توربو

بررسی تخصصی انیمیشن Turbo

توربو

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن روایت‌ فانتزی زندگی یک حلزون رؤیاپرداز و تلاش‌گر به‌ نام توربوست که بر اثر یک اتفاق به پرسرعت‌ترین حلزون دنیا تبدیل می‌شود. او تصمیم می‌گیرد از فرصتی که برایش پیش آمده است، نهایت استفاده را بکند و با استقامت به قهرمان مسابقات رالی تبدیل شود. این انیمیشن با ژانر کمدی به مخاطبان می‌آموزد که استقامت در راه رسیدن به رؤیاها و استفاده از فرصت‌ها اهمیت زیادی دارد. این انیمیشن نامزد جایزه‌ی بفتا و شش جایزه‌ی آنی و هم‌چنین جایزه‌ی بلک‌ریل شده است.

سال 2013 85 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

توربو حلزون بااراده‌ای است که برای رسیدن به اهدافش متحمل سختی‌های زیادی می‌شود، برخی از آن‌ها بدون آسیب‌دیدگی است و برخی‌دیگر شدت بیش‌تری دارد؛ مانند افتادن تلویزیون و قطع‌شدن آن در زمانی‌که توربو منتظر شنیدن صحبت‌های گاگنی بود یا زمانی‌که توربو طی اتفاقاتی روی ماشین مسابقه می‌افتد و رانندگان با سرعت تمام مشغول مسابقه هستند. درجایی از انیمیشن هم برخورد فیزیکی بین ماشین چمن‌زنی با یک گوجه وجود داشت که نزدیک بود توربو بمیرد. در صحنه‌ای هم کلاغ‌ها با یکدیگر برخورد فیزیکی می‌کنند و همدیگر را می‌زنند. در طی مسابقه ضربه‌های فیزیکی شدیدی به توربو وارد می‌شود و باعث آسیب‌رساندن به او می‌شود. تصادفی در رالی مسابقه رخ می‌دهد و باعث توقف مسابقه می‌شود. وقتی توربو قدرت زیادی پیدا می‌کند، با پسر همسایه درگیر می‌شود و سعی می‌کند با سرعت زیاد از او فرار کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این انیمیشن درباره‌ی حلزون‌هاست و به‌صورت کمدی روایت می‌شود؛ اما لحظه‌های کوتاهی از به‌خطرافتادن یا ترسیدن حلزون‌ها وجود دارد؛ به‌عنوان مثال توربو حلزونی است که ناگهان متوجه می‌شود نیروی خاصی در او به‌وجود آمده است و دچار ترس می‌شود، ولی طی داستان به این نیرو عادت و از آن برای رسیدن به آرزویش استفاده می‌کند. در یک صحنه‌ی دیگر نزدیک بود او با ماشین چمن‌زنی بمیرد که توسط برادرش نجات یافت. صحنه‌ای که حلزون‌ها توسط کلاغ‌ها گیر می‌افتند و صحنه‌ی نمایش زدوخورد فیزیکی کلاغ‌ها با یکدیگر، ترس‌هایی است که با کمدی همراه می‌شود. در چندصحنه سقوط آزاد وجود داشت؛ مثلاً چت بر کلاغ‌ها سوار می‌شود و به‌سمت توربو سقوط می‌کند. زمانی‌که توربو و برادرش وارد محیط جدید می‌شوند، تیتو به شوخی می‌گوید که می‌خواهد آن‌ها را بکشد و این باعثِ ترس توربو و چت می‌شود. در سکانس‌های آخر هم مشاهده می‌کنیم پسربچه‌ای که حلزون‌ها را اذیت می‌کرد، با دیدن جمعی از حلزون‌ها روی پنجره‌ی خود، ترسید.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

زمانی‌که توربو برای به‌دست‌آوردن یک گوجه و خوشحال‌کردن حلزون‌ها خودش را به‌خطر انداخت، برادرش او را احمق خطاب کرد؛ زیرا با کار ابلهانه‌ی خود نزدیک بود بمیرد. هم‌چنین هنگامی‌که توربو وارد محیط جدیدی می‌شود، دوستانش او را مسخره می‌کنند که نمی‌تواند راه برود. توربو از این امر ناراحت می‌شود. در‌جای دیگری، دوستان توربو به او خوش‌آمد می‌گویند؛ اما توربو دوستانش را مسخره می‌کند؛ زیرا معتقد است که فقط او سریع‌ترین دونده است و به‌نوعی فخرفروشی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیام مثبت این انیمیشن، داشتن هدف و تلاش برای رسیدن به آن است. توربو با تلاش زیاد موفق شد کاری را که حلزون‌ها نمی‌توانند انجام دهند، انجام دهد. او با اینکه یک حلزون بود، با ماشین‌های پرسرعت رقابت کرد و در مسابقات رالی پیروز شد. پیام مثبت دیگری که وجود داشت، وجود حامی و پشتیبانی مانند برادر توربو بود. البته دوستان توربو هم به‌جای حسادت، سعی کردند به او کمک کنند تا در مسابقات پیروز شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

توربو الگوی بسیار خوبی برای همه است؛ زیرا او در میان جمعی بود که این باور را پذیرفته بودند نمی‌توانند سریع حرکت کنند یا از خود دفاع کنند؛ اما او در راه رسیدن به هدفش ناامید نشد و تا لحظه‌ی آخر تلاش کرد. برادر توربو و دوستانش هم الگوی خوبی هستند؛ چون به‌جای حسادت سعی کردند حامی او باشند و به او کمک کنند تا بهترین باشد.

سیر داستان را از فرزنتان بخواهید. بااین کار ذهن و بیان کودک شما فعال می‌شود.

به او بگویید که رؤیاها و آرزوهایش را بیان کند.

از فرزندتان بپرسید که چه میزان برای رسیدن به اهدافش تلاش کرده است.

نظر فرزندتان را درباره‌ی کمک‌های دوستان توربو در راه رسیدن به آرزوهایش بخواهید.

مفهوم شکست و پیروزی را برایش توضیح دهید و بگویید که هردو لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه