• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

خدایان جدید: تولد دوباره‌ی نژا

خدایان جدید: تولد دوباره‌ی نژا

بررسی تخصصی انیمیشن New Gods: Nezha Reborn

author-img

توسط : پریسا نوری پور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  لی یونشیانگ، جوان موتورسواری است که در شهر دونگهای چین زندگی می‌کند. رؤسای قبیله‌ی D آب مصرفی اهالی این شهر را احتکار کرده‌اند. یونشیانگ هم برای تامین آب آشامیدنی اهالی شهر، دست به قاچاق آب از کارخانه‌های احتکاری آنها می‌زند. او در یک مشاجره‌ی خیابانی با پسر رهبر قبیله‌ی D متوجه می‌شود که روح آتش سه‌هزارساله یعنی «نژا» در درون او تناسخ پیدا کرده است و او با این قدرت آتشین قادر است که برنده‌ی هر مبارزه‌ای باشد. اما او از قدرت خود استفاده کرد و مردم شهر دونگهای را از بی‌آبی و ستمگری قبیله‌ی D نجات داد. ژانر این اثر اکشن است و مخاطبان با صحنه‌هایی از ناهنجاری اجتماعی نیز روبه‌رو خواهند شد.

سال 2021 118 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

این اثر ژانری اکشن دارد. بنابراین از صحنه‌های خشونت‌باری چون: زدوخورد، تعقیب و گریز، نبرد تن به تن، سوزاندن، زخمی کردن با آلات تیز و اسلحه، آسیب رساندن، پرت کردن، خفه کردن با بالش و... برخوردار است. آئو گوانگ که رهبر قبیله‌ی D و از افراد با نفوذ و رده‌بالای شهر دونگهای چین است، آب مصرفی مردم شهر را به احتکار خود درآورده است و مردم شهر از این ستم او در رنج و سختی تشنگی به سر می‌برند. این مورد می‌تواند نوعی خشونت روانی_ اجتماعی در بطن خود داشته باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شراب‌خواری در این اثر حتی توسط شخصیت‌های مثبتی مثل یونشیانگ و خانواده‌ی او رواج دارد. پوشش زنان در این اثر نامناسب است و بعضاً اعضای بدن آنها از زوایای برانگیزانندگی و جذابیت به نمایش گذاشته می‌شود. فی‌المثل دکتر سو جونچو که در حال موتورسواری است و یا زنی که در دسته‌ی آئو گوانگ با یونشیانگ مبارزه می‌کند و یا ندیمه‌های آئو بینگ همگی از جذابیت‌های اندامی خاصی برخوردار هستند. آئو بینگ که پسر پرافاده‌ی آئو گوانگ است، در شخصی‌ترین کارهای خود از ندیمه‌های زن استفاده می‌کند. این ندیمه‌ها همگی جوان، زیبا، جذاب و تحریک‌کننده هستند. در صحنه‌ای که آئو بینگ در وان دراز کشیده است، این ندیمه‌ها هستند که او را استحمام می‌کنند. حتی در صحنه‌ای کوتاه و گذرا نشان داده می‌شود که یک ندیمه‌ی زن لباس زیر آئو بینگ را به پای او می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

عمده پیام مثبت این اثر مهار کردن خشم و کینه و استفاده از قدرت خود در راستای اهداف بزرگ و متعالی است. یونشیانگ که ابرقهرمان این داستان است از قدرت روح آتشین یعنی «نژا» در درون خود اگاه می‌شود. اما «نژا» چه کسی است؟ او کودکی بود که سه هزار سال پیش، از فرمان خدایان سرپیچی کرد و از قدرت خود برای امور شخصی استفاده و درواقع خشم و کینه را جایگزین اهداف متعالی کرد. اما یونشیانگ با راهنمایی مرد ماسکی، کینه و خشم نژای درون خود را کنترل کرد و از قدرت او برای نجات مردم دونگهای استفاده کرد. کانون دوستی و خانواده در این اثر از جایگاه مشخص و درستی برخوردار است. چراکه کاشا، دکتر سو، برادر و پدر یونشیانگ در هیچ شرایطی یکدیگر را ترک نمی‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

یونشیانگ، با وجود مشکل بزرگی چون فقر و درک نشدن از سوی پدر، سرخورده نمی‌شود و راه درستی را در زندگی در پیش می‌گیرد. مثل کمک به همشهری‌های خود در تأمین آب مصرفی و یا کنترل و مهار خشم نژا و استفاده از قدرت او در هدفی بزرگ چون نجات مردم شهر خود. کاشا، دکتر سو و خانواده‌ی یونشیانگ، باتوجه به اینکه بودن با یونشیانگ و حمایت از او برای آنها دردسرآفرین بوده است اما پشت او را خالی نکرده و همیشه در کنار یکدیگر باقی می‌مانند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این اثر ژانری اکشن دارد و برای آنکه والدین از چگونگی و کیفیت صحنه‌های خشن این اثر آگاه بشوند لازم است بدانند که شخصیت‌های اصلی و مثبت این اثر نیز از ضربه و آسیب در امان نیستند. درحقیقت بعضی از سکانس‌های اکشن در این اثر آزاردهنده و متاثرکننده است. مثل آسیبی که افراد آئو بینگ به پای کاشا وارد می‌کنند و منجر به قطع شدن پای او می‌شوند و یا ضرباتی که از سوی آئو گوانگ به یونشیانگ وارد می‌شود و در انتهای داستان نیز برای دقایقی جان خود را از دست می‌دهد.

موضوع اصلی این انیمیشن، کنترل خشم و کینه در حین داشتن قدرت و توانایی است. یونشیانگ که به قدرت آتشین نژای درون خود پی برده بود، دو راه در برابر خود می‌دید. یکی آنکه به دنبال قدرت‌طلبی خود برود و دیگری آنکه از قدرت خود برای نجات دیگران استفاده بکند. با آنکه روح نژا، به سمت قدرت‌طلبی و کینه‌ورزی متمایل بود، اما یونشیانگ در برابر خواسته‌های نژا ایستادگی کرد و راه دوم را انتخاب کرد. او با استفاده از روح آتش سه هزارساله یعنی نژا، آئو گوانگ ظالم را از بین برد و مردم دونگهای را از ظلم او و بی‌آبی نجات داد و این‌چنین میان مردم شهر خود به محبوبیت رسید. باتوجه به چنین موضوعی، والدین می‌توانند با فرزندان خود درباره‌ی امتیازات مثبت کنترل خشم و کینه و خودخواهی صحبت بکنند و از آنها بخواهند که درباره‌ی قدرت و توانایی‌های درونی خود فکر کنند و تامل کنند که در چه راه‌هایی می‌توانند از قدرت درونی خود استفاده بکنند.

در این انیمیشن، به زن با نگاهی جنسیتی پرداخته شده است. تمامی زنان این انیمشن از اندام‌هایی زیبا و تحریک‌کننده برخوردارند حتی دکتر سو که عشق یونشیانگ است و شخصیتی مثبت دارد از این مطلب مستثنی نیست. ندیمه‌های آئو بینگ همگی زنانی جوان، زیبا و جذاب هستند که به کارهای پستی چون حمام دادن آئو بینگ و پوشاندن لباس‌های زیر او تن می‌دهند. این نگاه می‌تواند نگاهی سرکوب‌گرانه به زنان داشته باشد.

خلاصه:

این انیمیشن ژانری اکشن دارد که صحنه‌های خشونت‌بار و تأثربرانگیز آن حتی دامن شخصیت‌های اصلی و مثبت را هم می‌گیرد. موضوع اصلی انیمیشن مهار خشم و کینه است. یونشیانگ با مهار خشم نژا مردم دونگهای را از بی‌آبی و ظلم آئو گوانگ نجات می‌دهد. در این اثر به زن و بدن او با نگاهی جنسیتی پرداخته می‌شود.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

آیا اسطوره‌ها و افسانه‌ها نماد بیرونی دارند؟

اگر یونشیانگ خشم نژا را کنترل نمی‌کرد به چه سرنوشتی دچار می‌شد؟

آیا ظلم و بی‌عدالتی در یک جامعه تنها با خشم قابل جبران است؟ آگاهی اجتماعی در این زمینه چه کاربردی دارد؟

خلاصه:

آیا کنترل خشم و کینه می‌تواند فکر انسان را برای جایگزین کردن راه‌های دیگری باز کند؟

داستان انیمیشن

«لی یونشیانگ» جوان موتورسواری است که در شهر محروم دونگهای چین زندگی می‌کند. این شهر توسط طایفه‌ی ستمگر و تبه‌کار D اداره می‌شود که آب مصرفی اهالی شهر را به تصرف خود درآورده‌اند. در این شهر افرادی که از سوی رهبران قبیله‌ی D به قاچاقچی معروف شده‌اند، شب‌ها وارد کارخا‌نه‌های ذخیره‌ی آب شده و با دستکاری لوله‌ها و شبکه‌ی آبی، برای مردم آب آزاد می‌کنند. لی یونشیانگ نیز یکی از همین افراد است. یک روز نظر «آئو بینگ» پسر رهبر قبیله‌ی D یعنی «آئو گوانگ» به سمت موتور یونشیانگ جلب می‌شود و بلافاصله می‌خواهد که آن را از یونشیانگ خریداری کند. یونشیانگ که از افراد قبیله‌ی D بیزار است از فروش آن امتناع می‌ورزد و این عمل منجر به مشاجره‌ای میان آنها می‌شود. در این مشاجره «کاشا» که دختری کوچک و دوست صمیمی یونشیانگ است به شدت از ناحیه‌ی پا آسیب می‌بیند. یونشیانگ که به شدت خشمگین می‌شود ناگهان قدرتی آتشین از وجود او زبانه می‌کشد و تمامی افراد بینگ را شکست می‌دهد. یونشیانگ ماجرای خود را برای «مرد ماسکی» شرح می‌دهد و او یونشیانگ را از روح آتش سه هزارساله یعنی «نژا» آگاه می‌کند و به او می‌گوید که نژا در او تناسخ کرده است، اما اگر نتواند نژا را کنترل کند ممکن است که به فردی آسیب‌زا تبدیل بشود. از سوی دیگر آئو گوانگ که در اصل پادشاه اژدهای دریای شرق است و از هزاران سال پیش نیز از نژا کینه به دل دارد از این حادثه آگاه می‌شود و درصدد نابودی او برمی‌آید. یونشیانگ که از قدرت خود آگاه شده بود تصمیم گرفت که از این قدرت برای نابودی طایفه‌ی D استفاده کند. سرانجام یونشیانگ در برابر آئو بینگ و آئو گوانگ قرار گرفت و با شکست دادن و نابود کردن آنها و سپس کنترل و مهار نیروی نژا، شهر دونگهای را از بی‌آبی و ستم فردی چون آئو گوانگ نجات داد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: جی ژائو/ Ji Zhao

نویسنده: مو چوان/ Mu Chuan

نام تهیه کننده: لو شی/ Lu Xi

نام بازیگران:

نیکول فونگ / ویکتوریا گریس / جیسون کو / داشیل مک گاها-شلتر / جونی سیو / هریسون خو/ شیاومینگ ژوان/ تیانشیانگ یانگ/ هی ژانگ

Nicole Fong/ Victoria Grace/ Jason Ko/ Dashiell McGaha-Schletter/ Jonny Siew/ Harrison Xu/ Xiaoming Xuan/ Tianxiang Yang/ He Zhang

نام شخصیت ها:

لی یونشیانگ: او یک موتورسوار بی‌باک و یک قاچاقچی آب است که برای اهالی محروم شهر دونگهای آب آزاد می‌کند. او قهرمان اصلی داستان است، کسی که روح آتش سه هزارساله یعنی (نژا) در درون او تناسخ کرده است.

کاشا: او یک دختر شاد آوازه‌خوان و دوست صمیمی لی یونشیانگ است.

دکتر سو جونچو: او یک خانم دکتر موتورسوار و عشق لی یونشیانگ است.

لی جینگزوانگ: او برادر بزرگ یونشیانگ است که علی‌رغم میل پدرشان از کار برادرش (قاچاق آب) پشتیبانی می‌کند.

مرد ماسکی: او میمونی نقاب‌دار است که انتظار می‌رود ماکاک شش گوش باشد، اما او در حقیقت سان ووکونگ یعنی میمون‌شاه است.

آئو گوانگ: او رهبر قبیله‌ی D است که تمام آب شهر دونگهای را برای اژدهای خود ذخیره کرده است. هویت اصلی او «پادشاه اژدهای دریای شرق» است.

آئو بینگ: او پسر گوانگ و شاهزاده‌ی‌ اژدها است که در زندگی قبلی خود توسط نژا کشته شده است. او قدرت‌های مبتنی بر یخ را کنترل می‌کند.

کشور سازنده: چین

کمپانی سازنده:

Light Chaser Animation Studios/ Alibaba Pictures/ Bona Film Group/ Bilibili/ Pop Mart

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد