خوش قدم

بررسی تخصصی انیمیشن Happy feet

خوش قدم

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«خوش قدم» انیمیشنی موزیکال است که زندگی پنگوئن متفاوتی را روایت می‌کند. «مامبل» به‌خاطر صدای دلخراش و حرکت عجیب پاهایش، مورد تمسخر پنگوئن‌ها قرار می‌گیرد و از محل زندگی آن‌ها طرد می‌شود؛ اما او مغلوب تمسخرها نمی‌شود و با تلاش و شجاعت از تفاوت‌هایش استفاده می‌کند تا جان پنگوئن‌ها را نجات دهد. این انیمیشن که در سال ۲۰۰۶ موفق به کسب جایزه‌ی اسکار شد، کنار آمدن با تفاوت‌ها را در یک داستان ماجراجویانه و کمدی، به‌خوبی نمایش می‌دهد.

سال 2006 108 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت این اثر بیشتر شامل خشونت‌های کلامی می‌باشد. مانند مسخره کردن حرکت پاها و صدای مامبل و نحس شمردن او. پدر مامبل (ممفیس) به خاطر بی‌دقتی در مراقبت از مامبل، فرزند خودش را نحس می‌شمارد و با دیگر پنگوئن‌هایی که مامبل را نحس می‌دانند، هم‌عقیده است. جلوه‌هایی از حمله‌های شیر دریایی وپرنده‌ها به مامبل نیز می‌تواند برای کودکان شما خشونت‌آمیز باشد، هرچند خشونت در میان حیوانات روایت می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

لحظه‌های کوتاهی در انیمیشن وجود دارد که می‌تواند برای کودکان شما ترسناک باشد. این ترس ناشی از صحنه‌هایی از بارش برف و طوفان شدید است. حتی در صحنه‌هایی حمله‌ی حیوانات دیگر به پنگوئن‌ها و به خطر افتادن جانشان مشاهده می‌شود. طرد شدن مامبل توسط دیگر پنگوئن‌ها و پدرش ممکن است احساس ترس را در کودکان ایجاد کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

یکی از رفتارهایی که با مامبل می‌شود، مسخره کردن حرکت پاها و صدای اوست. دوستان و پنگوئن‌های دیگر، او را به خاطر این ویژگی مسخره می‌کنند و به او می‌خندند. نحس دانستن او نیز توسط بزرگ پنگوئن‌ها نشان‌دهنده‌ی قضاوت دیگران است که درنهایت باعث پشیمانی می‌شود. به کار بردن عبارات نامناسب نیز در این اثر مشاهده می‌شود. در بخشی از اثر، مامبل با حقه سعی در جلب توجه گلوریا دارد.

جزئیات
پیام مثبت

با وجود این‌که این مامبل مورد تمسخر و تحقیر قرار می‌گیرد، اما هیچ گاه این رفتارها مورد تأیید و یا تشویق قرار نمی‌گیرد و مامبل تأثیری از این فشارها نمی‌پذیرد. حتی مامبل به واسطه‌ی حرکت‌های عجیب پاهایش موجب نجات دیگران می‌شود؛ بنابراین، کودکان شما تلاش برای خواسته‌ها و باور به توانمندی‌های خود را از این انیمیشن فرامی‌گیرند. در این انیمیشن اهمیت کار گروهی و نتیجه‌ای که از طریق آن حاصل می‌شود به نمایش درمی‌آید. درست است که پدر مامبل مانند بقیه‌ی پنگوئن‌ها پسرش را بخاطر متفاوت بودن توبیخ می‌کند، اما مادر مامبل، پنگوئنی با محبت است که هیچگاه از فرزندش ناامید نمی‌شود و تحت تأثیر حرف‌های دیگر پنگوئن‌ها قرار نمی‌گیرد. در انتهای داستان، به محیط زیست و گرم شدن کره‌ی زمین و به خطر افتادن طبیعت توجه می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌هایی در این اثر با مسخره کردن مامبل و نحس دانستن او، موجب آزار او می‌شوند اما مامبل با تلاش و نوع دوستی توانست نسبت به همه‌ی بدرفتاری‌ها واکنش نشان دهد و آن‌ها را از این اشتباه آگاه کند. پیروزی نهایی مامبل و شخصیت شجاع و امیدوار او، برای کودکان شما جذاب و اثربخش خواهد بود.

جزئیات
ارزش آموزشی

کودکان در این انیمیشن با زندگی پنگوئن‌ها در قطب جنوب آشنا می‌شوند. نکته‌هایی مانند نگهداری پدران از تخم‌ها، غذا آوردن توسط مادرها و نحوه‌ی تلاش دسته جمعی پنگوئن‌ها برای گرم ماندن در قطب جنوب، در این انیمیشن دیده می‌شود.

در مورد مسخره کردن افراد به خاطر نقص و یا تفاوتی که در ظاهرشان دارند، با کودکان خود صحبت کنید و از آثار مسخره کردن بر روی آن‌ها بگویید. مامبل شخصیتی است که در برابر این تمسخرها و قضاوت‌ها، مقاومت می‌کند و والدین می‌توانند واکنش مامبل را برای کودکان خود الگو ببخشند.

ممکن است کودکان شما در هنگام مشاهده‌ی این انیمیشن سؤالاتی در مورد پنگوئن و زندگی آن‌ها برایشان به‌وجود آید. با گفت‌وگو در مورد زندگی آن‌ها و به خطر افتادن محیط زیست، می‌توانید اطلاعات خوبی به فرزند خود بدهید.

از کودک خود بپرسید که چه کارهایی می‌توان انجام داد تا زندگی حیوانات کمتر به خطر بیفتد.

نحس شمردن مامبل توسط دیگر پنگوئن‌ها برای کودکان شما موجب سؤال می‌شود. قضاوت کردن دیگران و تحقیر آن‌ها از مواردی است که والدین می‌توانند با فرزند خود درمیان بگذارند.

خلاصه: آثار مسخره کردن دیگران، زندگی پنگوئن‌ها در طبیعت و به خطر افتادن آن‌ها، از موارد قابل گفتگوی والدین با فرزندانشان است.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه