درون و بیرون

بررسی تخصصی انیمیشن Inside Out

درون و بیرون

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن درون و بیرون داستان پنج احساس مختلف در ذهن دختربچه‌ای به‌نام «رایلی» است که سعی می‌کنند او را برای کنار آمدن با شهر و خانه جدیدش راهنمایی کنند. این انیمیشن بر اهمیت خانواده تأکید می‌کند. رایلی به خاطر گم‌شدن شادی در ذهنش، تحت تأثیر خشم و نفرت قرار می‌گیرد و مرتکب اشتباهاتی می‌شود اما درنهایت با حضور غم و شادی احساس پشیمانی می‌کند. درباره رفتارهای نادرست رایلی، علت و نتیجه رفتارها، کودکان را راهنمایی کنید.

سال 2015 95 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در ذهن رایلی شخصیتی به‌نام «خشم» وجود دارد که همیشه عصبانی است. چند صحنه کوتاه از خشمگین شدن او و ضربه زدن به «ترس» دیده می‌شود که به‌صورت فانتزی است.

جزئیات
ترس

رایلی ترس‌هایی دارد که در حافظه او ثبت‌شده. جوی و غم که در ذهن او زندگی می‌کنند، با ترسناک‌ترین کابوس او یعنی دلقک بزرگ روبرو می‌شوند. آن‌ها در مسیر رفتن به برج کنترل احساسات رایلی، به مکان‌هایی وارد می‌شوند که نمی‌شناسند و اتفاقاتی مانند سقوط کردن برایشان می‌افتد. صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای از نابود شدن خاطرات خوب رایلی و غمگینی او وجود دارد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رایلی دختر خوب و شادی است اما زندگی در شهر جدید او را ناراحت کرده. در ذهن او هم اتفاقات ناخوشایندی در حال رخ دادن است که باعث شده رایلی رفتارهای نادرستی انجام دهد. او با دوست خود و خانواده‌اش بدرفتار می‌شود و نسبت به والدینش بی‌احترامی می‌کند. او تصمیم می‌گیرد بدون اطلاع خانواده‌اش به شهر قبلی‌شان برگردد و برای رفتن از کیف مادرش بدون اجازه پول برمی‌دارد. این رفتارها به‌عنوان رفتارهای مشخصاً نادرست نمایش داده می‌شود که در نهایت رایلی از انجام آن‌ها پشیمان می‌شود. در چند صحنه استفاده از کلمات "احمق" و "خفه شو" شنیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

رایلی دختر شادی است که با پدر و مادرش رابطه صمیمانه‌ای دارند. درون رایلی جزیره‌های هویتی او وجود دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها خانواده است. دوستی، صداقت، مسخره‌بازی و ورزش هاکی بقیه جزیره‌های هویت او هستند. درون رایلی احساسات مختلفی زندگی می‌کند که مهم‌ترین او شادی است. شادی همیشه مثبت اندیش است و تلاش زیادی می‌کند تا رایلی زندگی شاد داشته باشد. زمانی که خانواده رایلی به شهر جدیدی برای زندگی می‌روند، رایلی سعی می‌کند باوجود دل‌تنگی‌هایش در کنار خانواده باشد و شاد رفتار کند. اما زمانی که شادی در ذهن او گم می‌شود و خشم، کنترل احساسات او را به دست می‌گیرد، رایلی تصمیمات اشتباهی می‌گیرد. او بجای صحبت کردن با خانواده‌اش درباره ناراحتی و دل‌تنگی، با آن‌ها بی‌ادبانه حرف می‌زند و تصمیم می‌گیرد از خانه فرار کند. اما درنهایت با همکاری‌های غم و شادی، رایلی متوجه اشتباهش می‌شود، پیش خانواده‌اش بازمی‌گردد و در آغوش آن‌ها گریه می‌کند. مادر و پدر رایلی او را درک می‌کنند و در کنار او می‌مانند و سعی می‌کنند به بهتر شدن حال او کمک کنند. شخصیت شادی که در ذهن رایلی زندگی می‌کند، متوجه می‌شود که غم هم احساس مهمی است و آن‌ها در کنار هم و با کمک هم می‌توانند به رایلی کمک کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

جوی که درون ذهن رایلی زندگی می‌کند، شخصیت شادی است. او سعی دارد به همه اتفاقات، مثبت نگاه کند و با تلاش و روحیه شاد خود به رایلی کمک کند تا بر مشکلاتش غلبه کند. رایلی به کمک جوی یک دختر شاد است که با خانواده‌اش رابطه صمیمانه‌ای دارد. او زمانی که خانواده در شرایط سختی قرار می‌گیرند، سعی می‌کند در کنار پدر و مادرش بماند و به شادی و حفظ روحیه‌شان کمک کند. البته مرتکب اشتباهاتی می‌شود اما یاد می‌گیرد که رفتار درست چیست. مادر و پدر رایلی با دخترشان صمیمی هستند و در شرایط سخت در کنار یکدیگر می‌مانند. آن‌ها اول متوجه دلیل ناراحتی رایلی نمی‌شوند اما سعی دارند به او کمک کنند. بعد از پی بردن به دل‌تنگی رایلی برای شهر قبلی، او را در آغوش می‌گیرند و همیشه حامی او هستند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

این انیمیشن دنیای درون ذهن دختری به‌نام رایلی را به‌صورت فانتزی نمایش می‌دهد. شخصیت‌ها، نماینده احساسات درونی انسان هستند (شادی، غم، ترس، خشم و نفرت) و صحنه‌های متعددی از بخش‌های مختلف ذهن و معرفی حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت وجود دارد.

رفتارهای رایلی که تحت کنترل شخصیت خشم انجام می‌شد چه نتایجی داشت؟

از بین شخصیت‌های درون ذهن رایلی کدام را ترجیح می‌دهی؟

چه ویژگی‌هایی در شادی باعث شد موفق شود؟

آیا شادی بدون غم می‌توانست به رایلی کمک کند؟

اگر رایلی از ابتدا احساساتش را با والدینش در میان می‌گذاشت روند داستان چه تغییری می‌کرد؟

آیا رفتار رایلی با دوستش صحیح بود؟

 چه چیزی باعث می‌شد رایلی نسبت به دوست و خانواده‌اش بدرفتار باشد؟

چگونه می‌توانیم احساساتمان را با والدین درمیان بگذاریم؟

اگر رایلی به تنهایی به مینه‌سوتا بازمی‌گشت ممکن بود چه اتفاقی برایش بیفتد؟

خلاصه: رایلی چه اشتباهاتی انجام داد؟ او چه راه‌حلی جز انجام رفتارهای اشتباهش داشت؟

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09015****71

۷ مرداد ۱۳۹۹

مناسب سن 2+ گزارش نظر
بسیار زیبا و روانشناسانه

سلام. این کارتون خیلی قشنگ بود . مفاهیم روانشناسانه زیادی هم توش بود. مثل انواع احساسات و کارکردشون در بدن، تاثیر خاطرات و تاثیر عوض کردن خونه در حالی بچه مخالفه و هنوز به مکان قبلی وابستگی داره. البته بعضی چیزهاش مثل کارهای عصبانی دختر بچه ، مثل فرار از خونه هم توش بود، اما پایان مناسبی داشت.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه