• امروز : 4 مرداد 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن برادران سوپرماریو (The Super Mario Bros)

author-img

توسط : یاسمن گودرزی ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه دقیقه

6157 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 9 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
بیشتر کسانی که اهل دنیای بازی هستند، قارچ‌خور یا ماریو را به خاطر دارند. بازی ساده و دوست‌داشتنی‌ای که در آن ماریو به جنگ لاک‌پشت‌ها می‌رفت تا پرنسس را نجات دهد. کمپانی یونیورسال پیکچرز با الهام از بازی نوستالژیک قارچ‌خور، انیمیشن جذابی ساخته است که در آن داستان ماریو و برادرش را روایت می‌کند. در این انیمیشن ماریو برای نجات برادرش دل به خطر می‌سپارد تا او را از چنگ لاک‌پشت بدجنسی بیرون بیاورد. این انیمیشن در روزهای اول با فروشی نزدیک به یک میلیارد، گیشه را از آن خود کرد و پرفروش‌ترین انیمیشن سال لقب گرفت. در این اثر شما شاهد پیام‌هایی چون فداکاری، تلاش و تسلیم نشدن هستید.

ژانر : کمدی ماجراجویی

سال 2023 92 دقیقه جزئیات کامل اثر
46 مناسب خانواده 37 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 7 +
بر اساس 15 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این انمیشن که بر اساس بازی قارچ‌خور نوشته شده است را می‌توان محصولی خانواده محور دانست. ارتباط دو برادر با هم بسیار زیبا و دوست داشتنی است. ماریو با آنکه از لوئیجی شجاع‌تر و توانمندتر است، او را تحقیر نمی‌کند و سعی دارد از او مراقبت کند. در مقابل لوئیجی نیز زمانی که ماریو را در خطر می‌بیند برای او فداکاری می‌کند. اگر فرزندتان خواهر یا برادری دارد که از او ضعیف‌تر است، به او بگویید نباید ضعف او را به رویش بیاورد و مانند ماریو شجاع و مهربان برخورد کند. شاید روزی همان فرد ضعیف بتواند گرهی از کارش باز کند. پسر کنگ نیز با رفتارهای پدرش مدام تحقیر می‌شد و همین مسئله باعث شده بود اعتماد به نفس خود را از دست بدهد تا  آنکه با کمک ماریو به جنگ باوزر می‌رود و شجاعتش را به رخ همه می‌کشد.  باید این را یادآوری کرد که هر انسانی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خاص خود را دارد فقط باید در موقعیتی مناسب آن را نشان دهد. نکته‌ی دیگری که لازم است به آن پرداخته شود این است که مشخصات ظاهری مانند: قد و هیکل و... موفقیت به همراه نمی‌آورد. ماریو جثه‌ی ریزی داشت اما با پشتکار و تمرین و به کار بستن عقل و هوش موفق شد حیوانات عظیم‌الجثه را از پا در بیاورد. خلاصه: به فرزند خود یادآوری کنید که نباید کسی را تحقیر کرد و یا استعدادهایش را نادیده گرفت. شجاعت ربطی به مشخصات ظاهری ندارد و نباید کسی را به خاطر ویژگی‌هایش کوچک شمارد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چرا ماریو خود را به خطر انداخت در حالی که می‌توانست به بروکلین بازگردد؟ آموختن یک فن یا حرفه به چه دردی می‌خورد؟ ماریو و لوئیجی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ چرا پرنسس به ماریو کمک کرد؟ چرا پرنسس تن به ازدواج با باوزر نداد؟ چه چیز باعث شد ماریو ناامید نشود؟ خلاصه: ماریو چه ویژگی/ ویژگی‌هایی داشت که در نهایت باعث شد موفق شود برادرش را نجات دهد؟  

داستان اثر

ماریو و لوئیجی دو برادر لوله‌کش هستند که در شهر بروکلین فعالیت می‌کنند. هنگامی که در شهر حادثه‌ای رخ می‌دهد، این دو برادر تعمیرکار تصمیم می‌گیرند کمک کنند اما توسط یکی از لوله‌های فاضلاب شهر مکیده و به یک دنیای دیگری پرتاب می‌شوند. ماریو به قلمرو «پادشاهی قارچ‌ها» می‌رود و برادرش لوئیجی به سرزمین تاریکی‌ها. آن دو از هم جدا می‌شوند. ماریو متوجه می‌شود که پادشاه سرزمین تاریکی، باوزر، لاک‌پشت شروری است که برادرش را اسیر کرده است. او تصمیم می‌گیرد با کمک پرنسس پیچ، شاهدخت شهر قارچ‌ها، لوئیجی را نجات دهد. باوزر عاشق پرنسس است و ماریو را رقیب عشقی خود می‌داند. پس از درگیری‌های زیادی که بین این دو گروه اتفاق می‌افتد، ماریو بالاخره می‌تواند باوزر را از بین ببرد و برادرش را نجات دهد.

جزئیات اثر

کارگردان: آرون هورث/ مایکل ژلنیک Aaron Horvath/ Michael Jelenic نویسنده: متیو فوگل / Matthew Fogel نام تهیه کننده: کریس ملداندری / Chris Meledandri نام بازیگران: کریس پرت / آنیا تیلور-جوی / چارلی دی / جک بلک Chris Pratt / Anya Taylor-joy / Charls Day / Jacob Black   نام شخصیت ها: ماریو: پسرک جوانی است که به همراه برادرش لوله‌کشی می‌کنند. ماریو پس از گم شدن برادرش در شهر فانتزی و خیالی «پادشاهی قارچ‌ها» تصمیم می‌گیرد برای نجات او تلاش کند. لوئیجی: برادر ماریو است و به همراه او لوله‌های شهر را تعمیر می‌کند. طی حوادثی از ماریو جدا می‌شود و به دست موجود شروری اسیر می‌گردد. پرنسس پیچ: پرنسس مهربان پادشاهی قارچ‌هاست و زمانی که متوجه می‌شود ماریو و برادرش به دردسر افتاده‌اند، تصمیم می‌گیرد به آن‌ها کمک کند. باوزر: لاک‌پشت شروری است که به سرزمین تاریکی حکومت می‌کند. او طمع به دست آوردن پرنسس پیچ را دارد و ماریو را رقیب عشقی خود می‌پندارد. کشور سازنده: ایالت متحده آمریکا کمپانی سازنده: یونیورسال پیکچرز، ایومینیشن، نینتندو

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : نورا خاکی

۳۰ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

فداکاری ، پشتکار ، دوستی شجاعت و کمک کردن

بزرگسال

توسط : نورا خاکی

۳۰ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

فداکاری ، پشتکار ، دوستی شجاعت و کمک کردن

بزرگسال

توسط : نورا خاکی

۳۰ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

چرا ماریو به شازده خانم کمک کرد

بزرگسال

توسط : نورا خاکی

۳۰ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

چرا ماریو به شازده خانم کمک کرد

بزرگسال

توسط : نورا خاکی

۳۰ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

چرا ماریو به شازده خانم کمک کرد

بزرگسال

توسط : نورا خاکی

۳۰ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

چرا ماریو به شازده خانم کمک کرد

بزرگسال

توسط : نورا خاکی

۳۰ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

من پشت کار و فدا کاری خوب بود.

بزرگسال

توسط : رضا محممدی

۱۹ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

آیا قسمت ۲ هم دارد؟

بزرگسال

توسط : حسین کلانتری

۱۲ آبان ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

از صاحب نظران حوزه کودک انتظار خیلی بیشتری میرود که به مسائل. و نمادهائی که در اینگونه انیمیشن ها فراوان بچشم میخورد مانند دستکش سفید که نماد فراماسونری و رنگین کمان که نماد اصلی همجنسگرایی است و حتی داستان عاشقانه فیلم که مروج و القا کننده روابط نامشروع و فاصله طبقاتی در داستان نخ نمای شاهزاده و گدا و وجود نژاد برتر و ... توجه شود و هر اثری را صرف داشتن رنگ و لعاب زیبا تایید نکرده و به اسم بررسی شده به خورد بیننده ندهید. از لحن تندم عذرخواهی میکنم و بابت اجازه اظهار نظر بسیار تشکر و قدردانی میکنم.

بزرگسال

توسط : یاسین گیمر

۲۱ مهر ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

نظر ندارم :/

بزرگسال

توسط : Star Winx

۱۲ مهر ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

خیلی خوب بود ولی یکمی همجنسگرایی بود، پس زیاد خوب نبود

بزرگسال

توسط : حسام زمانی مقدم دولو

۱۱ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 9 +

یه کم خشونت زیادی داشت و برای مخاطب کم سن ترس داشت . پیشنهاد می کنم افراد زیر 9 یا 7 سال نبینن

بزرگسال

توسط : فریده بهمنی

۲۴ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

استفاده از نماد های همجنسگرایی در این انیمیشن نمایان بود .سکانس های عاشقانه در کنار رنگین کمان

بزرگسال

توسط : ali fa

۱۹ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 9 +

ترس خشونت

بزرگسال

توسط : سپهرطبری طبری

۸ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

داستان کلیشه‌ای قابل پیش بینی و بدون هیجان

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد برادران سوپرماریو

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!