• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

بری زنبوری

بررسی تخصصی انیمیشن BEE MOVIE

بری زنبوری

author-img

توسط : فاطمه جعفرپور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

این انیمیشن، ماجراجویانه و کمدی است. بری، شخصیت اصلی داستان، برای فرار از روزمرگی‌های کندو از آن بیرون می‌رود و با انسان‌ها آشنا می‌شود. بری از حقوق زنبورها در برابر انسان‌ها دفاع می‌کند. این انیمیشن اطلاعات خوبی درباره‌ی زندگی زنبورها به کودکان می‌دهد.

سال 2007 88 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

وقتی بری برای اولین‌بار با ونسا صحبت می‌کند، ونسا یک چنگال را محکم روی دستش می‌زند تا ببیند خواب است یا بیدار. بری در دادگاه خرسی می‌آورد و او شروع به غرش می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بری زنبوری است که با انسانی به نام ونسا دوست می‌شود. شوهر ونسا به بری زنبوری حسادت می‌کند و او را آزار می‌دهد، او در انیمیشن شخصیت منفوری دارد. بری و ونسا از جشنواره‌ی گل، یک ماشین پر از گل را می‌دزدند. بری وقتی می‌بیند چه مشکلی برای انسان‌ها ایجاد کرده است، به شوخی به ونسا می‌گوید: بیا خودکشی کنیم. وکیل آدم‌ها در دادگاه به همه‌ی زنبورها صفت نامشروع نسبت می‌دهد.

جزئیات
پیام مثبت

در این انیمیشن کار گروهی زنبورها، به‌خوبی نمایش داده می‌شود. زنبورها معتقدند اگر کارهای کوچک به‌خوبی انجام شود، می‌تواند نتیجه‌ای بزرگ داشته باشد. اهمیت‌دادن به حیوانات و گیاهان نیز از پیام‌های مثبت انیمیشن است.

جزئیات
الگوی مثبت

بری وقتی متوجه می‌شود کاری که انجام داده است، اشتباه بوده و چه مشکلاتی را به‌وجود آورده است، ناامید نمی‌شود و سعی می‌کند تا اشتباهش را جبران کند. بری، شجاع است و از تجربه‌کردن چیزهای جدید نمی‌هراسد. ونسا انسان خوش‌قلب و مهربانی است و به بری کمک‌های زیادی می‌کند، او برای حیوانات و گیاهان ارزش زیادی قائل است.

جزئیات
ارزش آموزشی

در انیمیشن درباره‌ی قوانین پرواز و گردافشانی‌کردن زنبورها توضیحاتی به مخاطب داده می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

بری از قوانین زنبورها سرپیچی می‌کند و می‌خواهد برای خودش یک مسیر جدید بسازد. والدین می‌توانند درباره‌ی این‌گونه اقدامات بری و این موضوع که او به طبیعت زنبورها و هدف آن‌ها توجه نمی‌کرد، با فرزندان خود صحبت کنند. در این انیمیشن زندگی جمعی زنبورها و فرآیند تولید عسل نشان داده می‌شود. والدین می‌توانند درباره‌ی این موضوعات با فرزندان خود گفت‌وگو کنند. بری این موضوع را که عسل تولیدشده توسط زنبورها به‌وسیله‌ی انسان‌ها مصرف شود، ناعادلانه و ظلم به زنبورها می‌داند. والدین می‌توانند با فرزندان خود درباره‌ی این اتفاق و تصورات غلط بری گفت‌وگو کنند. بری یک دوست صمیمی دارد و در جاهای مختلف انیمیشن با او گفت‌وگو می‌کند. نظرات او غالباً با بری تفاوت دارد و محافظه‌کاری او را نشان می‌دهد. والدین می‌توانند با فرزندان خود درباره‌ی تفاوت‌های شخصیتی بری و دوستش سخن بگویند. بری و ونسا برای حل چالش پیش‌روی‌شان یک ماشین پر از گل را می‌دزدند‌. بری وقتی می‌بیند چه مشکلی به‌وجود آورده است، به شوخی به ونسا می‌گوید: بیا خودکشی کنیم. والدین می‌توانند درباره‌ی مذمت خودکشی با فرزندان خود گفت‌وگو کنند.

خلاصه: بری از قوانین زنبورها سرپیچی می‌کند. او این مطلب را که انسان‌ها عسل تولیدشده توسط زنبورها را مصرف می‌کنند، ناعادلانه و ظلم به زنبورها می‌داند؛ ولی در آخر متوجه اشتباهش می‌شود. بری و ونسا یک ماشین پر از گل را می‌دزدند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با فرزندان خود درباره‌ی زندگی زنبورها و تفاوت زندگی‌شان با دیگرحشرات گفت‌وگو کنید.

شما می‌توانید با فرزندانتان درباره‌ی اقداماتی که بری برای جلوگیری از مصرف عسل توسط انسان‌ها انجام داد، سخن بگویید و درباره‌ی مشکلاتی که این اقدامِ بری به‌وجود آورد، از او سؤال کنید.

از فرزندتان بخواهید خودش را جای بری بگذارد و بگوید اگر جای او بود، چه کاری برای کمک به دیگر زنبورها و کندو انجام می‌داد.

خلاصه: با فرزندان خود درباره‌ی زندگی زنبورها و اقدامات بری و تحلیل آن گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

«بری» زنبوری فعال است و از اینکه قرار است یک عمر کارهای تکراری در کندو انجام بدهد، ناراحت است. «زنبورهای گرده‌افشان» توجه بری را به خود جلب می‌کنند. یک‌روز او به همراه آن‌ها برای گرده‌افشانی، از کندو بیرون می‌رود. او از آن‌ها جدا می‌شود و به خانه‌ی «ونسا» که خانمی مهربان است، پا باز می‌کند. شوهر ونسا وقتی بری را می‌بیند، می‌خواهد او را با کفش بکشد؛ ولی ونسا مانع او می‌شود. بری و ونسا با یکدیگر دوست می‌شوند. یک‌روز که بری با ونسا در فروشگاه مشغول صحبت‌کردن بودند، بری شیشه‌های عسل را می‌بیند و متوجه می‌شود انسان‌ها عسل‌های زنبورها را برمی‌دارند. بری مشغول بررسی این موضوع می‌شود که چگونه انسان‌ها عسل‌های زنبورها را برمی‌دارند. بری به کمک ونسا از آدم‌ها شکایت می‌کند. دادگاه به نفع زنبورها رأی می‌دهد و آدم‌ها دیگر نمی‌توانند از عسل زنبورها استفاده کنند. زنبورها دیگر فعالیتی برای انجام‌دادن ندارند و این موضوع باعث ناراحتی‌شان می‌شود. بری نزد ونسا می‌رود، ونسا به او می‌گوید از وقتی که دیگر زنبورها گرده‌افشانی نمی‌کنند، همه‌ی گیاهان خشک شده‌اند. ونسا و بری مقدار زیادی گل از «جشنواره‌ی گل‌ها» می‌دزدند و آن‌ها را نزد زنبورها می‌برند تا گردافشانی کنند. بری یک گردافشان می‌شود و در کنار آن برای سایر حیوانات کار وکالت نیز انجام می‌دهد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Simon J. Smith/ سیمون جی اسمیف

نویسنده: Jerry Seinfeld/ جری سینفلد

نام تهیه‌کننده: christin Astreinberg / کریستین استرین برگ

نام بازیگران: Jerry Seinfeld  Renée Zellweger, Matthew Broderick, / رنی زلوگر، متیو برودریک، جری سینفلد.

نام شخصیت‌ها:

بری: زنبور فعال و پرجنب‌وجوش است که می‌خواهد دنیای بیرون از کندو را درک کند،

ونسا: خانم گلفروشی است که بری و دیگرزنبورها را دوست دارد و به آن‌ها کمک می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا، استرالیا

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه