رالف خراب کار

بررسی تخصصی انیمیشن Wreck-It Ralph

رالف خراب کار

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«رالف خراب‌کار» یک انیمیشن در سبک ماجراجویی و کمدی است که داستان آن بین شخصیت‌‌های بازی‌های کامپیوتری روایت می‌شود. رالف که نقش خراب‌کار یک بازی را دارد، از بازنده و منفی بودن خسته شده و برای اثبات خودش تلاش می‌کند تا یک مدال به‌دست بیاورد. طی تلاش برای به‌دست آوردن مدال، او یاد می‌گیرد که هرکسی نقش خودش را دارد و نباید از آن شرمنده باشد. یکی از ویژگی‌های مثبت این انیمیشن، نمایش اهمیت دوستی و فداکاری در روابط رالف و ونلوپی‌ست.

سال 2012 101 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

این انیمیشن در فضای بازی‌های کامپیوتری شکل گرفته و صحنه‌های خشن آن اغلب بصورت فانتزی است. رالف، شخصیت خراب‌کار بازی است و باید با مشت زدن به ساختمان، آن را خراب کند و در پایان بازنده می‌شود و سایر شخصیت‌ها، او را از ساختمان پایین می‌اندازند. رالف زمانی که عصبانی می‌شود، به اشیاء اطرافش مشت می‌کوبد. یکی از بازی‌هایی که رالف وارد آن می‌شود، اکشن است و سربازان به حشرات غول‌پیکر تیراندازی می‌کنند. رالف برای برداشتن مدال این بازی، شیشه را با مشت خرد می‌کند. کالهون که فرماندۀ سربازان است، در دو صحنه عصبانی می‌شود و رالف را کتک می‌زند. او مجبور می‌شود به فلیکس مشت بزند تا جانشان نجات پیدا کند. پلیس رالف را دستگیر می‌کند و او را با باتوم و شوکر می‌زند. تربو که شخصیت بدجنسی‌ست، با ضربات محکم سعی می‌کند ماشین ونلوپی را خراب کند. او به رالف ضربه می‌زند و سعی می کند او را از بین ببرد اما خودش در آتش می‌سوزد. دعوای لفظی و تحقیر و تمسخر کردن رالف و ونلوپی توسط دوستانشان در چند صحنه دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در این انیمیشن اتفاقات هیجان‌انگیز و به خطر افتادن شخصیت‌ها دیده می‌شود. در یک بازی اکشن، حشرات غول‌پیکر به سربازان حمله می‌کنند. این حشرات در بازی مسابقۀ آبنباتی هم تکثیر می‌شوند و جان شخصیت‌های محبوب را به خطر می‌اندارند. صحنه‌ای از بلعیده شدن همسر کالهون یا پادشاه توسط حشرۀ بزرگ و نیز تبدیل شدن تربو به یک حشرۀ ترسناک، دیده می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رفتارهای نادرستی از جانب شخصیت‌های اصلی دیده می‌شود. ونلوپی ادای رالف را درمی‌آورد. رالف دربارۀ برداشتن میوه‌های بازی به پلیس دروغ می‌گوید. او قوانین را زیر پا می‌گذارد و بازی‌ها را به‌خطر می‌اندازد. در چند صحنه ناسزا گفتن دیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

رالف که بخاطر قضاوت‌های دیگران و تنها ماندن، از نقش خودش در بازی ناراضی است، متوجه می‌شود هرکسی وظیفه‌ای دارد که باید انجام بدهد و نقش او به معنی بد بودنش نیست. درپایان داستان، تربو بخاطر خودخواهی‌هایش نابود می‌شود و رالف که در ابتدا فقط برای به‌دست آوردن مدال خودش تلاش می‌کرد، در آشنایی با ونلوپی یاد می‌گیرد چیزی که اهمیت دارد دوستی است. او در دوستی با ونلوپی به او کمک می‌کند و برای نجات بازی او حاضر می‌شود خودش را به خطر بیندازد. شخصیت‌های بازی‌ها نسبت به بازی خودشان و درست پیش رفتن کار گیم نت احساس مسئولیت می‌کنند. فیلیکس و کالهون برای درست کردن بازی که رالف خرابش کرده و بازگرداندن رالف تلاش می‌کنند. شخصیت‌های بازی رالف متوجه می‌شوند که بدون رالف بازی ادامه پیدا نمی‌کند و آن‌ها نباید به‌خاطر نقش خراب‌کاری رالف، دربارۀ او بد قضاوت می‌کردند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ونلوپی برای رسیدن به هدفش مصمم است و دست از تلاش نمی‌کشد. او پس از هربار شکسته شدن ماشینش، باز هم تلاش می‌کند تا در مسابقه شرکت کند. رالف در کنار برخی اشتباهاتش، شخصیت مهربانی دارد که وقتی ناراحتی دیگران را می‌بیند، به آن‌ها کمک می‌کند.

رفتار شخصیت‌های بازی رالف با او، چه تاثیری بر رالف گذاشت؟

چرا رالف پس از بدست آوردن مدال طلایی که برایش تلاش کرده بود، خوشحال نبود؟

چرا رالف حاضر بود خودش را برای بازی ونلوپی به خطر بیندازد؟ اگر جای رالف بودی این کار را برای دوستت می‌کردی؟

چه ویژگی‌هایی در ونلوپی باعث شد به موفقیت برسد؟

خلاصه: دربارۀ رفتارهای اشتباه شخصیت‌ها در قبال یکدیگر از کودکان سؤال کنید و به کامل شدن مفهوم همدلی و دوستی در ذهن کودکان کمک کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه