• امروز : 4 مرداد 1403
logo

نقد و بررسی فیلم باستان‌شناس ( Digman!)

author-img

توسط : یاسمن گودرزی ارزیاب کدومو

8 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

11918 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

باستان‌شناس یک سیتکام (کمدی موقعیت) آمریکایی است که داستان یک باستان‌شناس طرد شده را روایت می‌کند. ریپ دیگمن، پس از سال‌ها خانه‌نشینی تصمیم می‌گیرد به عرصه‌ی باستان‌شناسی بازگردد و از رقبای خود پیشی بگیرد. صحنه‌های خشونت‌آمیز این انیمیشن اگرچه با طنز همراه است، اما نمایش خون، تکه‌تکه شدن و صحنه‌های دلخراش به همراه ناهنجاری‌های چشمگیری که در آن دیده می‌شود، نمایش آن را برای مخاطب کودک مناسب نمی‌سازد.

ژانر : کمدی

سال 2023 یک فصل – 7 قسمت – هر قسمت 22 دقیقه جزئیات کامل اثر
-6 مناسب خانواده 11 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 18 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

ریپ دیگمن و دستیارش سالتین، سعی دارند با پشت سر گذاشتن رقبای خود به شهرت و معروفیت دست پیدا کنند. سالتین دختر جوانی است که خانواده او را طرد کرده‌اند. او به دیگمن می‌گوید خانواده‌اش مخالف انتخاب رشته‌ی او هستند! دیگمن پس از شنیدن این حرف، آرزوی مرگ خانواده‌ی سالتین را می‌کند و سالتین نیز بی‌رحمانه او را تایید می‌کند. شخصیت‌ها دلبستگی به خانواده ندارند. یکی از شخصیت‌های ثروتمند و موفق، به نداشتن همسر و فرزند افتخار می‌کند و می‌گوید دلیل موفقیت من نداشتن خانواده است. یکی از دوستان ریپ دیگمن به همجنس‌باز بودن خود افتخار می‌کند و آن را علنی بازگو می‌کند. تمسخر خدا و بیان اینکه خدا پدر دارد و ساخته‌ی دست بشر است از ناهنجاری‌های دینی این محصول است. پیشنهاد می‌شود با توجه به پایین بودن پیام و الگوی مثبت این محصول، از تماشای آن خودداری کنید.   خلاصه: خانواده در این اثر هیچ نقشی ندارد. اقلیت‌های جنسی حضور بسزایی دارند و تمسخر خدا و نمایش تفکرات شرک‌آمیز از مسائلی است که شما والد گرامی باید به آن توجه داشته باشید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چرا ریپ دیگمن گاهی نسبت به سالتین بی‌اعتماد می‌شد؟

به نظر تو برای رسیدن به هدف باید دست به هرکاری زد؟

تفاوت شخصیت زین و سالتین در چیست؟

چرا نباید به هرکسی اعتماد کرد؟

وجود باستان‌شناسان چه اهمیتی دارد؟

خلاصه: درباره‌ی ویژگی‌های مثبت و منفی هر یک از شخصیت‌ها با فرزند خود صحبت کنید.

داستان اثر

ریپ دیگمن، باستان‌شناس جوانی است که طی ماجراجویی برای کشف یک عتیقه، همسر خود را از دست می‌دهد و دستیارش به او خیانت می‌کند. دیگمن، بعد از این دو اتفاق از دنیای باستان‌شناسی فاصله می‌گیرد و مدت‌ها با افسردگی درگیر می‌شود. پس از مدتی، دختر جوانی به اسم سالتین وارد زندگی ریپ می‌شود و او را ترغیب می‌کند تا دوباره به حرفه‌ی خود برگردد و شهرت و محبوبیت سابق را پیدا کند. ریپ ابتدا مقاومت می‌کند اما سالتین برای زندگی او برنامه‌ریزی می‌کند و ریپ مرحله به مرحله موفقیت‌هایی به دست می‌آورد و می‌تواند رقبای خود را پشت سر بگذارد.

جزئیات اثر

کارگردان مولف: مایک ال. میفیلد / Mike L. Mayfield

نویسنده/ مترجم: اندی سم برگ / نیل کمپ بل Andy Samberg / Neil Campbell

تهیه کننده: بری آندرید / لورا آلن Bre Andrade / Laura Allen

نام بازیگران: اندی سم برگ / میترا جوهری / تیم رابینسون Andy Samberg / Mitra Jouhari / Tim Robinson

نام شخصیت ها: ریپ دیگمن: او یک باستان‌شناس ماهر است که سال‌ها قبل دستیارش به او خیانت کرده است. دیگمن بعد از مرگ همسر و خیانت دستیارش از دنیای باستان‌شناسی خداحافظی می‌کند و سال‌های زیادی را تنها و بی‌هدف می‌گذراند. تا آنکه یک دستیار جدید، به زندگی او معنا و هدف می‌بخشد و از او می‌خواهد به عرصه‌ی باستان‌شناسی بازگردد.

سالتین: او دانشجوی ریپ دیگمن است. دختری پرانرژی و باانگیزه که با ورودش، زندگی دیگمن را زیر و رو می‌کند. سالتین سعی دارد برای زندگی دیگمن برنامه‌ریزی کند و او را مثل سابق موفق و معروف گرداند.

زین تروی: زین دستیار سابق ریپ دیگمن است. او پس از آنکه به ریپ خیانت می‌کند، جای او را در عرصه‌ی باستان‌شناسی می‌گیرد و در تمام مدت با او رقابت می‌کند.

کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا

کمپانی سازنده: MTV intertainment studios

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : یکتا علیمرادی

۳۰ آبان ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

نامناسب و هنجار شکن

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد باستان‌شناس

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!