• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

درخت آرزوها

درخت آرزوها

بررسی تخصصی انیمیشن the wishmas tree

author-img

توسط : فاطمه مقیم خان ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «درخت آرزو‌ها» اهمیت کار گروهی، شجاعت، جبران خطاهای گذشته و زیبایی رابطه‌ی خواهرانه را به تصویر می‌کشد. ماجراجویی ساریق کوچک و شجاعی به اسم کری را روایت می‌کند که برای جبران اشتباهش به همراه خواهرش و مارمولکی به اسم یارا (پیر دانای قصه) راهی سفری خطرناک می‌شود. او با شجاعت از سرزمین‌های ترسناک عبور می‌کند تا با نیروی انقراض مقابله کند و پناهگاه حیوانات را نجات دهد.

سال 2020 ۸۹ دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

صحنه‌های خشونت‌آمیز معمولاً تداوم پیدا نمی‌کند و فضا به‌سرعت آرام می‌شود. داستان با قصه‌ای از گذشته آغاز می‌شود که در آن حیوانات به یکدیگر حمله می‌کردند. در ابتدای انیمیشن کری و پترا با یکدیگر بگومگو و قهر می‌کنند. درحین سفر درگیری‌های مختلفی اتفاق می‌افتد که با صدمات جدی همراه نیست. یارا با حیوانات وحشی درگیر می‌شود. گروهی از خرس‌های کوچک و بامزه ناگهان با خشونت به کری و یارا حمله می‌کنند. نیروی انقراض به‌صورت ابر سیاه و ترسناکی درخت آرزوها را احاطه می‌کند و باعث می‌شود کری زمین بخورد و مدت کوتاهی بی‌هوش شود. یارا بعد از درگیری با گرگ‌های چشم‌قرمز، چشمانش قرمز می‌شود و به کری و پترا حمله می‌کند. در پایان داستان همه موجودات خشن و ترسناک، مهربان می‌شوند و با کری به پناهگاه می‌روند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تعلیق‌‌های داستان می‌تواند برای کودکان کم‌سن ترسناک باشد. ترس از انقراض و نابودی جامعه‌ی حیوانات در داستان به همراه موقعیت‌های فانتزی وجود دارد. در حین سفرِ کری و یارا برای نجات پناهگاه، سرزمین‌های تاریک و باتلاق‌های خطرناکی وجود دارد. کری در خواب موقعیت ترسناکی را تجربه می‌کند و بیدار می‌شود. او روح گذشتگان را می‌بیند و از آن‌ها کمک می‌گیرد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

کری قانون پناهگاه را می‌شکند و آخرین شکوفه‌ی درخت را از شاخه جدا می‌کند. او برای رسیدن به آرزویش (برف‌آمدن در پناهگاه) بدون اجازه‌گرفتن، هنگام نیمه‌شب از خانه خارج می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

انیمیشن درخت آرزو‌ها، پیام‌های مثبت فراوانی راجع به حفظ محیط زیست، ‌اهمیت‌دادن به جامعه و خانواده دارد. به روابط خانوادگی (به‌ویژه رابطه‌ی خواهرانه) بسیار پرداخته می‌شود. شخصیت‌ها از اشتباهاتشان درس می‌گیرند و سعی می‌کنند آن‌ها را جبران کنند. کار گروهی، اتحاد و همراهی با خانواده از مواردی است که در این انیمیشن مکرر به آن پرداخته شده است و درباره‌ی آن صحبت می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

کری بسیار شجاع است و به ماجراجویی علاقه‌ي زیادی دارد. او برای رسیدن به آرزویش، همچنین جبران اشتباهی که مرتکب شده است، بسیار تلاش می‌کند. او روحیه‌ی خود را نمی‌بازد و برای رسیدن به درخت آرزو، باوجود خطرات بسیار، تمام تلاش خودش را می‌کند. در پایان داستان درحالی‌که جان خودش را برای نجات پناهگاه به خطر انداخته است، آرزو می‌کند تمام حیوانات در امنیت باشند. پترا، خواهر کری، بسیار مهربان است و به او در این راه کمک می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

درباره‌ی گرمایش زمین و انقراض توضیحاتی داده می‌شود که می‌تواند زمینه‌ی خوبی را برای گفت‌وگوهای آموزشی فراهم کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند در این انیمیشن احساس خطر از نابودی و انقراض وجود دارد. هرچند فانتزی و کارتونی‌بودن داستان و موقعیت‌های طنز، از خشونت و ترس می‌کاهد. این موضوع بسیار اهمیت دارد که هیجانات انیمیشن را برای کودکان خود بی‌اهمیت جلوه ندهیم و اگر از موقعیت‌هایی مثل حمله‌ی گرگ‌ها یا وحشی‌شدن ناگهانیِ یارا (پیر دانای قصه) می‌ترسد، با او همراهی کنیم و از او بخواهیم احساسات خودش را بیان کند. اطمینان پیدا کنید که فرزندتان متوجه علت تغییر ناگهانیِ رفتار یارا شده است. (درگیری با گرگ‌های وحشی باعث آسیب‌دیدن یارا می‌شود و او بدون اراده به دوستانش حمله می‌کند)

ارتباط با خواهر بزرگ‌تر در این انیمیشن برای کودکان بسیار زیبا تصویر شده است، توصیه می‌شود با فرزند خود درباره‌ی «رابطه‌ی خواهرانه» (با اشاره به حمایت‌هایی که پترا از خواهر کوچکش، کری، انجام می‌دهد) گفت‌وگو کنید. می‌توانید این انیمیشن را زمینه‌ای برای گفت‌وگو و آموزش پیرامونِ گرمایش زمین و انقراض حیوانات قرار دهید و به همراه کودکتان درباره‌ی این مفاهیم تحقیق کنید. از کودک خود درباره‌ی علاقه‌ی کری به ماجراجویی سؤال کنید. در حین گفت‌وگو درباره‌ي این انیمیشن، سعی کنید فضا را بیشتر برای صحبت‌کردن فرزندتان و نتیجه‌گیری از داستان فراهم کنید و خودتان در جایگاه راهنما قرار بگیرید.

خلاصه: احساس خطر نسبت به انقراض حیوانات می‌تواند کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد. درباره‌ی علت تغییر رفتار ناگهانی یارا با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

به‌نظرت چرا یارا ناگهان به دوستانش حمله کرد؟ رفتار او عمدی بود؟

نظرت درباره‌ی آرزوی کری چیست؟ اگر جای او بودی، چه آرزویی می‌کردی؟

چرا کری وسوسه شد آخرین شکوفه را از درخت جدا کند؟

تا حالا درباره‌ی انقراض یا گرمایش زمین چیزی شنیده‌ای؟ چه اطلاعاتی درباره‌شان داری؟

چگونه ارتباط خوب کری و پترا منجر به موفقیتشان شد؟

می‌توانید با توجه به ارتباط کری و پترا، درباره‌ی ارتباط کودکتان با خواهرش صحبت کنید.

خلاصه: می‌توانید با توجه به ارتباط کری و پترا، درباره‌ی ارتباط کودکتان با خواهرش صحبت کنید.

داستان انیمیشن

«کری»، ساریق کوچکی است که در جامعه‌ای امن و آرام در کنار پدر و خواهرش زندگی می‌کند. او به ماجراجویی بسیار علاقه دارد. کودکان پناهگاه هرسال جمع می‌شوند و با کَندن شکوفه‌ای از درخت، آرزویی برای خودشان می‌کنند؛ اما نباید آخرین شکوفه را بکَنند؛ زیرا موجب خشک‌شدن درخت می‌شود. کری سودای ماجراجویی در «حیات‌وحش» را در سر دارد. کری آخرین شکوفه‌ی درخت را هم یواشکی می‌کند و موجب خشک‌شدن درخت و سرمازدگی «پناهگاه» می‌شود. «یارا»، مارمولک پیر و نگهبان درخت، به او می‌گوید برای نجات پناهگاه باید در جست‌وجوی درخت آرزوی دیگری به دنیای وحش بروند. کری، «پترا» و یارا به سفر می‌روند. آن‌ها از سرزمین‌های ترسناک و سرد و تاریکی عبور می‌کنند و در راه با حیوانات وحشی مانند «گرگ‌های چشم‌قرمزِ» خطرناک می‌جنگند. در طول داستان کری به اهمیت کار گروهی و همراهی با خانواده پی می‌برد و از آرزوی خودخواهانه‌ی خودش شرمنده می‌شود. او درخت آرزوی دیگری را که در دنیای وحش قرار دارد، پیدا می‌کند و بار دیگر برای تمام حیوانات آرزوی امنیت می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: ریچارد کوسو

نویسنده / مترجم: پیتر ایوان، ریان گریوز

نام تهیه‌کننده: Nadine bates / نادین باتس

نام شخصیت‌ها:

کری: ساریق کوچولو و شجاعی که در پناهگاه حیوانات زندگی می‌کند و آرزوی دیدن حیات‌وحش را دارد. او آرزو می‌کند در پناهگاه برف ببارد و آخرین شکوفه‌ی درخت آرزو را می‌کَنَد و باعث می‌شود درخت آرزو خشک شود. آرزوی او مشکلات زیادی برای اهالی پناهگاه به‌وجود می‌آورد. کری به همراه یارا و خواهرش به‌دنبال راه‌حل مشکل می‌رود،

پترا: خواهر بزرگتر کری است که سعی می‌کند از کری حمایت و او را راهنمایی کند. در سفر ماجراجویانه‌ای، با کری همراه می‌شود و به او کمک می‌کند،

یارا: مارمولک پیری که حیوانات پناهگاه را رهبری و از درخت آرزو نیز مراقبت می‌کند. او به‌خاطر خرابکاری کری، او را سرزنش می‌کند. او به همراه کری راهی سفری می‌شود تا درخت آرزوی دیگری را که در حیات‌وحش قرار دارد، پیدا کند و پناهگاه را نجات بدهد،

پدر: پدر کری و پتراست، او سعی می‌کند از آن‌ها مراقبت کند؛ ولی نقش پررنگی در طول داستان ندارد.

کشور سازنده: استرالیا

کمپانی سازنده: splendid animation, odins eye, screen australia

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه