیوتری روایت می‌شود. رالف که نقش خراب‌کار یک بازی را دارد، از بازنده و منفی بودن خسته شده و برای اثبات خودش تلاش می‌کند تا یک مدال به‌دست بیاورد. طی تلاش برای به‌دست آوردن مدال، او یاد می‌گیرد که هرکسی نقش خودش را دارد و نباید از آن شرمنده باشد. یکی از ویژگی‌های مثبت این انیمیشن، نمایش اهمیت دوستی و فداکاری در روابط رالف و ونلوپی‌ست.

سال 2012 101 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

این انیمیشن در فضای بازی‌های کامپیوتری شکل گرفته و صحنه‌های خشن آن اغلب بصورت فانتزی است. رالف، شخصیت خراب‌کار بازی است و باید با مشت زدن به ساختمان، آن را خراب کند و در پایان بازنده می‌شود و سایر شخصیت‌ها، او را از ساختمان پایین می‌اندازند. رالف زمانی که عصبانی می‌شود، به اشیاء اطرافش مشت می‌کوبد. یکی از بازی‌هایی که رالف وارد آن می‌شود، اکشن است و سربازان به حشرات غول‌پیکر تیراندازی می‌کنند. رالف برای برداشتن مدال این بازی، شیشه را با مشت خرد می‌کند. کالهون که فرماندۀ سربازان است، در دو صحنه عصبانی می‌شود و رالف را کتک می‌زند. او مجبور می‌شود به فلیکس مشت بزند تا جانشان نجات پیدا کند. پلیس رالف را دستگیر می‌کند و او را با باتوم و شوکر می‌زند. تربو که شخصیت بدجنسی‌ست، با ضربات محکم سعی می‌کند ماشین ونلوپی را خراب کند. او به رالف ضربه می‌زند و سعی می کند او را از بین ببرد اما خودش در آتش می‌سوزد. دعوای لفظی و تحقیر و تمسخر کردن رالف و ونلوپی توسط دوستانشان در چند صحنه دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در این انیمیشن اتفاقات هیجان‌انگیز و به خطر افتادن شخصیت‌ها دیده می‌شود. در یک بازی اکشن، حشرات غول‌پیکر به سربازان حمله می‌کنند. این حشرات در بازی مسابقۀ آبنباتی هم تکثیر می‌شوند و جان شخصیت‌های محبوب را به خطر می‌اندارند. صحنه‌ای از بلعیده شدن همسر کالهون یا پادشاه توسط حشرۀ بزرگ و نیز تبدیل شدن تربو به یک حشرۀ ترسناک، دیده می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رفتارهای نادرستی از جانب شخصیت‌های اصلی دیده می‌شود. ونلوپی ادای رالف را درمی‌آورد. رالف دربارۀ برداشتن میوه‌های بازی به پلیس دروغ می‌گوید. او قوانین را زیر پا می‌گذارد و بازی‌ها را به‌خطر می‌اندازد. در چند صحنه ناسزا گفتن دیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

رالف که بخاطر قضاوت‌های دیگران و تنها ماندن، از نقش خودش در بازی ناراضی است، متوجه می‌شود هرکسی وظیفه‌ای دارد که باید انجام بدهد و نقش او به معنی بد بودنش نیست. درپایان داستان، تربو بخاطر خودخواهی‌هایش نابود می‌شود و رالف که در ابتدا فقط برای به‌دست آوردن مدال خودش تلاش می‌کرد، در آشنایی با ونلوپی یاد می‌گیرد چیزی که اهمیت دارد دوستی است. او در دوستی با ونلوپی به او کمک می‌کند و برای نجات بازی او حاضر می‌شود خودش را به خطر بیندازد. شخصیت‌های بازی‌ها نسبت به بازی خودشان و درست پیش رفتن کار گیم نت احساس مسئولیت می‌کنند. فیلیکس و کالهون برای درست کردن بازی که رالف خرابش کرده و بازگرداندن رالف تلاش می‌کنند. شخصیت‌های بازی رالف متوجه می‌شوند که بدون رالف بازی ادامه پیدا نمی‌کند و آن‌ها نباید به‌خاطر نقش خراب‌کاری رالف، دربارۀ او بد قضاوت می‌کردند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ونلوپی برای رسیدن به هدفش مصمم است و دست از تلاش نمی‌کشد. او پس از هربار شکسته شدن ماشینش، باز هم تلاش می‌کند تا در مسابقه شرکت کند. رالف در کنار برخی اشتباهاتش، شخصیت مهربانی دارد که وقتی ناراحتی دیگران را می‌بیند، به آن‌ها کمک می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

پیام این انیمیشن، پس از پشیمانی رالف از اشتباهش و در تغیر عقیدۀ او مطرح می‌شود که ممکن است درک آن برای کودکان دشوار باشد. با توجه به شناختی که از کودکتان دارید، در فهمیدن پیام‌ها به او کمک کنید. در این انیمیشن شخصیت‌های زیادی در ارتباط با یکدیگر دچار اشتباه می‌شوند، اما درنهایت به اشتباه خود پی می‌برند و اهمیت دوستی به نمایش در می‌آید. سعی کنید یا یک پرسش و پاسخ ساده، در تشخیص رفتارهای نادرست و عاقبت رفتارها، کودکان را راهنمایی کرده و به کامل شدن درک آن‌ها از مفهوم دوستی کمک کنید. همدلی و همراهی با یکدیگر، از مهم ترین مواردی است که کودک شما می‌تواند از این انیمیشن دریافت کند. برای انتخاب نسخۀ مناسب این محصول، به وجود صحنه‌های کوتاهی از روابط عاشقانۀ فلیکس و کالهون و برهنگی‌های گذرا دقت کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

رفتار شخصیت‌های بازی رالف با او، چه تاثیری بر رالف گذاشت؟

چرا رالف پس از بدست آوردن مدال طلایی که برایش تلاش کرده بود، خوشحال نبود؟

چرا رالف حاضر بود خودش را برای بازی ونلوپی به خطر بیندازد؟ اگر جای رالف بودی این کار را برای دوستت می‌کردی؟

چه ویژگی‌هایی در ونلوپی باعث شد به موفقیت برسد؟

خلاصه: دربارۀ رفتارهای اشتباه شخصیت‌ها در قبال یکدیگر از کودکان سؤال کنید و به کامل شدن مفهوم همدلی و دوستی در ذهن کودکان کمک کنید.

داستان انیمیشن

«رالف» شخصیت خراب‌کار یک بازی کامپیوتری است که از منفی و بازنده بودن خسته شده و تصمیم می‌گیرد برای اثبات خودش، یک مدال به‌دست بیاورد. او وارد یک بازی اکشن می‌شود و مدال آن را برمی‌دارد؛ اما طی یک حادثه، به مسابقۀ آبنباتی می‌رسد و حشرۀ خطرناکی از بازی اکشن را با خودش به آن‌جا می‌برد. از طرفی، دختری به‌نام ونلوپی مدال رالف را برمی‌دارد و فقط به شرط این که رالف برای شرکت در مسابقۀ ماشین به او کمک کند، مدال را پس می‌دهد. رالف طی کمک به ونلوپی، تبدیل به دوست او می‌شود. هم‌زمان، حشره‌ای که وارد بازی شده، به تدریج تکثیر می‌شود و تمام بازی را به خطر می‌اندازد. حالا دیگر مسابقه اهمیتی ندارد و باید شخصیت‌های بازی نجات پیدا کنند. درحالی که همۀ شخصیت‌ها درحال فرار از بازی هستند، رالف خودش را به خطر می‌اندازد تا حشره‌ها را نابود کند؛ چون می‌داند که ونلوپی ویروسی شده و توانایی خارج شدن از بازی را ندارد. رالف با توانایی دست‌های قوی و خراب‌کارش، مسابقۀ آبنباتی را نجات می‌دهد. او که متوجه شده هرکسی باید نقش خودش را بازی کند و از چیزی که هست شرمنده نباشد، به بازی خودش برمی‌گردد و کار خراب کردن را به درستی انجام می‌دهد و وقت‌های استراحتش را با بهترین دوستش ونلوپی می‌گذراند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Rich Moore / ریچ مور

نویسنده: Rich Moore, Phil Johnston / ریچ مور، فیل جانستون

نام تهیه کننده: Clark Spencer / کلرک اسپنسر

نام بازیگران: John C. Reilly, Sarah Silverman / جان سی‌ریلی، سارا سلورمن

نام شخصیت ها:

رالف: شخصیت خراب‌کار یک بازی کامپیوتری که دیگر از منفی بودن خسته شده و دوست دارد قهرمان باشد. او بعداً قهرمانی را در پیدا کردن یک دوست خوب می‌بیند.

ونلوپی: شخصیت کنارگذاشته شدۀ بازی ماسبقۀ آبنباتی. او به کمک رالف به بازی محبوبش بازمی‌گردد و بهترین دوست رالف می‌شود.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: استودیو والت دیزنی / Walt Disney Animation Studios

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه