خیلی فریب‌خورده، هود علیه شیطان (شنل‌قرمزی دو)

بررسی تخصصی انیمیشن Hoodwinked Too ‎ Hood vs. Evil

خیلی فریب‌خورده، هود علیه شیطان (شنل‌قرمزی دو)

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «شنل‌قرمزی ۲» در ادامه‌ی قسمت اول، با حضور شخصیت‌های داستان معروف شنل‌قرمزی و داستان «خانه‌ی شکلاتی» رقم می‌خورد. این‌بار شنل‌قرمزی و گرگ همکاران هم در مؤسسه‌ی خوبی و خوشی هستند که با افراد شرور مبارزه می‌کنند. هانسل و گرتل دو کودک فریب‌کار هستند که مادربزرگ شنل‌قرمزی را گروگان می‌گیرند. قهرمان این ماجراجویی شنل‌قرمزی باهوش و شجاع است که در مسیر دستگیرکردن هانسل و گرتل، همکاری و اهمیت کار گروهی را یاد می‌گیرد. این شخصیت می‌تواند برای کودکان الگو مورد قرار بگیرد. در این داستان کارآگاهی، حرکات رزمی و درگیری نیز به‌صورت فانتزی وجود دارد و وجود شخصیت‌ها و دیالوگ‌های طنزآمیز فضای انیمیشن را برای کودکان جذاب‌تر می‌کند.

سال 2011 84 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

شنل‌قرمزی به همراه مادربزرگ و گرگ حالا در نقش مأموران مخفی حاضر شده‌اند. آن‌ها باید با جادوگر نقاب‌دار مبارزه کنند. آن‌ها با استفاده از ضربات فنی و شلیک گلوله با یکدیگر مبارزه می‌کنند، همچنین وسایل را به‌سمت هم پرتاب می‌کنند. آن‌ها از ارتفاعات بسار بلندی به زمین پرت می‌شوند؛ اما اتفاقی برایشان نمی‌افتد. به‌صورت کلی خشونت‌های موجود در انیمیشن فانتزی هستند و کسی از این مبارزات آسیبی نمی‌بیند و مرگی اتفاق نمی‌افتد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

جادوگر بدجنس داستان، ماسکی به صورت دارد که شبیه به یک جادوگر است، نور قرمز موجود در ماسک در تاریکی ترسناک جلوه می‌کند. در ابتدای فیلم، این ماسک و چشمان قرمزش به‌صورت ناگهانی وارد تصویر می‌شود. همچنین شنل‌قرمزی و مادربزرگ و گرگ در برابر یک عنکبوت عظیم‌الجثه قرار می‌گیرند؛ اما اتفاقی برای کسی نمی‌افتد. دو شخصیت مثبت؛ یعنی هانسل و گرتل که در ابتدای داستان گروگان گرفته شده بودند، تغییر رویه می‌دهند و به شخصیت منفی بدل می‌شوند که این ممکن است برای کودکان نگران‌کننده باشد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

شنل‌قرمزی در انتهای داستان متوجه می‌شود یک‌دست صدا ندارد و کارها به کمک همه گروه پیش می‌رود. او زمانی‌که گرگ را ترک می‌کند، متوجه می‌شود به‌تنهایی از عهده‌ی کارها برنمی‌آید. مادربزرگ، «فاروشکا» را درحالی‌که او را گروگان گرفته بود، می‌بخشد و شنل‌قرمزی یاد می‌گیرد خشم خود را کنترل کند، همچنین درجهت رسیدن به اهداف، مهم این است که تمام تلاش و کوشش خود را به‌کار بگیریم و در انتها خود شاهد پیروزی‌مان خواهیم بود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شنل‌قرمزی با شجاعت و تلاش و کوشش به اهدافش می‌رسد و متوجه می‌شود که برای نیکوتر اجراشدنِ کاری، همه‌ی گروه باید دست‌به‌دست یکدیگر دهند. فاروشکا نیز توانایی‌های خود را می‌شناسد و متوجه می‌شود چگونه می‌تواند شخص مفیدی واقع شود. مادربزرگ همیشه و در هرشرایطی از شنل‌قرمزی حمایت می‌کند و اگر کسی از کارش پشیمان شود، او را می‌بخشد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودکتان بخواهید یک‌بار دیگر موضوع فیلم را برای شما شرح دهد.

از کودکتان بخواهید خود را به‌جای شنل‌قرمزی بگذارد، برای موفق‌شدن علیه هانسل و گرتل چه کاری می‌کرد؟

از کودکتان بپرسید اگر بهترین‌دوستش در مسابقه‌ای رتبه اول را به‌دست آورد و او دوم شود، چه می‌کند؟

از کودکتان بپرسید شنل‌قرمزی و گرگ چگونه مادربزرگ را نجات دادند؟

از کودکتان درباره‌ی تصمیمات اشتباه شنل‌قرمزی و گرگ سؤال کنید و بپرسید باید چه‌کار می‌کردند که زودتر موفق شوند؟

از کودکتان درباره‌ی درس‌هایی که شنل‌قرمزی در این داستان گرفت، سؤال کنید.

خلاصه: درباره‌ی پیام داستان و رفتارهایی که منجر به پشیمانیِ شخصیت‌ها می‌شود، با کودکتان صحبت کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

این داستان دنباله انیمیشن شنل‌قرمزی و مادربزرگ است. اکنون شنل‌قرمزی، مادربزرگ و گرگ، مأموران مخفی شده‌اند که باید با افراد شرور مبارزه کنند. اهمیت تلاش، شجاعت و کار گروهی از پیام‌های قوی این اثر است که می‌تواند برای کودکان مؤثر باشد. قهرمان داستان، شنل‌قرمزی، شجاع است که احتمالاً برای کودکان مورد الگو قرار می‌گیرد. پس بهتر است والدین درباره‌ی رفتارهای درست و نادرست او با کودکان صحبت کنند و نقاط ضعفی را که در انتها بر او غلبه می‌کند، برای کودکان قابل فهم کنند؛ مانند عدم موفقیت در کار تیمی یا خشمگین‌شدن تحت تأثیر حرف‌های دیگران. در سایر شخصیت‌های داستان نیز رفتارهایی وجود دارد که می‌تواند برای کودکان آموزنده باشد؛ مانند پشیمانی فاروشکا از رقابت منفی که همیشه با مادربزرگِ شنل‌قرمزی داشته است و جبران اشتباهاتش یا اشاره به عاقبت زیاده‌روی هانسل و گرتل در خوردن کیک.

در این انیمیشن فضای کارآگاهی، حضور شخصیتی به شکل جادوگر، نمایش چهره‌ی پلید دو کودک که در ابتدا مظلوم و قابل اعتماد به‌نظر می‌رسند، می‌تواند کودکان خردسال را نگران کند. هرچند فضای کمدی و فانتزی داستان از شدت ترسناک‌بودن اثر کاملاً کم می‌کند، با این‌حال درصورت ترس کودک خود، با او همدلی کنید و نشان دهید که احساساتش را درک می‌کنید. این داستان بسیاری از خشونت‌ها را فانتزی جلوه می‌دهد؛ اما قهرمان داستان (شنل‌قرمزی) دست به مبارزه می‌زند و چون شخصیت اصلی است، امکان تقلید از او بالا می‌رود.

خلاصه: خشونت در شخصیت اصلی داستان؛ یعنی شنل‌قرمزی، همچنین منفی‌شدن نقش هانسل و گرتل ممکن است موجب نگرانی کودکان شود. انیمیشن به مفاهیمی همچون بخشش، مسئولیت‌پذیری کار گروهی و ... می‌پردازد.

داستان انیمیشن

در انیمیشن «شنل‌قرمزی دو»، شنل‌قرمزی و مادربزرگ به همراه «گرگ»، مأموران مؤسسه‌ی «خوبی و خوشی» هستند. شنل‌قرمزی برای مسابقه‌ی آشپزی به سفر رفته است و گرگ و مادربزرگ درگیر نجات دو کودک به نام «هانسل» و «گرتل» هستند که توسط زنی با نقاب «جادوگر» به گروگان گرفته شده‌اند. در گیرودار این عملیات مادربزرگ نیز توسط جادوگر گروگان گرفته می‌شود. گرگ و شنل‌قرمزی به همراه «سنجاب» برای نجات مادربزرگ بسیج می‌شوند و این درحالی است که ماجرای گروگان‌گیری تنها یک نقشه برای دزدیدن مادربزرگ بوده است تا بتوانند دستور پخت «کیک جادویی» را از مادربزرگ بگیرند و با خوردن کیک قوی بشوند. پس شنل‌قرمزی علاوه بر نجات مادربزرگ، باید هانسل و گرتل را هم دستگیر کند. شنل‌قرمزی با کمک گرگ، مادربزرگ را نجات می‌دهد و هانسل و گرتل را دستگیر می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Mike Disa / مایک دیزا

نویسنده: Todd Edwards, Cory Edward  / تاد ادواردز، کوری ادواردز

نام تهیه‌کننده: Maurice Kanber / ماریس کنبر، دیوید لاورگن

نام بازیگران: Hayden Lesley Panettiere, Glenn Close, Martin Short‎, Patrick Warburton/ هایدن لیزلی پانتیر، گلن کلوز، مارتین شورت، پاتریک واربرتون

نام شخصیت‌ها:

شنل‌قرمزی: دختری شجاع و باهوش، او عاشق مادربزرگش است و برای آرامش و امنیت او همه کار می‌کند،

مادربزرگ: او بسیار باهوش است و از پس همه‌ی کارها برمی‌آید،

گرگ: او مسئولیت‌پذیر است و سعی می‌کند به انسان‌ها از طریق مؤسسه خوبی و خوشی، کمک کند،

هانسل و گرتل: دو خواهر و برادر که می‌خواهند دستور پخت کیک جادویی را به‌دست بیاورند و بعد از خوردن کیک قدرتمند شوند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: واینستین کمپانی، استودیو کنل

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه