تعطیلات ویژه: جنگ ستارگان لگو

بررسی تخصصی انیمیشن The Lego Star Wars Holiday Special

تعطیلات ویژه: جنگ ستارگان لگو

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشنی ماجراجویی، اکشن و کوتاه که مبارزه‌هایی فانتزی را نمایش می‌دهد. این اثر، محصول سال ۲۰۲۰ است. درباره‌ی ماجراجوییِ «ری» در روز زندگی است و به‌جای اینکه از ابتدای جشن، در مراسم روز زندگی حاضر شود، به ماجراجویی در معبد کوردوکو می‌رود. این انیمیشن، در کنار صحنه‌هایی از درگیری فانتزی، الگو و پیام‌های مثبت قابل توجهی نیز به مخاطب ارائه می‌کند.

 

سال 2020 44 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت اصلی در این انیمیشن، در درگیری‌های فیزیکی میان «ری» و دوستانش، با «لرد ویدر» است که می‌خواست بر جهان پادشاهی کند. صحنه‌هایی از تیراندازی‌هایی مثل جنگ ستارگان (تیرهای نورانیِ بلند) نمایش داده می‌شود و مواردی از پرتاب‌کردن اشیا و اشخاص نیز به‌تصویر کشیده می‌شود.

جزئیات
ترس

مواردی از سقوط ناگهانی از آبشار مذاب، سقوط در چاله‌ی زمان، انفجار و... نمایش داده می‌شود که ممکن است برای مخاطب ایجاد اضطراب کند. نمایش تیراندازی‌ها و درگیری‌های فیزیکی میان قهرمانان خوب و بد داستان نیز نمایش داده می‌شود؛ اما شدت ترس بالایی ندارند. «لرد ویدر» نیز در درگیری‌هایش با «ری» و دوستانش، از نیروی الکتریکی و رعدوبرق استفاده می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در یک صحنه، برهنگی یکی از لگوها نمایش داده می‌شود که مورد توجه شخصیت‌های داستان نیز قرار می‌گیرد و او را به پوشیدن لباس توصیه می‌کنند. در چندمورد، بدزبانی‌هایی نمایش داده می‌شود که در نسخه‌ی زیرنویس و دوبله نیز وجود دارد.

جزئیات
پیام مثبت

شکست‌ها مقدمه تلاش و پیروزی است. ایمان به این گزاره و شناخت آن به «ری» کمک کرد تا فروتنی بیشتری داشته باشد. به او کمک کرد تا با ایمان به روحیه جمعی، به موفقیت برسد و «لرد ویدر» را شکست دهد. از دیگرپیام‌های مثبت این انیمیشن، تشویق به تلاش‌کردن و عمل‌کردن مبتنی بر دانش است. دانش صرفاً برای موفق‌شدن کفایت نمی‌کند و لازم است تا با تمرین و عمل به دانسته‌ها، موفق شد.

جزئیات
الگوی مثبت

«ری»، الگوی خوبی برای تلاش‌کردن است. او برای موفق‌شدن‌ در آموزش به «فین»، ماجراجویی می‌کند و هم خودش را رشد می‌دهد و هم باعث می‌شود ایراد کارش را بیابد. او برای تعلیم به فین، او را تشویق و حمایت می‌کند و برای رسیدن به هدفش کاملاً مصمم است.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از او بخواهید داستان انیمیشن را برایتان بازگو کند و در جاهایی که متوجه نشده است، به او کمک کنید تا متوجه سیر داستان بشود. از او بپرسید، «ری» و  دیگرشخصیت‌های داستان، چه ویژگی‌هایی داشتند؟

با فرزندتان درباره‌ی آداب و رسوم و جشن‌های اصلی فرهنگمان گفت‌وگو کنید.

به سؤالاتی که درباره‌ی انیمیشن برایش ایجاد شده است، با صبر و حوصله پاسخ بدهید و تخیلات او را بشنوید.

خلاصه: درباره‌ی الگوها و پیام‌های مثبت داستان با او گفت‌وگو کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

شخصیت‌های این انیمیشن، عروسک‌های کمپانی لگو هستند که هرکدام شخصیت‌های متفاوتی دارند. این انیمیشن در کنار تمام آموزه‌های مثبت و الگوهای خوبی که برای فرزندتان دارد، می‌تواند در او میل به داشتن عروسک‌های لگویی ایجاد کند. به عبارت بهتر، این انیمیشن و دیگرقسمت‌های داستان‌های لگو، بازی تبلیغاتی شرکت لگو برای مخاطب است. آنچه لازم است والدین بدانند این است که خشونت و ترس و ناهنجاری موجود در این انیمیشن، شدت بالایی ندارند و به‌صورت فانتزی است.

اینکه عروسک‌ها در حقیقت زنده هستند یا نه، ممکن است برای کودکانِ زیر هفت‌سال و کودکانی که هنوز نمی‌توانند میان تخیل و واقعیت تمایز قائل شوند، سؤالاتی ایجاد کند. این داستان، جابه‌جایی‌های زیادی در زمان و سکانس‌های متفاوت را نمایش می‌دهد که ممکن است فرزندتان را در فهمیدن روند داستان، اذیت کند. توصیه می‌شود برای اینکه متوجه داستان انیمیشن بشود، از او بخواهید داستان را برایتان تعریف کند و به او در تکمیل داستان کمک کنید. توصیه می‌شود درباره‌ی ویژگی‌های هریک از شخصیت‌ها و پیام‌های مثبت داستان با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

خلاصه: جابه‌جایی‌هایی که در این انیمیشن رخ می‌دهد، ممکن است فهم داستان را برای فرزندتان مشکل کند، توصیه می‌شود درباره‌ی سیر داستان با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

انیمیشن «تعطیلات ویژه: جنگ ستارگان لگو»، انیمیشنی کوتاه درباره‌ی اتفاقاتی است که در «روز زندگی» برای لگوها رخ می‌دهد. «ری» که یک جِدای است، برای اینکه مشکل آموزش‌هایش به «فین» را بفهمد، به «معبد کوردوکو» می‌رود و با کلید می‌تواند در زمان سفر کند. در این ماجراجویی، «یودا»، استاد بزرگ جدای را، ملاقات می‌کند و متوجه می‌شود مشکلش تنها با دانش حل نمی‌شود، بلکه تمرین و رابطه خوب با شاگرد و دوستانش و همکاری با آنان، نیروی آن‌ها را بیشتر می‌کند. او متوجه می‌شود با گروه‌شدن می‌توانند علیه دشمنانِ آرامش کهکشان، قدرتمندتر باشند و آن‌ها را شکست دهند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Ken Cunningham / کن کانینگهام

نویسنده: David Shayne / دیوید شاین

نام تهیه‌کننده: Daniel Cavey, Jason Cosler / دانیل کاوی، جیسون کاسلر

نام بازیگران: Helen Sadler, Eric Bauza, Omar Benson Miller, Matt Sloan / هلن سادلر، اریک بوزا، امر بنسون میلر، مت اسلون

نام شخصیت‌ها:

ری: دختری که یک جِدای است. او به فین آموزش می‌دهد تا یک جدای شود. ری باوجود اینکه به کتاب‌های جدای کاملاً مسلط است؛ اما در آموزش فین به مشکل برخورده است،

فین: لگوی سیاه‌پوستی که شاگرد ری است و در مسیر جدای‌شدن به مشکل برخورده است،

یودا: استاد بزرگ جدای که در موفق‌شدنِ ری، به او کمک و او را راهنمایی می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Disney / دیزنی پلاس

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه