• امروز : ۵ بهمن ۱۳۹۹

بال‌ها

بررسی تخصصی انیمیشن Wings

بال‌ها

author-img

توسط : طیبه فرج زاده ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

5 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«بال‌ها» قصه‌ی هواپیمایی به نام جنگجوست که از ارتفاع می‌ترسد؛ اما به حرکات نمایشی هوایی علاقه‌مند است. جنگجو طی اتفاقاتی به پایگاه آموزش هواپیماهای بازنشسته و سالمند می‌رود و به‌دنبال استادی است تا به او آموزش دهد. استاد او «تیزپر» که به‌خاطر سقوط شاگردش در مسابقه‌ای در سال‌ها پیش، به غاری پناه برده است، در ابتدا راضی به آموزش جنگجو نمی‌شود. جنگجو که هواپیمایی جوان، بی‌پروا و حواس‌پرت است، طی آموزش‌های استاد تیزپر علاوه بر پیشرفت مهارت‌هایش، اخلاقش نیز پیشرفت می‌کند. او بعد از شرکت در مسابقه، موفق می‌شود با «تیم شاهین» قرارداد ببندد.

سال 2012 100دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

جنگجو ازسوی اطرافیانش تحقیر می‌شود. در اولین دیدارِ تیزپر و جنگجو، تیزپر به روی او اسلحه می‌کشد و او را تهدید می‌کند. «تندر»، شاگرد سابق تیزپر، غاری را که استادش در آن ساکن بود، آتش می‌زند تا بتواند جنگجو را از مسیر مسابقه دور کند و خودش پیروز مسابقه شود.

جزئیات
ترس

در ابتدای انیمیشن، صحنه‌ی سقوط هواپیمایی را حین مسابقه می‌بینیم. در ادامه نیز جنگجو در مسابقه‌اش با تندر سقوط می‌کند و آسیب می‌بیند. صحنه‌هایی هم در شب و نزدیک غار تاریک تیزپر مشاهده می‌کنیم که باعث ترس «قوچ آقا»، دوست جنگجو، می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

تمسخر و تحقیر جنگجو به دلیل ترس از ارتفاع و کم‌تجربگی‌اش چندین‌بار رخ می‌دهد. حسودی تندر به جنگجو که باعث می‌شود علیه او توطئه کند.

جزئیات
پیام مثبت

تلاش و پشتکار و سخت‌کوشی می‌تواند مهم‌ترین پیام مثبت این انیمیشن باشد. جنگجو از تلاش برای آرزوهایش دست برنمی‌دارد و دربرابر سختی‌ها عقب‌نشینی نمی‌کند. دوستانش نیز در راه رسیدن به هدفش او را یاری می‌کنند که پیام همدلی را در داستان جاری می‌کند.

جزئیات
الگوی مثبت

جنگجو فردی است که با تلاش و پشتکار برای رسیدن به آرزوهایش تلاش می‌کند، او در این مسیر از سختی‌ها نمی‌ترسد و از اشتباهاتش درس می‌گیرد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بخواهید تا سیر داستان را تعریف کند. این کار باعث می‌شود تا نتیجه‌گیری درستی از داستان داشته باشد. جنگجو بسیار سخت‌کوش است و از اشتباهاتش درس می‌گیرد. سخت‌کوشی او می‌تواند الگوی خوبی برای کودکتان باشد؛ اما درباره‌ی اشتباهات او از فرزند خود سؤال کنید و از او بپرسید دوست دارد شبیه به کدام شخصیت باشد. دنیای این انیمیشن تا چه حد واقعی است؟ آیا واقعاً جادو وجود دارد؟ با این سؤالات تخیلات کودکانتان را سامان دهید. خلاصه: درباره‌ی سیر داستان و ویژگی‌های شخصیت‌های اصلی آن، از کودک خود سؤال کنید.  

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «بال‌ها» داستان هواپیمای جوانی به نام جنگجوست که رؤیای پروازی بدون ترس و انجام حرکات نمایشی را در سر می‌پروراند؛ اما از ارتفاع می‌ترسد. ازاین‌رو دیگران او را به انجام کارهای نظافتی مجبور می‌کنند و فکر می‌کنند توانایی پروازکردن ندارد. یک‌بار هم سربه‌سر او می‌گذارند و به دروغ می‌گویند برای مسابقات انتخاب شده است. جنگجو حرف آن‌ها را باور می‌کند و به محل مسابقات می‌رود، مسئولان مسابقه که به‌دنبال شرکت‌کننده‌ای جوان می‌گردند، او را بدون سؤال انتخاب می‌کنند و آدرس پایگاهی را که باید در آن آموزش ببیند، به او می‌دهند. جنگجو در راه پیداکردن پایگاه آموزشی، با پرنده‌ای به نام «قوچ آقا» آشنا و با او راهی محل آموزش می‌شود. وقتی به آنجا می‌رسد، متوجه می‌شود که آنجا محل آموزش هواپیماهای سالمند و ازکارافتاده است. تندر که جوان‌ترین هواپیمای آن پایگاه است، می‌خواهد جنگجو را به چالش بکشد و با او مسابقه دهد. در این مسابقه بال جنگجو حین سقوط آسیب می‌بیند. او با استاد کهنه‌کاری به نام تیزپر آشنا می‌شود؛ اما تیزپر به‌خاطر اشتباهی که در مسابقه‌ی آخرش سال‌ها پیش انجام داده است، مربی‌گریِ جنگجو را قبول نمی‌کند.

جنگجو سرسختانه تلاش می‌کند و پا پس نمی‌کشد تا اینکه استاد راضی به آموزش او می‌شود. تیزپر علاوه بر آموزش پرواز و حرکات نمایشی به جنگجو، اخلاقی را که باید در حین مسابقه رعایت کند، به او می‌آموزد و از جنگجو می‌خواهد که اشتباهات گذشته‌ی او را تکرار نکند. در حین مسابقه خانه‌ی تیزپر توسط تندر دچار حریق می‌شود و جنگجو مسابقه را رها می‌کند تا به کمک استاد خود برود. جنگجو که حالا ارزش واقعی دوستان و همدلی آن‌ها را دریافته است، در آخر موفق می‌شود با تیم شاهین قرارداد امضا کند. شخصیت‌های مثبت و منفی داستان به‌خوبی از هم تفکیک شده‌اند و کودکتان با کمک شما می‌تواند آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهد. او می‌تواند از جنگجو تلاش و از دوستانش همدلی را بیاموزد.

خلاصه: داستان روند ساده‌ای دارد و شخصیت‌های مثبت و منفی به‌خوبی تفکیک شده‌اند. از فرزند خود درباره‌ی ویژگی‌های هریک از شخصیت‌ها سؤال کنید.

داستان انیمیشن

«جنگجو» هواپیمایی که رؤیای شرکت در مسابقات حرکات نمایشی را در سر می‌پروراند، با یک سوء‌تفاهم راهی مکان ثبت‌نام مسابقات می‌شود و در راه رسیدن به رؤیایش قدم برمی‌دارد؛ اما در این مسیر سختی‌های زیادی پیش‌روی اوست که بر تمام آن‌ها غلبه می‌کند، او از اشتباهاتش درس می‌گیرد، کمک دیگران را در این راه می‌پذیرد و درنهایت نیز موفق می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Olga Lopato / اُلگا لوپاتو

نویسنده/ مترجم: Armen Adilkhanyan / Tilek Cherikov / آرمن آدیخانیان، تایلک چریکو

نام بازیگران: Antonina Berezka, Jeff Berg, Gregg Berger, David Boat / آنتونینا بریزکا، جف برگ، گریگ برجر، دیوید بوت.

نام شخصیت‌ها:

جنگجو: هواپیمای تازه‌کاری که از ارتفاع می‌ترسد؛ اما رؤیای شرکت در مسابقات حرکات نمایشی را دارد،

تیزپر: هواپیمای جنگی و مربی سابق مسابقات که بر اثر اتفاقات تلخی که در آخرین مسابقه‌اش اقتاده است، در یک غار به تنهایی زندگی می‌کند و شخصیت منزوی دارد،

تندر: شاگرد قدیمی تیزپر، او دارای شخصیتی جاه‌طلب و خشن است.

کشور سازنده: روسیه

کمپانی سازنده: Simka Entertainment, Grindstone EntertainmentGroup, TouchFX Animation Studio

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه