خانواده آدامز

بررسی تخصصی انیمیشن The Addams Family

خانواده آدامز

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«خانواده‌ی آدامز» انیمیشنی در ژانر کمدی و ترسناک است که داستان خانواده‌ی متفاوتی به‌نام آدامز را روایت می‌کند. این خانواده به دلیل تفاوتی که در سبک زندگیشان دارند، بین مردم به‌عنوان هیولا شناخته شدند و با شورش مردم مجبور می‌شوند دور از انسان‌ها زندگی کنند. پس از سیزده سال، دوستیِ دختر این خانواده با دختر شهردار جدید نگاه مردم را تغییر می‌دهد. سبک زندگی خانواده‌ی آدامز با خشونت بالا؛ اما فانتزی همراه است و درکنار تفاوت دیدگاهِ فرزندان خانواده با والدین‌شان و درک تفاوت‌ها به‌خوبی به نمایش گذاشته می‌شود.

سال 2019 97 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

صحنه‌های متعددی از رفتارهای خشونت‌آمیز به‌عنوان رفتارهای هنجار و حتی به‌عنوان شوخی در خانواده‌ی آدامز به نمایش درمی‌آید. ابزار بازی، (گیوتین، شمشیر و...) وسایل زندگی و طراحی خانه‌ی آن‌ها همگی وسایل خطرناک و خشنی است. ونزدی و پاگزلی برای تفریح رفتارهای خشونت‌آمیزی انجام می‌دهند؛ مانند دفن‌کردن یکدیگر، پرت‌کردن تبر به سمت هم و انداختن مواد منفجره به‌سمت پدرشان. صحنه‌هایی مانند فرو‌رفتن تیر در سر، قطع‌کردن سر عروسک با گیوتین و حمله با شمشیر از رفتارهای عادی این خانواده است. مردم شهر که خانواده‌ی آدامز را هیولا می‌دانند، با منجنیق سنگ‌های بزرگی به خانه‌ی آن‌ها پرتاب می‌کنند تا خانه‌ی آن‌ها ویران شود. یکی از مصداق‌های خشونت در این انیمیشن بی‌توجهی مارگو به دخترش پارکر است. زمانی‌که پارکر به اتاق کار مخفی مادرش وارد می‌شود، مارگو فرزندش را در اتاق زندانی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این انیمیشن با لحظات کمدی همراه است؛ اما در برخی صحنه‌ها، خانواده‌ی آدامز و محل زندگی آن‌ها به‌دلیل صداهای عجیب، موزیک ترسناک و نمایش خون و ابزار خشن به‌صورت ترسناک نمایش داده می‌شوند. زندانی‌شدن پارکر توسط مادرش می‌تواند برای کودکان ترسناک تلقی شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ونزدی و پارکر هردو به سنت‌شکنی در خانواده (مانند پوشش خلاف عرف خانواده) و اقدامات لجبازانه درقبال مادرشان علاقه دارند. ونزدی به‌دلیل مخالفت‌های مادرش با متفاوت‌بودن او، از خانه فرار می‌کند. افراد خانواده‌ی آدامز، شوخی‌های خطرناکی باهم می‌کنند و حرکات ناشایست و اقدامات نامناسبی مانند دزدی توسط مادربزرگ خانواده نمایش داده می‌شود. شخصیت پارکر در این انیمیشن، خیلی زیاد از تلفن همراه استفاده می‌کند، هم‌چنین با مادر خود رفتار مؤدبانه‌ای ندارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مردم نمی‌توانند خانواده‌ی آدامز را به‌دلیل تفاوت در سبک زندگی‌شان در کنار خود بپذیرند؛ اما درنهایت، دوستی و همزیستی جایگزین درگیری بین خانواده‌ی آدامز و مردم شهر می‌شود. مردم متوجه می‌شوند که قضاوت‌هایشان درباره‌ی این خانواده براساس شایعات بوده است و یاد می‌گیرند با آن‌ها روابط سازنده‌ای برقرار کنند. کنارآمدن با تفاوت میان نسل‌ها و آزادگذاشتن فرزندان در انتخاب آنچه می‌خواهند، پیام دیگر این انیمیشن است. پاگزلی و ونزدی با پدر و مادرشان اختلاف نظر دارند. پاگزلی به بمب‌های دست‌ساز علاقه دارد، درحالی‌که پدرش از او می‌خواهد شمشیرزنی یاد بگیرد. ونزدی هم به دوست‌شدن با مردم بیرون از عمارت علاقه دارد؛ اما مادرش برای محافظت از او، می‌خواهد که از عمارت خارج نشود. زمانی‌که پاگزلی با بمب‌های دست‌ساز و ونزدی با دوست جدیدش موفق می‌شوند که خانواده را از خطر نجات دهند، پدر و مادر آن‌ها حق را به فرزندانشان می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ونزدی دختر نوجوان و بااعتماد‌به‌نفس خانواده است. زمانی‌که خانواده‌ی او به‌خطر می‌افتند، آن‌ها را نجات می‌دهد. تلاش پاگزلی هم برای نجات جان خانواده، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مسئولیت‌پذیری درقبال خانواده باشد. شخصیت ونزدی و پارکر هردو سعی دارند آنچه را که مطابق میل‌شان است انجام دهند و در این مسیر خلاف خواسته‌ی خانواده‌شان عمل می‌کنند و باعث ناراحتی والدینشان می‌شوند، حتی ونزدی پس از لجبازی با مادرش از خانه فرار می‌کند. رفتار آن دو در خانواده می‌تواند الگوی منفی محسوب شود.

ادامه متن

درباره‌ی عاقبت رفتارهای خشونت‌آمیزی که در اثر مشاهده می‌کنید با کودکان صحبت کنید.

شوخی‌ها و تفریحات خشونت‌آمیز پاگزلی و ونزدی در واقعیت ممکن است چه نتایجی داشته باشد؟

چرا مردم روستا علیه خانواده‌ی آدامز شورش کردند؟ مردم درنهایت چگونه توانستند با تفاوت‌های آن‌ها کنار بیایند؟

آیا با همه انسان‌های متفاوت می‌توانیم روابط تعاملی و سازگارانه برقرار کنیم؟

چگونه در خانواده‌ی خود درباره‌ی علایق و خواسته‌های متفاوت و مغایر باهنجارهای خانواده‌مان صحبت کنیم؟

آیا رفتار ونزدی و پارکر با والدین خود درست بود؟ چه راه‌حل بهتری را می‌توانی به آن‌ها پیشنهاد بدهی؟

خلاصه: درباره‌ی نتایج منفی خشونت، راه‌حل کنارآمدن با تفاوت‌ها و نحوه‌ی بیان علایقِ مغایر با هنجارهای خانوادگی با فرزندان خود صحبت کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه