• امروز : ۷ بهمن ۱۳۹۹

دیو و دلبر

بررسی تخصصی انیمیشن beauty and the beast

دیو و دلبر

author-img

توسط : فاطمه جعفرپور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشنِ موزیکال و عاشقانه در سال ۱۹۹۱ توسط والت دیزنی ساخته شده است. شاهزاده‌ای مغرور با طلسم یک پیرزن به دیو تبدیل می‌شود. او باید عشق متقابلی را تجربه کند تا طلسم از بین برود. او و بل، که دختری مهربان و کتاب‌خوان است، به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند و طلسم از بین می‌رود. در این انیمیشن خشونت فیزیکی در مبارزه‌ی دیو با گاستن دیده می‌شود.

سال 1991 81 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

شاهزاده‌ای که به‌خاطر طلسم به دیو تبدیل شده است، رفتار پرخاشگرانه‌ای دارد و صحنه‌هایی از خشمگین‌شدن‌ها و غرش‌کردن‌های او دیده می‌شود. او دختر مهربانی به‌نام بل را در قصر حبس می‌کند؛ اما طی مدتی به او علاقه‌مند می‌شود و رفتار بهتری با او پیدا می‌کند. در یک صحنه گرگ‌ها به بل حمله می‌کنند و دیو برای نجات بل با آن‌ها درگیر می‌شود و به آن‌ها ضربه می‌زند. گرگ‌ها به بدن دیو آسیب می‌رسانند و باعث خون‌ریزی او می‌شوند. مرد بدجنسی به نام گاستن وقتی متوجه علاقه‌ی بل به دیو می‌شود، مردم دهکده را علیه دیو تحریک می‌کند تا او را از بین ببرد. صحنه‌ی درگیری وسایل جادوشده‌ی قصر با مردم دهکده، با نمایش وسایل خطرناکی مانند چاقو و چنگک‌ها همراه است؛ اما آسیب‌رساندن‌ها به‌صورت فانتزی و گاهی خنده‌آور است. صحنه‌ای طولانی از درگیری گاستن با دیو وجود دارد و گاستن با تیر به دیو آسیب می‌رساند و با چاقو باعث خون‌ریزی او می‌شود؛ اما سرانجام دیو نجات پیدا می‌کند و گاستن از ارتفاع بلندی پرتاب می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

دیو ظاهر ترسناک و رفتار پرخاشگرانه‌ای دارد؛ ولی به مرور زمان ظاهر او برای مخاطب عادی می‌شود و دیگر ترس اولیه را ندارد. بل توسط دیو از پدرش جدا می‌شود و در قصر زندانی می‌گردد. گاستن که شکارچی بدجنسی است، به دیو حمله می‌کند. در این حمله، دیو جراحت برمی‌دارد و دچار خون‌ریزی می‌شود. این صحنه‌ها بل را که شخصیت محبوب داستان است، بسیار متأثر و نگران می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شخصیت گاستن ناهنجاری‌های اجتماعی مختلفی انجام می‌دهد، او به بل می‌گوید که زن‌ها نباید خیلی کتاب بخوانند، این صحنه دارای کلیشه‌های جنسیتی است. گاستن به دیو حسودی می‌کند و به این خاطر می‌خواهد او را از بین ببرد. گاستن موریس را به‌عنوان یک دیوانه به مردم شهر معرفی می‌کند و می‌خواهد که او را به تیمارستان ببرد تا بل به‌خاطر تنهایی مجبور شود با او ازدواج کند.

جزئیات
پیام مثبت

طلسم‌شدن شاهزاده‌ی مغرور به دلیل مسخره‌کردن یک پیرزن و معرفی عشق متقابل به‌عنوان راه‌حل شکستن طلسم، اهمیت عشق و محبت را به‌خوبی نشان داده است و به این نکته اشاره می‌کند که نباید تنها به ویژگی‌های ظاهری توجه کرد و باید به زیبایی باطن اهمیت بیشتری داد. هم‌چنین غرور که قبلاً از ویژگی‌های بارز شاهزاده بوده است، مورد تقبیح قرار می‌گیرد. وسایل قصر دیو مهمان‌نواز هستند و از بل و پدرش، موریس، به گرمی پذیرایی می‌کنند. بل و پدرش رابطه‌ی عاطفی خیلی خوب و نزدیکی با یکدیگر دارند و برای نجات جان هم تلاش می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

بل دختری مهربان و کتاب‌خوان است که هیچ‌وقت تسلیم خواسته‌های گاستن نمی‌شود و پشتیبان محکم و مهربان پدرش است. موریس نیز پدری مهربان است که برای نجات دخترش تمام تلاشش را می‌کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

والدین می‌توانند با فرزندان خود درباره‌ی ناهنجاری‌های اجتماعی مانند حسادت‌کردن و فریب‌دادن گفت‌وگو کنند و از فرزندان خود بپرسند که چرا رفتارهای گاستن نادرست است. درباره‌ی ویژگی‌های مثبت بل از کودک خود سؤال کنید. شما می‌توانید با فرزندان خود درباره‌ی اینکه وقتی برای یکی از اعضای خانواده مشکلی پیش می‌آید، سایر اعضا چه کارهایی می‌توانند انجام دهند، گفت‌وگو کنید. با فرزندان خود درباره‌ی مهمان‌نوازی و رفتار مناسب با مهمان نیز صحبت کنید.

خلاصه: با فرزندان خود درباره‌ی ناهنجاری‌های اجتماعی مانند حسادت‌کردن و فریب‌دادن گفت‌وگو کنید و از آن‌ها بپرسید چرا رفتارهای گاستن نادرست است. 

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن داستان و محتوایی عاشقانه و رمانتیک دارد که ممکن است برخی از والدین تماشای آن را برای فرزندان خود مناسب ندانند. در این انیمیشن بل دختری مهربان و کتاب‌خوان است. او با وجود اینکه همه‌ی مردم شهر پدرش را مسخره می‌کنند، او پدرش را باور دارد و معتقد است که او مخترع بسیار خوبی است. بل تسلیم خواسته‌های گاستن نمی‌شود و محکم و استوار در مقابل او می‌ایستد. شما می‌توانید با فرزندانتان درباره‌ی شخصیت بل و رفتارها و واکنش‌هایش گفت‌وگو کنید.

دیو ظاهر ترسناکی دارد و رفتار پرخاشگرانه‌ای از خود بروز می‌دهد. دیو با گرگ‌ها و گاستن درگیر می‌شود و لحظات خشونت‌آمیزی را به مخاطب نشان می‌دهد.

گاستن ناهنجاری‌های اجتماعی مختلفی دارد؛ مثلاً به دیگران حسادت می‌کند یا آن‌ها را فریب می‌دهد، والدین می‌توانند درباره‌ی این ناهنجاری‌ها با فرزندان خود صحبت کنند.

خلاصه: لازم است والدین درباره‌ی عاشقانه‌بودن محتوای انیمیشن آگاه باشند. ممکن است کودکان برای دریافت پیام‌های مثبت داستان به راهنمایی والدین احتیاج داشته باشند.

داستان انیمیشن

«شاهزاده‌ای» مغرور و خودخواه طلسم می‌شود و به یک «دیو» تبدیل می‌گردد. او برای ازبین‌بردن طلسم باید یک عشق متقابل را قبل از اینکه آخرین گلبرگ گل جادویی بیفتد، تجربه کند. «بل» که دختری مهربان است، به‌عنوان اسیر در قصر دیو قرار دارد و پدرش می‌خواهد او را نجات دهد. دیو آرام‌آرام به بل علاقه‌مند می‌شود و او را آزاد می‌کند و او پیش پدرش که برای نجاتش راهی جنگل شده بود، می‌رود. «گاستن» شکارچی بدجنسی است و می‌خواهد هرطور که شده بل را به‌دست بیاورد. او و مردم شهر وقتی از وجود دیو مطلع می‌شوند، به قصر دیو می‌روند تا او را از بین ببرند. بل نیز که نگران دیو است، راهی قصر می‌شود. گاستن دیو را زخمی می‌کند و به او آسیب می‌رساند. دیو بیهوش می‌شود و بل برایش گریه می‌کند و به او می‌گوید که دوستش دارد. طلسمِ دیو باطل و او به جوانی زیبا تبدیل می‌شود و تا آخر عمر با بل به خوبی در قصر زندگی می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان:  Gary Trousdale/ گری تروزدال

نویسنده:  Linda Woolverton/ لیندا ولوِرتن

نام تهیه‌کننده: don hahn/ دان هان

نام بازیگران: Robby Benson piage ohara,   jerry orbach,/ جری اوربچ، پیج اوهارو، رابی بنسن.

نام شخصیت‌ها:

دیو: شاهزاده‌ی خودخواه و مغروری که به‌خاطر طلسم پیرزن به دیو تبدیل شده است،

بل: دختر باهوش و مهربانی که عاشق کتاب‌خواندن است،

گاستن: شکارچی خودخواهی که می‌خواهد هرطور شده بل را به ازدواج با خودش مجبور کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Walt Disney

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه