• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

باک، خرگوش بزرگ

بررسی تخصصی انیمیشن Big Buck Bunny

باک، خرگوش بزرگ

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن کوتاه و صامت «باک، خرگوش بزرگ» محصول کشور هلند است و داستان خرگوش بزرگی را روایت می‌کند که قلب مهربانی دارد. او به موش‌ها و سنجاب‌هایی برمی‌خورد که با پرت‌کردن میوه و کشتن پروانه‌ها قصد آزاردادنش را دارند. بنابراین، باک روی خشمگین خود را نشان می‌دهد و با کارگذاشتن تله‌ها، این موجودات موذی را تنبیه می‌کند. صحنه‌های متعددی از آزاردادن دیگران و تلافی‌کردن در این انیمیشن دیده می‌شود که لازم است والدین کودکان را درباره‌ی اشتباه‌بودن آن و پیام نهایی داستان توجیه کنند.

سال 2008 10 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

یک گروه «موش» و «سنجاب»، موجودات جنگل را آزار می‌دهند. آن‌ها با میوه یا سنگ به خرگوش مهربانی به ‌نام باک و پرنده‌ی روی درخت ضربه می‌زنند و پروانه‌ها را جلوی چشم باک می‌کشند تا او را ناراحت کنند. در یک صحنه یکی از جوندگان با سنگ، ضربه‌ی محکمی روی پروانه می‌زند و پس از کشتن آن، بال‌های پروانه را می‌کَند. باک برای تنبیه این موجودات آزاردهنده، با سنگ و چوب، تیر و کمان می‌سازد و تله‌هایی کار می‌گذارد تا با کوبیده‌شدن تخته‌سنگ و چوب روی جوندگان، آن‌ها از میان بروند. جوندگان از برخی از تله‌ها جان سالم به‌در می‌برند؛ اما یکی از آن‌ها ضربه‌ی محکمی از یک تخته‌چوب می‌خورد، دیگری با طناب به دوردست‌ها پرتاب می‌شود و سومی به طناب بسته و به بادبادکِ باک تبدیل می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌هایی از آزار‌دادن بین موجودات جنگل دیده می‌شود که گاهی شدت ضربه‌های فیزیکی یا آزاردادن‌ها ممکن است نگران‌کننده باشد؛ مانند صحنه‌ی ضربه‌ی محکم یک سنجاب به پروانه با یک سنگ.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

اذیت‌کردن دیگران و آزار فیزیکی در تمام طول انیمیشن دیده می‌شود. جوندگان موذی جنگل برای آزاردادن خرگوش مهربانی به ‌نام باک، با میوه‌ها به او ضربه می‌زنند و جلوی چشمانش پروانه‌ها را می‌کشند. باک برای تنبیه آن‌ها، تله‌هایی کار می‌گذارد و متقابلاً آزارشان می‌دهد.

جزئیات
پیام مثبت

جوندگان موذی جنگل که همواره موجودات را آزار می‌دادند، توسط باک تنبیه می‌شوند و طعم آزاردیدن را می‌چشند. البته باک برای درس‌گرفتن این موجودات، آزارهایشان را تلافی می‌کند و از راه اذیت‌کردن و خشونت وارد می‌شود که ممکن است پسندیده نباشد.

جزئیات
الگوی مثبت

باک، خرگوش خوش‌قلب و مهربانی است که از بوییدن گل‌ها و تماشای پروانه‌ها لذت می‌برد. او با اذیت‌کردن جوندگانی که پروانه‌ها را می‌کُشتند و موجودات را آزار می‌دادند، به آن‌ها نشان داد که آزاردادن دیگران چه طعمی دارد.

آنچه لازم است والدین بدانند

باک خرگوش بزرگ و مهربانی است که جوندگان موذی جنگل برای آزاردادن او، جلوی چشمانش پروانه‌ها را می‌کشند و به سمتش میوه پرت می‌کنند. باک چهره‌ی خشمگینش را نشان می‌دهد و برای تلافی آزارهای جوندگان، با کارگذاشتن تله، آن‌ها را اذیت می‌کند. تماشای عاقبت تلخ اذیت‌کردن دیگران می‌تواند برای کودکان پیام مثبتی تلقی شود؛ اما راهی که باک برای تنبیه جوندگان موذی انتخاب می‌کند، تلافی و آزاردادن متقابل است. به کودکان خود یادآوری کنید که اذیت‌کردن دیگران در هیچ شرایطی درست نیست.

شاید کودکان به‌ویژه در دوران دبستان که روابط اجتماعی گسترده‌تری پیدا می‌کنند، با هم‌سالانی مواجه شوند که در پی آزاردادن آن‌هاست. راه‌حل‌های مناسب برای رها‌شدن از دست انسان‌های مردم‌آزار را از فرزندتان بپرسید. از فرزندانتان بخواهید خودشان را یک‌بار جای باک بگذارند و تصمیم بگیرند که در جایگاه او چه رفتاری انجام دهند. نمایش خشونت جوندگان علیه پروانه‌ها یا خشونت باک علیه جوندگان که کارتونی و گاهی کمدی است، می‌تواند این رفتار را برای مخاطبان کودک به‌عنوان رفتاری درست جلوه دهد. پیامدهای خشونت و آزاردهنده‌بودن آسیب‌زدن به دیگران را (حتی حیوانات) برای کودکان توضیح دهید تا باعث تقلید نشود.

خلاصه: اشتباه‌بودن آزاردادن دیگران پیام این انیمیشن است که والدین می‌توانند درباره‌ی آن به فرزندشان توضیح دهند و به او بگویند که برخورد درست با شخصیت‌های مردم‌آزار چگونه است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

باک برای مقابله با جوندگان چه راهی را انتخاب کرد؟ چه انتخاب‌های دیگری داشت؟

اگر جای باک بودی، چه‌کار می‌کردی تا از دست جوندگان و آزارهایشان راحت شوی؟

آیا تا به حال با شخصیت‌های آزاردهنده‌ای مانند حیوانات این داستان روبه‌رو شده‌ای؟ راه‌حل تو برای مقابله با آنان چیست؟

آیا حیوانات کوچک را تا به حال اذیت کردی؟ فکر می‌کنی چه احساسی به آن‌ها دست می‌دهد؟

خلاصه: از کودکان خود بپرسید که آزاردادن دیگران چه پیامدی دارد و اگر کسی تو را آزار دهد، باید چگونه برخورد کنی؟

داستان انیمیشن

خرگوش بزرگ و خوش‌قلبی به ‌نام «باک» در جنگل زندگی می‌کند. در اطراف او جوندگانی موذی وجود دارند که از اذیت‌کردن موجودات دیگر خوششان می‌آید. آن‌ها برای آزار‌دادن باک، به سمت او میوه پرت می‌کنند و جلوی چشمانش پروانه‌ها را می‌کشند. باک تصمیم می‌گیرد این جانواران را تنبیه کند. او تله‌ها و سلاح‌هایی آماده می‌کند تا یکی‌یکی از دست گروه جوندگان خلاص شود. اولین نفر را با یک تخته‌چوب می‌زند، دیگری را با یک طناب به دوردست پرتاب می‌کند و در نهایت سردسته‌ی جوندگان آزاردهنده را به طناب می‌بندد و او را به بادبادک خود تبدیل می‌کند، درنتیجه هم باک و هم بقیه‌ی موجودات از دست موذی‌های آزاردهنده راحت می‌شوند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Sacha Goedegebure/ ساشا گودجبر

نویسنده: Sacha Goedegebure / ساشا گودجبر

نام تهیه‌کننده: Margreet  Riphagen / مارگریت ریفاگن

نام شخصیت‌ها:

باک: خرگوشی با جثه‌ی بزرگ و قلبی مهربان که جوندگان موذی با پرتاب‌کردن میوه به‌سمت او و آسیب‌رساندن به پروانه‌ها، آزارش می‌دهند تا‌جایی‌که باک تصمیم می‌گیرد آن‌ها را تنبیه کند.

کشور سازنده: هلند

کمپانی سازنده: Blender Foundation / بنیاد بلندر

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه