• امروز : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

دور‌افتاده

بررسی تخصصی انیمیشن Outback

دور‌افتاده

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«دورافتاده» داستان کوالایی است که به‌خاطر تفاوت رنگ پوستش با کوالاهای دیگر، اعتمادبه‌نفس ندارد؛ اما در طی سفری که به سرزمینی دورافتاده دارد، شجاعت‌هایی از خود نشان می‌دهد که باعث می‌شود استعداد‌های خود را بهتر بشناسد و به قهرمان حیوانات تبدیل شود. این انیمیشن در کنار نمایش نزاع بین حیوانات (برای حفاظت از سرزمین محل زندگی‌شان از دست دشمنان) و خشونتی که در این حین رخ می‌دهد، اهمیت کارگروهی، اعتمادبه‌نفس و راستگویی را نمایش می‌دهد.

سال ۲۰۱۲ ۶۸ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

داستان انیمیشن با تحقیرشدن جانی (کوالای سفید) و پرت‌شدن او توسط هم‌نوعانش شروع می‌شود. صحنه‌های درگیری و تعقیب‌وگریز مکرر دیده می‌شود. شارلوت، کوالای کوچک، توسط گرگ‌ها اسیر می‌شود. مارمولکی سعی می‌کند به جانی و میراندا آسیب بزند. باگ (تمساح غول‌پیکر و دشمن حیوانات) دیگران را تهدید و به آن‌ها حمله می‌کند. او لشکری از گرگ‌ها دارد که آن‌ها را برای جنگ با دشمنانش (جانی و گروه مک کانگورو) می‌فرستد. گرگ‌ها حیوانات دیگر را تعقیب می‌کنند و سعی می‌کنند به آن‌ها آسیب بزنند. باگ تلاش می‌کند میراندا و جانی را بخورد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

مارمولک بزرگی ناگهان پشت سر میراندا ظاهر می‌شود و میراندا و جانی را دنبال می‌کند. صحنه‌های هیجانی و تعقیب‌وگریز‌های مکرر وجود دارد. جانی (کوالای سفید) بار‌ها در موقعیت‌های خطرناک قرار می‌گیرد؛ در سیرک از طنابی نازک به پایین سقوط می‌کند، هم‌چنین از پلی چوبی و قدیمی رد می‌شود و به دره می‌افتد. جانی و میراندا در غاری تاریک و ناشناخته به‌دنبال راه خروج می‌گردند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

هامیش به دروغ جانی را باعنوان اَبَرکوالا به دیگران معرفی می‌کند. جانی تحقیر می‌شود و مورد تمسخر دوستانش قرار می‌گیرد. باگ با قلدری می‌خواهد محل زندگی حیوانات را از آن‌ها بگیرد.

جزئیات
پیام مثبت

کودکان از تأثیراتی که تمسخرکردن بر زندگی دیگران می‌گذارد، آگاه می‌شوند و هم‌دلی و کارگروهی را یاد‌ می‌گیرند. هم‌چنین می‌آموزند از حق خود دفاع کنند و در مقابل افراد ظالم بایستند.

جزئیات
الگوی مثبت

جانی یاد می‌گیرد نباید به‌خاطر رنگ متفاوت پوستش خجالت بکشد و در موقعیت‌های مختلف از خود شجاعت نشان می‌دهد. جانی باگ، دشمن حیوانات را، شکست می‌دهد.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند در انیمیشن دورافتاده شاهد صحنه‌های فراوانی از درگیری و تعقیب‌وگریز هستیم. در این انیمیشن شخصیت اصلی داستان بابت تفاوت رنگ پوستش با دیگرهم‌نوعانش مورد تمسخر قرار می‌گیرد و برای همین خجالت می‌کشد. لازم است درباره‌ی کار‌های بدی که از جانب شخصیت‌های اصلی صورت می‌گیرد، با فرزند خود گفت‌وگو کنید و از آسیب‌های آن رفتار برای او بگویید؛ به‌عنوان مثال هنگامی‌که جانی قبول می‌کند تا درباره‌ی جایگاه خود و قهرمانی‌اش به مک (کانگورویی که رهبری حیوانات را بر عهده دارد) و گروهش دروغ بگوید، با فرزندان خود صحبت کنید و از دشواری‌هایی که این دروغ‌گویی برای جانی و اطرافیانش به‌وجود آورد، بگویید. (برای مثال او مجبور شد برای اثبات قهرمانی خود به دیگران راهی سفر خطرناکی بشود)

سعی کنید کودکان شما درحین گفت‌وگو در جایگاه کشف قضایا قرار بگیرند و نتیجه‌گیری کنند، آن‌ها را برای نتیجه‌گیری‌هایشان تشویق کنید. درباره‌ی اشتباه‌بودن تمسخر دیگران به‌خاطر تفاوت‌هایشان، با فرزند خود گفت‌وگو کنید و از اثراتی که این تمسخر می‌تواند بر زندگی‌ افراد بگذارد، برایشان بگویید و از احساسات جانی (کوالای سفید) برای او مثال بزنید.

انواع خشونت را برای کودک بیان کنید و درباره‌ی تفاوت دفاع‌کردن از خود دربرابر قلدری‌ها و خشونت دیگران و تهاجم به دیگران با آن‌ها گفت‌وگو کنید و سعی کنید از فرزندتان بخواهید درباره‌ی خوب یا بدبودن انواع این خشونت‌ها فکر کند و نتیجه را با شما درمیان بگذارد. فرزندان خود را در مسیر این استدلال و قضاوت، راهنمایی کنید.

خلاصه: تمسخر جانی توسط هم‌نوعانش ممکن است بر کودکان شما تأثیر منفی بگذارد، درباره‌ی آسیب‌هایی که تمسخرکردن به دیگران وارد می‌کند با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

به نظرت وقتی جانی مورد تمسخر دوستانش قرار گرفت، چه احساسی داشت؟ تا حالا در چنین موقعیتی بوده‌ای؟ برای دفاع از خود چه کردی؟

به نظرت راه‌کار مقابله با افرادی که دیگران را مسخره می‌کنند چیست؟

به نظرت چرا گروه مک و میراندا، از سرزمین‌شان در برابر باگ، تمساح زورگو، دفاع می‌کردند؟ چرا به حرف‌های باگ گوش نمی‌دادند؟

چرا جانی درباره‌ی قهرمان‌بودن خود دروغ گفت؟

خلاصه: وقتی جانی مورد تمسخر دوستانش قرار گرفت، چه احساسی داشت؟ تا حالا در چنین موقعیتی بوده‌ای؟ برای دفاع از خود چه کردی؟

داستان انیمیشن

«جانی» کوالای سفیدی است که به‌خاطر تفاوت رنگ پوستش با بقیه کوالا‌ها از جانب سایر کوالا‌های جنگل طرد می‌شود. در همین زمان «هامیش» (حیوانی از نوع شیطان تاسمانی) به‌عنوان مدیر برنامه‌های او می‌آید و جانی را به سیرک می‌برد تا معروف شود. نگهبان سیرک که «تمساحی» بزرگ است و از جانی خوشش نمی‌آید، او را از سیرک بیرون می‌کند و هامیش، جانی را به همراه «هینگز» (میمون عکاس) به سفر می‌برد؛ اما در میان راه وسیله‌شان خراب می‌شود و در صحرایی دورافتاده گیر می‌افتند. آن‌ها در راه، درگیری گروهی از حیوانات را مشاهده می‌کنند، در یک‌سو گرگ‌هایی را می‌بینند که برای تمساحی به نام «باگ» کار می‌کنند که قصد تصاحب دریاچه‌ی «بیلربام»، محل زندگی حیوانات دیگر را دارد. حیوانات بیلربام به سرپرستی کانگورویی به نام «مک»، با گرگ‌ها مقابله می‌کنند. جانی به‌صورت ناگهانی باعث فرار گرگ‌ها می‌شود و هامیش او را باعنوان «اَبَرکوالا» معرفی می‌کند تا به محبوب‌ترین سوژه‌ی کارناوال تبدیل شود. گرگ‌ها ازطرف باگ به اشتباه «شارلوت»، یکی از کوالا‌های کوچک «گروه مک» را، با خود می‌برند. جانی برای اینکه شجاعتش را اثبات کند، برای آزادکردن او با «مک» و «میراندا» (کوالایی که با جانی رابطه‌ی خوبی ندارد) همراه می‌شود. در این مسیر جانی با شجاعت و به کمک بقیه حیوانات، جان میراندا و شارلوت را نجات می‌دهد و باگ را هم شکست می‌دهد و به قهرمان تبدیل می‌شود.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: کیونگ هولی

نویسنده/ مترجم: اسکات کلونجر

نام تهیه‌کننده: دانیل چوبا

نام بازیگران: ـ

نام شخصیت‌ها:

جانی: کوالای سفید که به‌خاطر رنگش مورد تمسخر قرار می‌گیرد؛ ولی درنهایت با شجاعت، دشمن حیوانات بیلربام را شکست می‌دهد و به قهرمان واقعی تبدیل می‌شود،

هامیش: شیطان تاسمانی (نام حیوانی پستاندار، ساکن جنگل‌های تاسمانی) که طمع‌کار است و می‌خواهد با به‌نمایش گذاشتن استعداد‌های جانی پول‌دار شود،

هیگنز: میمون عکاس که همراه جانی و هامیش راهی سفر می‌شود،

میراندا: کوالایی جنگ‌جو که به جانی اعتماد ندارد؛ ولی درنهایت با او دوست می‌شود و در راه شکست‌دادن باگ، به جانی کمک می‌کند،

باگ: تمساحی بزرگ و قوی که می‌خواهد دریاچه‌ی بیلربام را تصاحب کند و دشمن حیوانات است. درنهایت جانی او را شکست می‌دهد.

کشور سازنده: آمریکا، کره جنوبی

کمپانی سازنده: دیجی آرت پروداکشن

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه