• امروز : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

دلیر

بررسی تخصصی انیمیشن brave

دلیر

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«دلیر» داستان شاهزاده‌ای به‌نام مریداست که با مادرش اختلاف‌نظرهای زیادی دارد. مریدا که دوست ندارد با پذیرفتن عقاید مادرش، آزادی‌هایش را از دست بدهد، برای تغییر دادن عقاید او، سراغ یک طلسم می‌رود. طلسم، مادر مریدا را به خرس تبدیل می‌کند. طی تلاش‌های مریدا برای باطل کردن طلسم، او و مادرش متوجه می‌شوند که تمام این مدت رفتار خوبی با هم نداشتند و نیاز داشتند که به حرف‌های هم گوش بدهند. این انیمیشن، نمایش راه حل درست برای اختلاف‌نظرهای درون خانواده است و به‌ویژه برای نوجوانان مؤثر است.

سال 2012 93 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

این انیمیشن دارای صحنه‌هایی است که حمله‌ی خرس به شاه و مریدا را نشان می‌دهد. شاه طی حملۀ خرس پای خود را از دست داده و همواره به انتقام گرفتن از خرس‌ها فکر می‌کند و خود را برایش آماده می‌سازد. وقتی که شاه با خرس مادر روبه‌رو می‌شود، سعی در کشتن خرس مادر دارد. صحنه‌ای که دو خرس با هم روبه‌رو می‌شوند و با هم مبارزه می‌کنند، خشونت جدی‌تری را نسبت به صحنه‌های دیگر انیمیشن در بر دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در این انیمیشن، صحنه‌هایی وجود دارد که خرس به‌عنوان یک حیوان درنده به انسان‌ها حمله می‌کند. شاه طی حملۀ خرس‌ها پای خود را از دست داده و به فکر انتقام گرفتن از خرس‌هاست. شاه ماجرای حملۀ خرس را برای پسران کوچک خود تعریف می‌کند. ملکه که به‌خاطر طلسم تبدیل به خرس شده است، موجب وحشت خدمتکار قصر می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در این انیمیشن صحنه‌هایی وجود دارد که مریدا بر سر پدر و مادر خود داد می‌زند و با آن‌ها رفتار تندی دارد. مریدا برای این‌که نظر مادرش را تغییر دهد، به طلسم کردن وی متوسل می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

با صحبت‌های مریدا، قبایل متوجه شدند که تاکنون به کمک یکدیگر بوده که توانسته‌اند قلمروشان را حفظ کنند و برای ایجاد امنیت و آرامش، به یکدیگر نیازمندند. در اواخر انیمیشن، مریدا و مادرش اختلاف نظرهای همیشگی را کنار گذاشته و با یکدیگر رابطۀ صمیمانه‌ای برقرار می‌کنند. مریدا و مادرش متوجه می‌شوند که لازم است برای حل اختلاف نظر، به یکدیگر گوش بدهند. مریدا از راه حل خطرناکی که انتخاب کرده پشیمان می‌شود و مادرش نیز به این نکته پی می‌برد که باید اجازه دهد تا دخترش، به انتخاب خودش تصمیمات مهم زندگی‌اش را بگیرد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

پدر مریدا رابطۀ صمیمانه‌ای با همسر و دخترش دارد و با آن‌ها، به گرمی و مهربانی رفتار می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

ممکن است وقتی فرزندان شما این انیمیشن را می‌بینند، برایشان این سوال ایجاد شود که من برای راضی کردن پدر و مادرم در اموری که با من هم عقیده نیستند چه کاری می‌توانم انجام دهم. ممکن است آن‌ها برای این‌که بتوانند نظر خود را اعمال کرده و شما را متقاعد سازند، فعالیتی را انجام دهند. شما می‌توانید در این زمینه با فرزندانتان صحبت کنید. می‌توانید با توجه به پیام انیمیشن، گفت‌وگو را به‌عنوان راه حل مشکلات به فرزندانتان پیشنهاد کنید و به آن‌ها اطمینان بدهید که به صحبت‌های آن‌ها گوش خواهید کرد. در این انیمیشن، خشونت و ترس بیشتر به صورت فانتزی دیده می‌شود و کمتر حاوی صحنه‌های بسیار ترسناک و وحشتناک است. با توجه به این‌که مریدا شخصیت اصلی داستان است و ممکن است فرزندان شما از او الگو بگیرند، سعی کنید در تشخیص رفتارهای نادرست او به کودکان کمک کرده و درس‌هایی که مریدا از طلسم جادوگر می‌گیرد، به فرزندتان منتقل کنید.

خلاصه: ممکن است این انیمیشن فرزندان شما را با این سوال روبه‌رو کند که چگونه می‌توانم اختلاف نظرهایم را با والدینم برطرف کنم. در این باره با کودکان گفت‌وگو کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

بعد از تماشای این انیمیشن، می‌توانید با فرزندان خود درباره‌ی اختلاف نظرهایی که دارید و چگونگی پیدا کردن راه حل برای آن‌ها، گفت‌وگو کنید. دربارۀ اشتباهات مریدا و نتایجی که از باطل کردن طلسم می‌گیرد از کودکان سوال کنید.

خلاصه: با فرزندان خود دربارۀ  راه‌هایی  گفت‌وگو کنید که  اختلاف‌های بین والدین و فرزندان را می‌تواند حل کند.

داستان انیمیشن

مریدا، شاهزاده‌ای پرجنب وجوش است و به تیر و کمان علاقۀ زیادی دارد. ملکه و شاه دوست دارند که مریدا مانند یک شاهدخت زندگی کند. آن‌ها یک مهمانی ترتیب می‌دهند که در آن خواستگارها با هم به رقابت بپردازند و شایستگی خود را اثبات کنند. مریدا که نمی‌خواهد آزادی خود را از دست بدهد، با پدر و مادرش مخالفت می‌کند و نظر آن‌ها را نمی‌پذیرد. او نزد یک جادوگر می‌رود و از او می‌خواهد که مادرش را طلسم کند تا با او هم عقیده شود. طلسم درست عمل نمی‌کند و مادر تبدیل به خرس می‌شود. پدر مریدا که پایش را در مبارزه با یک خرس از دست داده، همواره دوست دارد که از خرس‌ها انتقام بگیرد؛ به همین خاطر، مریدا در تلاش است که پدرش متوجه موضوع نشود و مادرش را از قصر خارج کند تا او را از این وضعیت نجات دهد. در آخر مریدا موفق می‌شود که راز از بین بردن طلسم را پیدا کند و از آن پس، رابطۀ صمیمانه‌تری با مادرش ایجاد می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: مارک اندروز mark andrews

نویسنده: براندا چیمن Brenda Chapman

نام تهیه کننده: جان لستر jonhn alan lasseter

نام بازیگران: کلی مکدونالد kelly macdonald /جولی والترز   juli walters /کریگ فرگوسن  craig ferguson  /بیلی کانلی  billy connolly

نام شخصیت ها:

مریدا : شاهزاده‌ای است که به تیر و کمان علاقۀ زیادی دارد. او که نمی‌خواهد طبق آداب و رسوم گذشتگانش رفتار کند، در تلاش است تا آزادی‌اش را از دست ندهد.

ملکه: مادر مریدا است و به شدت به آداب و رسوم گذشتگان پایبند است.

شاه: پدر مریدا است و طی یک مبارزه با خرسی در جنگل پای خود را از دست داده است.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: استودیو انیمیشن پیکسار -  Pixar Animation Studios

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09173****13

۲۲ مهر ۱۳۹۹

مناسب سن 10+ گزارش نظر
انیمیشن خوب

این انیمیشن از جمله انیمیشن هایی است که پیام‌مثبت آن به راحتی قابل دریافت است برای بچه ها و جاذبه های بصری زیادی هم دارد. و کودکان به اینجور پیام های مثبت نیاز دارن

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه