خون آشام کوچک

بررسی تخصصی انیمیشن the little vampire

خون آشام کوچک

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

خانوادۀ ویل‌بگ‌ها، خون‌آشام‌هایی هستند که قصد دارند جان خود را از دست روکریِ بدذات نجات دهند. رودولف ویل‌بگ، پسر خانواده، درپی نجات خانواده‌اش، با تونی تامپسون که یک انسان است آشنا شده و نمی‌داند که او و خاندانش، به‌دست موجوداتی نجات می‌یابند که همواره از آن‌ها دوری کرده‌اند.

سال 2017 82 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اتفاق مهم داستان، رویارویی روکری با دراکولاهاست، بنابراین انتظار می‌رود شاهد صحنه‌های خشنی باشیم؛ مانند ساخت و استفادۀ روکری از سلاح‌های مدرن، یا درگیری خانوادۀ تامپسون و دراکولاها با روکری که در عین کم¬اثر بودن (به جهت آمیختگی با کمدی و فانتزی) می¬تواند تقلیدپذیر باشد.

جزئیات
ترس

عواملی وجود دارند که می¬توانند به خودی خود ترسناک باشند، مانند تاریکی جنگل و صداهای مبهم در آن، چهرۀ دراکولاها در ابتدای داستان، انفجار قلعۀ دراکولاها، صدا و چهرۀ خون‌آشام¬ها هنگام دیدن انسان و... . در یک جمله، قهرمان‌شدن موجوداتی به‌نام خون‌آشام برای ترسیدن یک کودک کافی است و اثرگذاری آن بستگی به سن مخاطب دارد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

این انیمیشن در راستای پاسداشت مقام خانواده است. پس اگر در صحنه¬هایی می‌بینیم که فرزندان با والدین بحث می¬کنند، مانند درگیری لفظی گرگوری، درگیری رودولف بر سر جشن تولد، یا دروغ‌گویی‌هایی که وجود دارد؛ مثل پنهان‌کردن رودولف توسط تونی به‌عنوان ناهنجاری‌های اجتماعی محسوب می‌شوند. یقیناً باید در انتظار نکوهش یا جبران این اعمال نابهنجار باشیم و بدانیم که همۀ این کاستی‌ها با بازگشت به آغوش خانواده، جبران می‌شوند، مگر در موارد جزئی مثل اغوا و هیپنوتیزم انسان‌ها توسط خون‌آشام جنس مخالف. (صحنۀ ادای احترام والدین رودولف به پدر و مادر تونی)

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

نخست باید گفت که هدف چنین داستانی دقیقاً اثبات لزوم احترام به خانواده است و این ادای احترام نه فقط ازسوی فرزندان، بلکه گاهی باید ازسوی والدین صورت بگیرد. پدر و مادر رودولف باید بپذیرند که ارزش خانواده فقط برگزاری جشن تولد نیست و اگر گاهی فرزندشان از اصول تخطی می‌کند، چارۀ کار تبعید به سیبری نخواهد بود. همین‌طور پدر و مادر تونی باید گاهی به به تخیلات فرزندشان احترام بگذارند، شاید روزی آن تخیل به واقعیت بپیوندد. دوم اینکه، گاهی لازم است برای تحقق یک هدف، برخلاف میلمان، با کسی همکاری کنیم که اشتراکی با او نداریم؛ این عدم اشتراک می‌تواند از جنس تفاوت انسان و خون‌آشام، یا از جنس تفاوت دو انسان از منظر نژاد، ملیت، مذهب و گرایش‌های مختلف باشد. چه‌بسا گاه عامل نجات ما از دشواری¬ها، کسی از گروه ضد ماست. در آخر باید گفت که خون‌آشام کوچک، تلنگری جزئی به والدینی مانند تامپسون¬هاست که گاهی باید با خیالات فرزندشان همراهی کنند، البته نه مانند پدر و مادر تونی.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

به نظر می‌رسد که یگانه‌قهرمان فیلم، کسی جز تونی نیست، ترس او از خون‌آشام مانع حسن نیت او نمی‌شود. حتی اگر انگیزۀ او ماجراجویی کودکانه باشد؛ این تونی است که به‌سوی دراکولاها قدم برمی‌دارد، برای نجات جان آن‌ها، مقابل هم‌نوع بدذات خود می‌ایستد و با نیروی همکاری رودولف و خانواده‌هایشان، خواسته یا خواسته، غبار از چشم‌ها بر‌می‌دارد.

 به نظر تو چه اتفاقی می‌افتد که رودولف به ارزش بودن در کنار خانواده پی می‌برد؟

به نظرت چرا روکری از هیولاها متنفر است؟

اگر تو جای تونی بودی، به دراکولاها کمک می‌کردی؟

چرا والدین تونی حرف‌های او را باور نمی‌کردند؟ تا به حال اتفاقی برای تو افتاده که دیگران حرف‌هایت را باور نکنند؟ دراین‌صورت تو چه کرده‌ای؟

کودکان در این سن به ماجراجویی‌های مستقل از خانواده علاقه پیدا می‌کنند، از فرزند خود بپرسید چگونه می‌شود در کنار خانواده به ماجراجویی پرداخت؟

خلاصه: چه اتفاقی می‌افتد که رودولف به ارزش در بودن در کنار خانواده پی می‌برد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه