• امروز : 12 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی فیلم دونده مارپیچ (هزارتو) (The Maze Runner)

author-img

توسط : زهرا شریعت احمدی ارزیاب کدومو

2 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

795 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 10 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
دونده هزارتو فیلم مهیجی است. تماشگر را با خود همراه میکند؛ او را میترساند، به او انگیزه میدهد و او را غمگین میکند. صحنه حمله گریورها و تعقیب و گریزها در داخل هزارتو بیشتر از ابراز خشونت باعث نگرانی و ترس میشود. اما با عبور گروه از هزارتو، تماشاگر هم این ترس و اضطراب را پشت سر گذاشته و نفس راحتی میکشد. ناهنجاری بسیار کم و مقابل نکات آموزنده و مناسبی از کار تیمی و تلاش برای رسیدن به موفقیت برای نوجوانان دیده میشود

ژانر : اکشن

سال 2014 113 دقیقه جزئیات کامل اثر
4 مناسب خانواده 3 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

آموزش کنترل احساسات و استفاده صحیح از آنها  در این سن که آغاز دوره نوجوانی است اهمیت دارد. در این فیلم شاهد هستیم که کنجکاوی و خطرپذیری توماس برای خروج از بیشه به او و دوستانش کمک میکند. همچنین شجاعت او در برخورد با خطرها از عوامل موفقیت او بودند. میتوانیم خشونت صحیح را در رفتار او برای نجات جان خود و دوستانش به کودک توضیح دهیم.

در دوره نوجوانی مهمترین مسئله هویت یابی است. هویت به عنوان دستاورد مهم شخصیت نوجوان و گامی مهم به سوی تبدیل شدن به فردی ثمربخش است. در این فیلم شاهد نوجوانانی هستیم که هرکدام با ویژگی و مهارت خاصی که دارند شناخته میشوند. در این بین نوجوانی که بیشترین اعتماد به خود را دارد باعث نجات همه آنها میشود. این موضوع میتواند برای تازه نوجوان شما انگیزه بخش باشد.

صحنه های خشن فیلم عمدتا در پایان فیلم قرار گرفته اند. در صحنه های انتهایی فیلم شاهد استفاده از اسلحه هستیم البته خونریزی دیده نمیشود. اما صحنه مرگ گالی فجیع است. صحنه های تعقیب و گریز به خصوص برای شخصیت اصلی فیلم میتواند هراسناک باشد. همچنین گریورها که در ابتدا ناشناخته هستند ممکن است برای کوچکترها ترسناک باشند که در ادامه فیلم این موجودات کاراکترهای شناخته شده ای هستند و از شدت ترس کم میشود. با توجه به هیجان بالا و برخی صحنه های ترسناک فیلم، همدلی کامل نسبت به احساسات کودکان داشته باشیدو آنها را مسخره نکنید یا ناچیز به حساب نیاورید.

در این فیلم خطر پذیری و ریسک نتیجه مثبت و محافظه کاری و عدم همراهی با تغییرات نتیجه منفی دارد. توماس به آزادی می رسد و گالی کشته میشود. باید این مسئله به کودک خاطر نشان شود که این ریسک زمانی توجیه دارد که برای رسیدن به ارزش بالایی مانند آزادی باشد.

یکی دیگر از نکات قابل توجه در این فیلم وجود و احترام به قوانین حتی در یک جامعه کوچک است. همچنین اهمیت وجود رهبر و تبعیت از او هم مشخص است که خوب است با توجه به اینکه در آغاز دوران نوجوانی قرار داریم و بعضی رفتارهای ضدقانون از فرزندان دیده میشود، والدین توجه ویژه ای به آن نشان دهند. فرزند ما باید متوجه باشد هر جامعه ای نیاز به قانون برای ادامه حیات دارد.

خلاصه: همدلی کامل نسبت به احساسات کودکان داشته باشیدو آنها را مسخره نکنید یا ناچیز به حساب نیاورید. آموزش کنترل احساسات و استفاده صحیح از آنها  در این سن که آغاز دوره نوجوانی است اهمیت دارد. شجاعت توماس در برخورد با خطرها از عوامل موفقیت او بودند. میتوانیم خشونت صحیح را در رفتار او برای نجات جان خود و دوستانش به کودک توضیح دهیم.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود در مورد پیامدهای تصمیم توماس برای خروج از بیشه سوال کنید. اگر آنطور که گالی  میخواست همچنان در بیشه میماندند، چه اتفاقاتی ممکن بود بیافتد؟ همچنین در مورد دلایل موفقیت توماس با او صحبت کنید. از این عوامل شجاعت او و کار تیمی با دوستانش هستند، شانس را از دامنه تحلیل او حذف کنید.

عزت نفس کودکان در این بازه ممکن است واقع بینانه تر ودر مواجه با ویژگیهای همسالان اندکی کاهش پیداکند  با دیدن ویژگیهای مختلف شخصیت های فیلم، درباره ی توانایی های تحصیلی، اجتماعی وجسمانی او گفت و گو کنید و وجود تفاوت در این توانایی ها را در انسانها طبیعی نشان دهید.

در فیلم به خوبی اهمیت اعتماد و کمک در بین دوستان مشاهده میشود. با توجه به اینکه اولین دوستی های ثابت و بر پایه اعتماد در این دوره سنی شکل میگیرد، از این فرصت استفاده کنید و مدل دوستی مطلوب خود را برای کودک تشریح کنید.

درمورد کار تیمی و لزوم همکاری برای رسیدن به هدف صحبت کنید. از این منظر از خودگذشتگی چاک بسیار ارزشمند و قابل الگوگیری است. به این نکته مهم توجه داشته باشید که هنگام گفت وگو صحبت را سمتی ببرید که با سوال وگره گشایی مداوم همراه باشد، اجازه بدهیدکه کودکان نکات راکشف کنند و باکشف قضایا آنها را تشویق کنید.

خلاصه:

از کودک خود در مورد پیامدهای تصمیم توماس برای خروج از بیشه سوال کنید. درمورد کار تیمی و لزوم همکاری برای رسیدن به هدف صحبت کنید. هنگام گفت وگو صحبت را سمتی ببرید که با سوال وگره گشایی مداوم همراه باشد، اجازه بدهیدکه کودکان نکات راکشف کنند و باکشف قضایا آنها را تشویق کنید

داستان اثر

  داستان با ورود اسرارآمیز پسر نوجوانی به نام توماس به بیشه ای اغاز میشود که قبل از او پسران دیگری در آنجا سکونت دارند. هرکدام از آنها وظیفه ای برعهده دارند و تحت رهبری آلبی که زودتر از همه وارد بیشه شده است، به زندگی خود ادامه میدهند. توماس خیلی زود متوجه میشود همه آنها در این مکان گیر افتاده اند و تاکنون راه خروجی پیدا نشده است. اما او پسر کنجکاو و شجاعی است و دوست دارد هرچه زودتر از این گرفتاری رها شود. تنها راه خروجی از هزارتویی میگذرد که هرشب تغییر میکند. گروهی به نام دوندگان هر روز وارد مارپیچ میشوند تا راه خروج را پیدا کنند اما به نظر می آید هیچ راهی وجود ندارد و انتهای هزارتو هم بسته است. علاوه بر این در هزارتو خطر هم وجود دارد و آن موجودات ناشناخته ای هستند به نام گریور که تا بحال کسی از آنها نجات پیدا نکرده است. چراکه وقتی گریور کسی را نیش بزند او محکوم به مرگ است. با سماجت و شجاعت توماس یکی از گریورها کشته شده و از لاشه ی او قطعه ای الکترونیکی پیدا میشود. به کمک همین قطعه توماس و مینهو، تنها راه خروج از هزارتو که همان راه ورود گریورهاست را کشف میکنند. در پی این ماجراها، تغییراتی هم در بیشه روی میدهد. دختری به نام ترزا، به عنوان نفر آخر به بیشه فرستاده میشود. توماس به یاد می آورد که تمام این مکان و ماجراهای آن آزمایشی تحت سرپرستی دکتر اوا پیچ است که او و ترزا هم عضوی از تیم اجرایی بوده اند. گریورها به بیشه حمله میکنند و عده زیادی از پسرها کشته میشوند. همچنین بین باقی مانده ها دو دستگی پیش می آید. عده ای با توماس همراه شده و میخواهند از هزارتو عبور کنند و خارج شوند. عده ای به رهبری گالی با این حرکت مخالف هستند و دربرابر آنها مقاومت میکنند. بلاخره توماس و همراهانش وارد هزارتو شده و با از دست دادن چند نفر در نهایت موفق به خارج شدن از هزارتو میشوند. آنها خود را در سازمان (W.C.K.D) می یابند و پیامی ویدیویی از دکتر اوا پیچ برای انها پخش میشود. در این پیام دکتر پیچ درمورد از بین رفتن زمین بر اثر گرما میگوید و اینکه این بچه ها متفاوت هستند و بدن مقاومی دارند و این آزمایش برای پیدا کردن ژن موجود در مغز آنهاست. در همان هنگام مردانی با لباس نظامی همه را دستگیر کرده و از آنجا خارج میکنند و در انتها مشخص میشود بچه ها برای مرحله بعدی آزمایش برده شده اند.

جزئیات اثر

کارگردان: -WesBall وس بال

نویسنده: نوا اوپن‌هایم، گرنت پیرس مایرز و تی.اس. نولین

نام تهیه کننده: الن گولداسمیت- ویک گادفری- مارتی بوون

نام بازیگران: Dylan O'Brien, Kaya Scodelario, Will Poulter- دیلن اوبرایان، کایا اسکودلاریو، توماس سنگستر

نام شخصیت ها: توماس: قهرمان داستان، نوجوانی که بصورت اسرار آمیز در بیشه ای ناشناس آورده شده همانند سایر افراد در آنجا. روحیه کنجکاو و ریسک پذیری دارد و در نهایت اوست که راه بیرون را پیدا میکند.

آلبی: رهبر گروه است او اولین نفری است که در بیشه چشم باز کرده است در نهایت کشته میشود.

نیت: جانشین البی است. خوشبین است و در مواقع حساس تصمیم درست را گرفته و با توماس همراه می شود.

گالی: شخصیت محافظه کارزی دارد و از تغییر و تحول میترسد و دوست دارد همین زندگی در بیشه را ادامه بدهد به همین علت مخالف اصلی توماس است و جان خود را هم برای همین مخالفت از دست میدهد و به طرز فجیعی کشته میشود.

چاک: کوچکترین فرد گروه است که او هم در انتهای فرار کشته میشود و همه را غمگین میکند. مینهو سرگروه دوندگان است که به توماس اعتماد میکند و با او برای فرار همراه میشود..

ترزا: تنها دختر و آخرین فردی است که به بیشه فرستاده میشود و یکی از همراهان اصلی توماس است.

 دکتر اوا پیچ: او سرپرست  سازمان (W.C.K.D) و آزمایش   هزارتو است به نظر می آید فریبی در کارهایش وجود دارد.

گرویر: موجودی ترسناک و خطرناک که در داخل هزاتو است و صداهای وحشتناکی میدهد. نیش او باعث مرگ تدریجی فرد میشود.

 

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: ناشر: فاکس قرن بیستم

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد دونده مارپیچ (هزارتو)

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!