• امروز : 31 تیر 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن دنیای عجیب (Strange World)

author-img

توسط : فرشته حجتی ارزیاب کدومو

2 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

4919 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 14 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

انیمیشن دنیای عجیب، جدیدترین ساخته کمپانی والت‌دیزنی است که حواشی بسیاری نیز داشته است؛ از همجنس‌گرا بودن قهرمان داستان که پسری نوجوان است تا شکست در فروش گیشه و انتقاداتی که علیه آن مطرح شده است. داستان این انیمیشن، روایت سه نسل از مردان یک خانواده است. پدربزرگ، پسر و نوه. پدربزرگ و پسری که با هم اختلاف نظر داشتند و اکنون پسری که با پدرش اختلاف نظر دارد. آن‌ها در جریان نجات پاندو، گیاهی که دارای الکتریسته است و رفتن به دنیایی عجیب و غریب، یاد می‌گیرند که باید به نظرات و سلایق یکدیگر احترام بگذارند و اجازه دهند تا هرکس، مسیر زندگی‌اش را خودش انتخاب کند.

ژانر : ماجراجویی

سال 2022 102 دقیقه جزئیات کامل اثر
4 مناسب خانواده 62 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 11 +
بر اساس 10 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن، قهرمانی همجنس‌باز دارد و وظیفه ما این است که بسیار مراقب مصرف رسانه‌ای فرزندان باشیم تا از تماشای آثار این‌چنینی در امان باشند! چرا که با روندی که فیلم‌ها و به تازگی انیمیشن‌ها در پیش گرفته‌اند، مسئله همجنس‌بازی در حال عادی‌سازی برای تمام مردم دنیا است و این موضوع برای فرهنگ و دین ما از حساسیت بیشتری برخوردار است. از نگاهی دیگر، موضوعی که نویسنده و یا سازنده به دنبال مطرح‌کردن آن است، روابط دوران نوجوانی است. رابطه‌هایی عاشقانه که عموما در این سن برای اولین بار، ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. این انیمیشن به دنبال طرح این مسئله است که در این برهه‌ی حساس باید احساسات نوجوانان را درک کرد و به بروز آن کمک کرد نه اینکه آن را سرکوب کرد. شاید بتوان گفت به طور کلی این حرف صحیح است اما در عمل، باید به دنبال راه‌های بهتری برای هدایت غرایز نوجوانی بود. با انجام کارهایی مثل ورزش‌کردن که کمک بسیاری به تخلیه انرژی می‌کند، کوه‌پیمایی، سفرهای خانوادگی یا دوستانه و روش‌هایی از این دست که بتوان انرژی فوق‌العاده نوجوانی را در آن بروز داد، می‌توان به فرزندان کمک کرد.

داستان این اثر اما درس مهمی برای روابط والدین با فرزندان دارد. خاصه در این اثر رابطه پدران با پسران مد نظر بود. روابط بین سه نسل از مردان یک خانواده که به چالش‌هایی بین آن‌ها منجر می‌شود. چالش‌هایی که شکاف بین نسل‌ها را نشان می‌دهد. شکافی که می‌تواند با درک متقابل و احترام به عقاید، علائق و نظرات فرزندان، پر شود. اگر این هم‌درکی اتفاق نیفتد، والدین روز به روز فاصله بیشتری از فرزندانشان می‌گیرند و این فاصله می‌تواند آسیب‌های زیادی را موجب شود. از همین رو، باید همیشه دوستانه و مسئولانه با فرزندان برخورد کرده و گفتگو را فراموش نکنیم.

یکی از پیام‌های خوبی که در این اثر وجود داشت، لزوم احترام به طبیعت و موجودات زنده بود. یکی دیگر از محورهای گفتگو با فرزندان، می‌تواند اشاره به این نکته باشد که هر چیزی که خداوند آفریده، اعم از حیوان، گیاه و یا منابع طبیعی، دلیلی داشته است بنابراین بهتر است ما انسان‌ها اختلالی در روند آن ایجاد نکنیم و منافع شخصی را ارجح بر حفظ آن ندانیم. همانطور که سرچر، برای نجات آن موجود غول‌پیکر، نتیجه 25 سال تلاش خود در کاشت پاندو را نادیده گرفت.

خلاصه: پیام این اثر هم‌درکی با نوجوانان و ترمیم رابطه با آنان است و باید توجه داشت که قهرمان نوجوان داستان، پسری همجنس‌باز است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره داستان اثر و شخصیت‌ها با فرزندان خود صحبت کنید و از آن‌ها سوال کنید:

چرا سرچر با پدرش مخالفت کرد؟ تو با این کار او موافقی؟

ایتان چه خواسته‌هایی داشت؟ آیا به این خواسته‌ها توجه می‌شد؟

تا به حال شده که تو همه احساسات درونی خود را بروز ندهی و علایق واقعی‌ات را پنهان کنی (از والدین)؟ چرا؟

تفاوت نسل خود با نسل قدیم را در چه می‌بینی؟

والدین چطور می‌توانند با نوجوان خود، دوست و رفیق باشند؟ چه کاری از من به عنوان والد، برمی‌آید؟

چه لزومی در حفظ محیط زیست وجود دارد؟

بهترین راه گفتگو چیست؟ به نظر تو اگر سرچر یا ایتان، از ابتدا و با خوشرویی، خواسته خود را بیان می‌کردند، بهتر نبود؟

خلاصه: درباره داستان اثر و رفتار شخصیت‌ها و تصمیماتشان با فرزندان خود گفتگو کنید.

داستان اثر

شهر آوالونیا، شهری افسانه‌ای است که دور تا دور آن را کوه‌های سر به فلک کشیده گرفته است. مردم شهر علاقمندند تا بدانند آن سوی کوه‌ها چه خبر است از همین رو یِیگر به همراه پسر نوجوانش سرچر و چند نفر دیگر، سال‌ها تلاش می‌کنند تا از این سد بزرگ عبور کنند اما هر بار شکست می‌خورند. آخرین بار به هنگام عبور از یک دره، با گیاهان سبزرنگی مواجه می‌شوند که حامل انرژی برق هستند! سرچر که علاقه‌ای به کاوشگری ندارد، از پدر خواهش می‌کند که اجازه بدهد روی این گیاهان تحقیق کند تا رازشان را کشف کند اما پدر معتقد است که یک هدف بیشتر در دنیا وجود ندارد و آن کاوشگری است! با اختلافی که بین او و سرچر پیش می‌آید، راهشان از هم جدا می‌شود. ییگر به تنهایی به کاوش رفته و سرچر راز گیاهان را پیدا می‌کند. 25 سال بعد، آوالونیا با استفاده از انرژی برق تبدیل به شهری پیشرفته شده که همه‌ی آن را مدیون سرچر است اما ییگر در تمام این مدت ناپدید شده و خبری از او نیست. همه چیز خوب و خوش پیش می‌رود تا اینکه کالیستو با خبری نزد سرچر و خانواده‌اش می‌آید. کالیستو خبر نابودی گیاه پاندو را می‌دهد. او می‌گوید که باید به قلب گیاه در حفره‌ای در زمین برویم تا بتوانیم آن را از خطر نابودی نجات دهیم. سرچر، ایتان و مادرش به همراه کالیستو و تیمش راهی اعماق زمین می‌شوند. جایی که دنیای عجیب و غریبی دارد. موجودات خطرناکی که هر لحظه به آنان حمله می‌کنند و چیزهای به شدت عجیبی که در مخیله هیچکس نمی‌گنجد! و همینطور ییگر! او سال‌هاست که در آن سرزمین عجیب اسیر شده و هنوز نتوانسته از آنجا رهایی یابد. از اینجا به بعد او نیز با گروه همراه می‌شود. پس از چالش‌های فراوان و خطرات بسیاری که با آن مواجه می‌شوند، به صورت اتفاقی متوجه می‌شوند که آنچه در درون آن هستند، بدن یک موجود زنده است و پاندو، تهدیدی برای سلامت اوست. اگر آن موجود از بین برود، دنیای آنان نیز نابود خواهد شد. در نتیجه تصمیم به نابودی پاندو می‌گیرند. پاندو از بین می‌رود و شهر بدون انرژی برق می‌شود اما این بار ایتان و دوستانش از بدن آن موجود مواد تازه‌ای استخراج می‌کنند که به بقای شهر کمک می‌کند. در مسیر این اتفاقات، آن‌ها هم‌درکی و احترام به حقوق یکدیگر را می‌آموزند و همه در صلح و آرامش در کنار هم زندگی می‌کنند.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: Don Hall, Qui Nguyen

نویسنده/ مترجم:  Qui Nguyen

نام تهیه کننده: Roy Conli

نام بازیگران: Jake Gyllenhaal, Dennis Quaid, Jaboukie Young-White, Gabrielle Union, Lucy Liu, Karan Soni, Alan Tudyk, Adelina Anthony, Abraham Benrubi, Jonathan Melo, Nik Dodani

نام شخصیت ها: 

ایتان: پسر نوجوان خانواده کِلِید که همجنس‌گرا است و عاشق پسری به نام دیازو است اما جرات ابراز آن را نداشته؛ هرچند همه، از جمله پدر و مادرش از این موضوع با خبر هستند! ایتان عاشق محیط زیست است و معتقد است هیچ موجودی در جهان بد نیست. هر موجودی ساخته شده تا وظیفه‌ای را انجام دهد و انسان‌ها نباید سعی کنند به موجودات آسیب بزنند. 

سرچر: پدر ایتان که عاشق شغل کشاورزی است. سرچر علاقه‌ای به ادامه راه پدرش که همان کاوشگری بود نداشت و مسیر خودش را پیدا کرد. او همچنین تمام سعی‌اش را می‌کند که پدری نمونه باشد. پدری که بهترین دوست پسرش است. او همسری مهربان نیز هست و به همسرش بسیار ابراز علاقه می‌کند. 

یِیگر کِلِید: پدر سرچر و به نوعی بزرگ خاندان کِلِید که از جوانی به دنبال کاوشگری و یافتن راهی برای رفتن به آن سوی کوه‌ها بوده است. مجسمه او در میدان مرکزی شهر نصب شده و اسطوره همه اهالی است. ییگر نیز سعی می‌کند پدر خوبی باشد اما اشتباهاتی را مرتکب می‌شود. 

مریدیان: مادر خانواده و همسر سرچر که زنی بسیار شجاع و مهربان و همسو با خانواده است که عاشق پرواز و خلبانی است. 

کالیستو مال: از کاوشگران قدیم شهر آوالونیا که با ییگر همکار بوده است. او اکنون سعی دارد بار دیگر شهر را از یک خطر جدی نجات دهد. کالیستو نیز زنی شجاع است که فرماندهی گروه پرواز نجات را بر عهده دارد. 

کشور سازنده: آمریکا 

کمپانی سازنده: Walt Disney

مخاطب اثر: نوجوان

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : Shadow Slayer

۲ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

من به عنوان یک نوجوان ۱۷ ساله دهه هشتادی که از ال جی بی تی تنفر داره دارم به شما والدین عزیز میگم لطفاً بچه های خودتونو کنترل کنید، من بین هم سن هام بودم قسم میخورم بچه ۱۱ ساله دیدم بهم گفته من فیلم های گی و همجنسگرایی دوست دارم نگاه کنم. خواهش میکنم حواستون به بچه هاتون باشه. خیلی راحت دارن شست و شوی مغزی میشن با این فیلما و مخصوصاً فیلمای تایلندی بی ال و جی ال

بزرگسال

توسط : سید رضا موسوی

۱ مرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 1 +

محتوای همجنسگرا. حال اونای که دوبله کردن. حتما متوجه داستان فیم نشدن یا خودشونم تمایل به همجنس داشتن

بزرگسال

توسط : سید رضا موسوی

۱ مرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 1 +

محتوای همجنسگرا. حال اونای که دوبله کردن. حتما متوجه داستان فیم نشدن یا خودشونم تمایل به همجنس داشتن

بزرگسال

توسط : شکیبا شاه حسینی

۲۳ تیر ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

من متوجه نمیشم بجای اینکه بچه خودتونو از دیدن همچین چیزایی محروم کنید و باعث بشید شخصی تو اینده بشه که به جوامع همجسنگرا توهین میکنه و حتی ممکنه به اونا اسیب بزنه براش فرهنگ سازی کنید چون اون‌ در هرصورت وقتی وارد دبیرستان بشه راجب همه چیز مطلع میشه‌ و همین محدودیت ها باعث این میشه ناخداگاه حتی اگه گرایششم این نباشه برای امتحان کردنش وارد رابطه باوهمجنشش بشه و اسیب ببینه‌ و شما اونو مقصر این احساسات بدونید بلکه ریشه مشکل خود شما هستید

بزرگسال

توسط : سیداحسان مسلمی

۲۳ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

این انیمیشن چرا باید جزو پیشنهادهای کدومو باشه واقعا؟ اتفاقا باید جزو اوتایی باشه که بگه نگاه نکنین

بزرگسال

توسط : امیرمهدی عبدی

۲۳ دی ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

علاوه بر همجنسگرایی، در سکانس های پایانی خانواده ۳ نفره کلید بزرگ، همسرش و شوهرِ همسرش هم که بهدخوبی با هم کنار میان رو میبینیم ترویج تفکر ۲ شوهره زندگی کردن.

بزرگسال

توسط : مریم محبی

۱۲ دی ۱۴۰۱

مناسب سن 16 +

در کنار مضمون همجنسگرایی و تایید و عادی سازیش در کل انیمیشن، بها دادن به هیجانات نوجوانی با بار مثبتی که خودت رو کشف کن همراه بود. البته کشف خود در خصوص پسر نوجوان پیدا کردن علاقه شغلیش هم بود اما بعد پر رنگ تر فیلم همین بود. باید انگار کم کم عادت کنیم به این سبک فیلما امسال چندمین انیمیشن به این سبک بود که رونمایی شد

بزرگسال

توسط : خلیل نظری

۱۲ دی ۱۴۰۱

مناسب سن 18 +

متاسفانه عادي سازی روابط همجنس گرایانه از ابتدای فیلم مشهود است.. دیدن فیلم را برای نوجوانان و کودکان توصیه نمی کنم.

بزرگسال

توسط : گگگ نئدتد

۱۱ دی ۱۴۰۱

مناسب سن 18 +

در کل کیفیت خوبی داشت اما تفکر همجنس گرایی در آن مشاهده می شد

بزرگسال

توسط : مهدی مهدوی

۱۰ دی ۱۴۰۱

مناسب سن 18 +

من بدون توجه به داستان، متاسفانه با دختر خردسالم به تماشای دوبله انیمیشن نشستیم. بعد از گذشت ده دقیقه مجبور به قطع فیلم شدم. متاسفانه داستان بصورت اشکارا، دارای مضامین همجنس گرایی است

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد دنیای عجیب

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!