• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

بتمن در جهنم گاتهام

بررسی تخصصی انیمیشن Batman: Gotham By Gaslight

بتمن در جهنم گاتهام

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بتمن یک ابرقهرمان است و سعی می‌کند بدون افشاشدن هویت اصلیش به مردم شهر گاتهام کمک کند. او سختی‌های زیادی متحمل می‌شود؛ ولی ناامید نمی‌شود. او هدفش را نجات مردم شهر قرار داده است و برای این‌کار تلاش زیادی می‌کند. این فیلم می‌تواند موضوع خوبی برای گفت‌وگو درباره‌ی کمک به مردم و یاری‌کردن دیگران باشد.

سال 2018 70 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

صحنه‌های خشونت‌آمیز در این فیلم زیاد است. ازجمله صحنه‌ی کشتن زنان توسط مردی ناشناس و نمایش خون در این صحنه‌ها. هم‌چنین صحنه‌های متعدد درگیری و زدوخورد بین بتمن و مرد ناشناس رخ می‌دهد که به‌صورت جدی نمایش داده می‌شود. در این تصاویر زدوخورد همراه با خون‌ریزی است. علاوه‌براین، برخی صحنه‌ها مانند پرت‌شدن از ارتفاع، خفه‌کردن با طناب، تهدید به‌وسیله‌ی چاقو، نمایش سوختن و آتش‌گرفتن نیز دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ترس در این فیلم در صحنه‌های متعددی مشاهده می‌شود. صحنه‌هایی هم‌چون تعقیب زن‌ها توسط یک مرد ناشناس، صحنه‌های کشتن افراد با چاقو که ترس در چهره‌ی آن‌ها مشاهده می‌شود. هم‌چنین نمایش صحنه‌ی فریادهای بیماران تیمارستانی، چهره‌ی نیم‌سوخته‌ی زن کمیسر، چهره‌ی خونین پیرزن کشته‌شده، صحنه‌ی تهدید پیرمرد و پیرزنی با چاقو یا حمله‌ی ناگهانی یک سگ. این فیلم را می‌توان حاوی صحنه‌های ترسناکی که مناسب کودکان نیست، دانست.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این اثر سعی شده است تلاش برای ایجاد یک شهر بدون هرنوع جنایت و جنایت‌کاری به نمایش دربیاید. فردی به نام «بروس‌وین» که در قالب چهره‌ای قهرمانی و ناشناس، سعی می‌کند جلوی هرگونه جنایت و جرم را بگیرد. توجه به مردم، تلاش برای حل مشکلات آن‌ها و مبارزه با افرادی که نظم شهر را برهم می‌زنند، از کارهای این شخصیت است. این فیلم چهره‌ای مثبت و قهرمانی از این شخصیت به نمایش می‌گذارد. مخاطب اثر می‌تواند با تماشای آن، از کارهایی که این شخصیت برای آن تلاش دارد، الهام بگیرد؛ کارهایی مانند کمک به دیگران، حل مشکلات افراد، مراقبت و مواظبت از نیازمندان. این فیلم درصدد ستایش دغدغه‌مندی و اهمیت‌دادن به افراد جامعه است و آن را دغدغه‌ی شخصیت اصلی داستان، نمایش می‌دهد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت اصلی داستان چهره‌ای مثبت و اخلاقی را به نمایش می‌گذارد. چهره‌ای که سعی می‌کند به مردم شهر کمک کند و برای مشکلات آن‌ها راه‌حلی بیابد. دغدغه‌ی او با وجود ثروت بسیار، حل مشکلات شهر است. او از امکانات خود در جهت بهترشدن اوضاع شهر استفاده می‌کند. اگرچه سعی می‌کند رفتاری قانونی داشته باشد؛ اما برخی از کارهای او غیرقانونی قلمداد می‌شود، مثل فرار از دست پلیس یا فرار از زندان. او سعی می‌کند هویت اصلی‌اش افشا نشود تا بتواند به‌راحتی در بین مردم حضور پیدا کند. ممکن است مخاطب تنها رفتار و اعمال ابرقهرمانی بتمن را ببیند؛ ولی باید دغدغه‌های اصلی او را نیز باید مد‌نظر داشت، به‌عنوان مثال بتمن به کودکان بی‌سرپرست کمک می‌کند تا نزد «خواهر لزلی» بروند و سراغ کارهای خلاف نروند. سعی خود را برای دستگیری قاتلِ زنان و مبارزه با او می‌گذارد و وقتی هم که دستگیر می‌شود، از کار خود پشیمان نیست.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین به صحنه‌های خشونت‌آمیز فیلم دقت کنند. اگرچه قالب اثر انیمیشن است؛ اما نوع واکنش هرشخصیت و صحنه‌های خونریزی می‌تواند بر مخاطب کودک تأثیر منفی داشته باشد. برخی از صحنه‌ها حاوی نمایش درگیری با چاقو یا خفه‌کردن با طناب است که این نوع صحنه برای مخاطب کودک می‌تواند به الهام‌گیری و تکرار آن روی دیگران منجر شود. از‌این‌رو ضروری است والدین تذکر لازم را دراین‌رابطه به فرزند خود بدهند. هم‌چنین شخصیت اصلی داستان، یک ابرقهرمان است که کارهایی مانند پریدن از ارتفاع یا کارهای خارق‌العاده‌ی دیگری می‌کند که ممکن است به‌واسطه‌ی ایجاد محبوبیت در فیلم، به الگوبرداری در ذهن مخاطب کودک منجر شود. درنتیجه بهتر است با کودک خود راجع به کارهای خارق‌العاده‌ی بتمن در فیلم صحبت کنید.

خلاصه: وجود صحنه‌های خشونت‌آمیز تأثیرگذار، وجود صحنه‌های ترسناک برای کودکان، کارهای خطرناکی مانند مبارزه با چاقو یا خفه‌کردن، کارهای ابرقهرمان شخصیت اصلی داستان که موجب الگوبرداری کودک می‌شود.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

علت کمک بتمن به مردم گاتهام چیست؟ با کودک خود درباره‌ی اهمیت کمک به دیگران صحبت کنید.

رفتار کمیسر گوردون و عقاید او را برای کودک توضیح دهید و نگاه غلط او را تبیین کنید.

راجع به رفتارهای ابرقهرمانی بتمن صحبت کنید، کودک خود را از فضای تخیلی فیلم بیرون آورید و راه‌های واقعی کمک به افراد نیازمند را برای او شرح دهید.

از کودک خود بخواهید برای شما توصیح دهد چگونه می‌توان به مردم و افراد نیازمند کمک کرد تا ذهنش را به‌سمت کارهای مفید سوق دهید.

خلاصه: از دغدغه‌های ارزشمند بتمن در کمک به مردم صحبت کنید، عقاید کمیسر گوردون را نقد کنید، درباره‌ی کارهای ابرقهرمانی و غیرممکن بتمن توصیح دهید، از کارهایی که می‌توان برای افراد نیازمند انجام داد، برای فرزندتان مثال بزنید.

داستان انیمیشن

چندروزی است در شهر «گاتهام» قاتلی حرفه‌ای هرشب به کشتن خانم‌ها مبادرت می‌کند. این موضوع امنیت شهر را به‌خطر انداخته است. در این بین تلاش‌های پلیس نتیجه‌ای ندارد و «بتمن» که یکی از افراد صاحب‌نفوذ شهر است، سعی می‌کند تا این مشکل را حل کند. او در این راه مشکلاتی را تحمل می‌کند، هویتش در معرض برملاشدن است. پلیس و دادستان به او مظنون شده‌اند و افرادی او را در صحنه‌های قتل دیده‌اند. همین موضوع باعث دستگیری و زندانی‌شدن او می‌شود. او که شهر را درخطر می‌بیند، سعی می‌کند به کمک پیشکارش از زندان فرار کند. با ایجاد درگیری از موقعیت استفاده و از زندان فرار می‌کند. او به دنبال کمیسر می‌رود تا از برملاشدن هویتش نزد کمیسر توسط «سلینا» جلوگیری کند؛ اما متوجه می‌شود مرد ناشناسی که به «جک قصاب» معروف است، همان «کمیسر گوردون» است. او برای نجات سلینا به مرکز تفریحی جدید شهر می‌رود و موفق می‌شود او را نجات دهد. بتمن در درگیری با کمیسر سعی می‌کند او را دستگیر کند؛ اما کمیسر خود را در آتش می‌سوزاند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: sam liu / سام لیو

نویسنده/ مترجم: Jim Krieg / جیم کریگ

نام تهیه‌کننده: sam liu/ سام لیو

نام بازیگران:willam saliyers, grey griffin, scott patterson, Bruce Greenwood, Jennifer Carpenter, Anthony Head/ ویلیام سالیرز، گری گریفین، اسکات پترسون، بروس گرینوود، جنیفر کارپنتر، آنتونی هد.

نام شخصیت‌ها:

بتمن، بروس‌وین: شخصیت اصلی فیلم که به‌واسطه‌ی توانایی‌های شخصی در پشت شخصیت بتمن به‌عنوان یک قهرمان نجات‌بخش شهر گاتهام عمل می‌کند. او سعی می‌کند به کمک افراد نیازمند و درخطر برود و با افراد شرور و جنایت‌کار مبارزه کند،

سلینا کایل: یک زن هنرپیشه که از کودکی یتیم بوده و به کمک خواهر لزلی در کلیسا بزرگ شده است. او سعی می‌کند به بتمن کمک کند تا قاتل زن‌های شهر را پیدا کند. سلینا نیز چندبار توسط جک قصاب تا پای مرگ می‌رود؛ ولی بتمن او را نجات می‌دهد،

آلفرد: پیشکار و مشاور بتمن که به او کمک می‌کند تا بتواند کارهایش را به نتیجه برساند،

کمیسر جیمز گوردون: کمیسر شهر گاتهام که همان جک قصاب و مرد ناشناسی است که زن‌ها را می‌کشد. او معتقد است باید زن‌های غیراصیل را کشت و شهر گاتهام را از وجود آن‌ها پاک کرد،

خواهر لزلی: یک راهبه که به افراد نیازمند کمک می‌کند؛ ولی جک قصاب او را می‌کشد،

دکتر هوگو استرنج: یک دکتر که در یک مرکز نگهداری بیماران روانی کار می‌کند. جک قصاب او را نیز می‌کشد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Warner Bros. Animation, DC Entertainment, The Answer Studio (Animation services)  / شرکت انیمیشن برادران وارنر، دی.سی اینترتیمنت، انسور استودیو

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه