• امروز : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

دو به دو: سرگردان در دریا

دو به دو: سرگردان در دریا

بررسی تخصصی انیمیشن Two by Two: Overboard

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشنی در ژانر ماجراجویی، در مورد حیواناتی است که برای مدتی طولانی در دریا سرگردانند و اکنون با کمبود ذخیره‌ی غذایی مواجه‌اند. وقتی بالاخره به یک خشکی می‌رسند، متوجه می‌شوند کوه آتشفشان جزیره در حال فعال شدن است و دوباره مجبورند آنجا را ترک کنند ولی کشتی آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارد. این انیمیشن که دیالوگ‌ها و اتفاق‌های بامزه و همینطور سیر داستانی جذابی دارد، همکاری و همدلی حیوانات با همدیگر را نشان می‌دهد؛ ولی تاحدودی همراه با صحنه‌های هیجان‌انگیز و نگران کننده است.

سال 2020 80 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

تا حدودی میتوان گفت این انیمیشن خشونت خیلی زیادی ندارد، بیشتر رفتار ملکه و ماموران با لیا و فینی و پدر و مادرشان بود. ملکه اعتقاد داشت لیا یک درنده است و ممکن است آسیبی به فینی برساند؛ در نتیجه لیا را زندانی کرد. فینی هم که می خواست لیا را نجات دهد باعث درگیری بین آنها شد که در این میان دعوای لیا با ماموران برای نجات خودش، خراب کردن پل توسط هیزل برای نجات خودشان هم دیده شد. صحنه‌های خشونت‌آمیزاین اثر، گاهی با طنز همراه می‌شوند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

بیشترین موردی که در این انیمیشن دیده شد، ترس بود که البته تا حدود زیادی به حوادث طبیعی ارتباط داشت. زمانی که فینی و لیا در دریا تنها بودند، طوفان ایجاد شد و آنها غرق شدند. فینی، زیر آب، میان موجودات عجیب و غریب گیر افتاد که بعدا معلوم شد این موجودات «نسرین» بودند و اتفاقا قصدشان نجات فینی بود. طوفان باعث آتش سوزی در قسمت دیده‌بانی کشتی شد. زمانی که فینی و لیا در کشتی نبودند، پدر و مادرشان خیال می‌کردند بچه هایشان در آتش سوزی مردند ولی با دیدن عروسک‌ها فهمیدند آن دو، کشتی را ترک کرده‌اند. فرار کردن فینی و لیا از دست ملکه و ماموران هم تا حدودی ترسناک بود. زمان زلزله و فوران آتشفشان هم که حیوانات در حال فرار و تلاش برای زنده ماندن بودند، از قسمت های ترسناک ماجرابود. یک نکته مهم در مورد ترس انیمیشن، این بود که گاهی در خلال صحنه‌های ترسناک، موقعیت‌های طنز قرار داشت.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری زیادی در این اثر وجود ندارد؛ رقص و آواز خیلی قابل اغماض بود. فقط در یک قسمت دیو به خاطر اینکه غذا کم بود، یک مو داخل غذا انداخت تا حیوانات زیاد غذا نخورند. در آخر داستان یک بوسه که به سرانجام نرسید و همچنین بغل کردن ملکه توسط رئیس کلاید هم وجود داشت.

جزئیات
پیام مثبت

مشخص‌ترین پیام مثبت داستان زمانی بود که حیوانات کشتی و نسرین‌ها باهم همکاری کردند؛ البته نسرین‌ها دوزیست هستند، پس می توان گفت که کمک نسرین‌ها به حیوانات، نکته مثبت انیمیشن بود. علاوه بر آن، فداکاری فینی برای نجات ملکه هم یک پیام والگوی مثبت محسوب می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

فداکاری و از خودگذشتگی فینی برای نجات ملکه، از نکات مثبت و انداختن مو در داخل غذای حیوانات نکته منفی داستان بود.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن داستان جذابی دارد که می‌تواند برای کودکان و نوجوانان سرگرم‌ کننده باشد. آن‌چه که باید به آن توجه کرد، وجود صحنه‌های ترسناک مثل آتش‌سوزی، طوفان‌، غرق شدن، وجود موجودات ناشناخته و فوران آتشفشان است. که برای کودک زیر 7 سال مناسب نیست. البته همین صحنه‌ها برای کودک بالای 7 سال هم ترسناک است؛ پس بهتر است کودک هنگام تماشای این انیمیشن تنها نباشد. نکته‌ی دیگر در مورد کاراکترهای اصلی است. همه‌ی حیواناتی که در این انیمیشن دیده می‌شوند، در دنیای واقعی وجود دارند. به غیر از کاراکترهای اصلی که حیواناتی تخیلی از نوع نسرین و گریمپ هستند. کودک زیر 7 سال توانایی تشخیص تخیل از واقعیت را ندارد و آنچه تخیلی است را واقعیت قلمداد می‌کند. چون کودک در این سن سعی در شناخت جهان اطراف دارد، شناخت آنچه در واقعیت است اهمیت دارد. در این انیمیشن فینی و پدرش از نوع نسرین هستند. آن‌ها با وجود اینکه دوزیست هستند و می‌توانند در آب زندگی کنند، ولی برای همراهی و کمک به دیگر حیوانات، در کشتی حضور دارند. همکاری، همدلی و فداکاری از نکات آموزنده این انیمیشن بود.

خلاصه: این انیمیشن داستان جذابی دارد و اهمیت همکاری و فداکاری را نشان می‌دهد. با توجه به وجود صحنه‌های هیجان‌انگیز و گاهی ترسناک، هنگام تماشای این انیمیشن فرزندتان را همراهی کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

بهتر است در مورد کاراکترها به فرزندتان توضیح دهید تا متوجه تخیلی بودن شخصیت‌های اصلی بشود. فینی و پدرش با اینکه دوزیست بودند، با این حال برای همدلی با دیگر حیوانات در کشتی مانده بودند. این در حالی است که شیر که ناخدای کشتی بود، آن‌ها را تهدید می‌کرد. از فرزندتان بپرسید اگر او جای نسرین‌ها بود، با وجود این مشکلات، بازهم برای کمک به حیوانات در کنار آن‌ها می‌ماندند؟ از نظر او قهرمان واقعی داستان چه کسی است؟ چه کسانی در نجات ملکه نسرین‌ها از خطر مرگ نقش داشتند؟ چه عاملی باعث نجات حیوانات شد؟

خلاصه: در مورد کمک حیوانات به یکدیگر با فرزندتان صحبت کنید تا بداند آنچه باعث نجات آن‌ها شد کمک و فداکاری نسبت به هم بود؛ وگرنه به تنهایی به نتیجه‌ نمی‌رسیدند.

داستان انیمیشن

این انیمیشن داستان حیواناتی را شرح می‌دهد که برای مدت طولانی در دریا سرگردانند و اکنون بعد از گذشت مدتی طولانی، ذخیره‌ی غذایی آن‌ها رو به اتمام است. دو دوست صمیمی، فینی و لیا که حیواناتی تخیلی از نوع نسرین و گریمپ هستند، بر اثر اتفاقی غیر عمدی، به بیرون از کشتی می‌افتند، آن دو که اکنون تنها در آب سرگردانند بر اثر طوفان، در آب غرق می‌شوند. طی ماجرایی فینی خود را در شهر زیر آب جزیره به نام کلونی که متعلق به نسرین‌ها‌ست، می‌بیند واز طرف دیگر امواج دریا لیا را به جزیره می‌رسد. کشتی حیوانات هم مدتی بعد به جزیر می‌رسند. لیا طی حادثه‌ای متوجه می‌شود کوه آتشفشانی در جزیره است که در شرف فعال شدن است و باید ساکنان جزیره را خبر کند. ملکه نسرین‌ها در کلونی ابتدا قضیه‌ی آتشفشان را قبول نمی‌کند، ولی در نهایت دستور به تخلیه‌ی شهر می‌دهد. حیوانات داخل کشتی که به تازگی وارد جزیره شده بودند، از چوب‌های کشتی استفاده کرده بودند. اکنون تمام نسرین‌های شهر کلونی و حیوانات دیگر نیاز به کشتی داشتند تا جزره را ترک کنند. نسرین‌ها که میانه‌ی خوبی با حیوانات گوشتخوار نداشتند با درخواست فینی، برای تعمیر کشتی همکاری می‌کنند. با این همدلی و همکاری، نسرین‌ها و حیوانت دیگر نجات پیدا می‌کنند. حیوانات که تا قبل از این با کمبود مواد غذایی روبه‌رو بودند، اکنون با کمک نسرین‌ها، توانایی استفاده و پخت مواد غذایی دریای را پیدا می‌کنند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

ژانر اثر: ماجراجویی

کارگردان: توبی گنکل، شان مک کورمک Toby Genkel, Sean McCormack

نویسنده: ریچی کانروی، مارک هودکینسون Richie Conroy, Mark Hodkinson

نام تهیه کننده: جین ماری ماسک، کریستین پاریس Jean Marie Musque, Christine Parisse

نام بازیگران: مکس کارولان، درموت مگنیس، آوا کنولی Max Carolan, Dermot Magennis, Ava Connolly

نام شخصیت ها:

فینی: یک نسرین (Nestrian) است، نسرین‌ها موجوداتی خیالی و دوزیست می‌باشند که خرطومی شبیه فیل و گوش‌های زنگوله‌ای مانند دارند. نسرین‌ها در درست کردن وسایل مهارت دارند. فینی با اینکه کمی ترسو است، ولی کمک کردن به دیگران را دوست دارد. فینی دوست صمیمی لیا می‌باشد.

لیا: یک گریمپ (Grymp) است. گریمپ‌ها حیواناتی تخیلی شبیه گربه هستند که پنجه‌های تیزی دارند. لیا دختری شجاع و بازیگوش است

دِیو: پدر فینی که وظیفه‌ی آشپزی در کشتی را دارد. دیو و پسرش فینی، با اینکه دوزیست هستند و می‌توانند در دریا هم زندگی کنند ولی به خاطر کمک به دوستانشان که در کشتی گرفتارند، در کنار آن‌ها مانده‌اند

هِیزل: مادر لیا و دستیار دیو است

پَچ: او ملکه نسرین‌ها و مؤسس کولنی است. کولنی شهری زیر آب است که نسرین‌ها برای در امان ماندن از دست حیوانات درنده در آن زندگی می‌کنند.

کلاید: ژنرال نسرین‌ها که به طور مستقیم از دستورات پَچ پیروی می‌کند. او همیشه اصرار دارد نسرین ها او را رئیس کلاید صدا بزنند.

لالی(لئونارد): شیری که ناخدای کشتی است.

کشور سازنده: لوکزامبورگ، ایرلند

کمپانی سازنده: اولیس، فابریک، مواِشن Ulysses Filmproduktion, Fabrique d'Images, Moetion Films

سال تولید: 2020

زمان اثر: 80 دقیقه

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه