• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

دره‌ی مومین

بررسی تخصصی انیمیشن MoominValley

دره‌ی مومین

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

4 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

مجموعه‌ی دره‌ی مومین، انیمیشنی فانتزی ـ خانوادگی است که براساس مجموعه کتاب‌‌های مصور مومین‌‌ها به قلم «تووه یانسون» ساخته شده است. این انیمیشن ماجراهای خانواده‌ی مومین؛ یعنی بابامومین، مامان‌مومین و پسرشان، مومین‌ترول است. خانواده در این انیمیشن جایگاه ارزشمندی دارد و تقریباً بیشتر سکانس‌ها درون خانواده شکل گرفته است. رفتار شخصیت‌ها با یکدیگر کنترل شده و با حفظ احترام است. مهمان‌نوازی مومین‌ها، تلاش آن‌ها برای ناراحت‌نکردن دیگران و برقراری ارتباط و دوستی، به‌صورت ساده و روان به‌نمایش گذاشته می‌شود.

سال 2019 20 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری در این انیمیشن بسیار ضعیف است. حسادت مای‌کوچولو به دُم طلاییِ مومین‌ترول، کودکانه و کوتاه و گذراست و حتی لحن و حرکت او در این صحنه نیز کمی طنزآمیز است. کسب درآمد «اسنیف» از دُمِ طلایی مومین‌ترول در صحنه‌ای بسیار کوتاه و گذرا اتفاق می‌افتد.

جزئیات
پیام مثبت

در این انیمیشن خانواده‌ی مومین‌ها افرادی مهمان‌نواز هستند، آن‌ها درصدد هستند بدون آنکه مهمانان پرسروصدایشان (میمبل و فرزندانش) را از خود ناراحت کنند، راه جایگزینی انتخاب کنند و آن ساختن خانه‌ای در کنار خودشان برای آن‌هاست. استافکین نیز برای اینکه مومین‌ترول را ناراحت نکند، اژدهای او را که به استافکین علاقه دارد، به شخص دیگری می‌سپارد تا دل مومین‌ترول از اژدها و استافکین نشکند. بنابراین مانع از ناراحت‌شدن دیگران، در دو قسمت اول این انیمیشن نمود پررنگی دارد. ازطرف دیگر خانواده‌ی مومین‌ها که مهربان و دارای روابط اجتماعی سالم و خوبی هستند، به اِما کمک می‌کنند که از ناامیدی دست بردارد و زندگی خود را از نو بسازد. آن‌ها با کمک یکدیگر از گرداب نجات پیدا می‌کنند و به اتفاق یکدیگر دست به خلق نمایش تئاتر می‌زنند. به‌این‌ترتیب، هم استعداد خود را محک می‌زنند و هم به زندگی اِما رنگ‌وبوی دیگری می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مومین‌ترول، نوجوانی کنجکاو، حساس و مهربان است. او گاهی در برابر شیطنت‌های مای‌کوچولو عکس‌العمل نشان می‌دهد؛ اما در آخر برای اینکه کسی را نرنجاند، راه جایگزین بهتری انتخاب می‌کند. او و خانواده‌اش همواره به دیگران کمک می‌کنند؛ مثل روحیه و امیددادن به اِما. استافکین نیز باوجوداینکه شخصیتی آرام و گوشه‌گیر دارد؛ اما همیشه راهنمای خوبی برای مومین‌ترول است و برای خوشحال‌کردن او همیشه تلاش می‌کند. مامان‌مومین و بابامومین نیز شخصیتی آرام و خونسرد دارند، خانه‌ی آن‌ها همیشه برای اهالی دره‌ی مومین جا دارد و مهمان‌نوازهای خوبی هستند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

در این انیمیشن، خانواده و دوستان نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای دارند؛ مثلاً در قسمت چهارم (جنون تابستانی مومین) اِما (موش تئاتری) و خانواده‌ی مومین برای نجات از گرداب، به همکاری و کمک به یکدیگر روی می‌آورند و مومین‌ترول که یک نوجوان است، در این امر پیشتاز است. استافکین که دوست مومین‌ترول است، بارها برای خوشحالی مومین‌ترول تلاش می‌کند؛ مثلاً در قسمت دوم (آهنگ بهار) با اینکه استافکین دچار ناراحتی و پریشان‌خاطری شده است، به‌خاطر مومین‌ترول بر احساسات منفی خود غلبه می‌کند و خود را با یک آهنگ بهاری زیبا به مومین‌ترول می‌رساند. باتوجه به این موارد، والدین می‌توانند درباره‌ی نقش افراد در خانواده‌ی مومین‌ها و نیز نقش افراد در روابط دوستانه در این انیمیشن، با فرزندان خود صحبت کنند و از این طریق آن‌ها را متوجه رفتار و منش مناسب در این‌دو نهادِ مهم کنند.

در این انیمیشن، مای‌کوچولو گاهی از روی شیطنت، مومین‌ترول را اذیت می‌کند و مانع آسایش او می‌شود و گاهی نیز به او حسادت می‌کند؛ ولی ازطرف دیگر دربرابر شکار موجودات کوچک توسط مومین‌ترول یا حقه‌ی او در خواندن دیالوگ‌ها در نمایش تئاتر، ایستادگی و اعتراض می‌کند. بنابراین شخصیت مای‌کوچولو، یک‌سره منفی نیست. ازاین‌رو والدین باتوجه به تناقض‌های شخصیتی مای‌کوچولو می‌توانند فرزندان خود را به مقایسه‌ی رفتارهای او باهم ترغیب کنند و نقاط قوت و مثبت این شخصیت را در ذهن فرزندان خود پررنگ کنند.

در این انیمیشن شخصیت‌ها برای اینکه مانع از ناراحتی یکدیگر شوند، به‌سمت انجام کارهای جایگزین می‌روند؛ مثلاً مومین‌ترول به‌جای اینکه میمبل و فرزندان پرسروصدایش را به بهانه‌های مختلف از خانه‌ی خود بیرون کند، تصمیم می‌گیرد برای آن‌ها خانه‌ی دیگری در نزدیکی خانه‌ی خودشان تدارک ببیند. باتوجه به این نکته والدین می‌توانند فرزندان خود را به‌جای مقوله‌ی «حذف» با مقوله‌ی «پذیرش» و «جایگزینی» آشنا کنند.

خلاصه: در این انیمیشن خانواده و دوستان نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای دارند و شخصیت‌ها برای اینکه مانع از ناراحتی یکدیگر بشوند، به انجام کارهای جایگزین روی می‌آورند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با فرزندان خود درباره‌ی نحوه‌ی برخورد مای‌کوچولو و خواهر و برادرهایش با مومین‌ترول و بابامومین صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید توضیح بدهند چرا رفتار آن‌دو با مومین‌ترول و بابامومین اشتباه بود؟

از آن‌ها بخواهید توضیح بدهند در خانه‌ی میزبان چگونه باید رفتار کرد.

با فرزندان خود درباره‌ی اینکه استافکین چطور باعث شد مومین‌ترول از حالت ناراحتی و غم خارج شود، صحبت کنید و از این طریق آن‌ها را با مفهوم (همدلی) آشنا نمایید.

با توجه به قسمت پنجم این انیمیشن (داستان طلایی) که مومین‌ترول فاقد استعداد بازیگری بود؛ اما به دلیل داشتن ظاهری متفاوت (دُم طلایی) میل به خودنمایی داشت، با فرزندان خود صحبت کنید و از آن‌ها بپرسید کار مومین‌ترول را چگونه ارزیابی می‌کنند.

با توجه به ساختن خانه برای میمبل توسط مومین‌ترول یا سپردن اژدها به شخص دیگری توسط استافکین، با فرزندان خود درباره‌ی اینکه چطور می‌توانیم مانع از ناراحت‌شدنِ دیگران بشویم و درعین‌حال به خواسته‌ی خود نیز برسیم، صحبت کنید.

خلاصه: با فرزندان خود درباره‌ی اینکه چطور می‌توانیم مانع از ناراحت‌شدن دیگران بشویم و درعین‌حال به خواسته‌ی خود نیز برسیم، صحبت کنید.

ادامه متن

داستان انیمیشن

«مومین‌ها» موجوداتی فانتزی هستند که در دره‌ی سرسبزی به نام «دره‌ی مومین» زندگی می‌کنند. «بابامومین»، «مامان‌مومین» و پسرشان، «مومین‌ترول» اعضای خانواده‌ی «مومین» هستند که مانند «خرس‌ها» در زمستان به خواب زمستانی می‌روند. سریال دره‌ی مومین، ماجراهای این خانواده‌ی گرم و صمیمی با دیگرموجودات دره‌ی مومین است. در این انیمیشن، مهمان‌نوازی مومین‌ها با آمدن «میمبل» و فرزندان پرسروصدا و شیطانش در معرض امتحان قرار می‌گیرد. آن‌ها با صبر و احترام‌گذاشتن و نیز دراختیارقراردادن خانه‌ی دیگری در نزدیکی خانه‌ی خودشان به میمبل و خانواده‌ی پرجمعیتش، مانع از ناراحتی او شدند. با فرارسیدن فصل بهار و آمدن «استافکین»، (دوست‌مومین‌ترول) نیز ماجراهای جالب دیگری برای خانواده‌ی مومین اتفاق می‌افتد؛ مثل شکارکردن آخرین اژدهای کوچک توسط مومین‌ترول یا بارش بی‌موقع باران در فصل تابستان که منجر به سرازیرشدن سیلاب در دره‌ی مومین می‌شود و این سرآغاز آشنایی مومین‌ها با «اِما» است. اِما موشی است که به تئاتر علاقه‌مند است و صاحب یک سن تئاتر است. او با نجات‌یافتن از سیلاب، با خانواده‌ی مومین‌ها برای اهالی دره‌ی مومین یک نمایش تئاتر به اجرا درمی‌آورد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: قسمت اول: Nigel Davies, Jay Grace/ نایجل دیویس، جی گریس

قسمت دوم و سوم: Avgousta Zourelidi / آگوستا زورلیدی

قسمت چهارم:  Steve Box/ استیو باکس

قسمت پنجم: Darren Robbie  / دارن رابی

نویسنده:Tove Jansson, Mark Huckerby, Nick Ostler, Steve Box / توو جانسون، مارک هاکربی، نیک استلر، استیو باکس

نام تهیه‌کننده:Antti Haikala, Louise Holmes, Jani Kuronen / آنتی هایکالا، لوئیز هولمز، جانی کورونن

نام بازیگران: Matt Berry, Warwick Davis, Taron Egerton, Edvin Endre, Rosamund Pike, Bel Powley  / مت بری، وارویک دیویس، تارون اگرتون، ادوین اندره، روزاموند پایک، بل پاولی

نام شخصیت‌ها:

مومین‌ترول: پسر نوجوان خانواده‌ی مومین‌هاست. او ماجراجو، مهربان، احساساتی و بازیگوش است و دوست ندارد کسی او را به‌عنوان یک «بچه» مخاطب قرار دهد،

بابامومین: پدر خانواده است. او مردی مهربان، خونسرد و آرام است و به کتاب‌خواندن بسیار علاقه‌مند است،

مامان‌مومین: او مادر خانواده است و مانند بابامومین مهربان، خونسرد و آرام است و همیشه به دیگران کمک می‌کند،

مای‌کوچولو: نوه‌ی خانواده‌ی مومین‌هاست. او دختری جسور، شیطان، جدی و کمی حسود است و همیشه دوست دارد که سربه‌سر مومین‌ترول بگذارد،

استافکین: دوست مومین‌ترول است. او با آمدن بهار به دره‌ی مومین‌ها می‌آید و با نواختن موسیقی، مژده‌ی آمدن فصل بهار را می‌دهد. او پسری آرام، باادب و عاقل است و همیشه سعی دارد که مومین‌ترول را خوشحال و او را در کارهایش راهنمایی کند.

کشور سازنده: فنلاند، انگلیس

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه