• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

دوازده

دوازده

بررسی تخصصی سریال The Twelve

author-img

توسط : مهدی کهن ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«دوازده» سریالی در ژانر درام است که به دادگاه رسیدگی به قتل یک دختربچه توسط مادرش می‌پردازد. بیشتر صحنه‌ها در دادگاه و گفت‌وگوی بین شاهدان ماجرا و وکلا می‌گذرد. اما در این بین شاهد اتفاقات زندگی اعضای هیئت‌منصفه نیز هستیم. برخی صحنه‌ها به‌خاطر خشونت و اضطرابی که به مخاطب منتقل می‌کند، این سریال را برای سنین زیر 17سال نامناسب کرده است.

سال 2019 فصل اول/هر قسمت 43 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

صحنه‌هایی مانند شلیک با اسلحه، درگیری زن و شوهر، حبس زن در حمام و مشاجره‌ی لفظی در این سریال مشاهده می‌شود. موضوع اصلی سریال درباره‌ی اتهام قتل یک کودک توسط مادرش است و این موضوع می‌تواند به‌عنوان خشونت روانی مطرح گردد. همچنین رفتارهای خشونت‌آمیز مانند برخورد عصبانی پدر «برچته» با او و مشاجره‌ی «استیفان» و همسرش و نیز «دلفین» با همسرش از مصادیق خشونت روانی محسوب می‌شود.

جزئیات
ترس

صحنه‌هایی مانند نمایش صحبت‌های «برچته» با دهانی خونی، نمایش زخم گلوی «برچته»، سگ‌های کشته‌شده، جسد «برچته» و ترسیدن دختر «دلفین» از خون مصنوعی ازجمله بخش‌های حاوی ترس در این سریال است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

سیگارکشیدن، نمایش بدن بدون پیراهنِ دونفر از شخصیت‌های مرد، اعتراف شخصیت‌ها به رابطه‌ی نامشروع و خیانت به همسر، رابطه‌ی جنسی «هولی» و «یوری» در نسخه‌ی اصلی.

جزئیات
پیام مثبت

موضوع سریال قضاوتِ اعضای هیئت‌منصفه پیرامون قتل «رز« است. اعضای هیئت‌منصفه باید با توجه به اظهارات شاهدانِ ماجرا و افراد مرتبط با این اتفاق، نتیجه‌گیری کنند که مادرِ «رز» قاتل است یا خیر. این سریال نشان می‌دهد قضاوت و داوری پیرامون اشخاص کاری دشوار است و حتی اعضای هیئت‌منصفه در دادگاه و با شنیدن و دیدن تمام اظهارات و مدارک موجود کار سختی برای تعیین مجرم دارند. همچنین هرکدام از اعضای هیئت‌منصفه درگیر موضوعی در زندگی شخصی خود هستند که روی قضاوتشان در دادگاه تأثیرگذار است. در خلال داستان می‌بینیم که هرکدام از اعضا در معرض آزمونی هستند که باید به‌خوبی از آن عبور کنند. به‌مرور مشاهده می‌کنیم که آن‌ها درتلاش‌اند تا رفتار صحیح را انجام دهند. «بوری» خود را به پلیس معرفی می‌کند تا اشتباه خود درمورد یک کارگر مهاجر را جبران کند. «دلفین» تصمیم نهایی را برای جدایی از همسر شکاک خود می‌گیرد و یکی دیگر از اعضا رفتارش را با دخترش اصلاح می‌کند. همفکری، شنیدن نظر دیگران، کمک به یکدیگر و دقت و توجه در قضاوت‌کردن از پیام‌های مثبت این سریال است. شخصیت‌های اصلی داستان اما به‌دنبال رسیدن به هدف خود در دادگاه هستند. آن‌ها با کتمان حقیقت سعی می‌کنند تا جریان دادگاه را به نفع خود پیش ببرند و نظر هیئت‌منصفه را جلب کنند. تقلّا برای رسیدن به هدف و دروغ گفتن و کتمان حقیقت نیز از پیام‌های منفی این سریال است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌های اصلی داستان برای رسیدن به مقصود خود تلاش می‌کنند دروغ بگویند یا حقیقت را کتمان کنند. دروغ‌های آن‌ها به‌مرور برای مخاطب مشخّص می‌شود و هیچ‌کدام هم به آنچه قصد داشتند نمی‌رسند. اعضای هیئت‌منصفه هم اگرچه در ابتدا شخصیت‌های مثبتی نیستند، اما در جریان دادگاه، رفته‌رفته متوجه اشتباهات خود می‌شوند و سعی می‌کنند تصمیم صحیحی برای اصلاح اشتباهات خود بگیرند.

آنچه لازم است والدین بدانند

محتوای این سریال برای رده‌ی بزرگسالان ساخته شده و مخاطب هدفِ آن افراد بالای هفده سال هستند. درنتیجه، تماشای این سریال برای افراد زیر هجده سال باید حتما در کنار والدین باشد.

فضای کلّی سریال دارای ابهام و سوال پیرامون قاتل واقعی است. اگرچه بیشتر صحنه‌ها در فضای دادگاه است، اما در صحنه‌های تیتراژ و برخی صحنه‌های پراکنده و گذرا، تصاویر جسد، درگیری لفظی و زدو‌خورد، ترس و گریه را نیز مشاهده می‌کنیم. گفتگو پیرامون موضوع سریال و رفتار شخصیت‌های آن می‌تواند بهانه‌ی خوبی برای گپ‌زدن با فرزندتان که این سریال را دیده است باشد.

همچنین لازم است والدین بدانند در نسخه‌های بدون سانسور این سریال، صحنه‌های جنسی و برهنگی نیز وجود دارد.

خلاصه: محتوای اثر مخصوص بزرگسالان است، فضای سریال همراه با ابهام و شک درباره‌ی قاتل اصلی است، صحنه‌های اضطراب و ترس در فیلم مشاهده می‌شود. موضوع فیلم می‌تواند بهانه‌ای برای گفت‌وگو باشد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزند خود درباره‌ی آنچه از سریال برداشت کرده گفت‌وگو کنید، از او بپرسید آیا اعضای هیئت‌منصفه به‌درستی برای متهم تصمیم گرفتند؟ با این سوال درباره‌ی قضاوت‌کردن و لازمه‌های آن با فرزند خود صحبت کنید.

«یوری» در انتهای فیلم چه تصمیمی می‌گیرد؟ عملکرد «یوری» را همراه با فرزند خود بررسی و واکنش او به فوت کارگر مهاجر را ارزیابی کنید،

«یوری» با تسلیم‌کردن خود، شجاعت پذیرفتن اشتباهش را نشان داد؛ این موضوع خوبی برای گفت‌وگو پیرامون پذیرش اشتباه است.

خلاصه: گفت‌وگو درباره‌ی موضوع سریال، گفتگو پیرامون قضاوت‌کردن و لازمه‌ی قضاوت صحیح، صحبت پیرامون شجاعت «یوری» در پذیرش اشتباه خود.

داستان سریال

دادگاه زنی به نام «فری پالمرز» درحال برگزاری است که متهم به قتل دخترش «رز» است. فری بعد از جداشدن از همسرش نمی‌تواند حضانت دخترش را بگیرد و تنها یک روز در هفته می‌تواند او را ببیند. بعد از چند هفته دختر او درحالی‌که گلویش پاره شده، به بیمارستان برده می‌شود و در آنجا می‌میرد.

فری به اتهام قتل دخترش دستگیر می‌شود و درادامه، دادگاه او برگزار می‌شود و پرونده‌ی قتل دوستش، «پرچته» که هجده سال پیش کشته شده بود نیز به جریان می‌افتد.

در این فیلم، در زندگی دوازده عضو هیئت‌منصفه که وظیفه دارند رأی نهایی را صادر کنند نیز اتفاقاتی رخ می‌دهد. در انتها، فری به قتل دوستش محکوم می‌شود، ولی نسبت به قتل دخترش مجرم شناخته نمی‌شود.

جزئیات سریال

کارگردان: Sanne Nuyens, Bert Van Dael/ سان نویینز، برت ون دایل

نویسنده: Sanne Nuyens, Bert Van Dael/ سان نویینز، برت ون دایل

نام تهیه‌کننده: Peter Bouckaert, Gunter Schmid, Goele Vandersmissen/پیتر بوكارت، گونتر اشمید، گوله وندرسمیسن

نام بازیگران: Maaike Cafmeyer, Charlotte De Bruyne, Tom Vermeir, Maaike Neuville/مایک کافمییر، شارلوت دی بروین, تام ورمیر, مایک نوویل

نام شخصیت‌ها:

فری: مادر «رز» و همسر سابق «استیفان» است که در جریان فیلم به قتل دختر و دوستش متهم می‌شود.

استیفان: همسر سابق «فری» و پدر «رز» است که از «فری» به جرم قتل دخترش شکایت کرده است.

مارک: پدر دختری به نام «برچته» است که هجده سال پیش به طرز نامعلومی کشته شده است.

برچته: دوست «فری» و دختر «مارک» است که به طرز مشکوکی به قتل رسیده است.

دلفین: یکی از اعضای هیئت‌منصفه است که دارای سه فرزند است و همسرش با رفتن او به دادگاه مخالف است.

یوری: از اعضای هیئت‌منصفه که از همسرش جدا شده و با برادرش یک شرکت عمرانی دارد.

 

کمپانی سازنده: Eyeworks Film & TV, Drama, Vlaamse Radio en, Televisie (VRT)/ ای وورکس فیلم اند تی وی، دراما، ولامس رادیو ان، تلویزی

کشور سازنده: بلژیک

زمان اثر: فصل اول/قسمت قسمت 43دقیقه‌ای (چهار قسمت ارزیابی شد)

جوایز و افتخارات: این سریال برنده‌ی جایزه‌ی جشنواره‌ی کن برای عنوان «بهترین سریال» شده است.

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد