رویاسازها

بررسی تخصصی انیمیشن Dreambuilders

رویاسازها

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «رؤیاسازها»، محصول سال ۲۰۲۰ دانمارک است. این فیلم، داستان ماجراجویی ورود «مینا» به پشتِ صحنه‌ی رؤیاها را روایت می‌کند. او با کمک «گاف»، جادوگر رؤیایی، سعی می‌کند با ورود به خواب دیگران، مشکلاتش را حل کند. مسئله‌ی اصلی مینا و جنی، این است که پدر مینا و مادر جنی می‌خواهند باهم ازدواج کنند و آن‌ها باید سعی کنند که یکدیگر را بپذیرند.

سال 2020 77 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

مینا، دختری که متوجه رؤیاسازها شده است، درجایی از انیمیشن، از شدت خشم و عصبانیت، کنترل خود را از دست می‌دهد و وسایل آشپزخانه و... را خرد می‌کند. او به رؤیای جنی، خواهر ناتنی‌اش، می‌رود و با عنکبوت‌های بسیار، برای او کابوس می‌سازد تا از او انتقام بگیرد و او را راضی کند که از خانه‌شان بروند. جنی، خواهر ناتنی او هم، پدر مینا را مسخره و به او توهین می‌کند. در دعواهایی که میان شخصیت‌های داستان رخ می‌دهد، درگیری‌های لفظی و زبانی بروز می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

مینا برای اینکه خواهر ناتنی‌اش را بترساند، برای او با عنکبوت‌های بسیار، کابوس می‌سازد. صحنه‌هایی از سقوط ناگهانی، رعدوبرق و ترس‌های هیجانی نیز نمایش داده می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چندمورد مشروبات الکلی و مصرف آن در خانواده و در جشن خانوادگی نمایش داده می‌شود. شخصیت‌ها، به‌ویژه جنی و دیگردوستانش که در شبکه‌های مجازی با او در ارتباط هستند، حرف‌های آسیب‌زا می‌زنند. به‌علاوه بدزبانی‌هایی نیز در این اثر نمایش داده می‌شود. در یک‌مورد نیز گاف، جادوگر رؤیاپرداز، به رئیس خواب‌ها دروغ می‌گوید تا نجات یابد و کارش را از دست ندهد.

جزئیات
پیام مثبت

یکی از مهم‌ترین پیام‌های این انیمیشن، توجه به هویت‌یابی نوجوانان در شبکه‌های مجازی است. جنی دائم با دوستانش در ارتباط است و با آن‌ها، حرف‌های آسیب‌زایی با محتوای تمسخر و تحقیر دیگران و... ردوبدل می‌کنند. پدر مینا، او را به هم‌زیستی با جنی، صبوری و مهربانی تشویق می‌کند و همیشه در تلاش است با مهربانی با فرزندانش برخورد کند. او برای هم‌زیستی مینا با جنی، مینا را به احترام‌گذاشتن به سلیقه‌ی جنی تشویق می‌کند. در این انیمیشن، مینا برای کمک و نجات دیگران تلاش می‌کند و جنی و گاف را نجات می‌دهد. آن‌ها با همکاری یکدیگر موفق می‌شوند عنکبوت را شکست دهند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مینا، دختری است که رابطه‌ی صمیمانه‌ای با پدرش دارد و ازدواج پدرش با مادر جنی، زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. او تلاش می‌کند هم‌زیستی خوبی با جنی داشته باشد؛ اما موانع بسیاری ایجاد می‌شود که بتواند او را به‌عنوان خواهر قبول کند و دوست داشته باشد. او برای حل مشکلاتش با جنی، وارد رؤیاهایش می‌شود و خواسته‌ی او را تغییر می‌دهد. بعد از مدتی، خشمش باعث می‌شود در رؤیا به جنی آسیب برساند و از این کار پشیمان می‌شود. سپس برای نجات جنی، تلاش می‌کند و با کمک گاف موفق می‌شود او و خودش را نجات دهد. جنی نیز، بیشتر زمانش را در فضای مجازی می‌گذراند و هویتش را در آن پیدا کرده است. او بسیار خودخواه و ایرادگیر است و با دیگران با تمسخر و تحقیر برخورد می‌کند و به دیگران توهین می‌کند؛ اما در انتهای داستان، او و مینا، یکدیگر را به‌عنوان خواهر می‌پذیرند.

ادامه متن

درباره‌ی ویژگی‌های شخصیت‌های داستان با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

از او بخواهید نظرش را درباره‌ی رفتار جنی و مینا برایتان بگوید و بگوید از نظرش، کدام رفتار نادرست است؟

از فرزندتان بپرسید برای حل مشکل مینا، چه راه‌حلی را به او پیشنهاد می‌دهد؟

از او درباره‌ی داستان سؤال کنید و بگذارید داستان را برایتان تعریف کند. این‌طور متوجه می‌شوید کدام‌بخش داستان بیشتر بر فرزندتان تأثیر گذاشته است؟

خلاصه: از فرزندتان بپرسید برای حل مشکل مینا، چه راه‌حلی پیشنهاد می‌دهد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه