• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

داستان اسباب بازی۲

داستان اسباب بازی۲

بررسی تخصصی انیمیشن Toy story 2

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

وودی، اسباب­ بازی محبوب پسربچه­ای به نام اندی است که توسط مردی دزدیده می­شود تا همراه چند اسباب بازی دیگر به ژاپن برود اما دوستان وودی او را نجات می­دهند و همه آن­ها همراه با اسباب بازی های جدید پیش اندی بازمی­گردند.

سال 1999 92 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

صحنه های ضربه زدن و درگیری ها بین اسباب بازی ها اتفاق می افتد و بدون نمایش آسیب دیدگی است. صحنه هایی از تیراندازی و ضربه زدن بازلایت یر و زورگ در بازی کامپیوتری و در بازی اندی با اسباب بازی هایش نمایش داده می شود. وودی و جسی جروبحث می کنند و با یکدیگر درگیر می شوند اما در نهایت وودی عذرخواهی می کند و با هم دوست می شوند. معدن یاب به بازلایت یر مشت میزند و در یک صحنه دست وودی را باچکش پاره می¬کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه های ناراحت کننده ای از رها شدن اسباب بازی ها توسط بچه ها نمایش داده می شود. وودی در کابوسش توسط اندی دور انداخته می شود و امیلی جسی را فراموش می کند. در بعضی صحنه ها اسباببازی ها به خطر می افتند مانند صحنه هایی از مبارزه بازلایت یر و زورگ و صحنه ای که معدن یاب قصد دارد با چکشش به وودی آسیب بزند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ال شخصیت پول دوستی است که وودی را می دزدد و دروغ می گوید اما درنهایت به خواسته¬هایش دست پیدا نمیکند و به سزای اعمالش می‌رسد. در چند صحنه، اسباب بازی ها هنگام عصبانیت ناسزا می‌گویند. در نسخه اصلی انیمیشن روابط عاشقانه وودی و بو و خانم و آقای سیب زمینی دیده می شود. هنگام پخش تیتراژ پایانی نیز صحنه هایی طنزآمیز از انجام کارهای ناپسند (مانند بادگلو یا خروج باد معده) وجود دارد.

جزئیات
پیام مثبت

اسباب بازی های اندی دوستان خوبی برای یکدیگر هستند. وودی برای نجات ویزی خودش را به خطر می ندازد و دزدیده میشود. بازلایتیر درباره تنها نگذاشتن وودی با دوستانش صحبت میکند و همراه بقیه اسباب بازی ها برای نجات وودی از دست ال تلاش میکند. آنها خستگی راه را تحمل میکنند و از یک خیابان خطرناک عبور میکنند تا او را نجات بدهند. وودی سعی میکند با جسی رابطه دوستانه برقرار کند و برای خوشحال کردن جسی، او را با تلاش زیاد به خانه اندی می برد. اسباب بازی ها در سراسر انیمیشن باهم هستند و مانند یک تیم عمل می کنند. آنها با کمک به یکدیگر و همکاری موفق می شوند وودی را نجات دهند و به خانه اندی بازگردند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

وودی شخصیتی تلاشگر است که سعی دارد با همه رابطه دوستانه برقرار کنند. او برای نجات دیگران و کمک به سایر اسباب بازی ها تلاش می کند. او ویزی را نجات می دهد و جسی را به خانه اندی می برد تا خوشحالش کند. بازلایت یر هم در طول داستان برای نجات وودی و انجام وظایف دوستانه اش نسبت به او تلاش می کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان اسباب­بازی­ها، ماجرای اسباب­بازی­های پسربچه­ای به نام اندی است که در این قسمت سعی می­کنند دوستشان وودی را که توسط یک مرد دزدیده شده، نجات دهند. تلاش برای نجات وودی و همکاری و کمک اسباب­بازی­ها به یکدیگر نمایش کاملی از دوستی و وظایف دوستان درقبال یکدیگر است که نمایش آن برای کودکان به­ویژه در سنینی که روابط دوستانه آن­ها درحال شکل­گیری است، موثر خواهد بود. همچنین کار تیمی اسباب­بازی­ها از آموزه­های مثبت دیگر این انیمیشن است که می­توانید با اشاره به همکاری اسباب­بازی­ها، آن را به عنوان یکی از عوامل اصلی موفقیت به کودکان یاد بدهید.

ال شخصیت منفی داستان است که وودی را می­دزدد، در چند صحنه دروغ می­گوید و به پول علاقه زیادی دارد اما سرانجام به نتیجه نمی­رسد و اسباب­بازی­ها او را شکست می­دهند. بعضی رفتارهای نادرست هم (مانند استفاده از ناسزا موقع عصبانیت) از اسباب­بازی­ها دیده می­شود که به دلیل محبوبیت آن­ها برای کودکان احتمال تقلید کودکان از رفتار اسباب­بازی­ها وجود دارد. می­توانید درباره رفتارهای نادرستی که در انیمیشن م­بینید با کودکان صحبت کنید و به آن­ها توضیح دهید چرا این رفتار­ها درست نیست.

در نسخه اصلی انیمیشن، یک صحنه از رقص باربی­ها با لباس نیمه برهنه و صحنه­هایی از روابط عاشقانه بین آقا و خانم سیب­زمینی و وودی و بو نمایش داده می­شود که ممکن است برای کودکان خود نپسندید. در این صورت از نسخه سانسور شده انیمیشن استفاده کنید.

ممکن است کودکان در سنین کمتر، به­دلیل قوه خیال خود، حرف زدن اسباب­بازی­ها را باور کنند. می­توانید در این مورد کودکان را راهنمایی کنید.

 

خلاصه: نمایش شکل مطلوبی از روابط دوستانه و همکاری و نمایش صحنه­هایی از روابط عاشقانه در نسخه اصلی

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

آیا اسباب بازی­ها در دنیای واقعی می­توانند حرف بزنند؟

چگونه می­توان با دیگران رابطه دوستانه برقرار کرد؟

وظیفه دوستان درقبال یکدیگر چیست؟

چرا بازلایت­یر اصرار داشت وودی را نجات بدهد؟

چرا وودی قبول کرد با جسی و معدن­یاب به ژاپن برود؟

ناسزا گفتن چه تاثیر منفی دارد؟

خلاصه: وظیفه دوستان نسبت به یکدیگر چیست؟

داستان انیمیشن

وودی و دوستانش اسباب­بازی­های پسربچه­ای به نام اندی هستند. زمانی که مادر اندی یکی از اسباب­بازی­های خراب را در جعبه حراج خانگی می­گذارد و از خانه بیرون می­برد، وودی برای نجات او از خانه بیرون می­رود. او موفق می­شود اسباب­بازی را نجات دهد اما خودش توسط مردی به­نام ال دزدیده می­شود. ال قصد دارد وودی را همراه با یک مجموعه عروسک دیگر به موزه­ای در ژاپن بفرستد و از این راه پول دربیاورد. در این مجموعه اسباب­بازی جسی، معدن­یاب و اسبی به نام بولزای هستند که در گذشته همراه با گاوچرون وودی یک مجموعه محبوب بوده­اند و حالا با وجود وودی دوباره کامل شده­اند. وودی ابتدا سعی می­کند از خانه ال فرار کند و پیش اندی برگردد اما متوجه می­شود با بازگشت او مجموعه دیگر کامل نیست و جسی و معدن­یاب باید به انبار بروند. وودی بخاطر آن­ها قبول می­کند به ژاپن برود و باهم تبدیل به یک مجموعه محبوب شوند اما در همین زمان بقیه اسباب­بازی­های اندی که مدت زیادی را دنبال وودی گشته­اند، موفق می­شوند او را پیدا کنند. آن­ها از وودی می­خواهند که به خانه بازگردد اما وودی می­گوید که تصمیمش را گرفته و به ژاپن می رود. بازلایت­یر به وودی یادآوری می­کند که او یک اسباب­ بازی است و نباید در موزه باشد. او باید پیش بچه­ها باشد تا با او بازی کنند. وودی تصمیم می­گیرد که جسی، بولزای و معدن­یاب را به خانه اندی ببرد تا همه باهم پیش اندی زندگی کنند اما معدن­یاب مخالفت می­کند و سعی می­کند مانع آن­ها شود. دوستان وودی به او کمک می­کنند تا همراه جسی و بولزای از دست معدن­یاب رها شوند و درنهایت همه باهم به خانه اندی می­روند و اسباب­ بازی­های اندی می­شوند.

جزئیات انیمیشن

ژانر اثر:ماجراجویی

کارگردان:جان لستر

بازیگران:تام هنکس/تیم آلن/جون کیوسک

نویسنده:جان لستر/پت داکتر

کمپانی ساخت :پیکسار

کشور سازنده:آمریکا

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد