دامبو

بررسی تخصصی انیمیشن Dumbo

دامبو

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

دامبو از انیمیشن‌های کلاسیک و پر‌طرفدار دیزنی است که در سال ۱۹۴۱ ساخته شده است. دامبو به خاطر گوش‌های بزرگش مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرد. مادر دامبو به‌خاطر دفاع از فرزندش، سیرک را خراب می‌کند و زندانی می‌شود. ناراحتی و غم دامبو به‌خاطر دوری از مادر و عجیب‌وغریب‌بودنش، این انیمیشن را تلخ و غمگین کرده است. دامبو یاد می‌‌گیرد با گوش‌های بزرگش پرواز کند و در سیرک بدرخشد.

سال 1941 ۴۹ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

طرد دامبو از جمع فیل‌ها و مسخره‌کردن او، از خشونت‌های روانی پر‌رنگ انیمیشن دامبوست. جامبو، مادر دامبو، برای دفاع از او به پسری که مسخره‌اش می‌کند و گوش‌هایش را می‌کشد، با خرطوم ضربه می‌زند و بسته‌های کاه‌ را به طرف تماشاچیان پرت می‌کند. رئیس سیرک او را با شلاق می‌زند و نگهبانان پای او را با زنجیر می‌بندند، جامبو هم با خرطومش یکی از نگهبانان را به زمین می‌زند. او با خرطوم صاحب سیرک را درون سطل آب پرت می‌کند و درنهایت در اتاق کوچکی زندانی می‌شود. دامبو نقش دلقک سیرک را بازی می‌کند و او را مجبور می‌کنند تا در بالای ساختمان دکوری که آتش گرفته است، بایستد و خودش را از ارتفاع پرت کند تا دیگران به او بخندند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

دامبو مجبور می‌شود نقش دلقکی را بازی کند که در ساختمانی آتش‌گرفته، گرفتار شده است. او با نگرانی زیاد در میان آتش محصور شده و نگران است، در‌این‌حال یکی از بازیگران او را از ارتفاع به پایین هل می‌دهد. دامبو برای تجربه‌ي اولین پروازش ترس و نگرانی زیادی دارد. عصبانی‌شدن مادر دامبو نیز که فیلی عظیم‌الجثه است، از صحنه‌های ترسناک انیمیشن است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فیل‌ها دامبو را به‌خاطر گوش‌هایش مسخره و پشت سر او غیبت می‌کنند، آن‌ها دامبو را طرد می‌کنند و به جمع خودشان راه نمی‌دهند. پسر‌بچه‌ای با دوستانش دامبو را مسخره می‌کند و گوش‌هایش را می‌کشد.

جزئیات
پیام مثبت

دفاع از فردی که در جمع مظلوم واقع می‌شود، توجه به استعداد‌ واقعی افراد به‌جای نگاه‌کردن به ویژگی‌‌های ظاهری، از پیام‌های مثبت اثر است.

جزئیات
الگوی مثبت

تیمونی (موشی که با دامبو دوست است) از دامبو حمایت می‌کند و جلوی حرف‌های تمسخر‌آمیز فیل‌های دیگر را می‌گیرد. او دامبو را تشویق می‌کند تا پرواز کند و در سیرک موفق شود. او همیشه به دامبو روحیه می‌دهد و با او مهربان است.

به نظرت اگر کسی دامبو را مسخره نمی‌کرد، در زندگی دامبو و مادرش چه تغییری به‌وجود می‌آمد؟

اگر دامبو برای پروازکردن تلاش نمی‌کرد، چه می‌شد؟

به نظرت پَر جادویی واقعاً جادویی بود و به دامبو کمک می‌کرد؟

تیمونی چطور نقش یک دوست خوب را برای دامبو ایفا کرد؟

خلاصه: به‌نظر تو اگر کسی دامبو را مسخره نمی‌کرد، در زندگی دامبو و مادرش چه تغییری به‌وجود می‌آمد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه