• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

دامبو

بررسی تخصصی انیمیشن Dumbo

دامبو

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

دامبو از انیمیشن‌های کلاسیک و پر‌طرفدار دیزنی است که در سال ۱۹۴۱ ساخته شده است. دامبو به خاطر گوش‌های بزرگش مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرد. مادر دامبو به‌خاطر دفاع از فرزندش، سیرک را خراب می‌کند و زندانی می‌شود. ناراحتی و غم دامبو به‌خاطر دوری از مادر و عجیب‌وغریب‌بودنش، این انیمیشن را تلخ و غمگین کرده است. دامبو یاد می‌‌گیرد با گوش‌های بزرگش پرواز کند و در سیرک بدرخشد.

سال 1941 ۴۹ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

طرد دامبو از جمع فیل‌ها و مسخره‌کردن او، از خشونت‌های روانی پر‌رنگ انیمیشن دامبوست. جامبو، مادر دامبو، برای دفاع از او به پسری که مسخره‌اش می‌کند و گوش‌هایش را می‌کشد، با خرطوم ضربه می‌زند و بسته‌های کاه‌ را به طرف تماشاچیان پرت می‌کند. رئیس سیرک او را با شلاق می‌زند و نگهبانان پای او را با زنجیر می‌بندند، جامبو هم با خرطومش یکی از نگهبانان را به زمین می‌زند. او با خرطوم صاحب سیرک را درون سطل آب پرت می‌کند و درنهایت در اتاق کوچکی زندانی می‌شود. دامبو نقش دلقک سیرک را بازی می‌کند و او را مجبور می‌کنند تا در بالای ساختمان دکوری که آتش گرفته است، بایستد و خودش را از ارتفاع پرت کند تا دیگران به او بخندند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

دامبو مجبور می‌شود نقش دلقکی را بازی کند که در ساختمانی آتش‌گرفته، گرفتار شده است. او با نگرانی زیاد در میان آتش محصور شده و نگران است، در‌این‌حال یکی از بازیگران او را از ارتفاع به پایین هل می‌دهد. دامبو برای تجربه‌ي اولین پروازش ترس و نگرانی زیادی دارد. عصبانی‌شدن مادر دامبو نیز که فیلی عظیم‌الجثه است، از صحنه‌های ترسناک انیمیشن است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فیل‌ها دامبو را به‌خاطر گوش‌هایش مسخره و پشت سر او غیبت می‌کنند، آن‌ها دامبو را طرد می‌کنند و به جمع خودشان راه نمی‌دهند. پسر‌بچه‌ای با دوستانش دامبو را مسخره می‌کند و گوش‌هایش را می‌کشد.

جزئیات
پیام مثبت

دفاع از فردی که در جمع مظلوم واقع می‌شود، توجه به استعداد‌ واقعی افراد به‌جای نگاه‌کردن به ویژگی‌‌های ظاهری، از پیام‌های مثبت اثر است.

جزئیات
الگوی مثبت

تیمونی (موشی که با دامبو دوست است) از دامبو حمایت می‌کند و جلوی حرف‌های تمسخر‌آمیز فیل‌های دیگر را می‌گیرد. او دامبو را تشویق می‌کند تا پرواز کند و در سیرک موفق شود. او همیشه به دامبو روحیه می‌دهد و با او مهربان است.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند انیمیشن دامبو با وجود فضای فانتزی‌ای که دارد، به علت نمایش مسائلی مانند جدایی فرزند از مادر، متفاوت‌بودن با دیگران، طردشدن از جمع و مورد تمسخر واقع‌شدن، می‌تواند برای مخاطبان حساس ناراحت‌کننده باشد. در ابتدای انیمیشن لک‌لک‌ها دامبو را برای مادرش می‌آورند، ممکن است این صحنه سؤالاتی را برای کودکانتان ایجاد کند، لازم است درصورت سؤال‌کردن فرزندتان، متناسب با سن او توضیح دهید که این روش بچه‌دار شدن نیست و صرفاً در کارتون این‌طور نشان داده شده است.

توصیه می‌شود درباره‌ی کارهای بدی که در انیمیشن نمایش داده می‌شود؛ مانند مسخره‌کردن، غیبت‌کردن و... با کودک خود صحبت کنید و از مضرات آن و آسیبی که این کار به دیگران می‌زند آگاهش کنید. درباره‌ی احتمالات دیگری که ممکن بود در داستان انیمیشن وجود داشته باشد با فرزند خود صحبت کنید و این احتمالات را به‌صورت ساده و قابل فهم بیان کنید؛ برای مثال از فرزند خود بخواهید تصور کند که اگر دامبو توسط اطرافیانش مسخره نمی‌شد، چه اتفاقی می‌افتاد.

درباره‌ی توانایی‌های فرزندتان، با او گفت‌وگو کنید؛ زیرا ممکن است در‌این‌بازه‌ی سنی عزت نفس کودکان در مواجهه با ویژگی‌های همسالان‌شان کاهش پیدا کند. از هیجاناتی که در محصول وجود دارد برای فرزندتان صحبت کنید و آن‌ها را مسخره و بی‌اهمیت نخوانید و سعی کنید به‌طور کامل با فرزندتان همدلی کنید، به‌ویژه اگر نمایش صحنه‌ی جدایی دامبو از مادرش و گریه‌کردن او، فرزند شما را ناراحت کرد به او اطمینان دهید که کنارش هستید و احساسش را درک می‌کنید.

خلاصه: «دامبو» به علت نمایش مسائلی مانند جدایی فرزند از مادر و مورد تمسخر واقع‌شدن، می‌تواند برای مخاطبان حساس ناراحت‌کننده باشد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

به نظرت اگر کسی دامبو را مسخره نمی‌کرد، در زندگی دامبو و مادرش چه تغییری به‌وجود می‌آمد؟

اگر دامبو برای پروازکردن تلاش نمی‌کرد، چه می‌شد؟

به نظرت پَر جادویی واقعاً جادویی بود و به دامبو کمک می‌کرد؟

تیمونی چطور نقش یک دوست خوب را برای دامبو ایفا کرد؟

خلاصه: به‌نظر تو اگر کسی دامبو را مسخره نمی‌کرد، در زندگی دامبو و مادرش چه تغییری به‌وجود می‌آمد؟

داستان انیمیشن

«دامبو» داستان «بچه‌فیلی» است که در سیرک به‌دنیا می‌آید. او از بچگی گوش‌های بسیار بزرگی دارد و دیگران او را به‌خاطر این موضوع مسخره می‌کنند. فیل‌های دیگر به «جامبو»، مادر دامبو، می‌گویند: دامبو عجیب و غریب است. تماشاچی‌های سیرک هم دامبو را مسخره می‌کنند. مادر دامبو از او دفاع می‌کند و به‌خاطر آسیبی که به سیرک وارد می‌کند، زندانی می‌شود. فیل‌های دیگر هم به دامبو بی‌محلی می‌کنند، در سیرک هیچ‌کس با دامبو رفتار خوبی ندارد و او را وادار می‌کنند تا نقش «دلقک» را بازی کند. دامبو دل‌تنگ مادرش می‌شود و برای او غصه می‌خورد. دامبو در سیرک با موشی به نام «تیمونی» آشنا می‌شود که از او در مقابل سایر فیل‌ها مراقبت می‌کند و دامبو را به دیدن مادرش می‌برد. تیمونی متوجه می‌شود که دامبو می‌تواند با گوش‌هایش پرواز کند. برای همین به او کمک می‌کند تا با این استعدادش در سیرک دیده شده و بدرخشد. درنهایت مادر دامبو هم از زندان آزاد می‌شود و با خوش‌حالی پروازکردن فرزندش را تماشا می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: بن شارپستین

نویسنده/ مترجم: اتو انگلندر، جو گرانت

نام تهیه‌کننده: کمپانی والت دیزنی

نام بازیگران: ـ

نام شخصیت‌ها: ـ

دامبو: بچه‌فیل بامزه‌ای با گوش‌هایی بسیار بزرگ که در پایان یاد می‌گیرد پرواز کند،

جامبو: مادر دامبو که بسیار فرزندش را دوست دارد و به‌خاطر دفاع از او به زندان می‌افتد،

تیمونی: موش کوچکی که با دامبو دوست می‌شود و از او حمایت می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه