• امروز : ۸ اسفند ۱۳۹۹

داستان اسباب‌بازی ۱

بررسی تخصصی انیمیشن Toy story

داستان اسباب‌بازی ۱

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«داستان اسباب‌بازی‌» یک انیمیشن پرفروش و محصول پیکسار است که قسمت‌های متعدد آن ساخته شده است. این مجموعه ماجراهایی را روایت می‌کند که برای اسباب‌بازی‌های پسربچه‌ای به‌نام اندی به‌وجود می‌آید. قسمت اول این انیمیشن داستان حسادت محبوب‌ترین اسباب‌بازی اندی؛ یعنی گاوچرون وودی، به اسباب‌بازی جدیدی به‌نام بازلایت‌یر است. زمانی‌که وودی و بازلایت‌یر در خیابان گم می‌شوند، همکاری و کمک به یکدیگر برای بازگشت به خانه، آن‌دو را تبدیل به دو دوست صمیمی می‌کند. این انیمیشن اهمیت دوستی، کارتیمی و صمیمیت را به‌خوبی برای کودکان به نمایش درمی‌آورد.

سال 1995 81 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

شخصیت‌های این انیمیشن، اسباب‌بازی هستند و درگیری‌ها و آسیب‌ها بین اسباب‌بازی‌ها و به‌صورت فانتزی نمایش داده می‌شود. وودی به بازلایت‌یر، اسباب‌بازی جدید اندی حسادت می‌کند. در چند صحنه دعواهای لفظی و حتی درگیری‌های فیزیکی بین آن دو نمایش داده می‌شود. وودی و باز هردو به‌دست پسربچه‌ای به‌نام سید گرفتار می‌شوند. سید اسباب‌بازی‌ها را آزار می‌دهد. سر آن‌ها جدا می‌کند، اسباب‌بازی‌ها را منفجر می‌کند و رفتارش با اسباب بازی‌ها خشونت‌آمیز است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این انیمیشن فانتزی دربارۀ دنیای اسباب‌بازی‌هاست و ماجراهای کمدی دارد؛ اما صحنه‌هایی از به‌خطر‌افتادن و ترسیدن شخصیت‌های اصلی، می‌تواند کودکان را بترساند. وودی و بازلایت‌یر دو اسباب‌بازی هستند که به دست پسربچه‌ای به‌نام سید گرفتار شده‌اند. سید اسباب‌بازی‌ها را آزار می‌دهد و دست‌و‌پایشان را جدا می‌کند. بازلایت‌یر و وودی در اتاق سید، اسباب‌بازی‌های عجیب و غریبی می‌بینند که به سمت آن‌ها می‌آیند. آن‌دو وحشت‌زده می‌شوند؛ اما بعد متوجه می‌شوند اسباب‌بازی‌ها قصد کمک‌کردن دارند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

وودی اسباب‌بازی محبوب اندی است؛ ولی بعد از آمدن بازلایت‌یر، اندی وقت کمتری برای وودی می‌گذارد. وودی به بازلایت‌یر حسادت می‌کند، با او دعوا و گاهی نیز او را مسخره می‌کند. البته نهایتاً از تمام این کارها پشیمان می‌شود. در برخی صحنه‌ها وودی و سایر اسباب‌بازی‌ها به یکدیگر ناسزا می‌گویند. وودی برای بازگرداندن بازلایت‌یر به خانه، مجبور است به او دروغ بگوید. باز فکر می‌کند در یک مأموریت فضایی‌ است و وودی به او می‌گوید که قرار است به یک سفینۀ فضایی برسند تا بازلایت‌یر همراه او برود. در دو صحنه از فیلم، رابطۀ عاشقانه بین وودی و بو به نمایش درمی‌آید. آقای کله سیب‌زمینی، اسباب‌بازی مؤدبی نیست، او بارها وودی را نادرست قضاوت می‌کند، در واکنش به صحبت‌هایی که نمی‌پسندد حرکات ناپسندی انجام می‌دهد و ناسزا می‌گوید.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن دربارۀ دوستی و کار تیمی است. وودی در ابتدای داستان به اسباب‌بازی جدید، بازلایت‌یر، حسادت کرده و رابطۀ نادرستی با او برقرار می‌کند. آن‌ها باهم دعوا می‌کنند و یکدیگر را دوست ندارند؛ اما درطی همکاری با یکدیگر برای بازگشتن به خانه، رابطۀ دوستانه‌ای پیدا می‌کنند. آن‌ها در ماجراجویی‌هایشان، با کار تیمی از پس سختی‌ها برمی‌آیند و به یکدیگر کمک می‌کنند و درنهایت تبدیل به دو دوست صمیمی می‌شوند. درچند صحنه، اسباب‌بازی‌ها اقدامات وودی را مورد قضاوت عجولانه و نادرست قرار می‌دهند. آن‌ها هربار فکر می‌کنند وودی درحال آسیب‌رساندن به بازلایت‌یر است و جلوی کارهایش را می‌گیرند، درحالی‌که وودی سعی دارد به بازلایت‌یر کمک کند. این قضاوت‌ها باعث به دردسر‌افتادن وودی و بازلایت‌یر می‌شود. درنهایت اسباب‌بازی‌ها متوجه اشتباه خود می‌شوند و از قضاوت خود پشیمان می‌شوند. وودی و بازلایت‌یر هم وقتی یک گروه اسباب‌بازی‌های عجیب‌و‌غریب می‌بینند، از آن‌ها می‌ترسند؛ اما بعد متوجه می‌شوند آن‌ها قصد کمک‌کردن دارند. وودی از اینکه ظاهر اسباب‌بازی‌ها را قضاوت کرده است، عذرخواهی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

اسباب‌بازی‌ها درسراسر داستان برای نجات یکدیگر (نجات باز که از پنجره بیرون افتاده، نجات باز از دست سید، کمک به باز و وودی برای رسیدن به کامیون وسایل و ...) کمک‌رسانی می‌کنند. صحنه‌های متعددی از تلاش و همکاری باز و وودی برای رسیدن به اهدافشان (رهایی از دست سید و رسیدن به اندی) به نمایش درمی‌آید که سرانجام با همکاری تمام اسباب بازی‌ها به موفقیت می‌رسند.

آنچه لازم است والدین بدانند

 «داستان اسباب‌بازی» ماجرای اسباب‌بازی‌های یک پسربچه به‌نام اندی است. در قسمت اول این انیمیشن، گاوچرون‌وودی که محبوب‌ترین اسباب‌بازی اندی ا‌ست، به اسباب‌بازی جدیدی که وارد اتاق شده، حسادت می‌کند؛ اما گم‌شدن آن دو در خیابان و همکاری باهم برای بازگشتن به خانه، آن دو را تبدیل به دو دوست صمیمی می‌کند. این انیمیشن می‌تواند الگوی خوبی از دوستی و کار تیمی را به کودکان نمایش دهد. باتوجه به شناختی که از کودک خود دارید، می‌توانید مفهومی که از دوستی در ذهن او شکل گرفته را گسترش دهید. می‌توانید از کودکان بخواهید خودشان را جای شخصیت وودی یا بازلایت‌یر قرار دهند و راه حلی که در این ارتباط به ذهنشان می‌رسد بیان کنند.

قهرمان اصلی داستان (وودی) رفتارهای اشتباه زیادی دارد که درنهایت از آن‌ها پشیمان می‌شود. بهتر است با توجه به محبوبیت وودی برای کودکان و روحیه تقلیدپذیری آنان، در تشخیص رفتارهای درست و نادرست، آن‌ها را راهنمایی کنیم. دربارۀ علت اشتباه‌بودن دعوا، کتک‌زدن، ناسزا‌گفتن و مسخره‌کردن یکدیگر با کودکان گفت‌و‌گو کنید. زنده‌بودن اسباب‌بازی‌ها، حرکت‌کردن و حرف‌زدن آن‌ها ممکن است کودکان را دچار تخیلاتی بکند. باتوجه به شناختی که از کودک خود دارید، دربارۀ دنیاهایی که مخصوص فیلم و انیمیشن است راهنمایی‌ و کمکش کنید تا ماجراهای تخیلی را از واقعی تشخیص دهد. لازم است والدین عزیز از وجود صحنه‌هایی که روابط عاشقانۀ وودی و بو را نمایش می‌دهد، آگاه باشند.

خلاصه: این انیمیشن اهمیت دوستی و کارتیمی را به کودکان نشان می‌دهد. قهرمان داستان اشتباهاتی مرتکب می‌شود که بهتر است کودکان برای فهم اشتباهات و پشیمانی قهرمان داستان از این رفتارها راهنمایی شوند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

اسباب‌بازی‌ها واقعاً می‌توانند حرف بزنند؟

چرا وودی با بازلایت‌یر رفتار خوبی نداشت؟ چطور بعدها به دو دوست تبدیل شدند؟

فکر می‌کنی اگر جای وودی بودی، می‌توانستی با بازلایت‌یر دوست شوی؟

رفتار پرخاشگرانۀ وودی با بازلایت‌یر چه نتایجی برایشان داشت؟

آیا اسباب‌بازی‌ها بدون کمک یکدیگر می‌توانستند به هدفشان برسند؟

اگر سایر اسباب‌بازی‌ها به وودی گوش داده و او را عجولانه قضاوت نمی‌کردند چه تأثیری بر روند داستان می‌گذاشت؟

ناسزا‌گفتن به دیگران یا مسخره‌کردن آن‌ها چه تأثیری خواهد داشت؟ اگر کسی با ما این کار را بکند، ناراحت نمی‌شویم؟

خلاصه: وودی چه رفتارهای اشتباهی نسبت به بازلایت‌یر داشت؟ آن دو چطور توانستند به دو دوست تبدیل شوند؟

داستان انیمیشن

«داستان اسباب‌بازی» ماجرای اسباب‌بازی‌های پسربچه‌ای به‌نام «اندی» است. «وودی» بین تمام اسباب‌بازی‌ها برای اندی محبوب‌تر است، تا اینکه در روز تولد اندی، یک اسباب‌بازی فضانورد به‌نام «بازلایت‌یر» به اسباب‌بازی‌ها اضافه می‌شود. بازلایت‌یر، توجه اندی را آنقدر به خودش جلب می‌کند که حسادت وودی برانگیخته می‌شود. وودی دوست دارد با یک نقشه از دست بازلایت‌یر خلاص شود؛ اما زمانی‌که وودی و بازلایت‌یر در یک حادثه گم می‌شوند، با یکدیگر همکاری می‌کنند تا به خانه بازگردند. کمک وودی و باز در ماجراهایی که در راه خانه برایشان پیش‌می‌آید، آن‌ها را به دو دوست صمیمی تبدیل می‌کند.

جزئیات انیمیشن

  1. کارگردان: John Lasseter / جان لستر.
  2. نویسنده: John Lasseter, Pete Docter / جان لستر، پت داکتر.
  3. نام تهیه‌کننده: Bonnie Arnold, Ralph Guggenheim / بونی آرنولد، رالف گاگن‌هیم.
  4. نام بازیگران: Tom Hanks, Tim Allen / تام هنکس، تیم آلن.
  5. نام شخصیت‌ها: وودی: محبوب‌ترین اسباب‌بازی اندی، او نگران است که با ورود اسباب‌بازی جدیدی به‌نام بازلایت‌یر، صاحبش او را فراموش کند. بازلایت‌یر: اسباب‌بازی جدید اندی، یک فضانورد که فکر می‌کند در مأموریت فضایی ا‌ست.
  6. کشور سازنده: آمریکا
  7. کمپانی سازنده: Pixar Animation Studios / پیکسار.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه