• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

خیابان کروکودیل‌ها

بررسی تخصصی انیمیشن Street of Crocodiles

خیابان کروکودیل‌ها

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

استاپ‌موشنی که «برادران کای» آن را با درون‌مایه‌ای سورئال ساخته‌اند، با نمایش تصاویری سرد از عروسک‌هایی با قیافه‌های بی‌روح و گاه ترسناک، به انتقال پیامی روشنفکرانه از دنیای امروز می‌پردازد. فیلمی بی‌کلام و موزیکال که حتی برای مخاطب بزرگسال نیز فهم معنای آن دشوار است.

سال 1986 20 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
ترس

نمایش عروسک‌هایی بدون مغز برای مخاطب کودک می‌تواند ترسناک باشد. صحنه‌های سرد و بی‌روح و بی‌کلام‌بودن، همچنین چهره‌های ترسناک عروسک‌ها نیز می‌تواند به ترس در این اثر بیفزاید.

جزئیات
پیام مثبت

نمایش زندگی سرد و بی‌روحی که با عصر تکنولوژی شروع شده است. پیچ‌ها نمادی از این عصر هستند که تمام انسان‌ها را به تسخیر خود درآورده‌اند، به هرسو که بخواهند می‌روند و در تمام شئون زندگی انسان وارد شده‌اند، انسان را نیز به موجودی بی‌مغز و همه را شبیه به‌هم تبدیل کرده‌‌اند. عروسکی که به‌تازگی از بندهایش رها شده است و می‌خواهد دنیای جدید را تجربه کند، همه‌ی عروسک‌ها را در قیدوبند پیچ‌ها می‌بیند. این اثر سعی کرده است تا زندگی سرد و بی‌روحی را که عصر ماشینی برای انسان‌ها به‌وجود آورده است، در قالب یک استاپ‌موشن به‌نمایش بگذارد. نمایش عروسک‌هایی بدون مغز؛ ولی با ظاهری آراسته است. حتی برای آراستنِ عروسکی که شخصیت اصلی فیلم است، از چیزی مانند یک پیچ نو استفاده کرده‌اند و آن را تحفه‌ای برای او می‌آورند. صحنه‌های تیره و غبارآلود به همراه موسیقی که فضایی یأس و ناامیدی را به مخاطب القا می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

محتوای این اثر به‌طور ساده و روان برای کودکان قابل فهم نیست. لازم است والدین برای ارتباط برقرارکردن کودک با این اثر، درباره‌ی مفاهیم نمایش‌داده‌شده با او گفت‌وگو کنند. نمایش تصاویر سرد، عروسک‌های بی‌روح و موزیکی که می‌تواند برای کودکان ناخوشایند باشد، این اثر را مطلوبِ مخاطب کودک نمی‌کند. اگرچه این فیلم صحنه خشن و ناهنجاری ندارد؛ ولی بی‌کلام‌بودن و نمایش نامفهوم از حرکات عروسک‌ها، فهم موضوع فیلم را برای مخاطب سخت می‌کند.

خلاصه: محتوای پیچیده و سخت فیلم، آن را خوشایند مخاطبِ کودک نمی‌کند، نمایش فضایی سرد و بی‌روح از عروسک‌ها می‌تواند آن را برای مخاطب کودک ترسناک جلوه دهد. گفت‌وگو با کودک برای فهم مفاهیم نمایش‌داده‌شده در فیلم.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با فرزند خود درباره‌ی استعاره‌های به‌کاررفته در فیلم صحبت کنید؛ به‌عنوان مثال آزادی عروسک از بندها می‌تواند نشان از آزادی و رهایی او باشد. عروسک‌های بدون مغز را می‌توان نشان از آدم‌هایی مطیع و فرمانبردار که از اندیشه و تعقل تهی هستند، پنداشت. آن‌ها به‌وسیله قیدهایی که مانند پیچ اجزای آن‌ها را به‌هم متصل می‌کند، حرکت می‌کنند و اعمال آن‌ها تابع پیچ‌هاست.

با فرزند خود درباره‌ی مفهوم سورئال و استفاده‌ی آن در قالب فیلم‌ها، گفت‌وگو کنید.

اگرچه فهم مفاهیم ارائه‌شده در این فیلم، برای هرکسی قابل درک نیست؛ اما می‌توان برخی صحنه‌ها را با دانسته‌هایی جزئی تحلیل کرد.

خلاصه: صحبت درباره‌ی مفاهیم اجزای به‌نمایش‌درآمده در فیلم. گفت‌وگو با فرزند درباره‌ی مفهوم نمادهایی مانند آزادی عروسک از بند و نماد پیچ که در این فیلم فراوان دیده می‌شود. بحث و گفت‌وگو با فرزند درباره‌ی برخی صحنه‌ها که قابل فهم هستند.

داستان انیمیشن

انیمیشن «خیابان کروکودیل‌ها» درباره‌ی عروسکی است که داخل جعبه‌ای پر از کنجکاوی، به‌تازگی از رشته‌هایش رهایی یافته است. او یک منطقه تجاری پرگردوغبار و فرسوده را کشف می‌کند، سعی می‌کند دنیای جدیدی را که بدون قیدوبند طناب‌هاست، تجربه کند و در آن سیر کند؛ اما تمام آنچه می‌بیند برای او همان معنای قیدوبند را دارد. دنیایی که در آن «پیچ‌ها»، که نمادی از ایجاد اتصال و وابستگی است، همه‌کاره هستند. به هرجا نظر می‌کند، آن‌ها را می‌بیند که تأثیرگذار و دخیل هستند. از عروسک‌های بدون مغزی که در جعبه‌ای از پیچ‌های نو و تازه نگهداری می‌شود تا پاشنه‌ی کفش زنانه‌ای که برای آن از پیچ استفاده شده است. حتی در صحنه‌ای نمایش دست‌های عروسک‌ها را می‌بینیم که به یک‌شکل توسط پیچ‌ها حرکت می‌کنند. شخصیت عروسکی نیز در جعبه‌ای که به همراه دارد، پیچی را نگهداری می‌کند. او که به امید آزادی از بندهایش درحال گشت‌وگذار است، در خیابان کروکودیل‌ها وابستگی‌هایی را می‌بیند که همه گرفتارِ آن هستند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Stephen Quay, Timothy Quay / استیفن کوآی، تیموتی کوآی

نویسنده / مترجم: Bruno Schulz / برانو شوآلز

نام تهیه‌کننده: Keith Griffiths / کیت گریفیتس

کشور سازنده: انگلیس

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه