• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

بچه‌فضایی

بررسی تخصصی انیمیشن Astro Kid

بچه‌فضایی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «بچه‌فضایی» ژانر کمدی و ماجراجویی دارد. به‌دنبال تخریب سفینه فضایی، ویلی به‌وسیله‌ی کپسول یدکی از پدر و مادرش جدا و وارد سیاره‌ای جدید می‌شود. او برای زنده‌ماندن تلاش زیادی می‌کند تا اینکه جست‌وجوگری او را پیدا می‌کند و دوباره به آغوش گرم پدر و مادرش برمی‌گردد. در کنار ناراحت‌کننده‌بودنِ احساس تنهایی ویلی در یک سیاره، این انیمیشن اهمیت تلاش شجاعت و ناامیدنشدن از وضع موجود را به‌خوبی نشان می‌دهد.

سال 2019 88 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

شاخص خشونت در این انیمیشن با شدت‌های متفاوتی وجود دارد. برخی از خشونت‌ها حالت کمدی دارد و برخی تا مرز کشته‌شدن وحشتناک است؛ به‌عنوان مثال موجودات سنگی نمایش داده می‌شوند که ابتدا ساکن هستند؛ ولی بعدازمدتی با هیبت ترسناکی شروع به حرکت می‌کنند و به‌دنبال ویلی می‌روند تا او را بکشند، برخورد شهاب‌سنگ‌ها به سفینه‌ نیز صحنه‌ی ترسناکی را به‌وجود می‌آورد. تعقیب‌و‌گریزهای زیادی در این انیمیشن دیده می‌شود؛ به‌عنوان مثال تعقیب‌گریزهای موجودات وحشی ناشناخته یا موجودات سنگی با ویلی و سقوط آزاد ویلی به‌سمت دره و چاه. در هیچ‌صحنه‌ای خون‌ریزی یا جراحت دیده نمی‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ویلی پسربچه‌ای است که به دلیل برخورد شهاب‌سنگ به سفینه از پدر و مادرش جدا شد و در فضا تنها ماند و از این تنهایی می‌ترسید. زمانی‌که باگ، ربات همراه او، خاموش شد دوباره حس تنهایی کرد و از ماندن در سرزمین جدید با موجودات عجیب ترسید. تعقیب‌وگریزهای مداوم و وجود موجودات ناشناخته، باعث ترس مخاطب می‌شود. در صحنه‌ای نزدیک بود که ویلی بمیرد و تازمانی‌که فلش برای او پادزهر بیاورد، ترس زیادی از مردن ویلی وجود داشت؛ اما درنهایت ویلی توانست با شجاعت این خطرات را پشت سر بگذارد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در صحنه‌ای مادر به ویلی گفت درکنار پدر صبحانه بخورد و دنبالش نیاید؛ اما ویلی حرف مادرش را گوش نداد و پنهانی پیش مادر رفت که درنهایت مادر متوجه شد و به او اجازه داد درصورتی می‌تواند پیش او بماند که به چیزی دست نزند.

جزئیات
پیام مثبت

پیام اصلی این انیمیشن تحمل سختی‌ها و مشکلات در شرایط جدید و غلبه بر ترس‌های درونی است. ویلی که مجبور بود مدتی در یک سیاره تنها بماند، سعی کرد بر مشکلات فائق آید و به ترس‌هایش غلبه کند. او با شرایط جدید و دوری از والدینش خود را سازگار کرد تا روزی نجات پیدا کند. او در این مدت اکتشافات جدیدی انجام داد و ناامید نشد. اهمیت داشتنِ دوست در شرایط دشوار را می‌توانیم در احساس خوب ویلی به دوستی با فلش و باگ ببینیم.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ویلی می‌تواند الگوی خوبی برای بچه‌های هم‌سن خود باشد. او پسربچه‌ای است که سعی کرد با غلبه بر حس ترس ناشی از دوری از والدین، با شجاعت تمام بر مشکلاتش فائق آید و خود را باشرایط جدید وفق دهد تا روزی به آرزویش برسد.

آنچه لازم است والدین بدانند

تم اصلی این انیمیشن جدایی ویلی از والدینش است. ممکن است در حین تماشای این انیمیشن حس ترس و دوری از والدین در فرزندانتان به‌وجود بیاید. به همین دلیل نباید برای کودکان و کسانی که روحیه حساسی دارند یا از این واقعه رنج می‌برند، پخش شود. اگر فرزندتان از پدر یا مادرش دور است، به او توضیح دهید که گاهی انسان ممکن است در شرایطی از پدر و مادرش دور شود، باید یاد بگیرد که چگونه به شرایط جدید عادت کند و ناامید نشود و مانند ویلی شجاع باشد.

می‌توانید از فرزندتان بخواهید که خود را جای ویلی بگذارد تا بهتر بتواند او را الگوی خود قرار دهد، کودکان تا قبل از دوازده‌سالگی محتاج مهر و محبت هستند، صحنه‌هایی از بی‌توجهی و ناملایمتی با کودکان می‌تواند برای آن‌ها ترسناک باشد. در این سن کودک نباید دچار محرومیت و جدایی از والدین شود، بازنمایی این اتفاقات در این سن ممنوع است.

ویلی، در زمانی‌که باگ خاموش شد یا وقتی از پدر و مادرش دور شد، خیلی احساس تنهایی کرد؛ اما سعی کرد بر احساسات خود غلبه کند و با موجودات آنجا دوست شود که درنهایت با کمک آن‌ها توانست نجات پیدا کند. پس غلبه بر ضعف‌هایی که ناخودآگاه یا خودآگاه در زندگی به‌وجود می‌آید، از مهم‌ترین اعمالی است که باید در شرایط جدید انجام داد. بچه‌ها همچنین با مفهوم دگردیسی آشنا می‌شوند. فلش چندبار دچار دگردیسی شد و تغییرات هورمونی درونش به‌وجود آمد. بچه‌ها با دیدن این تغییرات با این مفهوم درسی آشنا می‌شوند. ممکن است فرزندتان با دیدن این انیمیشن فکر کند او هم می‌تواند به فضا برود. با او صحبت کنید که اگر به این کار علاقه دارد، می‌تواند درس بخواند تا بتواند به آرزویش برسد؛ اما مانند ویلی در این سن کم نمی‌تواند به فضا برود و سرزمینی با این موجودات عجیب هنوز کشف نشده است، این داستان صرفاً تخیل نویسنده است؛ اما شاید روزی او بتواند همانند ویلی اجرام دیگری کشف کند که تاکنون کسی آن‌ها را کشف نکرده است. به همین دلیل حس کنجکاوی و ماجراجویی در فرزندتان به‌وجود می‌آید. می‌توانید برای او لباس فضانوردی بگیرید یا داستان‌هایی در این زمینه برای او بخوانید تا هدف‌دار و باانگیزه زندگی کند.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی جدایی از او و تلاش برای تغییر وضعیت موجود سخن بگویید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

 سیر داستان و خلاصه آنچه را که دیده است، از او بخواهید. با این کار قدرت تفکر و بیان فرزندتان تقویت می‌شود.

 به او بگویید اگر جای ویلی بود، در سرزمین جدید چه می‌کرد؟ با این کار قدرت تخیلش تقویت می‌شود.

نظر فرزندتان را درباره‌ی شجاعت و جسارت ویلی بپرسید. به او بگویید آیا کار درستی کرده است یا خیر. آیا او نیز تاکنون برای دفاع از خود و نجات جانش، چنین کاری انجام داده است یا خیر؟

 آیا او هم دوست دارد اکتشافات جدیدی انجام دهد یا خیر؟

نظرش را درباره‌ی جدایی والدین و حسی که در طول تماشای انیمیشن داشت بپرسید. با سخنانتان به او حس امنیت و آرامش دهید تا خیالش راحت شود.

درباره‌ی مفهوم دگردیسی از او سؤال کنید تا متوجه شوید آیا درست فهمیده است یا خیر.

خلاصه: از فرزندتان درباره‌ی سیر داستان و حسی که در طول تماشای انیمیشن داشت، بپرسید.

داستان انیمیشن

ویلی پسربچه‌ای است که به دلیل برخورد شهاب‌سنگ به سفینه از پدر و مادرش جدا شد و در فضا تنها ماند و از این تنهایی می‌ترسید. زمانی‌که باگ، ربات همراه او، خاموش شد دوباره حس تنهایی کرد و از ماندن در سرزمین جدید با موجودات عجیب ترسید. تعقیب‌وگریزهای مداوم و وجود موجودات ناشناخته، باعث ترس مخاطب می‌شود. در صحنه‌ای نزدیک بود که ویلی بمیرد و تازمانی‌که فلش برای او پادزهر بیاورد، ترس زیادی از مردن ویلی وجود داشت؛ اما درنهایت ویلی توانست با شجاعت این خطرات را پشت سر بگذارد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Eric Tosti / اریک توستی

نویسنده: David Alaux, Eric Tosti/ دیوید الکس، اریک توستی

نام تهیه‌کننده: Jean-François Tosti, Frédéric Fiore/ جین فرانکس توستی، فریدریکفیور.

نام بازیگران: Timothé Vom Dorp, Edouard Baer, Marie-Eugénie Maréchal, Guillaume Lebon, Barbara Tissier, Jason Anthony, Landen Beattie / تیموث وم دروپ، ادوارد بیر، ماری ایگنی مارچال، گلوام لبن، بارباراتیسر، جاسن انتونی، لندن باتی.

نام شخصیت‌ها:

ویلی: پسربچه‌ی ده‌ساله‌ای است که طی اتفاقی از والدینش جدا و وارد سیاره‌ی جدیدی می‌شود،

باگ: ربات همراه ویلی در سیاره‌ی جدید است که تمام تلاش خود را می‌کند تا ویلی زنده بماند،

فلش: موجود ناشناخته در سیاره‌ی جدید است که طی اتفاقی دوست و همراه ویلی می‌شود.

کشور سازنده: دانمارک

کمپانی سازنده: Signature Entertainment

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه