• امروز : ۶ بهمن ۱۳۹۹

دانشگاه هیولا‌ها

بررسی تخصصی انیمیشن Monsters University

دانشگاه هیولا‌ها

author-img

توسط : فاطمه مقیم خان ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«دانشگاه هیولا‌ها» درواقع پیش‌درآمدی بر انیمیشن شرکت هیولا‌هاست. داستانی طنز و سرگرم‌کننده درباره‌ی دوران دانشجویی مایک و سالی و تلاش‌های این دو برای موفق‌شدن در دانشگاه. این انیمیشن بر اهمیت همکاری و کار گروهی بسیار تأکید می‌کند و به‌خوبی نمایش می‌دهد که هرکس توانایی خاص خودش را دارد و نباید با دیگران مقایسه شود، آن‌چه اهمیت دارد تلاش و پشتکار و هم‌کاری با گروه است.

سال 2013 ۱۰۲ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

مایک و سالی در دنیای آدم‌ها برای عده‌ای تله می‌گذارند تا آن‌ها را بترسانند و بتوانند به دنیای هیولا‌ها برگردند. خانم مدیر، مایک را بی‌دلیل از دانشگاه اخراج می‌کند، درحالی‌که او مقصر نیست. مایک و سالی در ابتدای داستان باهم برخورد خوبی ندارند. گروهی پرطرفدار در دانشگاه به نام «اولولو‌های روکم‌کن» مایک و تیمش را مسخره می‌کنند و آن‌ها را جلوی همه تحقیر می‌کنند و دیگران هم به آن‌ها می‌خندند. گروهی توسط مسئول کتابخانه به بیرون پرت می‌شوند که البته آسیبی نمی‌بینند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

فانتزی، کمدی و رنگارنگ‌بودن صحنه‌ها از ترسناک‌بودن انیمیشن کاسته است. هیولا‌ها تلاش می‌کنند با شبیه‌سازی، یک کودک را بترسانند. مایک و سالی در دنیای آدم‌ها گیر می‌افتند و برای نجات‌یافتن، تلاش می‌کنند گروهی از آدم‌بزرگ‌ها را بترسانند. در یک مرحله از مسابقه‌ی زهره‌ترکونی فضای مسابقه در ابتدا ترسناک است که البته بعد از مدت کوتاهی با صحنه‌هایی طنز، ‌فضای ترسناک تلطیف می‌شود. مدیر دانشگاه هیولاها باابهت است و می‌تواند پرواز ‌کند که ممکن است برای کودکان کم‌سن ترسناک باشد. کتابدار دانشگاه هیولاها پانزده‌متری و ترسناک است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

تمام مهمان‌های یک جشن دانشجویی، گروه مایک را مسخره می‌کنند. سالی برای برنده‌شدن تقلب می‌کند که البته پشیمان می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

پشت‌کار، پشت‌کار، پشت‌کار. آن چیزی که بیش از هر‌چیز در این انیمیشن به‌چشم می‌آید، تلاش و پشتکار مایک و گروهش برای رسیدن به آرزو‌هایشان است. کار گروهی، اهمیت رفاقت و تلاش‌کردن از دیگر‌پیام‌های مثبت است. سالی و مایک در ابتدا رابطه‌ی خوبی با یکدیگر ندارند؛ اما بعد با هم رفیق می‌شوند. این می‌تواند به مخاطب نشان دهد که هر‌گاه از اختلافات سطحی عبور کنیم، می‌توانیم به اشتراک و تفاهم با دیگران برسیم. این داستان هم‌چنین به ما می‌آموزد نباید اجازه دهیم که دیگران به ما القا کنند توانایی کاری را داریم یا نه. اگر مایل باشیم با تلاش و کوشش و کار گروهی می‌توانیم به هر‌چیزی برسیم.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مایک شخصیتی بسیار پر‌تلاش است که با انگیزه‌ی فراوان و برنامه‌ریزی، برای رسیدن به خواسته‌هایش تلاش می‌کند و به قضاوت دیگران درباره‌ی ظاهرش بی‌تفاوت است. او به دیگراعضای تیمش کمک می‌کند تا موفق شوند. سالی مرتکب اشتباهی می‌شود؛ اما به آن اعتراف می‌کند و عواقبش را می‌پذیرد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

به نظرت وقتی دیگران مایک را در مدرسه نادیده می‌گرفتند، او چه احساسی داشت؟ تا حالا در چنین موقعیتی بوده‌ای؟ چه احساسی داشتی؟ در این مواقع دلت می‌خواهد چه کار کنی؟

درباره‌ی تفاوت استعداد انسان‌ها با یکدیگر با فرزند نوجوان خود صحبت کنید و از اهمیت پرتلاش‌بودن برای او بگویید.

درنهایت چه ويژگی‌هایی باعث شد مایک موفق شود؟

در کار‌های گروهی چه چیز‌هایی می‌تواند موجب شکست یا پیروزی‌ گروه بشود؟

خلاصه: درنهایت چه ويژگی‌هایی باعث شد مایک موفق شود؟

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند این انیمیشن درواقع پیش‌درآمد داستان شرکت هیولا‌ها و مربوط به دوران دانشجویی مایک و سالیوان است. مایک رؤیای تبدیل‌شدن به هیولایی ترسناک را در سر دارد؛ اما در پایان متوجه می‌شود این پشتکار و روحیه‌ی خوبی که برای کار گروهی دارد، به تنهایی ارزش‌مند است و می‌تواند باعث موفقیتش شود، پس لزومی ندارد که دقیقاً مانند سایر هیولا‌ها باشد. باوجود اینکه داستان درباره‌ی «هیولا»، «ترساندن کودکان» و... است؛ اما فانتزی‌بودن صحنه‌ها، رنگارنگ‌بودن محیط و کمدی‌بودن موقعیت‌ها از شدت ترس در این انیمیشن بسیار کاسته است. اگر کودک کم‌سن شما از صحنه‌ای ترسید، این ترس او را دست‌کم به حساب نیاورید و به او اطمینان‌خاطر دهید که کنارش هستید. مایک در هنگام کودکی توسط دیگر هم‌سن‌وسالانش نا‌دیده گرفته می‌شود. درباره‌ی برخورد ناراحت‌کننده‌ی دوستان مایک با فرزند خود صحبت کنید. از فرزند خود بخواهید درباره‌ی ویژگی‌های مثبت مایک صحبت کند. از تفاوت استعدادِ انسان‌ها با یکدیگر برای او بگویید.

اگر فرزند کم‌سن شما از خوابیدن در تاریکی یا تنهایی‌خوابیدن در اتاق می‌ترسد، بهتر است این محصول را تا زمان مناسب برای او نمایش ندهید و حتماً در کنار هم به تماشای این انیمیشن بنشینید. درصورت تماشای این فیلم توسط فرزندتان و ایجاد ترس در او، به غیرواقعی‌بودن این موجودات و تخیلی‌بودن آن‌ها تأکید کنید و از صحبت‌کردن با او درباره‌ی این موضوع خسته نشوید تا‌زمانی‌که احساس امنیت کند. هر‌چند موقعیت‌های کمدی و پیام‌های مثبتی مانند دوستی و کار گروهی بر ترسناک‌بودن این داستان غلبه می‌کند.

خلاصه: اگر کودک کم‌سن شما از صحنه‌ای ترسید، این ترس او را دست‌کم به حساب نیاورید و به او اطمینان‌خاطر دهید که کنارش هستید.

داستان انیمیشن

این انیمیشن پیش‌درآمدی بر سرگذشت «مایک» و «سالی» است. مایک دانشجویی تازه‌وارد و باانگیزه است. او می‌خواهد با تحصیل در دانشکده‌ی «زهره‌ترکونی» به هیولایی ترسناک تبدیل و وارد شرکت «هیولا‌ها» شود. مایک به‌صورت تئوری تمام فنون ترساندن را بلد است و همه‌چیز را دراین‌باره خوانده است؛ اما درحالی‌که ترسناک‌بودن از ارزش‌‌های جامعه‌ی هیولا‌ها محسوب می‌شود، استادان و برخی هم‌کلاسی‌های مایک به او می‌گویند تو ترسناک نیستی. مایک و سالیوان رابطه‌ی خوبی با هم ندارند. سالی هیولایی است که نسبت به درس‌خواندن بی‌تفاوت است و صرفاً به‌خاطر شهرت خانوادگی و چهره‌ی ترسناکش در دانشگاه پر‌طرفدار است. طی جریانی مدیر دانشگاه، مایک و سالی را از دانشکده زهره‌ترکونی اخراج می‌کند. مایک با مدیر دانشگاه قرار می‌گذارد که اگر با تیمش در مسابقه‌‌ی زهره‌ترکونی برنده شود، دوباره به دانشگاه برگردد. مایک و سالی، از دانشجویان مهربان و ساده که توسط دیگران دست‌کم گرفته می‌شوند، یک تیم تشکیل می‌دهند و با تلاش در مسابقه برنده می‌شوند. بااین‌حال مایک متوجه می‌شود که ازنظر سالیوان ترسناک نیست و او با دستکاری و تقلب در مسابقه به مایک کمک کرده است تا تیمشان پیروز شود. مایک درحالی‌که افسرده و ناراحت است، برای اثبات ترسناک‌بودن خود، به‌صورت غیرقانونی وارد اتاقی در دنیای آدم‌ها می‌شود و سالی هم برای کمک به او وارد آنجا می‌شود. درنهایت هر‌دوی آن‌ها دوباره اخراج می‌شوند؛ ولی به‌عنوان عضو دبیرخانه به استخدام کارخانه‌ی هیولا‌ها درمی‌آیند و با تلاش و پشت‌کار در آنجا پیشرفت می‌کنند و ترفیع می‌گیرند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Dan Scanlon / دان اسکنلون

نویسنده / مترجم: Robert l.Baird / رابرت آی‌بیرد

نام تهیه‌کننده: Kori Rae / کوری رای

نام شخصیت‌ها:

مایک وزاوسکی: هیولایی سبز و نه‌چندان ترسناک که برای رسیدن به اهدافش برنامه‌ریزی کرده است و بسیار تلاش می‌کند،

جیمز سالیوان: (ملقب به سالی) هیولایی ترسناک با هیکلی بزرگ که نسبت به دانشگاه و درس‌های تئوری بی‌تفاوت است. او درنهایت از مایک یاد می‌گیرد تنبلی را کنار بگذارد و تلاش کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: پیکسار

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه