• امروز : ۸ بهمن ۱۳۹۹

تغیردهندۀ بازی

بررسی تخصصی انیمیشن Game Changer

تغیردهندۀ بازی

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«تغییردهنده‌ی بازی» انیمیشنی کوتاه و صامت است. دختربچه‌ای سعی می‌کند با برنده‌شدن در بازی‌ها، یک جایزه‌ی پانصد امتیازی را به‌دست آورد. این جایزه، اسباب‌بازی مرد پهلوانی ا‌ست که دوست ندارد صاحبش یک دختربچه باشد و او را وارد بازی‌های دخترانه کند؛ اما با دیدن مصمم‌بودن دختربچه و زور بازوی او برای بُردن یکی از بازی‌ها، متوجه می‌شود که بازی با این دخترکوچولو آنقدرها هم کسل‌کننده نخواهد بود. صحبت پیرامون رفتارهای دخترانه و پسرانه پس از تماشای این انیمیشن می‌تواند برای مخاطبانِ کودک مفید باشد.

سال 2018 3 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
ترس

جزئیات
پیام مثبت

اسباب‌بازی مرد پهلوان با دیدن دختربچه حدس می‌زند که اگر او صاحبش شود، تنها بازی‌های دخترانه می‌کند و اسباب‌بازی این ماجرا را نمی‌پسندد؛ اما کمی بعدتر، مرد پهلوان متوجه روحیه‌ی اکشن دختربچه می‌شود و می‌فهمد که درباره‌ی او اشتباه قضاوت کرده است. قضاوت‌نکردن دیگران می‌تواند پیام مثبت این انیمیشن باشد، هم‌چنین برهم‌زدن کلیشه‌های جنسیتی دیده می‌شود. مخاطب می‌تواند یاد بگیرد که براساس جنسیت افراد درباره‌ی رفتار آن‌ها گمانه‌زنی نکند؛ اما در کنار آن، روحیه‌ی اکشن دختربچه و مقبولیت او نزد اسباب‌بازی به‌خاطر رفتار اکشن، می‌تواند تشویق‌کننده‌ی دختران به‌سمت این نوع روحیه و رفتار باشد. درحالی‌که لزوماً نباید دختران به این شکل رفتار کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

دخترکوچولو برای به‌دست‌آوردن اسباب‌بازی مرد پهلوان تلاش زیادی می‌کند و تمام توانایی‌اش را به‌کار می‌گیرد. این روحیه می‌تواند الگوی مثبتی برای کودکان باشد. هم‌چنین روحیات اکشن در این دختر کوچک دیده می‌شود که باعث مقبولیت او نزد اسباب‌بازی است و کودکان ممکن است از این روحیه‌ی او الگو بگیرند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی رفتارهای مقبول دخترانه یا پسرانه نظر کودک خود را بپرسید و آنچه را که صحیح می‌دانید، به او منتقل کنید.

درباره‌ی متنوع بودن روحیه‌ها به او توضیح دهید. از او بپرسید چه نوع بازی و اسباب‌بازی را دوست دارد و آیا باید همه‌ی بچه‌ها از یک نوع بازی خوششان بیاید؟

با کودک خود درباره‌ی اشتباه‌بودن قضاوت‌کردن دیگران صحبت کنید.

می‌توانید از فرزندتان بخواهید خودش را جای دخترکوچولو بگذارد و فکر کند که آیا حاضر است مانند او برای هدفش بارها تلاش کند؟

اگر کودک شما درباره‌ی حرکت‌کردن و زنده‌بودن عروسک‌ها دچار خیال‌پردازی شد، درباره‌ی تفاوت دنیای کارتون با دنیای واقعی به او بگویید.

خلاصه: درباره‌ی رفتارهای مقبول دخترانه یا پسرانه نظر کودک خود را بپرسید و آنچه را که صحیح می‌دانید، به او منتقل کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «تغییردهنده‌ی بازی» یک انیمیشن کوتاه و صامت و ساخته‌شده برای کودکان است. دختربچه‌ای مصمم است اسباب‌بازی مرد پهلوان را به‌دست بیاورد. اسباب‌بازی که فکر می‌کند این دختربچه ممکن است او را وارد بازی‌های دخترانه کند، تمام تلاشش را می‌کند تا باعث باخت او در بازی‌ها شود؛ اما هنگام تماشای بازی‌کردن دختر، متوجه روحیه‌ی اکشن او شده و علاقه‌مند می‌شود که همین دختر صاحبش باشد. این انیمیشن با روایت این داستان تاحدی کلیشه‌های جنسیتی را برهم می‌زند. کودکان در سنین پیش از دبستان تمایل زیادی به رفتار براساس کلیشه‌های جنسیتی دارند. (آنچه ما دخترانه یا پسرانه می‌دانیم) بنابراین تماشای احساس بد اسباب‌بازی به دختر به دلیل تصور رفتارهای دخترانه‌ی او، هم‌چنین مقبولیت دخترکوچولو پس از نمایش روحیه‌ی اکشن، باعث می‌شود این انیمیشن مناسب کودکان پیش از دبستان نباشد.

این داستان می‌تواند باعث شود تا دختران کوچک از آنچه رفتار دخترانه می‌دانیم، احساس شرم کنند. این اثر برای کودکان در سنین بالاتر از این جهت می‌تواند مناسب باشد که یاد بگیرند همدیگر را قضاوت نکنند و براساس جنسیت افراد درباره‌ی رفتارهای آن‌ها گمانه‌زنی نکنند. بهتر است والدین پس از تماشای این انیمیشن، آنچه را که درباره‌ی رفتارهای دخترانه و پسرانه صحیح می‌دانند، به کودک خود منتقل کنند. بهتر است نگذاریم تماشای انیمیشن یا صحبت‌های ما باعث شود کودکان بابت روحیات خاص خود احساس خجالت کنند یا سعی کنند به گونه‌ای کاملاً متفاوت رفتار (یا حتی تظاهر) کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است کودکان شما در سنین پایین، درباره‌ی زنده‌بودن اسباب‌بازی و حرکت‌کردن او دچار خیال‌پردازی شوند، درباره‌ی تفاوت دنیای واقعی و دنیای انیمیشن با آن‌ها صحبت کنید.

مصمم‌بودن دخترکوچولوی داستان برای بردن در بازی می‌تواند تلاش برای رسیدن به هدف را به فرزند شما آموزش دهد. می‌توانید با پرسش‌هایی ساده، توجه کودکان را به این ویژگی مثبت جلب کنید.

خلاصه: انزجار اسباب‌بازی از بازی‌های دخترانه و مقبولیت دختربچه به‌دلیل روحیه‌ی اکشن، باعث به‌وجودآمدن نگاه خاصی به رفتارهای جنسیتی در کودکان شما می‌شود. بهتر است درباره‌ی رفتارهای دخترانه و پسرانه، آنچه را که صحیح می‌دانید، به کودک خود منتقل کنید.

داستان انیمیشن

«دختربچه‌ای» وارد یک مغازه با بازی‌های متنوع می‌شود. در بین جوایز بازی‌های این مغازه، چشم دختربچه به یک جایزه‌ی پانصد امتیازی می‌افتد و مصمم می‌شود تا آن را به‌دست بیاورد. این جایزه، اسباب‌بازی «مردی با اندام پهلوانی» است؛ اما گویا مرد پهلوان از اینکه صاحبش یک دختربچه باشد، خوشش نمی‌آید؛ چون فکر می‌کند مجبور است بقیه‌ی عمرش را در بازی‌های دخترانه بگذراند. پس درحالی‌که دخترکوچولو تلاش می‌کند در بازی‌های مختلف امتیاز مورد نیازش را جمع کند، اسباب‌بازی پهلوان در بازی‌ها مشکل ایجاد می‌کند و باعث باخت او می‌شود. دخترکوچولو در آخرین تلاشش به سراغ دستگاهی می‌رود که باید به آن مشت محکمی بزند تا دقیقاً پانصد امتیاز به‌دست بیاورد. او تمام قدرتش را به‌کار می‌گیرد و همین‌جاست که اسباب‌بازی مرد پهلوان با دیدن زور بازوی او متوجه می‌شود درباره‌ی دخترکوچولو اشتباه می‌کرده است و بازی‌کردن پیش او آن‌قدرها هم کسل‌کننده نیست. پس با مشت دخترکوچولو بلیط جایزه‌ی پانصد امتیازی به‌دست می‌آید و اسباب‌بازی مرد پهلوان با خوشحالی و رضایت با صاحب جدیدش همراه می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Aviv Mano / آویو مانو نویسنده: Aviv Mano / آویو مانو نام تهیه‌کننده: Aviv Mano / آویو مانو کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Ringling College of Art and Design

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه