• امروز : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

رابین‌هود

بررسی تخصصی انیمیشن Robin Hood

رابین‌هود

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

پادشاهی ظالم و حریص که تنها به‌دنبال کسب بیشتر مالیات است و زندگی سخت و سیاهی را برای مردم به‌وجود آورده است. رابین‌هود برای کمک به فقرا، از ثروتمندان و به‌خصوص پادشاه دزدی می‌کند و آنچه را که به‌دست آورده است، میان فقرا تقسیم می‌کند. «رابین‌هود» انیمیشنی قدیمی و درعین‌حال دوست‌داشتنی است که در سال ۱۹۷۳ میلادی ساخته شده است.

سال 1973 80 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در یکی از صحنه‌ها درباره‌ی اعدام صحبت و چوبه‌ی‌ دار نیز در تصویر دیده می‌شود. از سلاح‌های مختلفی مانند شمشیر، تبر و نیزه در لشگر پرنس جان استفاده می‌شود و رابین‌هود نیز دائم از تیروکمان استفاده می‌کند. با وجود درگیری‌های متعددِ رابین‌هود و جان‌کوچولو با نیروهای پرنس جان، هیچ‌گونه صدمه یا جراحتی به کسی وارد نمی‌شود و شدت خشونت آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

جزئیات
ترس

بدون صحنه‌ی ترسناک

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پرنس جان در گفتار خود از کلماتی مانند کله‌پوک و احمق استفاده می‌کند که یادگیری آن برای کودکان خردسال مناسب نیست.

جزئیات
پیام مثبت

رابین‌هود دربرابر ظلم‌ها و حرص پرنس جان برای دریافت مالیات بیشتر، تلاش می‌کند به مردم مظلوم و بیچاره «ناتینگهام» کمک کند. با توجه به اینکه مالیاتی که از مردم گرفته می‌شود، بیش از توان آن‌هاست و هیچ‌کس از وضعیت رضایت ندارد، او تصمیم می‌گیرد حق مردم را از پرنس جان و سایر ظالمان بگیرد. رابین‌هود و جان‌کوچولو برخی اوقات در شرایط سختی قرار می‌گیرند و تنها با شجاعت و فداکاری که از خود نشان می‌دهند، نجات پیدا می‌کنند. به‌جز پرنس جان و یارانش، بقیه‌ی مردم با وجود فقر زیاد، بازهم به یکدیگر کمک می‌کنند و بخشندگی و سخاوت خود را در شرایط سخت نیز نشان می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

رابین‌هود در شرایطی که پرنس جان به شدت به مردم ظلم و اموال کم آن‌ها را نیز تصرف می‌کند، مقابلش می‌ایستد و از مردم مظلوم دفاع می‌کند. رابین‌هود زندگی‌اش را به‌گونه‌ای وقف دفاع از مردم کرده است که تا زمان حضور پرنس جان در قدرت، حاضر به ازدواج با ماریان نمی‌شود و پس از مجازات او و بازگشت وضعیت به حالت عادی با ماریان ازدواج می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

در دوره ظلم و خفقان پادشاهی به نام پرنس جان، رابین‌هود تصمیم می‌گیرد تا با دزدی از ثروتمندان به فقرا کمک کند. در این انیمشین برخی از سلاح‌ها مانند شمشیر و تیروکمان نمایش داده می‌شود و در یک صحنه نیز چوبه‌ی دار دیده می‌شود؛ اما در درگیری‌ها اثری از جراحت، خون‌ریزی یا مرگ وجود ندارد. شخصیت‌ها همگی در قالب حیوانات و با ویژگی‌های انسانی به‌تصویر کشیده شده‌اند. وجود برخی کلمات مانند احمق و کله‌پوک در دیالوگ‌ها برای خردسالان مناسب به‌نظر نمی‌رسد. روایت داستان ساده، بدون ابهام و دارای فضایی طنز است، به‌طوری‌که کودکان کم‌سن‌وسال نیز به‌راحتی داستان را متوجه خواهند شد و از تماشای آن لذت خواهند برد. شخصیت رابین‌هود باتوجه به ذکاوت و شجاعت ذاتی‌اش، شخصیتی دوست‌داشتنی برای کودکان خواهد بود. پیام اصلی انیمیشن، دفاع از مظلومان و فقرا دربرابر پادشاهی ظالم است که در تصویرکشیدن آن موفق ظاهر شده است. سایر شخصیت‌های مثبت مانند «فرایر تاک» نیز با وجود فقر زیاد، بازهم به دیگران کمک می‌کنند.

لازم است والدین با کودکان خود درباره‌ی روش رابین‌هود در کمک به فقرا سخن بگویند و در این بحث به ظالم‌بودن پرنس جان و صرف‌کردن کامل پول‌ها برای محرومان اشاره کنند. والدین می‌توانند ناظر به داستان، از شخصیت‌ها و انگیزه‌ی آنان با کودک خود صحبت کنند تا اگر ابهامی برای فرزندشان وجود داشت، طی این گفت‌وگو از بین برود.

خلاصه: پیام اصلی انیمیشن دفاع از مظلومان و فقرا دربرابر پادشاهی ظالم است که در تصویرکشیدن آن موفق ظاهر شده است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آیا دزدی، روش خوبی برای کمک به فقراست؟ دزدی از پرنس جان چطور؟

از کودکتان بخواهید نظرش را درباره‌ی پرنس جان و ویژگی‌هایش بگوید.

آیا رابین هود به‌تنهایی می‌توانست پرنس جان را شکست دهد؟ تأثیر بقیه شخصیت‌ها در پیروزی رابین‌هود چه بود؟

 از فرزند خود بخواهید درباره‌ی شخصیت مورد علاقه‌اش در انیمیشن با شما صحبت کند.

خلاصه: از کودکتان بخواهید نظرش را درباره‌ی پرنس جان و ویژگی‌هایش بگوید.

داستان انیمیشن

در دوران حکومت پادشاه ظالم و حریصی به نام «پرنس‌ جان»، مردم در فقر و بدبختی زندگی می‌کنند. «رابین‌هود» در این دوران تصمیم می‌گیرد با کمک دوست خود، «جان‌کوچولو» و با سرقت از ثروتمندان، به مردم فقیر کمک کند تا بتوانند زندگی خود را ادامه دهند. به دلیل مهارت بالا و شهرت رابین‌هود در تیراندازی، پرنس جان برای دستگیری او مسابقه‌ی تیراندازی ترتیب می‌دهد تا در آنجا رابین‌هود را دستگیر کند. رابین‌هود با تغییر چهره‌ی خود در مسابقه شرکت می‌کند تا «ماریان»، دختر مورد علاقه‌ی خود را، ببیند. او پس از قهرمانی در مسابقه با کمک دوستان خود، از دام پرنس جان فرار می‌کند. پرنس جان پس از محبوبیت زیاد رابین‌هود بین مردم، مالیات را به شدت افزایش می‌دهد و افراد ناتوان از پرداخت آن را زندانی می‌کند. رابین‌هود برای نجات زندانیان، همراه با دوستان خود، وارد قصر می‌شود و زندانیان را آزاد می‌کند. در پایان پادشاه اصلی که در این مدت در جنگی در بیرون از کشور بوده است، به کشور بازمی‌گردد و پرنس جان را به دلیل ظلم به مردم، مجازات می‌کند. رابین‌هود نیز در پایان با دوشیزه ماریان ازدواج می‌کند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Wolfgang Reitherman/ ولفگانگ ریترمن

نویسنده/ مترجم: Larry Clemmons / لاری کلمونس

نام تهیه‌کننده: Wolfgang Reitherman/ ولفگانگ ریترمن

نام بازیگران: Brian Bedford, Peter Ustinov, Phil Harris, Terry-Thomas / برایان بدفورد، پیتر اوستینوف، فیل هریس، تری توماس

نام شخصیت‌ها:

رابین‌هود: او در شکل روباهی به تصویر کشیده شده است که برای کمک به فقرا از ثروتمندان دزدی می‌کند. او دوست صمیمی به نام جان‌‌کوچولو دارد. رابین‌هود در پایان با دوشیزه‌ ماریان ازدواج می‌کند،

جان‌کوچولو: دوست صمیمی و همراه رابین‌هود در مبارزه با پرنس ‌جان است. جان در هیبت یک خرس ظاهر شده است،

پرنس ‌جان: او در غیاب برادرش، پادشاه شده و فردی ظالم و عاشق ثروت است، ازاین‌رو دائم مالیات را افزایش می‌دهد. او درنهایت توسط برادرش مجازات می‌شود. پرنس جان در شکل یک شیر دیده می‌شود،

هیس: او که به‌صورت یک مار به تصویر کشیده شده، مشاور بدذات پرنس جان است. او دائم همراه پادشاه است و به در مشاوره‌هایش او را تحریک به ظلم و فشار بیشتر بر مردم می‌کند،

ماریان: او دختر ریچارد، پادشاه اصلی کشور، است. او فردی مهربان و مخالف رفتارهای عموی خود، پرنس ‌جان است. ماریان که به رابین‌هود علاقه‌مند است، در پایان با او ازدواج می‌کند. ماریان نیز یک روباه است،

کلانتر (داروغه): او مسئول جمع‌آوری مالیات از مردم است و طی انجام این کار با آن‌ها بدررفتاری می‌کند. او نیز شخصیتی حریص و بدذات است. کلانتر در هیبت یک گرگ دیده می‌شود.

کشور سازنده:

کمپانی سازنده: Walt Disney Productions/ والت دیزنی

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه