• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

درخت آرزوها

درخت آرزوها

بررسی تخصصی انیمیشن the wishmas tree

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «درخت آرزو‌ها» اهمیت کارگروهی، شجاعت، جبران خطاهای گذشته و زیبایی رابطه‌ی خواهرانه را به تصویر می‌کشد. ماجراجویی ساریق کوچک و شجاعی به اسم کری را روایت می‌کند که برای جبران اشتباهش به همراه خواهرش و مارمولکی به اسم یارا، پیر دانای قصه، راهی سفری خطرناک می‌شود. او با شجاعت از سرزمین‌های ترسناک عبور می‌کند تا با نیروی انقراض مقابله کرده و پناهگاه حیوانات را نجات دهد.

سال 2020 89 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

2 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

صحنه‌های خشونت آمیز معمولا تداوم پیدا نمی‌کند و فضا به سرعت آرام می‌شود. داستان با قصه‌ای از گذشته آغاز می‌شود که در آن حیوانات به یکدیگر حمله می‌کردند. در ابتدای انیمیشن کری و پترا با یکدیگر بگو مگو و قهر می‌کنند. درحین سفر درگیری‌های مختلفی اتفاق می‌افتد که با صدمات جدی همراه نیست. یارا با حیوانات وحشی درگیر می‌شود. گروهی از خرس‌های کوچک و بامزه ناگهان با خشونت به کری و یارا حمله می‌کنند. نیروی انقراض به صورت ابر سیاه و ترسناکی درخت آرزوها را احاطه می‌کند و باعث می‌شود کری زمین بخورد و مدت کوتاهی بی‌هوش شود. یارا بعد از درگیری با گرگ‌های چشم قرمز، چشمانش قرمز می‌شود و به کری و پترا حمله می‌کند. در پایان داستان همه موجودات خشن و ترسناک، مهربان می‌شوند و با کری به پناهگاه می‌روند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تعلیق‌‌های داستان می‌تواند برای کودکان کم سن ترسناک باشد. ترس از انقراض و نابودی جامعه حیوانات در داستان به همراه موقعیت‌های فانتزی وجود دارد. در حین سفر کری و یارا برای نجات پناهگاه، سرزمین‌های تاریک و باتلاق‌های خطرناک وجود دارد. کری در خواب موقعیت ترسناکی را تجربه می‌کند و بیدار می‌شود. او روح گذشتگان را می‌بیند و از آن‌ها کمک می‌گیرد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

کری قانون پناهگاه را می‌شکند و آخرین شکوفه‌ی درخت را از شاخه جدا می‌کند. او برای رسیدن به آرزویش (برف آمدن در پناهگاه) بدون اجازه گرفتن ، هنگام نیمه شب از خانه خارج می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

انیمیشن درخت آرزو‌ها، پیام‌های مثبت فراوانی راجع به حفظ محیط زیست،‌اهمیت دادن به جامعه و خانواده دارد. به روابط خانوادگی (به ویژه رابطه‌ی خواهرانه) بسیار پرداخته می‌شود. شخصیت‌ها از اشتباهاتشان درس می‌گیرند و سعی می‌:نند آ»‌ها را جبران کنند. کارگروهی و اتحاد و همراهی با خانواده از مواردی است که در این انیمیشن مکرر به آن پرداخته شده است و درباره‌ی آن صحبت می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

کری بسیار شجاع است و به ماجراجویی علاقه‌ي زیادی دارد. او برای رسیدن به آرزویش و هم‌چنین جبران اشتباهی که مرتکب شده است، بسیار تلاش می‌کند. او روحیه‌ی خود را نمی‌بازد و برای رسیدن به درخت آرزو با وجود خطرات موجود تمام تلاش خودش را می‌کند. در پایان داستان در حالی که جان خودش را برای نجات پناهگاه به خطر انداخته است، آرزو می‌کند تمام حیوانات در امنیت باشند. پترا، خواهر کری، بسیار مهربان است و به او در این راه کمک می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

: درباره‌ی گرمایش زمین و انقراض توضیحاتی داده می‌شود که می‌تواند زمینه‌ی خوبی برای گفتگوهای آموزشی فراهم کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

آنچه لازم است والدین بدانند: لازم است والدین بدانند در این انیمیشن احساس خطر از نابودی و انقراض وجود دارد. هر چند فانتزی و کارتونی بودن داستان و موقعیت‌های طنز از خشونت و ترس می‌کاهد. این موضوع بسیار اهمیت دارد که هیجانات انیمیشن را برای کودکان خود بی‌اهمیت جلوه ندهیم و اگر از موقعیت‌هایی مثل حمله‌ی گرگ‌ها یا وحشی شدن ناگهانی یارا، پیر دانای قصه، می‌ترسد با او همراهی کنیم و از او بخواهیم احساسات خودش را بیان کند. سعی کنید اطمینان پیدا کنید که فرزندتان متوجه علت تغییر ناگهانی رفتار یارا شده است (درگیری با گرگ‌های وحشی باعث آسیب دیدن او می‌شود و بدون اراده به دوستانش حمله می‌کند.)  ارتباط با خواهر بزرگتر در این انیمیشن برای کودکان بسیار زیبا تصویر شده است، توصیه می‌شود با فرزند خود درباره‌ی «رابطه‌ی خواهرانه» (با اشاره به حمایت‌هایی که پترا از خواهر کوچکش کری انجام می‌دهد) گفتگو کنید. می‌توانید این انیمیشن را زمینه‌ای برای گفتگو وآموزش پیرامون گرمایش زمین و انقراض حیوانات قرار دهید و به همراه کودکتان درباره‌ی این مفاهیم تحقیق کنید. از کودک خود درباره‌ی علاقه‌ی کری به ماجراجویی سوال کنید. در حین گفتگو درباره‌ي این انیمیشن سعی کنید فضا را برای صحبت کردن فرزندتان و نتیجه‌گیری از داستان بیشتر فراهم کنید و خودتان در جایگاه راهنما قرار بگیرید.

خلاصه:احساس خطر نسبت به انقراض حیوانات می‌تواند کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد. درباره‌ی علت تغییر رفتار ناگهانی یارا با فرزندتان گفتگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

به نظرت چرا یارا ناگهان به دوستانش حمله کرد؟ رفتار او عمدی بود؟

نظرت درباره‌ی آٰرزوی کری چیست؟ اگر جای او بودی چه آرزویی می‌کردی؟

چرا کری وسوسه شد آخرین شکوفه را از درخت جدا کند؟

تا حالا درباره‌ی انقراض یا گرمایش زمین شنیده‌ای؟ چه اطلاعاتی درباره‌شان داری؟

چگونه ارتباط خوب کری و پترا منجر به موفقیتشان شد؟

می‌توانید با توجه به ارتباط کری و پترا درباره‌ی ارتباط کودکتان با خواهرش صحبت کنید.

خلاصه: می‌توانید با توجه به ارتباط کری و پترا درباره‌ی ارتباط کودکتان با خواهرش صحبت کنید.

داستان انیمیشن

کری، ساریق کوچکی است که در جامعه‌ای امن و آرام در کنار پدر و خواهرش زندگی می‌کند. او به ماجراجویی و تجربه‌ی موقعیت‌های هیجان انگیز بسیار علاقه دارد. تمام حیوانات هر سال دور هم جمع می‌شوند و مارمولکی پیر به نام یارا داستان تشکیل پناهگاه امن حیوانات را برایشان تعریف می‌کند و می‌گوید سال‌ها پیش هنگامی که حیات وحش در خطر انقراض و گرمایش زمین بودد، چند حیوان کوچک با شکوفه‌ی درخت آرزو، آرزو می‌کنند جامعه‌ی حیوانات در امنیت باشد. آن‌‌ها پناهگاهی با دیوار‌های بلند می‌سازند و از حیات وحش دوری می‌کنند. بعد از رهایی از خطر انقراض و گذر سال‌ها، هر ساله در پناهگاه کودکان با کندن شکوفه‌ای از درخت آرزویی برای خودشان می‌کنند. اما نباید آخرین شکوفه را بکنند زیرا موجب خشک شدن درخت می‌شود. کری سودای ماجراجویی در حیات وحش را در سر دارد. با این وجود که می‌داند در پناهگاه هیچ ‌گاه برف نمی‌آيد، اما آرزوی بارش برف می‌کند و وقتی می‌بیند آرزویش برآورده نشده، آخرین شکوفه‌ی درخت را هم یواشکی می‌کند و موجب خشک شدن درخت و سرمازدگی پناهگاه می‌شود. یارا، مارمولک پیر او را سرزنش می‌کند و می‌گوید برای نجات پناهگاه باید به سفری به دنیای وحش بروند و درخت آرزوی دیگری را که در آن جاست پیدا کنند و دوباره برای امنیت تمام حیوانات آرزو کنند. کری بدون اطلاع خانواده سفر را در کنار یارا آغاز می‌کند اما در میانه راه خواهرش پترا نیز به آن‌ها ملحق می‌شود تا مراقب خواهر کوچولویش کری باشد. آن‌ها از سرزمین‌های ترسناک و سرد و تاریکی عبور می‌کنند و در راه با حیوانات وحشی مانند گرگ‌های چشم قرمز و خرسک‌هایی به ظاهر مهربان ولی خطرناک می‌جنگند. یارا در حین مبارزه با گرگ‌ها چشم‌هایش قرمز شده و با خشونت به کری و پترا حمله می‌کند. کری خودش را به درخت آرزو‌ها می‌رساند ولی می‌بیند شکوفه ندارد و ناامید می‌شود، پترا از او حمایت می‌کند و ناگهان متوجه می‌شوند شکوفه‌ای تازه روی درخت در حال رشد کردن است. با وجود این که سایه‌ی انقراض به شکل ابری سیاه بالای سرشان است، کری شکوفه را برمی‌دارد و آرزوی امنیت برای تمامی حیوانات می‌کند. کری از روی صخره‌ها پایین می‌افتد و بی‌هوش می‌شود. پترا بالای سرش می‌ایستد و گریه می‌کند.  کری به هوش می‌آید و می‌بیند همه چیز زیبا و سبز شده و دیگر خبری از باتلاق و زمین‌های تاریک نیست و یارا هم به حالت قبل برگشته است. آن‌ها به همراه گرگ‌ها و خرسک‌ها که حالا مهربان و آرام شده‌اند به پناهگاه زیبا و سرسبزشان برمی‌گردند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

  1. ژانر اثر: ماجراجویی
  2. کارگردان/ مولف: ریچارد کوسو
  3. نویسنده/ مترجم: پیتر ایوان.ریان گریوز
  4. نام تهیه کننده: Nadine bates
  5. نام بازیگران:
  6. نام شخصیت ها:

کری: ساریق کوچولو و شجاعی است که در پناهگاه حیوانات زندگی می‌کند و آرزوی دیدن حیات وحش را دارد. او آرزو می‌کند در پناهگاه برف ببارد  و آخرین شکوفه‌ی درخت آرزو را می‌کند و باعث می‌شود درخت آرزو خشک شود. آرزوی او مشکلات زیادی برای اهالی پناهگاه به وجود می آورد. کری  به همراه یارا و خواهرش به دنبال راه حل مشکل می‌رود.

پترا: خواهر بزرگتر کری است که سعی می‌کند از کری حمایت کند و او را راهنمایی کند. در سفر ماجراجویی همراه کری می‌رود و به او کمک می‌کند.

یارا: مارمولک پیری است که حیوانات پناهگاه را رهبری می‌کند و از درخت آرزو مراقبت می‌کند. او به خاطر خرابکاری کری او را سرزنش می‌کند. او به همراه کری راهی سفری می‌شود تا درخت آرزوی دیگری را که در حیات وحش قرار دارد پیدا کند و پناهگاه را نجات بدهد.

پدر: پدر کری و پترا است که سعی می‌کند از آن‌ها مراقبت کند ولی نقش پررنگی در طول داستان ندارد.

 

  1. کشور سازنده: استرالیا
  2. کمپانی سازنده: splendid animation / odins eye/screen australia/
  3. مخاطب اثر: کودکانه
ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

بزرگسال

توسط : سجاد لطفی

۷ فروردین ۱۴۰۰

مناسب سن 2+ گزارش نظر
آرزو کردن با گل آرزو

پسر من که چهار سال و نیمش است و حدود سه ماه پیش این کارتون را دیده، امروز آمد و به من دو تا گل داد و گفت آرزو کن و مرا هم راهنمایی کرد که آرزو کنم و بعد گل را فوت کنم. من هم آرزو کردم و گل را فوت کردم! و بعد با خود اندیشیدم که چرا ما از اندوخته‌های خودمان در انیمیشن‌ها به جذابیت کارتن «درخت آرزو» استفاده نمی‌کنیم که مثلا: پسرم اگر خواستی آرزو کنی می‌توانی بین دو تا نُقل صلوات آن را بپیچی و بفرستی هوا تا خدا آن را برآورده کند. در این کارتون، آرزوها مثل نقل و نبات محقق می‌شوند و عجله این نسل دیجیتالی را بیش از پیش هم کرده‌اند! این کارتون جزء کارتون‌های خوب است اما نباید اثرات این چنینی را منکر شد و بهتر است جزء نکات کارشناسان بیاید. با تشکر

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد