جوجه کوچولو

بررسی تخصصی انیمیشن Chicken Little

جوجه کوچولو

author-img

توسط : طیبه فرج زاده ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

«جوجه‌کوچولو» داستان یک جوجه‌خروس است که به‌خاطر یک اشتباه و هم‌چنین جثه‌ی کوچکش به او بی‌توجهی می‌شود و مغضوب دیگران است، پدرش نیز او را به‌عنوان یک دردسرساز می‌شناسد. او تصمیم می‌گیرد خودش را به دیگران ثابت کند و موفق می‌شود؛ اما دوباره حادثه‌ای رخ می‌دهد که باعث می‌شود شرایط به حالت قبل برگردد، البته درنهایت همه به راستی حرف‌های او پی می‌برند و به او اعتماد می‌کنند.

سال 2005 75دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن مصادیق زیادی از خشونت روانی دیده می‌شود. جوجه‌کوچولو ازطرف تمام مردم شهر و هم‌کلاسی‌هایش مورد توهین، تمسخر و تحقیر قرار می‌گیرد. درباره‌ی او شایعه‌سازی می‌شود و به او برچسب توهمی‌بودن و دروغ‌گویی می‌زنند و از او دوری می‌کنند. جوجه‌کوچولو به‌نوعی ازطرف اطرافیانش طرد شده است.

جزئیات
ترس

در همان ابتدای انیمیشن با حرف جوجه‌کوچولو، یک ترس کلی شهر را فرامی‌گیرد و همه شروع به فرار می‌کنند. وجود نیروهای ماورایی و موجودات فضایی که ممکن است فضا را برای فرزندتان ناشناخته کند، احتمالاً ترسناک خواهد بود. مواجهه جوجه‌کوچولو و دوستانش با فضایی‌ها برای اولین‌بار به‌عنوان موجوداتی ناشناخته با جثه‌ای بزرگ برای کودکان ترسناک است. صحنه‌هایی نیز از فرار جوجه‌کوچولو و دوستانش از دست فضایی‌ها و تعقیب‌وگریز بین آن‌ها وجود دارد. با ترک‌خوردن آسمان و فرود فضایی‌ها و حمله‌ی آن‌ها به زمین، مردم وحشت‌زده می‌شوند و شروع به فرار می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

هم‌کلاسی‌های جوجه‌کوچولو او را ضایع می‌کنند و بدرفتار هستند، قوانین مدرسه را رعایت نمی‌کنند و یکدیگر را مسخره می‌کنند.

جزئیات
پیام مثبت

جوجه‌کوچولو در سراسر داستان امیدوارانه تلاش می‌کند تا ذهنیت مردم و پدرش را درباره‌ی خودش عوض کند. در این بین دوستانی دارد که همیشه با او همراه هستند و برخلاف بقیه به جوجه‌کوچولو اعتماد دارند. «اَبی» یکی از دوستان جوجه‌کوچولوست که همیشه صراحتاً به او توصیه می‌کند با پدرش راحت و بی‌پرده صحبت کند و راجع به مشکلاتش به او بگوید. جوجه‌کوچولو با اینکه می‌داند پدرش به حرف‌های او اعتماد نمی‌کند؛ اما همچنان با او بااحترام رفتار می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

جوجه‌کوچولو شخصیتی امیدوار، مثبت‌اندیش و تلاشگر دارد. او از دوستانش حمایت می‌کند و آن‌ها را در سختی‌ها تنها نمی‌گذارد. در مقابل دوستانش نیز همیشه به او اعتماد دارند و او را همراهی می‌کنند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بخواهید خودش را به‌جای جوجه‌کوچولو بگذارد و احساساتش را توصیف کند.

درباره‌ی غیرواقعی‌بودن موجودات فضایی با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

اگر به‌جای جوجه‌کوچولو بودی و در جمع دوستانت پذیرفته نمی‌شدی، چه احساسی به تو دست می‌داد؟

خلاصه: لازم است درباره‌ی روند کلی داستان و ویژگی شخصیت‌ها با فرزند خود گفت‌وگو کنید. هم‌چنین غیرواقعی‌بودن موجودات فضایی را به او گوشزد کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان جوجه‌کوچولو به بیان اهمیت گفت‌وگو در خانواده و اعتماد والدین به فرزندان می‌پردازد. جوجه‌کوچولو شخصیتی پرتلاش و امیدوار دارد. با اینکه بدشانسی می‌آورد و ازسوی دیگران به او کم‌توجهی می‌شود؛ اما امیدوارانه سعی در تغییر ذهنیت اطرافیان درباره‌ی خودش دارد. درعین‌حال دوستانی دارد که همیشه از او حمایت می‌کنند، او را باور دارند و اشتباهاتش را به او گوشزد می‌کنند. همدلی‌های دوستانه برای رسیدن به اهداف و شکست آدم‌فضایی‌ها منجر به تأثیرپذیری کودک شما می‌شود. پدر جوجه‌کوچولو به او اعتماد ندارد و او را از انجام کارها بازمی‌دارد که ممکن است دید فرزند شما را نسبت به او منفی کند. ازآنجایی‌که جایگاه «پدر» اهمیت زیادی دارد، با گفت‌وگو سعی کنید احساسات منفی کودک خود را از زبانش بشنوید و آن‌ها را سامان دهید. در انیمیشن موجودات فضایی وجود دارد، به فرزند خود گوشزد کنید که آن‌ها واقعی نیستند و در دنیای واقعی وجود ندارند.

خلاصه: اهمیت گفت‌وگو و اعتماد بین والدین و فرزندان به‌خوبی نشان داده می‌شود. به دلیل وجود موجودات فضایی در داستان، تفاوت دنیای واقعی و انیمیشن را به فرزند خود گوشزد کنید.

داستان انیمیشن

«جوجه‌کوچولو» اعتماد دیگران را از دست داده است و کسی حرفش را باور نمی‌کند. پدرش او را مایه شرمساری می‌داند و به او می‌گوید ترجیحاً هیچ‌کاری انجام ندهد تا دردسر بیشتری درست نکند. جوجه‌کوچولو برای اینکه دوباره اعتماد پدرش را به‌دست بیاورد و سوء‌ظن دیگران نسبت به خودش را از بین ببرد، تصمیم می‌گیرد عضو تیم «بیس‌بال» شود و موفقیت کسب کند تا دیگران آن خاطره‌ی قدیمی را فراموش کنند. او موفق می‌شود؛ اما ناگهان، دقیقاً بعد از مسابقه شی‌ای شش‌ضلعی از آسمان سقوط می‌کند. جوجه‌کوچولو تصمیم می‌گیرد آن را از پدرش مخفی کند؛ چون می‌داند او حرف‌هایش را باور نمی‌کند. او می‌خواهد با کمک دوستانش بفهمد که آن شیء چیست. آن‌ها می‌فهمند که آن قطعه‌ای از یک سفینه‌ی فضایی است. «ماهی»، یکی از دوستان جوجه‌کوچولو،  اشتباهی سوار بر آن تکه‌ی شش‌ضلعی، وارد سفینه می‌شود و دوستانش برای نجات او مجبور می‌شوند به داخل سفینه بروند. بعد از تعقیب‌وگریزهای زیاد جوجه‌کوچولو مجبور می‌شود مردم را خبر کند تا از دست موجودات فضایی رهایی پیدا کنند؛ اما قبل از آمدن مردم، آن‌ها فرار می‌کنند و مردم دوباره به جوجه‌کوچولو بی‌اعتماد می‌شوند، غافل از اینکه فضایی‌ها برای پیداکردن یکی از بچه‌هایشان که از سفینه بیرون آمده و روی زمین مانده است، بازمی‌گردند. با آمدن فضایی‌ها مردم می‌فهمند جوجه‌کوچولو اشتباه نمی‌کرده و دروغگو نبوده است. پدرش نیز به او اعتماد می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Mark Dindal / مارک دیندال

نویسنده/ مترجم: Mark Dindal, Mark kennedy / مارک دیندال، مارک کندی

نام تهیه‌کننده:  Randy Fullme/ راندی فالم

نام شخصیت‌ها:

جوجه‌کوچولو: پسر کوچکی که مادر خود را از دست داده است و با پدرش زندگی می‌کند. او به‌خاطر جثه‌ی کوچکش و اشتباهی که در کودکی انجام داده است، توسط مردم شهر، هم‌کلاسی‌هایش و پدرش دست‌کم گرفته می‌شود و کسی حرف‌هایش را باور نمی‌کند، 

ماهی: دوست جوجه‌کوچولو که بازیگوش و شجاع است و به او در ماجراجویی‌هایش کمک می‌کند، 

اَبی: مرغابی که یکی‌دیگر از دوستان جوجه‌کوچولوست. همیشه او را باور دارد و به او توصیه می‌کند که با پدرش گفت‌وگو کند،

رانت: دوست جوجه‌کوچولو که کمی ترسو و دردسرساز است.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Walt Disney Feature Animation

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه