• امروز : ۸ اسفند ۱۳۹۹

به پیش

بررسی تخصصی انیمیشن Onward

به پیش

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«به پیش» داستان دو برادر است که پدرشان را از دست داده‌اند و حالا برای ملاقات کردن با پدرشان به یک ماجراجویی می‌روند تا با جادو او را ظاهر کنند. این انیمیشن با نمایش یک شهر فانتزی و داستان دو برادر متفاوت، می‌تواند پیام‌‌های مثبتی مانند داشتن شجاعت و اعتماد به نفس را به کودکان منتقل کند و روابط خوب برادرانه را برای آن‌ها نمایش بدهد. این انیمیشن ماجراجویانه است و جادو در آن نقش مهمی دارد.

سال 2020 102 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در ماجراجویی بارلی و ایان، اتفاقاتی مانند درگیر شدن با پری‌های کوچک و مبارزه با اژدها دیده می‌شود اما تمام صحنه‌های درگیری بخاطر فانتزی بودن، شدت پایینی دارد و آسیب دیدگی نمایش داده نمی‌شود. در صحنه‌ای، یک جادوگر با دیدن اژدها، به وسیلۀ جادو سنگ‌ها را روی سر او می‌ریزد. ایان و بارلی در پمپ بنزین با چند پری درگیر می‌شوند. این موجودات تعقیب‌شان می‌کنند، به ماشین آن‌ها ضربه می‌زنند و با زنجیر دست ایان را می‌گیرند و به بارلی ضربه می‌زنند. ایان و بارلی در ماجراجویی‌شان با تله‌های خطرناکی روبرو می‌شوند (مکعب ژله‌ای، تبر، تیر) که جانشان را به خطر می‌اندازد. در یک صحنه، عصبانیت مانتیکور نمایش داده می‌شود. او سر لباس عروسکی را جدا می‌کند و آن را آتش می‌زند. مانتیکور که دم عقرب دارد برای بدست آورد شمشیر، با دمش به فروشندۀ آن ضربه می‌زند و شمشیر را با خود می‌برد. در انتها ایان و مادرش برای مبارزه با یک اژدها تلاش می‌کنند. آن‌ها بال اژدها را قطع می‌کنند و با شمشیر به قلب او ضربه می‌زنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این انیمیشن فانتزی و همراه با لحظات کمدی است که بیشتر اتفاقات هیجان‌انگیز در آن نمایش داده می‌شود. ایان از دیدن عصای جادویی و ظاهر شدن پاهای پدرش بدون بدن وحشت می‌کند. او در معرض سقوط قرار می گیرد، با تله‌های خطرناک روبرو می‌شود و اژدها به سمت او و خانواده‌اش آتش می‌زند. خشن شدن مانتیکور، طلسم و اژدها باعث ترس مردم می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ایان و خانواده‌اش در مسیر ماجراجویی خود پلیس را فریب می‌دهند و از دست آن‌ها فرار می‌کنند. ایان بابت فرار از دست پلیس توسط برادرش تشویق می‌شود و شجاع شناخته می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

«ایان» شخصیت اصلی و نوجوان داستان است که درس‌های بزرگی از ماجراجویی‌اش می‌گیرد. ایان و برادرش با کمک یکدیگر تلاش می‌کنند تا با جادو، پدرشان را که فوت کرده ملاقات کنند. در این ماجراجویی ایان یاد می‌گیرد که با خواستن چیزی از ته قلب و باور داشتن به خود می‌تواند آن را به‌دست بیاورد. بارلی که در نبود پدرش همیشه حامی خوبی برای ایان بوده، در این ماجرا، کنار ایان می‌ماند و داشتن شجاعت و اعتماد به نفس را به او یاد می‌دهد. خانواده‌ی ایان روابط خوبی با یکدیگر دارند. مادر آن‌ها رابطه صمیمانه‌ای با پسرانش دارد و برای نجات پسرانش از خطر تلاش می‌کند. ایان که آرزو داشت پدرش را ببیند، به خاطر می‌آورد که در تمام زندگی، برادرش بارلی حامی او بوده و جای خالی پدرش را برای او پر کرده. ایان فداکاری می‌کند و حاضر می‌شود از ملاقات پدرش دست بکشد و این فرصت را به بارلی بدهد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ایان پسر تلاشگری است که برای تغیر دادن ضعف‌هایش نهایت تلاشش را می‌کند. او که مشتاق ملاقات پدرش است، برای رسیدن به این هدف تلاش زیادی می‌کند و خطرات زیادی را به جان می‌خرد. بارلی پسری شجاع و برادری مهربان است. او همیشه مراقب ایان است و سعی می‌کند به او کمک کند. حمایت‌های بارلی به ایان درس‌های بزرگی می‌دهد. مادر ایان الگوی یک مادر خوب است که با فرزندانش صمیمی‌ست و سعی می‌کند آن‌ها را از خطرات نجات دهد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «به پیش» یک شهر فانتزی با موجودات افسانه‌ای را نمایش می‌دهد که جادو در آن نقش مهمی دارد. موضوع جادو ممکن است برای کودکان سؤال ایجاد کند و باعث خیال‌پردازی در آنان شود. والدین عزیز می‌توانند دربارۀ بخش‌های خیالی داستان کودکان را راهنمایی کنند. مهمترین پیام این انیمیشن روابط برادرانه و حمایت‌ها و کمک‌های بارلی و ایان به یکدیگر است که می‌تواند الگوی مناسبی برای کودکان باشد. می‌توانید از فرزندان خود بخواهید تا خودشان را جای شخصیت‌ها قرار دهند. فرصت خوبی‌ست که به پشتیبانی خانواده و نقش آن در رسیدن به موفقیت اشاره کنید و توضیح دهید که خانواده در قبال یکدیگر چه مسئولیتی دارند. شما کودک خود را بهتر می‌شناسید؛ اگر فکر می‌کنید دریافت پیام‌هایی که در گفتگوها و در خلال داستان مطرح می‌شود، برای کودکان کمی دشوار است، از آن‌ها بخواهید با تعریف کردن داستان و فکر کردن درباره پیامد رفتارها با شما صحبت کنند. از آن‌ها بپرسید که ایان درهر مرحله از ماجراجویی‌اش چه درسی می‌گرفت. ممکن است خطراتی که برای ایان و برادرش ایجاد می‌شود، کودکان را بترساند. البته فانتزی بودن و غلبه کردن شخصیت‌ها بر ترس‌شان از ترسناک بودن انیمیشن کم می‌کند؛ اما می‌توانید با توجه به شناختی که از کودکتان دارید با او در ترس‌هایش همدلی کنید و به او راه حل ارائه بدهید. فرار ایان از دست پلیس و تشویق شدن او بخاطر این کار، ممکن است تاثیر نامطلوبی بر کودکان داشته باشد. می‌توانید درباره لازم بودن احترام به قانون با کودک خود صحبت کنید و از او سوال کنید که رفتار درست در موقعیت ایان چیست. اگر کودک شما در سنی قرار گرفته است که با پی بردن به ضعف‌هایش دچار کاهش اعتماد به نفس شده، با اشاره به ویژگی‌هایی که باعث موفقیت ایان و بارلی شد، می‌توانید به او کمک کنید.

خلاصه:  در این انیمیشن کودکان الگوی خوبی از روابط خوب برادرانه را تماشا می‌کنند. مراقب باشید که کودکان درباره‌ی جادو دچار خیال‌پردازی نشوند و نادرست بودن قانون‌شکنی ایان و بارلی را متوجه شوند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آیا جادو در واقعیت وجود دارد؟

 در دنیای واقعی می‌توانیم برای رسیدن به موفقیت دنبال جادو کردن باشیم؟

چه عواملی باعث موفقیت ایان و بارلی شد؟

اگر در موقعیت ایان بودی و برای رسیدن به هدفت پلیس جلوی تو را می‌گرفت چه کار می‌کردی؟

چه ویژگی های مثبتی در ایان وجود داشت؟ بارلی چطور؟

 ایان بدون کمک بارلی می توانست موفق شود؟

یک برادر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

خلاصه: ایان از ماجراجویی‌اش همراه بارلی چه درس‌هایی گرفت؟

داستان انیمیشن

پسری به‌نام «ایان» در کودکی پدرش را از دست داده و حسابی دلتنگ او شده. او در تولد شانزده سالگی‌اش یک هدیه دریافت می‌کند که پدرش برایش به‌جا گذاشته. یک عصای جادویی که با سنگ جادویی مخصوصش می‌تواند پدر را برای یک روز کامل ظاهر کند. ایان شروع می‌کند به خواندن ورد مخصوص تا پدرش را ظاهر کند؛ اما او که توانایی کامل برای جادو کردن ندارد، باعث شکسته شدن سنگ جادویی می‌شود و از تمام اجزای پدر، فقط پاهای او ظاهر می‌شود!  ایان و برادر بزرگترش بارلی، برای ظاهر کردن چهرۀ پدر، باید تا قبل از تمام شدن روز، به یک ماجراجویی بروند تا سنگ جادویی کمیاب را پیدا کنند و دوباره ورد را بخوانند. ایان و بارلی بعد از طی یک مسیر طولانی و پرخطر، سنگ جادویی را با کمک هم پیدا می‌کنند اما تا ظاهر شدن کامل پدر و دیدن او، باید با یک اژدها بجنگند و زمان زیادی هم تا غروب آفتاب و ناپدید شدن پدرشان باقی نمانده. ایان که درطول این ماجراجویی کمک‌های برادرش را داشته و متوجه شده که در نبود پدرش، بارلی همیشه حامی اوست، باعصای جادویی به جنگ با اژدها می‌رود و ملاقات با پدر را به بارلی می‌بخشد. با فداکاری ایان، بارلی پدرشان را ملاقات می‌کند و سلام برادرش را به او می‌رساند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: دن اسکنلون - Dan Scanlon

نویسنده: دن اسکنلون - Dan Scanlon

نام تهیه کننده: کوری ری - Kori Rae

نام بازیگران: تام هالند، کریس پرت - Tom Holland, Chris Pratt

نام شخصیت ها:

ایان: پسر کم اعتماد به نفسی که آرزوی دیدن پدرش را دارد

بارلی: برادر بزرگتر ایان. او به نظر پسر خرابکاری‌ست درحالی که در نبود پدرشان، بهترین حامی ایان است.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: پیکسار - Pixar Animation Studios

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه