• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

تیگ و سیک

تیگ و سیک

بررسی تخصصی انیمیشن Teeg N Seek

author-img

توسط : ثمین نکوفر ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن کمدی و ماجراجویانه‌ی «تیگ و‌ سیک» روایت پسری است که همراه با گربه‌ی ابزارسازش دست به کارهایی می‌زند. او عمدتاً کارها را اشتباه انجام می‌دهد‌ و ‌گربه‌اش به کمک او می‌آید. برای توجیه اشتباهات و کارهای نادرستش، دروغ می‌گوید و این کار بسیار عادی نشان داده می‌شود.

سال 2021-2020 2 فصل، 22 قسمت، 11 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

به نظر می‌رسد با توجه به فضای کلّی این انیمیشن سریالی، صحنه‌هایی که بتوان در گروه خشونت دسته‌بندی شوند وجود ندارد. صحنه‌هایی از پرتاب اسباب‌بازی‌ها توسط گربه (گوییسیک) دیده می‌شود که کمدی و گذراست.

جزئیات
ترس

در قسمت دوم این انیمیشن، گربه‌ی داستان (گوییسینک) یک خوراکی می‌دزدد که تیگی‌ و آقای رییس در کل داستان نگران رفتن به زندان هستند ‌و‌ همچنین در قسمت پنجم، ترس از هیولای زیرزمینی‌ و ‌تاریکی مطرح می‌شود که در هر دو مورد، فضای حاکم، فضایی کمدی‌ و ‌طنزآلود است که نمی‌توان آن را ترس برشمرد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

یکی از مواردی که در این انیمیشن بسیار به چشم می‌خورد دروغ‌گویی شخصیت اصلی داستان، یعنی «تیگی» است که در همه‌ی قسمت‌ها به‌وضوح دیده می‌شود. او در اکثر زمان‌ها برای توجیه اشتباهات و عدم موفقیت در انجام کارهایش از دروغ استفاده می‌کند. این موضوع شاید در بستری از طنز بیان شود و یا در کل این‌طور به نظر نرسد که کار اشتباهی انجام شده‌ باشد، ولی به دلیل استفاده‌ی عادی ‌و همیشگی از دروغ، می‌توان نمره‌ی ‌بالایی برای ناهنجاری اجتماعی در نظر گرفت.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در قسمت اول این انیمیشن، موضوع اصلی داستان داشتن روش مخصوص برای انجام کارهاست. یعنی اینکه اگر افراد برای موفق‌شدن در امور از روش مخصوص و درستی استفاده کنند، رسیدن به موفقیت در آن کار حتمی است. این پیام به بسیار مهم و قابل‌تأمّل است.

جزئیات
الگوی مثبت

در شخصیت اصلی داستان، تیگی، حس همکاری ‌و ‌تلاش برای انجام کارها دیده می‌شود که می‌تواند موضوع قابل‌تأمّلی باشد.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن سریالی «تیگ و سیک» در هر قسمت به ماجراهای کمدی پسربچه‌ای می‌پردازد که همراه با گربه‌اش سعی در انجام کارهایی دارد. او در طی انجام کار مرتکب اشتباهات و خرابکاری‌هایی می‌شود. تیگی معمولاً پس از انجام اشتباهاتش، برای توجیه رفتار خود دروغ می‌گوید. اما گربه‌ی او با ساختن ابزارهایی، به کمک تیگی می‌آید ‌و‌ در بیشتر موارد بازهم تیگی علاوه‌بر اینکه ایده‌ی ساخت ابزار را به دروغ به خودش نسبت می‌دهد، کارها را خراب می‌کند.

این اثر بیش از آنکه دربرگیرنده‌ی پیام‌های مثبت برای فرزند شما باشد، دروغ‌گفتن هنگام اشتباه را به‌صورت عادی برای او نمایش می‌دهد. اگر فرزند شما به تماشای این اثر نشست، لازم است رفتارهای نادرست شخصیت اصلی را برای او پررنگ کنید و درباره‌ی راه‌حل‌های جایگزین از او سؤال کنید.

برخی قسمت‌ها ممکن است حاوی پیام مثبت هم باشد. مانند اهمیت به‌کاربردن روش مخصوص برای هر کار یا کمک‌کردن به دیگران که از بعضی قسمت ها برداشت می‌شود. اما ممکن است توجه کودکان در سنین پایین بیشتر جلب اتفاقات بامزه و خرابکاری‌های تیگی شود و نتوانند پیام مثبت را به‌درستی دریافت کنند. والدین عزیز می‌توانند درباره‌ی نتیجه‌گیری هر قسمت از این مجموعه با فرزند خود گفت‌وگو کنند.

خلاصه: انیمیشنی که در آن ممکن است به جای برداشت پیام‌های مثبت اندک، دروغ‌گویی و خرابکاری بیشتر دیده شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

در بیشتر قسمت‌ها، باید به فرزندانمان این موضوع را گوشزد کنیم که برای توجیه اشتباهات یا برای تشویق‌شدن از دروغ استفاده نکند.

 

خلاصه: استفاده‌نکردن از دروغ برای رسیدن به اهداف.

داستان انیمیشن

این انیمیشن داستان یک پسر هشت‌ساله‌ به نام «تیگی» است که با گربه‌ی ابزارسازش، «گیوسینک»، در جست‌وجوی موارد گمشده‌ی شهر است. تیگ معمولاً در طی انجام کار مرتکب اشتباهات و خرابکاری‌هایی می‌شود که برای توجیه آن‌ها دروغ می‌گوید. گربه‌ی او در بیشتر موارد به کمک او آمده و با وسایل موجود، ابزار یا دستگاهی کارآمد می‌سازد که به کمک تیگی بیاید.

درنهایت تیگی علاوه‌براینکه ساخت‌ و ‌ایده‌ی این ابزار را به دروغ به خودش نسبت می‌دهد، بازهم خرابکاری می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: مایک چیلیان Myke Chilian.

نویسنده:مایک چیلیان. Myke Chilian

تهیه‌کننده: مایک چیلیان Myke Chilian.

بازیگران: مایک چیلیان،جیمن کلمنت، ریچ فولچر Myke Chilian, Jemaine Clement, Rich Fulcher

شخصیت‌ها:

تیگی: پسری 8ساله که در جست‌وجوی موارد گمشده‌ی شهر است.

گوییسیک: گربه‌ی ابزارساز تیگی که با او همراهی می‌کند.

کشور سازنده: امریکا

کمپانی سازنده: Cartoon Network Studios

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد