• امروز : ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

دهکده‌ی ما

دهکده‌ی ما

بررسی تخصصی انیمیشن Sing To The Down

author-img

توسط : فاطمه طهماسبی ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

5 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «دهکده‌ی ما» روایتگر زندگی «داوان»، دختر تلاشگر و باهوشی است که با پشتکار، موفق به مبارزه با سنت­‌های غلط جامعه و همچنین نجات اهالی دهکده از دست ارباب زورگوی ده می‌شود.

سال 2008 68 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

درگیری‌های اهالی دهکده با «ارباب پایروت» و «یوچای» برای جلوگیری از تخریب خانه‌های دهکده توسط آن‌ها منجر به زدوخورد کوتاهی بین «پایروت» و «سام‌چای» می‌شود. «داوان» که به اجبار پدرش مجبور به ازدواج با «بنس»، پسر ارباب دهکده شده است، برای جلوگیری از این اتفاق، با عصبانیت و صدای بلند دراین‌باره با پدرش به جدال و دعوا می‌پردازد.

جزئیات
ترس

«داوان» و برادرش برای پیداکردن عهدنامه‌ی قدیمی که به حکم پادشاه، مالکیت زمین‌های دهکده برای اهالی دهکده در آن ثبت شده بود، وارد غاری تاریک و مخوف در بالای تپه‌ای دور از خانه می‌شوند. غفلت و سهل‌انگاری «بنس» منجر به آتش‌سوزی بزرگی در محل غار می‌شود که درنهایت با کمک حیوانات جنگل، «داوان» و برادرش نجات پیدا می‌کنند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

تخریب خانه‌های مردم مظلوم و فقیر دهکده توسط «ارباب پایروت» و «یوچای» که با تقلّب و کلاهبرداری مصادره شده‌اند یکی از اصلی‌ترین ناهنجاری‌هایی است که در قالب اثر روایت شده است. سنت‌های قدیمی این دهکده دختران را علی‌رغم میل باطنی‌شان مجبور به ازدواج با فرد موردنظر پدرانشان می‌کند که «داوان» موفق شد با این سنت نادرست مقابله کند و خانواده‌اش را از اجبار به ازدواج منصرف کند.

جزئیات
پیام مثبت

همکاری و کار گروهی اهالی دهکده از اصلی‌ترین عامل‌های موفقیت آن‌ها بود. اهالی دهکده بعد از تصمیم جدّی برای مقابله با «پایروت» و «یوچای»، دست در دست هم و با حمایت از یکدیگر و تشویق یکدیگر در جهت تقویت توانایی‌های خود، موفق شدند زورگوها را شکست دهند. اختراعات «سام‌چای»، هوش «داوان»، قدرت «کای»، توانایی مادربزرگ و کمک‌های حیوانات جنگل عامل اصلی موفقیت آن‌ها بود.

جزئیات
الگوی مثبت

«داوان» دختر درس‌خوان، باهوش، شجاع و پرتلاشی است که برای رسیدن به رویا‌ها و اهداف خود تمام توانایی و تلاشش را به کار می‌برد. او با روحیه‌ی تلاشگری موفق می‌شود با رتبه‌ی عالی بورسیه‌ی دانشگاه را به دست بیاورد. او از اهالی مظلوم دهکده حمایت می‌کند، مقابل ارباب زورگو و ظالم دهکده می‌ایستد و درنهایت با سنت‌ها‌ی غلط جامعه می‌جنگد.

جزئیات
ارزش آموزشی

«ارباب پایروت» و «یوچای» به قصد تخریب دهکده، درختان و جنگل‌ها و تبدیل آن به هتل‌های مجلّل، علاوه‌بر آسیب‌رساندن به انسان‌ها و اهالی دهکده، بزرگترین آسیب جدّی را به حیوانات می‌رسانند. به‌گونه‌ای که حیوانات جنگل تصمیم می‌گیرند برای همیشه جنگل را ترک کنند. اما تمام تلاش شخصیت‌های مثبت فیلم برای جلوگیری از این قضایاست. حفظ محیط‌زیست و تلاش برای حفظ حیات حیوانات یکی از اصلی‌ترین پیام‌هایی بود که در قالب این اثر به نمایش درآمده است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این اثر به دور از هرگونه ترس و خشونت جدّی، روایتگر دختر پرتلاشی است که برای دستیابی به اهدافش از تلاش و پشتکار دست برنمی‌دارد و علی‌رغم شکست‌های متعدّد، راه­‌حل­‌های جدیدی جایگزین می‌کند.

روحیه‌ی تلاشگری و پشتکار قوی «داوان» او را به دختر قهرمان و موفقی تبدیل می‌کند که می‌تواند به‌عنوان یک الگوی مثبت مورد بحث بین والدین و فرزندان باشد. شخصیت «داوان» می‌تواند مشوّق فرزندان شما برای تقویت روحیه‌ی تلاشگری و هچنین پرهیز از نا­امیدی در جهت دستیابی به اهداف مذکور باشد.

دفاع از حق و مقابله‌ی شجاعانه با ظالم یکی ­دیگر از روحیات مورد تحسین «داوان» که بستر مناسبی را برای گفت‌­وگوی والدین و فرزندان خواهد بود.

خلاصه: تمرکز بر پیام­‌های مثبت موجود در این اثر بستر گفت‌وگوی موثری بین والدین و فرزندان ایجاد می‌­کند. با مرور این رفتارها و پیامدهای آن مشوّق فرزندان خود در تقویت روحیات و رفتارهای مثبت موجود در این اثر شوید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

موفقیت‌های «داوان» ناشی از چیست؟

اگر به­‌جای «داوان» بودی برای مقابله با افراد زورگو و ظالم چه می‌­کردی؟

نظرت درمورد قهرمانی زنان چیست؟

خلاصه: با پررنگ‌کردن رفتارهای مثبت «داوان» و انعکاس آن به شرایط شخصی فرزندان خود، به آن‌ها کمک کنید تا ضمن درک رفتارهای مثبت موجود در این اثر، برای تقویت آن‌ها در شخصیت خود تلاش کنند.

داستان انیمیشن

«یو­­چای» مردی زورگو است که اهالی دهکده را مجبور به پرداخت مالیات کرده است. او مردم را تهدید کرده که درصورت نپرداختن خراج، با خانه‌هایشان را تخریب می‌کند.

«ارباب پایروت» که گویا در سالیان دور با تقلب و کلاهبرداری زمین‌­های دهکده را به نام خود ثبت کرده است اکنون با همدستی با «یوچای» قصد دارد به بهانه‌ی مالیات، تمام خانه­‌ها و جنگل و درختان دهکده را تخریب کند و با ساخت هتل و رستوران و... از آنجا کسب درآمد کنند.

«داوان» دختر فقیر و باهوشی است که به کمک حیوانات جنگل موفق می‌شود عهدنامه‌ی پادشاه را در سالیان دور پیدا کند که در آن مالکیت تمام زمین­‌های دهکده برای اهالی دهکده ثبت و ذکر شده است.

او به‌­واسطه‌ی این عهدنامه موفق می‌شود با رسواکردن «یوچای» و «پایروت» از اهالی دهکده حمایت کند. همچنین از این طریق موفق می‌شود با اثبات خود به پدرش او را از ازدواج اجباری که از سنت‌­های غلط دهکده‌ی آن‌هاست منصرف کند و با کسب بورسیه‌ی دانشگاه درسش را ادامه می‌دهد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Philip Mitchell

نویسنده: Min-Fong Ho, Philip Stamp

تهیه‌کننده: ­Hwee Sim Ang, Pui Yin Chan, Gregory Chew

شخصیت‌ها:

داوان: دختر تلاشگر و باهوشی که علاوه‎‌بر مقابله با سنت‌­های غلط جامعه، به نفع اهالی دهکده شجاعانه دربرابر ارباب زورگوی ده می‌­ایستد.

کای: برادر ورزشکار داوان که به او در نجات دهکده و اهالی آن و مقابله با ارباب زورگو کمک می‌کند.

سام چای: پدر فداکار داوان که با تلاش و هوش بالا موفق به اختراع ماشینی می‌­شود که تنها وسیله‌ی دفاعی اهالی برای مقابله با ارباب زورگو دهکده می­‌شود.

کشور سازنده: محصول مشترک اندونزی و سنگاپور

کمپانی سازنده: Infinite Frameworks Studios, Kalyana Shira Film, Mediacorp Raintree Pictures

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه