داستان اسباب‌بازی ۴

بررسی تخصصی انیمیشن Toy story 4

داستان اسباب‌بازی ۴

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 وودی و تمام دوستان اسباب‌بازی‌اش در قسمت چهارم انیمیشن «داستان اسباب‌بازی» حضور دارند. آن‌ها در این قسمت باید از عروسک جدیدی که به تیم آن‌ها اضافه شده است، مواظبت کنند. این انیمیشن فانتزی نمایش کاملی از مفهوم دوستی، کارتیمی و فداکاری است که می‌تواند به درک کامل کودکان از این مفاهیم کمک کند.

سال 2019 100 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت‌هایی که در این انیمیشن دیده می‌شود، میان اسباب‌بازی‌ها رخ می‌دهد که اغلب فانتزی و خنده‌دار است. گبی‌گبی و آدمک‌ها برای گرفتن جعبه‌صدای وودی لباس او را پاره می‌کنند و جعبه‌صدایش را بیرون می‌کشند. بو و بازلایت‌یر برای نجات وودی به آن‌ها ضربه می‌زنند. اردک و خرگوش در چند صحنۀ طنزآمیز به بازلایت‌یر، پیرزن و یک مرد جوان ضربه می‌زنند و خرگوش با چشمان لیزری شلیک می‌کند. چند صحنۀ طنزآمیز دیگر مانند له‌شدن صورت وودی زیر پای پدر بانی، کَنده‌شدن پایین‌تنۀ یک عروسک پنبه‌ای توسط گربه، کَنده‌شدن دست بو و ترس خنده‌دار وودی دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

وودی و فورکی از عروسک‌هایی که سعی دارند جعبه‌صدای وودی را بدزدند، می‌ترسند و فرار می‌کنند. حرف‌زدن ناگهانی فورکی و دیدن عروسکی که پایین‌تنه‌اش توسط یک گربه جدا شده است، به‌طور خنده‌داری باعث ترس وودی و اسباب بازی‌ها می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند صحنۀ کوتاه استفاده از کلمۀ احمق توسط اسباب‌بازی‌ها شنیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

اسباب بازی‌های بانی دوستان خوبی برای هم هستند. آن‌ها زمانی‌که به دردسر می‌افتند، با همکاری هم سعی می‌کنند مشکلاتشان را حل کنند. زمانی‌که یک ماشین اسباب‌بازی به دردسر افتاده است، وودی و بقیه اسباب‌بازی‌ها با یک کار تیمی او را نجات می‌دهند. وقتی فورکی و وودی گم شده‌اند، اسباب‌بازی‌ها برای آن‌ها نگران می‌شوند و و با هم‌کاری هم می‌توانند آن‌ها را برگردانند. مادر و پدر بانی رابطۀ صمیمانه و خوبی با بانی دارند. صحنه‌هایی از رفتارهای محبت‌آمیز آن‌ها با بانی به نمایش درمی‌آید و زمانی‌که بانی از گم‌کردن فورکی یا رفتن به مهدکودک ناراحت است، آن‌ها سعی می‌کنند بانی را آرام کنند و حامی او باشند. هنگامی که پدر بانی عصبانی می‌شود، مادرش تا زمانی‌که پدر آرام‌تر شود، او را به گردش می‌برد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

وودی اسباب‌بازیِ مهربان و فداکاری است که به دیگران کمک می کند و سعی دارد دیگران را خوشحال کند. او نسبت به صاحبش، بانی، وفادار است و سعی می‌کند همیشه مراقب او باشد. وودی خودش را به خطر می‌اندازد تا اسباب‌بازی محبوب بانی (فورکی) را پیش او برگرداند. او جعبه‌صدایش را می‌دهد تا فورکی را پس بگیرد و با این‌که گبی‌گبی عروسک خودخواهی است و جعبه‌صدای وودی را از او گرفته است، وودی به او کمک می‌کند تا صاحب جدیدی برای خودش پیدا کند. وودی همراه دوستش، بو، در یک شهربازی با دادن عروسک به بچه‌ها، آن‌ها را خوشحال می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

در یک صحنه، دختربچه‌ای که پدر و مادرش را گم کرده، برای پیدا کردن آن‌ها پیش پلیس می‌رود.

آیا اسباب‌بازی‌ها در واقعیت می‌توانند حرف بزنند؟

دوستان واقعی چه ویژگی‌هایی دارند؟

وودی سعی می‌کرد به فورکی چه‌چیزی یاد بدهد؟ (این پرسش هم به فهم کامل داستان کمک می‌کند و هم می‌توان در ضمن آن به مفهوم وفاداری و خوشحال‌کردن دیگران اشاره کرد.)

چه ویژگی‌هایی در وودی باعث می‌شود دوست‌داشتنی باشد؟ (کودکان با فکر‌کردن به این پرسش می‌توانند رفتارهای درست را تشخیص دهند و ویژگی‌های مثبت این شخصیت را یاد بگیرند.)

چرا وودی حاضر شد جعبه‌صدایش را به گبی‌گبی بدهد؟

وودی چطور توانست با کسی که آزارش داده (گبی‌گبی) رابطۀ دوستانه برقرار کند؟

اگر مثل دختربچه داخل شهربازی گم شوی، چه‌کار می‌کنی تا خانواده‌ات را پیدا کنی؟ (این پرسش به کودکان کمک می‌کند از شخصیت کارتونی یاد بگیرند هنگام گم‌کردن خانوادۀ خود به پلیس مراجعه کنند.)

آیا وودی بدون کمک دوستانش می‌توانست موفق شود؟

اگر کسی به تو حرف زشت بزند چه احساسی پیدا می‌کنی؟ به‌کار‌بردن کلمه‌های زشت کار درستی است؟

خلاصه: چه ویژگی‌هایی در وودی و دوستانش باعث محبوبیت و موفقیت آن‌ها شد؟

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09126****63

۱ مهر ۱۳۹۹

مناسب سن 12+ گزارش نظر
فردگرایی

یکی از سیاست ها و خط مشی هایی که غرب بسیار براش هزینه میکنه، فرد گرایی و عبور از همت سنتها و خط قرمزها است، تا بتونن مفاهیم با ارزشی چون فداکاری را از بین ببرن که انیمیشن جدید اسباب بازی هم از این قاعده ی کلی مستثنی نیست، بر خلاف قسمتهای گذشته این بار وودی از یک جای ماجرا دیگه دست از فداکاری بر می داره و به دنبال خواسته ها و ارزوهای خودش و دختر مورد علاقه اش میره. در صورتیکه دختر قصه ما شدیدا همونطور که در قسمت سوم دیدیم با همه ی عروسکها خوب بود و عاشقانه دوستشون داشت و اگر واقع بین باشیم در برگشت به خانه و‌ندیدن وودی به همون اندازه ی فورکی ناراحت میشه اما سیاست های فردگرایی و محوریت فرد برای رسیدن به خواسته هاش هرچند عبور از همه ی خط قرمزهای اخلاقی باشه به چنین نتیجه ای انجامید.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه